
Cena benzínu může jít až k 22 korunám za litr, odhadují čeští petrolejáři
Současné nízké ceny ropy se promítají i do cen u českých čerpacích stanic. Průměrná cena se nyní pohybuje na úrovni 28,30 Kč, může jít ale ještě výrazně níže.
SMR mobil článek Mobile (207411)
Myslí si to alespoň zástupci českého petrolejářského průmyslu. „Myslím, že cena u českých čerpacích stanic neklesne pod 22 korun za litr. Nečekáme, že by cena ropy šla pod 30 dolarů za barel,“ říká Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.
Většinu ceny tvoří daně
Změna cen ropy na světových burzách, jež jsou nyní zhruba na úrovni 32 dolarů za barel, se u čerpacích stanic v České republice projeví obvykle zhruba s odstupem jednoho týdne.
„V závislosti na tom, jaké má čerpací stanice zásoby a kdy je dovezeno nové zboží,“ podotýká v rozhovoru pro HlídacíPes.org a pořad Českého rozhlasu Plus „Řečí peněz“ Václav Loula.
Aktuální průměrná cena litru benzínu u českých čerpacích stanic je 28,30 Kč. Většinu ceny nyní tvoří spotřební daň a DPH. „U benzínu je fixní spotřební daň 12,84 korun, další položka je DPH. Benzín má tedy daňové zatížení 64 %, samotné daně jsou zhruba 18 korun na litr,“ vypočítává Loula.
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
Právě to je důvod, proč je k dalšímu výraznějšímu snižování cen benzínu spíše skeptický expert ministerstva průmyslu a obchodu. „Myslím, že na cenu 22 korun na litr není reálné se dostat. Právě s ohledem na fixní cenu a odpovídající zdanění. Když k tomu pak přičtete nákupní cenu a marží, museli by prodejci mít tu marži velice nízko, což nepředpokládám,“ říká ředitel odboru plynárenství a kapalných paliv Ministerstva průmyslu a obchodu Jan Zaplatílek.
Ještě dva tři roky?
S tím souhlasí i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. „Mně by se to jako spotřebiteli líbilo, ale jsem k tak nízkým cenám spíše skeptický. Myslím, že tento rok přinese volatilitu v ropných cenách a přinese i z našeho pohledu silnější dolar. Politika distributorů a pump bude opatrnější, 22 korun za litr se dočkáme možná u těch nejlevnějších řetězců. Ale cenu bych čekal výše,“ říká.
Podle Jana Zaplatílka nízké ceny ropy, i když na vyšší úrovni než dnes – zhruba na 50 – 60 dolarech za barel – vydrží ještě dva až tři roky.
Nízké ceny ropy mají vliv i na celkovou ekonomiku. Podle odhadů Světové Mezinárodního měnového fondu nízké ceny ropy ekonomikám zpracovatelských států (tedy i České republice) mohly na ekonomickém růstu zhruba půl procenta HDP.
„Česká ekonomika je v oblasti ropy a zemního plynu prakticky stoprocentně závislá na dovozu a příznivé ceny komodit jsou jedním z faktorů loňského hospodářského růstu,“ připouští za ministerstvo průmyslu Jan Zaplatílek.
Rozhovor na téma světových cen ropy i dopadů na český trh a ekonomiku odvysílal Český rozhlas Plus v pořadu Řečí peněz v sobotu 9.1. 2015 od 14:10.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Věštby různých analytiků nečtu od doby, kdy podle předpovědi “ odborníků z Bank of America měla být dnes ropa někde kolem 300 za barel.
Ostatně pro ČR by byly nízké ceny ropy, dlouhodobě držené (ať už z těch či těch pohnutek nebo důvodů) pohromou, protože takto vyvolaný chaos v Rusku by se přelil i sem. Je totiž v zájmu Evropy (EU) mít Rusko stabilizované, zejména hospodářsko-politicky. Tedy je nutno uvažovat o podpoře Ruska při jeho cestě restrukturalizací, opačné je blízké sebevraždě, masochismu.
Zkusme kupecké počty: pokud je cena benzínu na stojanu 28,30 Kč/litr, je základní obchodní cena bez daně 10,55 Kč /l (+12,84 spotřební daň + 4,91 DPH).
Aby byla cena na stojanu 22 korun, musela by cena bez daně klesnout na 5,34 Kč / litr, tzn. na polovinu!
To je nereálné, takže číslo 22 korun nemá smysl kdekoliv uvádět …