Čekáme od vás respekt, o některých věcech se nediskutuje, vzkazuje čínský diplomat Česku
Obchodní rada čínské ambasády Wang Jinsong má o postavení Číny ve světě jasno. A očekává, že se podle toho budou chovat i čínští obchodní partneři, tedy i Česko. Co konkrétně to znamená?
Čínský diplomat o tom promluvil v jinak poměrně nenápadném rozhovoru pro ekonomický deník E15.
Zdůraznil, že český prezident Miloš Zeman navštívil opakovaně Čínu a že i čínský prezident Si Ťin-pching vůbec poprvé „od navázání diplomatických vztahů před 67 lety“ dorazil vloni do Prahy.
Podle Číny jde o důkaz, že jde již o strategické partnerství. A do takového vztahu již podle Wang Jinsonga nepatří diskuse na téma Tchaj-wan či Tibet.
„Svět potřebuje různé barvy a my to respektujeme. O některých věcech našich jádrových zájmů, jako je suverenita, a tedy i otázek Tchaj-wanu či Tibetu, se nediskutuje. Stejně jako my respektujeme naše české přátele, tak očekáváme, že i oni budou respektovat nás,“ řekl Wang Jinsong.
„Co se týče možného poškození vzájemných vztahů, může se to bohužel opravdu někdy stát. Dobré politické vztahy jsou totiž základem dobrých vztahů obchodních,“ dodal.
Čínské přátelství v praxi
HlídacíPes.org už dříve psal o tom, že čínská velvyslankyně v Praze Keqing Maová úspěšně lobbuje za to, aby Česko omezovalo výjezdy oficiálních českých delegací na Tchaj-wan. Někdejší ministr průmyslu Jan Mládek po jednom ze setkání s velvyslankyní rozhodl o tom, že jeho náměstek Eduard Muřický na plánovanou cestu na Tchaj-wan neodletí.
Na setkání ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou vloni v říjnu zareagovali nejvyšší ústavní činitelé známým dopisem čtyř.
V něm zdůraznili, že „aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány“.
Dopisu předcházela návštěva čínské velvyslankyně na Pražském hradě. Krátce poté také Peking zrušil cestu ministra zemědělství Mariana Jurečky do Číny; poté, co Jurečka veřejně podpořil stranického kolegu Hermana právě po jeho setkání s dalajlámou.
Když se později Česká republika prostřednictvím svého velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého připojila k dopisu, který kvůli zadrženým čínským právníkům apeloval na dodržování lidských práv v Číně následovala nejen ostrá reakce Číny (díky níž se vlastně světová veřejnost o dopise dozvěděla), ale i rozzlobená reakce Hradu.
Miloš Zeman letos v květnu na návštěvě Číny s českým velvyslancem o tématu důrazně promluvil.
Proč to koupili?
Shodou okolností v podobný čas, jako výše citovaný rozhovor s čínským obchodním radou, vyšel v českých médiích jiný pozoruhodný rozhovor vztahující se k Číně a obchodní spolupráci s Českem. Konkrétně k investicím v tuzemsku nejaktivnější čínské společnosti CEFC.
Na téma čínských investic se rozpovídal pro týdeník Ekonom teď už bývalý spolumajitel strojíren Žďas, slovenský miliardář Vladimír Soták.
Sám železárny prodávat nechtěl, přesvědčili jej však ostatní akcionáři. Kupní cena se blížila dvěma miliardám korun. Soták kritizuje to, jak čínská CEFC k zavedenému podniku nyní přistupuje:
„Věřil jsem, že majitelé budou mít zájem, aby fabrika dobře fungovala. Že si přivedou kvalitní manažery i své specialisty, kteří vyrostli v hutích. Čína je největším výrobcem oceli, jsou tam obrovské hutě, takže mohou dodat odborníky. Ne, že tam dosadí český management slovenského původu a bude do toho mluvit Tvrdík a nějaká paní Hrdá. Nebo Hehejík, který sice dokončil báňskou školu, ale dělal jen v ostraze na poště a na letišti u pana Tvrdíka.
Číňanům se divím, že když koupí fabriku, nepodívají se, kdo tam pro ně dělá. Měli by se snažit, aby fabrika šlapala minimálně stejně nebo lépe, než když ji vlastnili Slováci. Čína je obrovský trh, může Žďas zásobit zakázkami na dvacet let. Ale nevím, kdo to v Šanghaji řídí. Já tomu nerozumím.“
HlídacíPes.org požádal o reakci na kritická slova výkonnou viceprezidentku CEFC Marcelu Hrdou, která je i předsedkyní představenstva společnosti ŽĎAS.
Čínská CEFC s redakcí HlídacíPes.org však nekomunikuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Čína chce ovládnout svět ekonomicky, tedy i Českou republiku. To je odpověď proč to koupili. Na to nejsou potřeba hutní odborníci ale rozvědčíci. Nejlépe ministr obrany, který jim velel a to Tvrdík splňuje.
Inu, pokud se vše rozprivatizuje, vytuneluje a doničí, tak už je to děj se vůle boží. A stejně tak, jako dneska nesmyslně platíme za naši vodu Francouzům z Veolie potažmo tedy panu Rothschildovi, tak můžeme zítra platit třeba Rusům nebo Urugvajcům.
Ale to už je otázka spíš na představitele polistopadových struktur, které si pochopitelně dodnes na těchto „výhodných“ obchodech mastí kapsy a jsou s výsledkem asi maximálně spokojeny.
Vaše názory, vyjádřené v příspěvku jsou výplodem proputinovské
propagandy.
Vy jste spadl z višně Jeřábku. Na hlavu.
Číňané nepotřebují českou výrobu. Oni potřebovali koupit českou značku, aby pod ní mohli exportovat své čínské výrobky do Evropy. Tak jako teď chtějí koupit Škodu Transportation.
No jistě, toto je totiž nedílnou a naprosto nutnou součástí diplomacie. Hájit tímto způsob tvrdě zájmy svého státu..Namísto toho si stěžovat „oni to ti oškliví Číňané dělají, fuuuj“, by bylo dobré se zeptat, proč totéž nedělají naši diplomaté nejen vůči té Číně (pokud to kříží naše zájmy), ale taky vůči Německu, Evropské unii, a podobně.. Potom třeba zjistíme příčinu našeho periferního postavení v EU. Ani ne tak proto že snad (nyní) ve všem servilně nesouhlasíme se vším co nám EU nařizuje (jak se nás snaží někteří eurohujeři přesvědčovat) ale proto že jsme naopak nebyli schopni během celé doby své vlastní požadavky vůči EU diplomaticky tvrdě formulovat a vyžadovat. Jenže bez takto vybudovaného respektu nás nikdo ani v EU za sobě rovné považovat nebude..
Když západní státy investují v Česku – tak investují proto, aby přenesly výrobu z drahých zemí do lacinějšího Česka.
Když ČLR investuje v Česku, – tak investuje proto, aby přenesla výrobu z dražšího Česka do lacinější ČLR. A dokonce i kdyby na tom měla tratit – polovina obyvatel ČLR doposud živoří na věnkově za 50 juanů měsíčně a polostátní rudočínské podniky mají politické zadání přenést další pracovní místa ze Západu do ČLR kdyby měly trakaře padat.
…..
Tohoto by si mohl být vědom i „vtipný“ stařec na Hradě – a také si toho vědom je – ale kamarádi potřebují provize od CEFC atd atd atd……
Jak jste si asi mohl všimnout, na provizích od CEFC nejedou jen kamarádi „vtipného starce na Hradě“, ale i řada jiných našich politiků (třeba i pan „čestný užnepremiér Nečas.. A nejenom politici u nás..To je stinná stránka demokracie, že místo „služby lidu“ se z toho pro spoustu těch (vy)volených stává výnosný byznys .
Ale psal jsem obecně, hlavně tedy o profesionálním (úředním) diplomatickém sboru, který by měl hájit transparentní dané zájmy svého státu..
Čína to je v přeneseném významu kontinent lidí,to řekla jedna naše siniložka. Čínský diplomat Wang řekl jasně, respektujte Čínu a my budeme tolerantní k Česku.Současné dilema, Merkelová jedná s prez.Si a Trump je ve Varšavě.Náš prez.p.Zeman si chce hrát na člověka ,který má otevřené dveře od Washingtonu až po Peking,to je omyl prezidenta ,který bere větší množství léků a má potíže kontrolovat svoje výroky.Konec jeho prezidentského mandátu je velmi blízko.Zůstane otázkou zda změna na tomto bude přínosná,nebo je jen nutností,kterou má v rukou Prozřetelnost a hněte ji jako cihlář hlínu.
Respekt, který je jednou smluvní stranou omezován není plnohodnotným respektem.
Ono to na pohled zní chytře.
V rámci dobrých politických vztahů si „nebudeme mluvit do vnitřních záležitostí“.
Ale co jsou ty vnitřní záležitosti?
Jsou to ve výsledku lidská práva a kultura. Takže je to ideologie toho, aby státy ve světě navzájem ignorovaly své situace lidských práv a zanikly nejlépe i všechny ty neziskové organizace, které se jim věnují.
Konečně lepší článek na Psu ohledně Čajny. Asi proto, že není autorem prvoplánová kavárenská Sinopsis.
Celý problém ČR vs Čína lze zredukovat na 2 body:
1/ Libovolný velký národ se považuje automaticky za nejlepší a oprávněný poručníkovat těm menším. U.S.A., Rusko, Čína = jedna parta.
Za 1. a 2. republiky se takto cítila ČSR ve vztahu s Německem.
2/ Jako nelze euroamerickou demokracii přenášet úspěšně jinam (vždy vznikne na jiných kontinentech průšvih), nemusíme Číně z pozice malého odkývat její triky. Je to vidět na kvalitě zboží. Zatímco sem jde spíše horší a drahá čínská produkce, v U.S.A. je nejkvalitnější a nejlevnější zboží z Číny. Samozřejmě i k nám se dostane i kvalitní zboží, ale direkt objednávkou přes net přímo z Číny.
Drobnost o čínské „dobrotivosti“ v ČR:
V Praze stojí obchodní centrum provozované Rakušáky Green Line.
Celé patro o délce 120 m si pronajala Huawei. Zaměstnanci jsou typický tvárný materiál otroků libovolné nadnárodní společnosti-oblečky, basic english, pořád něco líně klofou do PC, aniž by to mělo smysl.
Není tam jediná osobnost či odborník, všichni v open office jsou tupí a bez nápadů, které by byly zaměstnavateli spíše na obtíž-to brzy pochopili a jen lemplují.
Každý sebevědomý manager orientovaný na zisk by celou sebranku vyházel.
Ale Číňanům tato tupost místních vyhovuje, je tedy otázkou, zda činnost Huawei ČR je jen kouřovou clonou pro triky bankovních operací.
Ty místní zaměstnance nelituji-jsou to ubozí bezmozkové. Asi jako jejich guru Tvrdík.
Domnívám se,že strjírny Žďas,koupili proto,aby utlumili jejich výrobu