Čau lidi. Zatracovaná Lombardie je na tom teď o dost lépe než Česko
KOMENTÁŘ. Mezi řadou výroků premiéra Babiše, které zůstávají v kolektivní paměti, jsou i jeho pohrdlivá slova o tom, jak to „Itálie nezvládá a šíří nákazu po Evropě“. Itálie, zejména pak Lombardie, na tom byla na jaře skutečně špatně. Jenže se na rozdíl od Česka poučila.
Připomeňme, jak Babiš počátkem března ukazoval prstem na Itálii: „V Itálii za jeden den narostl počet nakažených lidí o 566. Je tam ze dne na den několik mrtvých navíc. Itálie zkrátka tenhle problém nezvládla a šíří tuto nákazu v Evropě.“
Denní nárůst se nyní v Česku pohybuje kolem tří tisíc a i zde je „ze dne na den několik mrtvých navíc“.
Bohatá část severní Itálie, Lombardie, se ke srovnání s Českem dobře nabízí – jak kvůli Covidu, tak proto, že v ní žije zhruba deset milionů obyvatel. Opatření typu roušky a sociální distanc tam platila celé léto, zatímco Babiš šel populisticky vstříc těm, kdo „už roušek měli akorát tak dost“. Teď tu máme dobře měřitelné výsledky a důsledky.
Lůžka s ventilátory a personál
V Lombardii bylo k 20. září kvůli Covid-19 hospitalizováno 264 pacientů, z toho v intenzivní péči 38, v ČR ke stejnému datu bylo 535 hospitalizovaných a 110 v intenzivní péči. Celkově se tedy v severní Itálii za poslední týden zvýšil počet pacientů v intenzivní péči o 15 osob, v Česku o 40 (16. – 23. září). Čísla se pochopitelně každý den mění, pro srovnání ale dobře poslouží i pár dní stará data.
Draze vykoupené italské zkušenosti ukazují, že zásadní ukazatel v souvislosti s koronavirem je vytíženost zdravotního systému zejména v oblasti intenzivní péče.
Plné nemocnice a přetížený personál zažila Lombardie, potažmo celá Itálie, měrou vrchovatou na jaře. Nyní s druhou vlnou zatím v Lombardii (ani v Itálii) takový problém nenastal, v Česku (zejména v Praze) se ale situace zřetelně zhoršuje. Už v polovině týdne o tom, že lůžka s ventilátory jsou v Praze téměř zaplněná, mluvil nový ministr zdravotnictví Roman Prymula, přičemž problém je i s nedostatkem personálu.
Zde stojí za to připomenout, že česká vláda na jaře nevyslyšela prosby Lombardie aspoň o symbolické vyslání vojenských zdravotníků, kteří by ulevili přetíženým italským lékařům a sestrám. Zatímco tým třiceti lidí do Itálie vyslala i chudá Albánie, česká vláda jednala stylem „sám mám málo“ a do Lombardie nikoho neposlala. Pro férovost dodejme, že sounáležitost s Itálií vláda projevila na jaře alespoň zasláním deseti tisíc zdravotnických ochranných pomůcek, jež skončily právě v Lombardii.
Budeme každopádně doufat, že podobný extrémní zátěžový test české zdravotnictví nezažije, vyloučit se to ale nedá. Věřme tedy, že jinde nebudou jako česká vláda a aspoň symbolická pomoc – bude-li nezbytná – z Evropy dorazí.
Příznaky jsou už pozdě
Zkušenost z Itálie také ukazuje, že pokud se nemoc dostane mezi starou nebo nemocnou populaci, počet těžkých případů bude velmi rychle růst. Podle dat italského Nejvyššího zdravotního úřadu ISS z konce srpna byl průměrný věk úmrtí pacientů s Covid-19 80 let s průměrem 3,4 jiných souběžných onemocnění.
Pro Babiše je to ovšem způsob, jak Covid poněkud relativizovat, když značně neempaticky, ale v souladu s marketingovým doporučením, říká věty jako: „Když je někdo hodně nemocný, zemře a zjistí se, že měl Covid, tak se dostane do té statistiky. Pokud já vím, tak umírají pacienti starší a všechno jsou to lidé, kteří jsou dlouhodobě nemocní a mají např. vysoký tlak, cukrovku, plicní problémy nebo jsou onkologičtí.“
Pokud jde třeba o ten vysoký krevní tlak, v Česku jej má (podle dat z roku 2017) 34,4 procenta u mužů a 21,2 procenta žen, takže to Babiš bere hodně šmahem.
Za uplynulých sedm dní minulého týdne vzrostl počet aktivních případů Covid-19 v Lombardii jen o 218 (bylo to méně než předchozí týden), v Česku jsme denně na více než desetinásobku. Testováním to není. V Lombardii se udělá zhruba 17 500 testů denně, v Česku v uplynulém týdnu v průměru asi 19 000 testů denně. Italové též chystají nasazení rychlotestů výtěrem, u nichž je výsledek znám zhruba za pět minut.
Podle zpráv italského ministerstva zdravotnictví z poloviny září je pro včasný záchyt zásadní především aktivní screening (30 %) a dosledování kontaktů (35 %). Jen 29 % nakažených je odhaleno díky symptomům nemoci. Celkem 65 % všech nových případů je tedy odhaleno díky intenzivnímu screeningu a dohledávání přímých kontaktů. To jest díky tomu, čemu se v Česku říká Chytrá karanténa, která ovšem nestíhá a kolabuje.
Držme si tedy palce, ať neskončíme jako Lombardie – ta jarní.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Je to sice viditelné riziko, nicméně, podíval jsem se na jeden údaj, totiž počet obyvatel. A kupodivu – Lombardie má ca 10 milionů obyvatel, jako celá naše republika, nikoliv tedy jako zmíněná přehuštěná a ohrožena megaPraha s ca milionem.
Čili, v tom je odpověď, my ty rezervy pořád ještě máme – ovšem je nutné je redistribuovat. I tedy tak, že by se pacienti s koro z Prahy (i odjinud) převáželi do nemocnic jinam po republice..
Samozřejmě, že je k tomu potřeba spousty organizační práce a rozhodování na vyšších místech, Což je ale právě to důležité co se dnes od vlády požaduje, a což by měl zařídit nově jmenovaný plukovník Prymula Ale jestli nezvládne ani to, tak, tak až potom, jak se říká v pointě té anekdoty, jsme totálně v …
To je částečně pravda, vše se centralizovalo, rušili se nemocnice a oddělení, teď je situace ta, že je většina centralizované v Praze a v krajích či okresech, jsou rádi, že odporují slepaky a ještě za menší paušál, než Praha a to i ve stovkách tisíc. To by byli nemocnice (zřizovatelé) blázni, když to tak suprově nastavili.
Pan plukovník Prymula vůbec nic nedokáže, pokud bude premiérem Babiš!
Ano „zatím“ rezervy máme, ale tímto tempem nám dlouho nevydrží. A není to tak, že je ohrožená jen přelidněná Praha. Hodně krajů a okresů ji docela slušně dohání, takže za chvíli stejně nebude, kam nemocné vozit.Babišův populismus nás přijde ještě hodně draho.
1) V Italii je problem hlavne v tom, ze obvykle spolu ziji 3 generace v ramci jedne rodiny. Takze kdyz to prinese nejaky bezpriznakovy mladoch, odnesou to nejvic prarodice. U nas nic takoveho nehrozi – duchodci ziji budto sami nebo v domovech duchodcu. Ikdyz bylo tim padem snadne „nejohrozenejsi“ obyvatel ochranit (v domovech duchodcu), vlada pro ne neudelala nic. 2) Zaslani desitek tisic ochrannych prostredku do Lombardie vyzniva dost trapne ve srovnani se zaslanim rousek/respiratoru 3 mil. duchodcum v ramci predvolebni kampane. 3) Zajimalo by me, jestli nekde v Evrope (Italie, Nemecko) existuje politik, ktery se posmesne vyjadruje o tom, jak to ted „nezvladaji v Cesku a siri to po Evrope“.
Ono to nejspíš bude tak, že Lombarďané jsou po trpké jarní zkušenosti mnohem disciplinovanější a opatrnější než Češi, pokud si pamatuji, byl jsem tam naposled před 10-11ti lety, tak v Itálii nejsou hospody otevřené 24 hodin, jak to vyžadují Češi, zvláště v Praze. Také se tam tak nechlastá alidé se nechovají tak pominutě. Ale jak jsem už napsal, nebyl jsem tam už 10-11 let.
Ale no tak…. Jasně. Teď jsme na tom vinou chaotických (ne)opatření špatně. Ale v té Itálii tehdy měli mezi 500 až 1000 mrtvých – nikoliv nakažených – denně. Takže řádově někde úplně jinde. Chápu, že kritika vlády a Babiše je na místě. Ovšem, držme se faktů. Tohle je zkreslené a trčí z toho snaha o dehonestaci za každou cenu. Tohle právě je to, co je v boji s AB kontraproduktivní a s nezávislou žurnalistikou nemá mnoho společného.
Pane Břešťane, on nám zkolaboval zdravotní systém?
Voláte po přísnějších restriktivních opatřeních?
Volal jste po zpřísnění opatření někdy cca v srpnu, kdy testy sportovců prokázaly rozšířenost viru v specifické části populace? V té době, to každému statistikou dotčenému muselo být jasné, co přijde?
Víte proč je to v Česku takové, jaké to je? Nebo Češi jsou „bordeltátové“ a věčně nespokojený národ!
Já nechci vůbec zlehčovat situaci s covidem ale kdyby ty jejich zasr..é čísla ukazovali už pár let co se týče chřipky denní nárůsty úmrtnost atd.tak by jsme nebyli všichni tak vystrašení . A když jdete venku a nevydáte lidí kolem sebe aspoň posmrkavat a pokašlavat jak je to třeba zrovna u chřipky tak se není čemu divit že někteří lidé jako já vám celou tu komedii nežerou
ANO má plán – do pěti let zavřít 60 ze 160 nemocnic akutní péče. https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ministerstvo-zdravotnictvi-planuje-snizit-zarizeni-akutni-pece_2005291125_ada
Tak si to přeberte….
Situace se teprve otočí, čeští lyžaři jim v zimě navozí rýmu zpět.
Co na této virové nemoci chcete zvládat, když vláda ani od jara neposílila hygienu, a to je to hlavní. Ty padají na hubu a samozřejmě nestíhají. Všechny zákazy můžete dělat, jak chcete, vždyť ten vir potřebuje populací nějak projít a na jaře jsme jej naprosto utlumili. Jste schopni vůbec pochopit, že už tady s námi bude třeba na vždy? To si myslíte, že nějakými restrikcemi jej zaženeme. Vždyť chřipka je tu po desetiletí a vždy se opakuje. Má i několik tisíc obětí ročně a slyšel jste někdy, že si dával někdo špinavý hadr na hubu? A kdo to bude vše platit tu péči – mnohem nákladnější operace, choroby, když tato banda přivede zemi ke krachu??? V každé zemi se to odvíjí trošku jinak, ale záleží na mnoha aspektech a další rok to může být zase jiné. To se zase všichni zavřete a budete věřit, že vir náhubkem zkrotíte? Lékaři s praxí se už smějí, a když na jaře říkali, ať to tak neškrtíme, co se dělalo? Jestli se bojíte, zavřete se všichni ve skříni a nevylézejte po několik dalších let! Protože nebojte, ti, co jsou i nemocní, ale musí vydělávat, aby přežili, tak do té práce jdou i nyní……
Amatérskej článek, který má poškodit Babiše. Tak za prvé jste v Itálii nebyl. Za druhé má 90% pozitivních a to znamená bez příznaků.
Za třetí v lombardii nejmladšímu co umřel bylo kolem 65 let. U nás jsou nakažený všechny věkové skupiny, a tam je úmrtnost se odhaduje 0,02%. Ročně umře na chřipku údajně 2500 lidí, tak uvidíme jestli nebude epidemie chřipky a covid 19 tak si tu dan vybere covid 19.
Navíc hlídací pes této tématice nerozumí tak nekritizujte, že do médiií chodí v jiném lékařským oboru a kritizují mediální šílenství.
Úmrtnost v Itálii byla údajně 30% v první vlvně. Tak nepište nesmysly.