Část hotelu Thermal chce jen jeden zájemce. Získá lukrativní pozemky „bohatý arabský šejk“?
Záměr ministerstva financí na prodej bazénu známého karlovarského hotelu i s přilehlými pozemky míří do finále. Zesilují ale i protesty odborné a laické veřejnosti i příbuzných autorů – manželů Machoninových.
Na fakt, že ministerstvo financí, které je 100% vlastníkem hotelu Thermal, plánuje prodat bazén s pozemky a příslušenstvím a utržené peníze investovat do hlavní budovy, upozornil HlídacíPes.org už letos v únoru.
Nyní už na ministerstvu financí leží obálka s nabídkou od jediného zájemce. Termín pro podání nabídek skončil 1. června. Nabídka má být za přítomnosti notáře otevřena tento týden.
Jedna nabídka nevadí…
Andrej Babiš při své lednové návštěvě Karlových Varů mluvil s o bohatém kupci, o „arabském šejkovi, který to koupí za dobré peníze, abychom mohli doinvestovat hotel.“
Co konkrétně znamenají „dobré peníze“ za šest tisíc metrů čtverečních unikátní parcely s výhledem na celé město a zanedbaný bazén se zázemím není jasné.
„To, že přišla jen jedna nabídka, není důvod k tomu soutěž rušit. Máme k dispozici znalecké posudky a o dalším postupu se rozhodneme až po otevření obálky,“ říká ředitel odboru Strategické společnosti a investiční pobídky Ministerstva financí Petr Blažek.
Prodej bazénu a přilehlé budovy ale vyvolává obavy z architektonického znehodnocení unikátního komplexu.
Poté, co Česká televize v květnu odvysílala o chystaném prodeji části Thermalu reportáž, se do boje za zachování hotelu jako unikátního celku pustili vnuk a vnučka architektů Machoninových – Marie Kordovská a Jan Kordovský.
„Jako vnoučata manželů Machoninových se už nemůžeme koukat na současnou situaci kolem hotelu Thermal. Rozhodli jsme se, že když už nejsme schopní ovlivnit památkářský proces prohlášení Thermalu za památku, můžeme zkusit vyvolat alespoň nějakou mediální osvětu,“ říká Marie Kordovská.
Možnost, že se hotel Thermal kulturní památkou stane, existuje. Proces však může zkomplikovat právě fakt, že část hotelu změní majitele. Podle architektů je bazénová část v kopci nad hlavní budovou dokonce nejcennější na celém komplexu.
Architektura až po čajovou lžičku
Kordovská nijak nepopírá, že hotel není v dobrém stavu a vyžaduje investice. „Jenže Thermal byl už od začátku koncipován jako festivalový palác, jako kongresové centrum a jako veřejná budova pro obyvatele Karlových Varů. S bazénem, který je v současnou chvíli nabízen k odprodeji, se počítalo už v úvodních studiích. Kraj chtěl, aby budovu mohli využívat i místní obyvatelé, a tak byl bazén součástí zadání,“ vysvětluje Kordovská s tím, že jde o jeden architektonický celek, který není možné roztrhnout.
S tím souhlasí i architekt Adam Gebrian. „Některé výjimečné stavby, které vznikly za minulého režimu, jsou neopakovatelné. Dnes už by se prostě postavit nedaly. Vím, že to může vyznívat dvojsečně a řada lidí by řekla, že naštěstí. Třeba Kotva, třeba Žižkovský vysílač, třeba Nová scéna a Federální shromáždění. Thermal je taky taková stavba,“ podotýká Gebrian.
To, že jde o stavbu, která vyvolává kontroverze, říká i Kordovská. „Veřejnost si Thermal mylně spojuje s minulým režimem a obdobím normalizace; brutalismus vnímá jako materiální znázornění myšlenek komunismu a ne jako mezinárodní architektonický styl. Mezi světovými odborníky je takováto architektura rozpoznávána pro svoje kvality, ale u nás je tento styl dlouhodobě přehlížen,“ podotýká Kordovská.
Gebrian zdůrazňuje, že za veřejné peníze dnes asi již nikdo nepostaví nic co by „zahrnovalo vše od urbanismu, přes nábytek po čajové lžičky.“ „A když je něco neopakovatelné, mělo by se k tomu přistupovat s citem. Protože, když to zničíte, už to nikdy zpátky nedostanete,“ říká Gebrian.
Narovnat vztahy s festivalem
Na to, jak prodej části hotelu Thermal dopadne, napjatě čekají i pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
„Thermal je srdcem festivalu byli bychom rádi, aby si to uvědomovali i ti, kdo budou o Thermalu do budoucna rozhodovat,“ říká herec a ředitel festivalu Jiří Bartoška. „Zapomíná se, že hotel v minulosti vznikl právě kvůli festivalu. Nyní má plnit hlavně funkci ekonomickou,“ dodal pro ČT.
Podle Andreje Babiše hotel kvůli festivalu přichází o tržby, které by v daném čase mohly být vyšší. „Je to otázka vyjednávání s Karlovarským festivalem, jestli není možné vyjednat nějaké lepší podmínky,“ řekl již dříve Babiš.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Prodávat takovouhle nemovitost, zejména v Karlových Varech, známých svým koruptivním prostředím, je totéž, jako prodat zlato po babičce jen proto, že jsem včera prochlastal výplatu.
To se pak bude moci paní Bečková stavět na hlavu, co všechno si s tím nový majitel bude chtít udělat, jenže pominout výchozí situaci, kdy stát prodává něco, co mu de-facto nepatří, je zvěrstvo.