Bývalí komunističtí lampasáci versus disidenti. Jedněm zrušit, druhým přidat
KOMENTÁŘ. Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád drží již od 17. listopadu před Úřadem vlády hladovku a protestuje tak proti neřešení problému nízkých důchodů členů třetího odboje. Jeho protest ostře kontrastuje s tím, jak je postaráno o bývalé komunistické lampasáky.
Jiří Gruntorád začal protestovat minulý pátek 17. listopadu a hned druhý den se k němu přidal další ze signatářů Charty 77 a občanský aktivista John Bok. Disidenti a disidentky se potýkají s nízkými přiznanými důchody, protože často byli vězněni, nemohli pracovat nebo byli nuceni emigrovat.
Podle Boka situace vyvrcholila právě teď, protože se vláda sice přihlásila k principům Charty 77, ale nedodržuje je.
Se situací bývalých odpůrců komunistického režimu často ostře kontrastuje to, jak se stát stará o bývalé opory komunistického režimu.
Státem štědře placení
Výsluhová renta náleží členům bezpečnostních sborů a ozbrojených složek, kteří v nich působili v takzvaném služebním poměru. Hlavní podmínkou pro nárok na výsluhu je, že daná osoba odchází ze služby, kterou vykonávala minimálně 15 let, za předpokladu, že nebyla propuštěna za úmyslné spáchání trestného činu.
Minulý rok stát podle zjištění Ekonomického deníku bývalým příslušníkům ozbrojených složek vyplatil na výsluhách 12,5 miliardy korun. Nedaněný výsluhový příspěvek navíc od ledna 2023 stoupne o 2,55 %.
Zde pár případů takových kádrů.
Andor Šándor
Jedním z komunistických lampasáků, kteří se v novém režimu velmi dobře uchytili, je brigádní generál ve výslužbě Andor Šándor. Ten v letech 1980 až 1984 zastával velitelské a štábní funkce motostřelecké divize v Karlových Varech. Od roku 1983 byl členem KSČ.
V letech 1984 až 1986 absolvoval zpravodajský kurz Generálního štábu Československé lidové armády. Od roku 1986 pak na generálním štábu působil. Poté byl z tohoto místa stažen a připravoval se na vysazení do zahraničí, k čemuž před listopadem 1989 již nedošlo. Jeho kariéra však pokračovala i za nového režimu a v letech 2001 až 2002 byl v hodnosti brigádního generála náčelníkem rozvědky. Do civilu odešel 1. srpna 2002.
V září 2014 Šándor například uzavřel s Dopravním podnikem Prahy (DPP) smlouvu na „poradenské služby a odborné konzultace v oblasti bezpečnostní politiky a realizace bezpečnostních opatření“. Smluvní odměna činila 2500 korun za hodinu práce bez DPH. To je luxusní hodinová sazba i dnes, natož v roce 2014.
Co přesně a zda vůbec něco Šándor pro městský dopravní podnik dělal, se autorovi tohoto textu nepodařilo zjistit, jisté je, že DPP objednával každý měsíc od „experta“ Šándora 50 hodin práce. Šándor si tak k výsluhovému příspěvku mohl každý měsíc přičíst ještě 125 tisíc korun. Od září 2014 do roku 2017 tak Andor Šándor dostal vyplaceno od DPP více než čtyři miliony korun.
Jiří Šedivý
Profesionální kariéru vojáka z povolání začal Jiří Šedivý za normalizace v roce 1971 po absolvování Vojenského gymnázia Jana Žižky z Trocnova v Moravské Třebové. V letech 1971 až 1975 vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově. V roce 1985 byl jmenován do funkce velitele 17. tankového pluku v Týně nad Vltavou. Šedivý byl do roku 1989 členem KSČ.
Šedivý se neztratil ani po revoluci. V září 1997 byl ustanoven do funkce velitele pozemního vojska. V květnu 1998 byl jmenován náčelníkem Generálního štábu. V prosinci roku 2002 odešel do civilu v hodnosti armádního generála.
Po svém odchodu do civilu v srpnu 2003 si Šedivý založil lobbistickou firmu. Jmenuje se Generals s.r.o.. Generál Šedivý je jediným společníkem a jediným jednatelem této společnosti.
Šedivý například radil firmám, jak uspět při armádních zakázkách. Pracoval pro americkou zbrojovku General Dynamics, která dodala vojákům obrněné transportéry Pandur. Šedivý také lobboval za nákup dražších a horších amerických vrtulníků Bell UH-1Y Venom za 17,3 miliardy korun (autor za to na něj podal v červenci 2023 trestní oznámení).
Z výše uvedeného je zřejmé, že vysloužilí generálové mají přístup do nejvyšších pater armádní hierarchie a kuloárů ministrů obrany. Přitom je stát štědře platí ve formě měsíčního výsluhového příspěvku. Ten se u bývalého armádního generála Šedivého, po třiceti odsloužených letech, v roce 2023 pohybuje kolem 80 000 korun čistého a je pravidelně valorizován.
Tím se česká demokracie zásadně liší od demokracie americké, kde je jasné, kdo je kdo a kdo je placen z čích peněz a kdo zastupuje čí zájmy.
„Koho chleba jíš, toho píseň zpívej“ ale většinou neplatí pro české generály v záloze. Na rozdíl od USA se lobbisté zatím nikde nemusejí registrovat a průchod otáčivými dveřmi ze světa plánování vojenské poptávky do světa jejího uspokojování není nijak krátkodobě ani dlouhodobě limitován.
Malá domů v době covidu
Autor tohoto textu v srpnu 2022 vyzval vládu k naplnění jejích slibů o transparentním způsobu vládnutí, a to nejen přijetím zákona o lobbingu, ale zejména implementací obdobného ustanovení, jako je americký 18 U.S. Code § 207 – Restrictions on former officers, employees, and elected officials of the executive and legislative branches, do zákonů upravujících služební poměr vojáků a příslušníků ozbrojených bezpečnostních sborů. Autor zejména navrhuje, aby ten, kdo lobbuje, ztratil nárok na výsluhový příspěvek.
Pražský magistrát si v době covidové krize, v létě roku 2020 objednal od Šedivého firmy Generals „Provedení řízených rozhovorů s radními hl. m. Prahy a vybranými řediteli odborů MHMP, jejich vyhodnocení a návrhy na optimalizaci Činností orgánu krizového řízeni hl. m, Prahy a Magistrátu hl. m. Prahy při řešeni situace obdobného charakteru.“ Šedivého firma za to dostala 90 750 korun.
Potřebnost provedení rozhovorů a kvalitu výstupů, nechť posoudí laskavý čtenář sám. Podle autorova názoru nešlo o nic jiného než o malou domů v době covidové krize na samé hranici etického jednání.
Nikoho by patrně nemělo překvapit, že pod závěrečnou zprávou „Spolupráce při zpracování Závěrečné zprávy k řešení krizové situace ohrožení zdraví v souvislosti s výskytem koronaviru na území hl.m.Prahy“ je vedle Jiřího Šedivého podepsán i jeho někdejší stranický kolega v ozbrojených řadách KSČ Andor Šándor.
V našem výčtu dobře zabezpečených bývalých komunistických lampasáků nelze opomenout ani současného prezidenta Petra Pavla.
Připomeňme, že byl během listopadových dní roku 1989 profesionálním vojákem, členem KSČ, studentem zpravodajského kurzu, po jehož absolvování se měl stát komunistickým rozvědčíkem na Západě s krycím jménem Pávek.
Výsluhový příspěvek vojáků, policistů a bachařů má primárně sloužit k sociálnímu zabezpečení těchto osob, když už nejsou schopni vykonávat svoji profesi a jejich uplatnění na trhu práce je z důvodu předchozí vysilující a náročné služby podstatně ztížené.
To však zjevně není případ ani jednoho z bývalých vysokých lampasáků. Autor je přesvědčen, že ti vojáci, policisté a bachaři, které dál zaměstnává stát či jiná veřejná instituce nebo kteří se věnují lobbingu, nemají mít na výsluhy nárok. V červenci 2023 k provedení této legislativní změny vyzval všechny zákonodárce.
Autor tohoto textu Vojtěch Razima byl zpravodajským důstojníkem Bezpečnostní informační služby a důstojníkem policejního útvaru Služba pro odhalování korupce (SPOK). Později pracoval jako konzultant ve společnosti Deloitte a zastával i pozici bezpečnostního ředitele Komerční banky. V roce 2009 založil watchdogovou organizaci Kverulant.org o.p.s., kterou od té doby vede.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
26 komentářů
Žil jsem v přesvědčení,že revoluci vyhráli Havlovi chartisti.Teď vidím,že to tak nebylo.Prý byl lustrační zákon kde stálo,že léta u StB se do důchodu nepočítají.Takže ono to tak není ? A jak to teda bylo a je ? Kdo tady vládne ? Ví vůbec někdo komu děláme u voleb šašky ?
Žádná revoluce nebyla. Došlo jen k předání moci bez krve za beztrestnost komunistů. Aby tato komunistická lůza co si po 48. nakradla mohla po 89. zlegalizovat privatizací. Bude trvat generace, než tato lůza zaujme místa kam patří.
Proč by se neměla práce u STB počítat do důchodu? Práce (pro stát) jako každá jiná. Při srovnáni – samozřejmě že aj v Německu si po válce úředníci gestapáci i soudci započítávali do důchodu léta strávená ve věrné služby Říši za Hitlera..(Btw, sice některé z nich po válce soudili, nebo je vyhodili z funkcí, ale do důchodu se jim to počítalo).
A náš lustrační zákon byl taky o něčem jiném. Ten zamezoval aby tihle lidé nemohli – po sametovce pracovat v určených vyšších pozicích ve státní správě.. Ale i to se dalo, obcházet..
Prognosticky ústav přečtěte si informace o těch parchantech
Vlastně nevíme na čem jsme po 34-letech“komunistické nadvlady“ jsou komunisti v čele privelegovaní ve všem.Sebrali nám majetek místo toho aby vrátili znovu si ho přivlastnili.lIDI SE BOJI POUKAZAT NA ZLOČINY,KTERÉ MOCNÍ KOMOUŠI PROVÁDĚJI.CO JSEM ZAŽILA V JEDNOM ZAŘÍZENÍ,KDE JSEM PRACOVALA TO O NĚČEM SVĚDČI.ZA TOTALITY BY SE TO NEMOHLO STAT BEZPRAVI BEZMOC PONÍŽENÍ UJMA NA ZDRAVÍ TO VŠE JSEM ZAŽILA OD LAMPASAKA,KTERÝ BYL V DŮCHODU A DĚLAL SI SOC. ŠKOLU.A HOLČINA MUSELA VYSTOUPIT PONĚVADŽ JSOU NA PRVNÍM MÍSTE STARA GARDA KOMOUŠU BOHU ŽEL REALITA
Jak se zachovali chartisté, disidenti po roce 1989 k opravdovým politickým vězňům z padesátých let? Opravdová ostuda. V řadách chartistů byly takové kreatury jako soudruh Hromádko, který v padesátých letech jako velitel lágrů uranových dolů tyto politické vězně týral a nechal střílet „na útěku“. Poté dělal velitele pohraničních vojsk a další mrtví občané. Ať všichni chartisté prokáží, že nebyli nikdy členové KSČ. Být vyhozen z KSČ neznamená, že nesdílel jejich ideologii. Ze strany se vyhazovalo i za kriminální činy.
Řada Chartistů byli komunisté, kteří se v roce 1968 přidali na „nesprávnou“ stranu. A mnozí z nich byli sekerníci z 50. let. Takže je dost paradox, že tito lidé pak dělali „revoluci“.
Důchodový systém je nastavený tak, že ti co pracují ze své mzdy odvádějí část peněz, ze kterých se platí aktuální důchodci. No a kdo platil více, ten je odměněn větším důchodem. A neřeší se zda jeho práce tehdy byla morální nebo ne.
Pokud chcete nějak odměnit disidenty co z různých důvodů odváděli málo a tudíž dnes mají malý nárok, tak jim na to zaveďte nějaké jiné peníze. Ale nekřivte kvůli tomu důchodový systém.
To,že doposud těží bývalí lampasáci a stbáci z výhod demokracie,je především vina V.Havla a jeho úsloví ,,nejsme jako oni „.“Před časem to při jednom výročí 17.listopadu přiznal i Petr Pithart,který řekl,že to považuje za svoji největší chybu.Ti,kteří týrali politické vězně v kriminálech a obohatili se znárodněním jejich majetků si dožili a dožívají s vysokými důchody a smějí se všem,které mučili.A mladí lidé,si díky tomu,že tihle darebáci nebyli potrestaní myslí ,že vlastně dohromady o nic moc nešlo a všichni jsme si žili za totality v pohodě.
Více jak 30 let čekám,kdy se tohle napraví,ale stále marně.Ve státní pokladně je stále dost financí na podporu problémového etnika,jehož členové více jak 3 generace nepracují,ale na spravedlivé ocenění těch,kteří mají zásluhu na poražení totalitního režimu se pár tisíc doposud nenašlo.To je opravdu k pláči……
Tedy pan Razima má nepochybně pravdu ohledně příslušníků ozbrojených složek. Ovšem, je nutno připomenout že že už jsme 30 let po sametu, takže tito sloužili a vysloužili si) i za službu novému režimu.
Ale poněkud jinak je to s těmi příslušníky třetího odboje. Jak se totiž dá snadno zjistit, tak ti byli odškodněni (poměrně vysokou částkou) už zákonem z roku 2011 ale navíc už tehdy jim byly navýšeny důchody na průměrné. Bohužel asi ne všem, ale nějak ta kritéria uznání byla daná, aby se snad jako disidenti nehlásili i vykopnutí komunisti..
A krom toho, jak se dá najít třeba v případě pana Gruntoráda, „..Po vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů byl jmenován členem jeho vědecké rady. Vědeckou radu oputil nedlouho poté, co byl novým ředitelem ústavu jmenován Jiří Pernes . Ale dne 22. listopadu 2010 byl ředitelem Danielem Hermanem jmenován členem nového Poradního kolegia ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů…
Čili /cynicky řečeno/ i pro bývalé disidenty tento režim záslužné sinekury vytvářel.
Nicméně, co je podstatné a co asi premiér Fiala nepochopil, sami disidenti teď požadují demisi ministra Jurečky. A v tu stejnou dobu budou stávkovat učitelé, lékaři, řada průmyslových firem, Dost na to aby Fiala pochopil že ta jeho vláda něco dělá dost dlouho hodně špatně a stále hůř.
A to už se jenom pár tisícovkama pro pár vyvolených disidentů nespraví..
Pěkně napsané
Nedivím se stavu státního rozpočtu. Za nesmysl s názvem výsluha by měl ten, kdo to vymyslel a schválil, sedět…
Tu mají i v jiných státech, měli jsme ji za komunistů i za první republiky (byť se to jistě vzájemně liší).
. Mimochodem, snad se nepletu, ale ty hle výsluhy se dokonce vyplacely i v té historické době, kdy se důchody plošné všem nevyplacely vůbec.. Takže – a jak je to i v řadě historických filmů slyšet, byť ‚pod úřední penzi‘ byla dosti oceněna a vyhledávaná vlastnost i při seznamování se.. Slušně řečeno..
Ano, byly dámy, co jely po vdovcích policistech, protože to pro ně byla zajištěná existence.
Prosím i informace o Petru Pavlovi
Neotravuj a běž hrabat listí s ostatními.
Jenom se divím, že před cca 20 lety, když oba jmenovaní zastávali vysoké armádní funkce (šéf vojenské rozvědky a náčelník Generálního štábu), nikoho z novinářů tehdy nenapadlo nazývat je „komunistickými lampasáky“, ani upírat jim nárok na výslužné. S čím souhlasím, je, že systém výsluh je u nás velmi štědrý. O náročnosti služby u policie, armády nebo hasičů nikdo nepochybuje, ovšem náročné jsou i desítky dalších povolání a žádné z nich nenabízí takový luxus.
Důchody disidentů jsou samostatnou kapitolou. Stát by jim samozřejmě měl nějak kompenzovat rozdíl způsobený pobytem ve vězení (za politické trestné činy) a nemožností vykonávat původní profesy (i když je možné, že kotelník byl tehdy placený lépe než univerzitní profesor), ale pokud někdo strávil několik desetiletí v emigraci a celou dobu tam žil akorát ze sociálních dávek, žádný důchod si nezaslouží. Bylo by to nefér i vůči těm disidentům, kteří se po letech perzekucí po roce 1989 opět vrátili do svých zaměstnání a celá ta léta poctivě vydělávali a platili sociální pojištění.
Neoblbujte lidi svými výmysly. Kde byl pan Gruntorád v letech 2013 až 2021. Tehdy snad neměl důvod držet hladovku v době, kdy Babišova vláda( nejmenuji Sobotku, protože od samého počátku to byla vláda hnutí ANO a sice díky Zemanovi). V té době v roce 2014 a 2016 přidala důchodcům ubohých 40 Kč a nepamatuji se, že by nějaký pan Gruntorád protestoval proti nízkým valorizacím nebo důchodům. Za vysokou inflací je třeba vidět opět velkoagrárníky- Babiš, Toman a další bývalí komunisté, kteří obsadili jak Agrární komoru tak i firmy, které zpracovaly zemědělské produkty na potraviny a s velkým ziskem prodávají do všech supermarketů a díky nekřesťanským cenám se zvýšila cena základních potravin. I za nynější stávkou je třeba vidět, komu to prospívá. Za stávkou 27. listopadu je čitelný rukopis Hnutí ANO a komunistů ve všech opozičních stranách.
Naprostá pravda !
V letech 80-82 jsem dva roky vojen.zákl.služby prožil u 3.msp Louny. Skončil jsem tam jako písař,což byla pro záklaďáka moc dobrá vojna.Velitelem mi byl tehdy kpt.R.Kotil.Guma neskutečných rozměrů,fanatik a komunista z prospěchu. Vlna po roce 89.ho nejen nechala u Armády, nýbrž si ho političtí Gumáci, udělali NGŠ ČA. A tak bz se dalo pokračovat. Za přímo posedlostí Havla, stát se prezidentem a nechat se volit FS ČSSR v 89.,plném komunistů a přijmout tu volbu, hledejme všechny zrůdy napáchané na politické úrovni ČR. A důchody disidentů? Proč neprotestovali tehdy hned u svého kamaráda Havla, když viděli, že jemu šlo hlavně o Lucernu, ne o její světlo.
Bez měnové reformy to dopadlo, tak jak to dopadlo. Spravedlnost při vyrovnávání se s minulosti je fata morgana. Petikoalice směřuje cílené k zavedení eura, utekem od koruny,kterou ničí inflace jejich ekonomickou neschopnosti.
Zavedení eura je to samé jako měnová reforma v padesátkách .. Dokonce povahou stejní soudruzi chtějí tento p… na národ provést …
Jste tak hloupý jako Honza? Komunisté a bývalí komunisté v Hnutí ANO a SPD zorganizovali nynější stávku učitelů a doktorů a pomáhají v tom komunisté z bývalého ROH( Revoluční odborové hnutí). Polovina z údajných stávkujících jsou lidé, kteří vůbec neví proč stávkují. Zbývající polovina jsou odboráři ze Škoda Mladá Boleslav a jiných polostátních firem- které mají výrazně nadprůměrné mzdy oproti průměrné mzdě. Pokud se něco podobného bude odehrávat častěji, pak dojde k tomu, že nadnárodní firmy v lepším případě zavedou do výroby roboty – ti nestávkují ani nekouří a nemají přestávky a také nečerpají dovolenou, ani 13. a 14. plat. V horším případě ukončí výrobu, protože dojde k tomu, že výroba aut v českých firmách vyjde dráž než v Německu. Zatím jsou v ČR dražší než v Německu i potraviny a některé energie.
Euro..absolutně nečitelná peněžní jednotka, která ničí národní kompetenci a ukazuje na ne-budoucnost. Česká koruna je naopak nástroj, který ,v případě dobrého hospodáře v ČNB, může korigovat, napomáhat a hlavně přispívat makroekonomice. Z hlediska mezinárodní konkurence česká koruna z Prahy je více, jak Euro z Luxemburg. Je až k nevíře kolik hlasů v ČR volají po EURU. Přitom Němci, hnací motor všeho EURA, by se rádi už dávno zbavili zátěží reskatování zlobivých ekonomik Řecka, Italie,Portugalska ale i Španělska. Jenže v případě rozpadu Eura by Němci museli hledat novou vnitřní měnu/novou marku/, která by ovšem byla silně nadhodnocená ve srovnání s ostatními měnami a tudíž německý , hlavně exportní průmysl a služby, by byly konkurenčně neschopné a kam by to vedlo????? Koruna by měla vydržet a v čele ČNB by měli stát opravdoví nadšenci pro korunu,
Stačilo by, kdyby v čele ČNB seděli odborníci zainteresovaní na zlepšování ekonomiky státu.