Býka si v Bruselu neosedláte, další roamingová sláva a co s imigranty udělala zima
Na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Ale pořád se tam něco děje… Nabízíme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc říjen.
Dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová je žena činu. Je v úřadu teprve rok, ale nebojí se do toho pořádně šlápnout a zatopit i těm největším z největších. Její pozornosti v minulých měsících neunikl gigant Google, kterého obvinila ze zneužití dominantního postavení na trhu, či internetový obchod Amazon.
Jen před několika týdny „znepříjemnila“ život automobilce Fiat a kavárenskému řetězci Starbucks, které se měly dlouhodobě těšit z nedovolených daňových výhod. Nic naplat, milionové doplatky daní budou muset doplatit.
Pořádné horko způsobila Vestagerová i na ledě. Políčila si totiž také na Mezinárodní bruslařskou unii (ISU), která měla porušovat pravidla evropské hospodářské soutěže tím, že svým svěřencům zakazovala startovat na závodech, které sama neschválila. Nesportovní bruslařské praktiky Evropské komisi naprášili nazlobení nizozemští rychlobruslaři.
Z čeho nebude mít radost Gazprom
I na ruský plynárenský gigant už si odvážná komisařka v minulosti došlápla. To když se pustila do vyšetřování toho, jaká evropská pravidla Gazprom porušuje, když státům středovýchodní Evropy nabízí neférové ceny plynu nebo jim zakazuje posílat nakoupený plyn do dalších zemí.
Tyhle praktiky může Rusům zarazit lepší plynové propojení napříč EU. Přístup k evropskému trhu by mělo mít od roku 2019 i Pobaltí. Umožní to propojení mezi Polskem a Litvou, na které podle říjnové dohody přispěje i EU.
Zima migranty neodradila
Ani v říjnu z předních stránek novin nezmizela takzvaná uprchlická krize. Navzdory předpovědím (nebo spíše toužebným modlitbám evropských politiků) blížící se zima neodradila migranty od cest do Evropy. Unie kvůli nim svolala dva summity.
Zima byla zcela určitě také hlavním tématem první skupiny migrantů z Eritree, které systém kvót na přerozdělení uprchlíků do zemí EU z Itálie zavedl na sever Švédska. Evropa věří, že si na nízké teploty brzy zvyknou a nepříznivé podmínky budou zdaleka tím nejmenším problémem, který kvóty přinesou.
Evropský parlament má přežvýkavce rád
Minule jsme rozebírali, proč se v Evropském parlamentu bučí. I tentokrát se dostalo na přežvýkavce, respektive příznivce (a odpůrce) býčích zápasů. Europoslanci odhlasovali, že z rozpočtu EU nedostane korida příští rok žádné peníze. Tahle kratochvíle je prý pro 21. století moc krvavá. Časy se mění.
Mění se dokonce dvakrát ročně, kdy se vystřídá čas letní a čas zimní. Řadě lidí se to nelíbí a téma to dotáhlo až do Evropského parlamentu. Evropská komisařka pro dopravu (zřejmě proto, že jde o pohyb ručiček) Violeta Bulcová europoslancům slíbila, že Komise přezkoumá vliv změny času na lidské zdraví a ekonomiku.
Nakonec by to mohlo dospět tak daleko, že se střídání časů v EU zruší. Časem.
Z čeho mají radost operátoři
Co se od poloviny roku 2017 zruší určitě, jsou roamingové poplatky. Byla okolo toho velká sláva – už poněkolikáté. Než se totiž v EU nějaká legislativa definitivně schválí, vyžaduje to řadu dílčích hlasování mezi státy i v Parlamentu. A protože roaming je velká věc, během posledního roku informovala média o „schválení konce roamingu“ nejednou.
Nakonec je to vlastně složitější. Roamingové poplatky nezmizí úplně, jen se sníží na minimum. A když zákazník překročí stanovený limit – hup, vyšší ceny jsou zpět. Ve slávě těchto dní navíc zapadla zpráva o tom, jak neslavně dopadla takzvaná síťová neutralita.
Pokud by v EU platila, operátoři by neměli při poskytování dat dávat přednost žádné (třeba vlastní) službě a naopak by žádnou (třeba konkurenční) neměli diskriminovat. Požadavek ale z telekomunikačního balíčku EU vypadl.
Na shledanou u souhrnu za měsíc listopad…
Text připravil redakční tým EurActiv.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)