Bude mít Ústecký kraj hejtmanku? V čele volebních kandidátek není jediná žena

Napsal/a Robert Malecký 30. září 2020
FacebookXPocketE-mail

ROZHOVOR. Kdo sledoval předvolební debaty lídrů do krajských voleb v Ústeckém kraji, povšiml si zajímavého zastoupení žen a mužů. Záměrně píšeme debaty lídrů, neboť lídryně – kandidátka na hejtmana, jak se dnes také říká, mezi nimi není jediná. Ústecký kraj je v tomto ohledu výjimkou, ale ani jinde není situace o moc lepší. 

Nejvíc – pět žen v pozici lídryně kandidátky, mají strany a hnutí v Jihočeském kraji, po čtyřech pak v Plzeňském a Středočeském. Dohromady pak v celé ČR kandiduje z prvního místa 34 žen.

Žen na kandidátkách je letos v krajských volbách 27,6 %, jejich podíl na místech do desátého i do pátého místa je pak shodně zhruba čtvrtinový.

Platí přitom, že čím menší obec a politická úroveň, tím vyšší podíl zastoupených žen v Česku obecně je. „Nejvíce žen starostek najdeme ve vedení malých obcí do 1000 obyvatel (28 %), nejméně naopak ve vedení velkých měst nad 100 000 obyvatel (necelých 8 %). Stále platí nepřímá úměra: čím více financí a moci, tím méně žen o nich rozhoduje,“ uvádí analýza Fóra 50 %, které zastoupení žen v politice sleduje.

Politika jako mužská záležitost

Lenka Simerská

O tom, jak tento stav na severu Čech změnit, mluvilo minulý týden v Jiráskových sadech v Litoměřicích šest žen se zkušenostmi jak z celostátní politiky, tak na komunální úrovni.

Političky a ženy z byznysu sezvala Lenka Simerská, zakladatelka organizace LIBUSHE a mimochodem jediná žena v sedmadvacetičlenném litoměřickém zastupitelstvu. „Věřím na zipový princip. Dokud není střídavé zastoupení kandidátek a kandidátů, tak to nic neřeší. Naženou ženy někam na chvost kandidátky, nějakou občas vytáhnou nahoru, aby byla vidět,“ říká Simerská v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

  • Kdybyste měla jednoduše vysvětlit, proč jste se dnes sešly…

Bylo to setkání žen, který jsou nějakým způsobem aktivní. Nemám tam nějakou stopku nebo přesnou definici, prostě veřejně občansky aktivní ženy, které jsou buď v politice nebo třeba v občanském sektoru. Smyslem akce je vzájemné propojení napříč politickými stranami, nejde nám o nějaké partajní dělení. Účelem je posílení pozice ženy jako takové: aby se nebály kandidovat, aby se nebály vstoupit do stran nebo do občanského života, aby si mohly vytvořit podpůrnou síť. Vědět, že někde řeší podobné věci, protože postavení žen ve veřejné sféře je pořád dost specifické a není samozřejmé.

  • Co se týče zastoupení žen ve veřejném životě, mísí se dva základní pohledy. První říká, že žen je málo, protože je mezi sebe muži nechtějí pustit. Druhý, že dveře jsou otevřené, ale ženy se samy málo prosazují. Jsou to jisté extrémy, mezi kterými je dost prostoru. Který je vám bližší?

Nevyzdvihuji ani jedno. Myslím, že je tam všechno a příčiny jsou natolik komplexní, že bychom tu mohli být do večera, a stejně bychom všechny neprobrali. Bavila jsem se nedávno neformálně s jedním předsedou regionální organizace nejmenované politické strany, proč nemá v regionu ženy. A on povídá: „Ale já je furt přesvědčuju, mám ředitelku v knihovně a tak dále.“ Ptám se ho, proč je nemá na kandidátkách, na vyšších postech. A on na to: „Když ony nechtějí.“ Já se jim moc nedivím, je v tom pro ženy a pro muže trošku jiná dynamika – jak se chtějí bavit a jak chtějí řešit věci. Mně už se kolikrát taky nechce sedět na schůzi v hospodě. Muži mají prostě víc času, je to dáno samozřejmě i tím, kolik si ho udělají a kolik ho vezmou rodině. Ale historicky, společensky i psychologicky stále mají větší prostor, aby někde seděli a dělali politiku.

  • Poslankyně a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová tady před chvílí řekla, že měla vstup do nejvyšší politiky snazší, protože si ji jako předsedkyni přáli otcové zakladatelé strany. V tom je určitý paradox…

Ale je to jistě dobrý způsob, jak ženy do politiky dostat. Sami ti lídři by si měli uvědomit: Sakra, já je tady nemám, tak co bych měl udělat? Jít do té knihovny s tou paní ředitelkou se víc pobavit, co by tedy potřebovala, aby mohla v politice být, protože o ni stojím. Mělo by to být víc vzájemné, a ne říkat – ony tu nejsou, protože samy nechtějí, ale já jim přece nebráním.

  • Jste zastánkyně kvót? Historicky zde byl jeden významnější pokus o jejich zavedení, měla je ČSSD a vyznělo to poněkud rozpačitě. Koneckonců tady na severu Čech s tím máme zkušenost, jedním z produktů paroubkovské éry byla pozdější zdejší hejtmanka Jana Vaňhová coby místopředsedkyně ČSSD, a to nebyla zrovna zářivá éra.

To asi ano. Já si každopádně myslím, že vnitrostranické kvóty jsou super. Do ČSSD úplně nevidím, ale možná to udělali jen jakoby, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Já věřím na zipový princip. Dokud není střídavé zastoupení kandidátek a kandidátů, tak to nic neřeší. Naženou ženy někam na chvost kandidátky, nějakou občas vytáhnou nahoru, aby tedy byla vidět. Ale ten princip, že skončí schůze, ženy jsou domů a pak se dělá ta pravá politika, ten zůstává.

  • Existuje zajímavý fenomén, a to jsou malé obce. Tam je podíl žen jako starostek vyšší, čím to je?

To je spojené s jakýmsi genderovým uspořádáním celé společnosti. Ukažte mi chlapa, který je ochoten něco někam stokrát datlovat, papírovat a razítkovat. Je tam strašně moc nevděčné práce, starosta na malé obci nemá často žádný aparát, všechno táhne sám a kolikrát není ani zaplacený. Já pracuju v oblasti odměňování a vidím velké rozdíly, když si má muž nebo žena říct o odměnu, o zvýšení platu, o postup v zaměstnání. My k tomu nejsme vedené, čekáme, jsme vyčkávací element, až nás někdo vyzve a řekne: Jo, ty jsi dobrá pojď. Takhle nějak to probíhá, jsou tam vnitřní pochybnosti – já vím, že je mají i muži, mohli bychom psychologizovat, ale obecně jsme ve dvou různých světech a musíme si to přiznat a zacházet s každým tím světem trochu jinak.

  • Věříte na kultivaci politiky prostřednictvím zapojení žen?

Rozhodně by se změnila. Cítím to i na sobě. Když přijdu mezi zbylých 26 litoměřických zastupitelů – mužů, přestanou mluvit sprostě, mají pocit, že se nemohou tak uvolnit, hlídají se. Nevím, jestli je to úplně dobře nebo špatně, protože na druhou stranu ten prostor pro uvolnění potřebují. Mělo by to začít být normální, sejmout z obou skupin ten ostych, že tam tedy ta žena je a teď nevíme, jestli někomu nepřekáží. Jeden se snaží být galantní, jiný naopak ne, protože neví, jestli smí, jestli se to teď má, či nemá.

  • Když se podíváme na mediálně exponované političky, vidíme dnes třeba Alenu Schillerovou nebo hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou. Řekla byste, že právě ony patří k těm, které by politiku kultivovaly?

Musíme si přiznat, že máme různé ženy a různé muže, a ti všichni tam patří. Je to o reprezentaci celé společnosti. Stejně tak nemáte ve společnosti jenom dobré ženy, jsou mezi nimi jistě i mrchy, ženy nevzdělané nebo hloupé.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)