Foto: Profimedia

Bruselská setba č.1: Proč vzniklo a k čemu je uhlíkové clo a jak má pomoct proti konkurenci z Číny

Napsal/a Robert Břešťan 29. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Bruselská setba je nový podcast serveru HlídacíPes.org. Spolu s Kamilem Blažkem, partnerem právní kanceláře Kinstellar, budeme představovat témata a opatření, jež se chystají (či již vznikla) zejména na úrovni EU a o nichž by se mělo vědět, protože dříve či později budou mít dopad i na Česko.

Začínáme uhlíkovým clem, neboli „mechanismem uhlíkového vyrovnání na hranicích“. Je to téma velmi aktuální a které se dotkne, respektive už se mělo dotknout i mnoha firem v Česku.

Stručně řečeno je to opatření EU, která tím chce zpoplatňovat dovoz určitých komodit a zboží do EU a započítat do nich náklady spojené s produkcí CO2 tak, jak se to v rámci EU již promítá třeba v rámci emisních povolenek. Týkat se to má výrobků ze třetích zemí, tedy mimo EU, které obsahují cement, hnojiva, železo či hliník.

„Je to v podstatě dovozní daň. Je to součást úsilí o dekarbonizaci, snižování emisí CO2 v ovzduší. A je to asi první opatření, které míří mimo Evropskou unii a na to, abychom tlak na snižování emisí přenesli i na země mimo EU. Jedním z argumentů proti podobným opatřením dosud bylo, že tím podrýváme naši vlastní konkurenceschopnost – uhlíkové clo jde proto tím správným směrem,“ vysvětluje právník advokátní kanceláře Kinstellar Kamil Blažek, který se dopadům nových nařízení na úrovni EU dlouhodobě věnuje.

„Jde tedy o to přenést náklady i na firmy mimo Evropu a říct jim: pokud chcete dovážet do EU a prodávat tu, zaplaťte dovozní clo za emise CO2, nebo prokažte, že tam ty emise při výrobě nebyly. To vnímám pozitivně,“ dodává Blažek.

Podle něj je hlavní snahou EU snížit dovozní konkurenci, která probíhá za nerovných podmínek – proto má být také výše uhlíkového cla pohyblivá a má se odvíjet od aktuální ceny emisních povolenek.

„Ryze prakticky to znamená, že když si někdo bude chtít dovážet například hnojivo z Maroka, cena se navýší o cenu emisní povolenky a dovozce zjistí, že se mu to už možná vyplatí dovézt třeba ze Slovenska,“ vysvětluje Blažek.

Text k tématu jsme publikovali ZDE.

V PODCASTU SE DOZVÍTE:

– Proč uhlíkové clo vzniklo?

– Koho a čeho se týká?

– Dotkne se uhlíkové clo i českých firem – kterých a jak?

– Mělo by to nějak zajímat i běžného spotřebitele? (zvýší to cenu některých koncových výrobků?)

Rozhovor si můžete poslechnout i přímo zde:

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)