Brusel tlačí automobilky k dalšímu snížení emisí. Ušetřit na tom prý mají řidiči

Napsal/a Adéla Denková 29. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Osobní auta mohou podle výpočtů Evropské komise za 12 % veškerých evropských emisí CO2. Brusel proto opět tlačí na další snižování emisí u aut.

Evropské automobilky si znovu chystají výzbroj do bitvy o snižování emisí CO2 z osobních aut. Eurokomisař pro klima a energetiku Miguel Arias Cañete nedávno potvrdil, že navrhne nový cíl, kterého se výrobci budou držet do roku 2025.

Ve svém postupu proti změnám klimatu EU nespoléhá jen na čistou výrobu energie a „ozeleňování“ průmyslu, ale proměnit hodlá právě i dopravu.

Automobilky plán eurokomisařů nezaskočil. Na zpřísňování limitů pro nově vyráběná auta jsou zvyklé již několik let. Podle evropské legislativy už měly do letoška za úkol snížit emise na průměrných 130 gramů CO2 za ujetý kilometr. Téměř všichni výrobci v EU to zvládli s časovým předstihem.

Do roku 2021 se teď musí postarat o další snížení emisí, a to na 95 gramů za kilometr. Mezitím ale Evropa chystá další závazky.

Do konce letošního roku chce Cañete vyhlásit takzvanou veřejnou konzultaci, samotnou směrnici pak navrhne v roce 2016.

Levně už to nejde

„I když prodeje stagnují nebo se snižují, automobilový průmysl přispěl k výraznému zlepšení životního prostředí, a bude k němu přispívat i dál,“ vyhlásila před týdnem celoevropská asociace výrobců aut ACEA.

Firmy zároveň upozorňují, že vylepšovat technologie v klasických motorech je stále náročnější na výzkum a vývoj, a tedy dražší.

Každé automobilce se totiž vypočítává emisní průměr podle celé výrobní flotily. Do svých snah o snižování emisí proto mohou výrobci započítávat i auta na alternativní pohon, jako jsou elektromobily.

Jen s pomocí efektivnějších motorů a alternativ si už ale Evropa nevystačí, tvrdí ACEA. Radí proto zaměřit se na chování řidičů, stav infrastruktury a inteligentnější dopravní systémy.

Jezděte autobusem

Také ekologové souhlasí s tím, že jen se zlepšováním aut Evropa nevystačí. Podle Grega Archera z bruselské neziskovky Transport & Environment je podíl efektivnějšího využívání paliva na snižování emisí jen 40 %.

„To znamená, že 60 % snahy o snížení emisí tu zůstává na další opatření. Je možné uvolňovat rychlostní limity nebo učit lidi, aby na krátké cesty nepoužívali auta, ale raději hromadnou dopravu,“ navrhuje.

Aktivisté ale tvrdí, že automobilky chtějí prostřednictvím podobných argumentů především odvrátit pozornost od dalších závazků. Prostor pro další hybridizaci vozů nebo snižování hmotnosti aut se podle nich zdaleka nevyčerpal.

Podle Evropské komise vývoj přispěje nejen ochraně klimatu a životnímu prostředí, ale také řidičům, kteří díky tomu zaplatí méně za spotřebu paliva.

„Rozdíl mezi cílem pro rok 2015 a 2021 pro majitele průměrného osobního auta znamená za dobu životnosti vozu úsporu asi tří tisíc eur (tedy více než osmdesáti tisíc korun),“ říká komisař Cañete.

Autorka je redaktorkou EurActiv.cz

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)