Někdejší vzorný opravář a druhý nejlepší kombajnista v Československé socialistické republice Štefan Bízik, Ilustrační foto: TASR / Profimedia

Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků

Napsal/a Robert Břešťan 20. listopadu 2024
FacebookXPocketE-mail

Zaštupovat si děravé ponožky, opravit televizi, kutit něco v motoru auta… Kdysi bylo běžné si věci opravovat, dnes se staré a porouchané obvykle vyhodí, koupí se nové. Proti tomuto trendu jde nedávno přijatá evropská směrnice o „povinnosti zajistit opravy zboží“: Right to Repair Directive. Autoři směrnice předpokládají, že „tento právní předpis usnadní spotřebitelům vyhledávání oprav namísto výměny“ a že opravárenské služby budou „dostupnější, transparentnější a atraktivnější…“

„Dnes jsou výrobky plánovány a designovány tak, aby v podstatě nepotřebovaly opravu, pak se vyhodily a koupily se nové. Na tom stojí ekonomika mnoha výrobců. Řada lidí si obměňuje mobilní telefon i jednou za rok a výrobci na to celkem tlačí. Tohle opatření jde proti tomu. Není to nějaká nová cesta, spíše návrat k dobrým stránkám průmyslové historie,“ říká advokát a partner právní kanceláře Kinstellar Kamil Blažek.

V té směrnici nejde samozřejmě o v úvodu zmíněné děravé ponožky, ale hlavně o výrobky typu pračka, sušička, vysavač, myčka, lednička nebo i chytré telefony. Co je v tom ale nového nad rámec té běžné dvouleté záruky, kterou dnes známe?

Je to snaha o řešení situace, kdy se většinu běžných spotřebních výrobků dnes v podstatě spotřebitelům nevyplatí opravovat. Když potřebuji opravit pračku nebo kotel, vyměnit nějakou zásadnější součástku, tak zjistím, že je to skoro stejně drahé, ne-li dražší než oprava. Případně by to trvalo tak dlouho, že by to ekonomicky nedávalo smysl. I proto má tahle směrnice veřejnou podporu mezi běžnými lidmi, protože všichni cítí, že ta dnešní situace není úplně optimální. Vede to k plýtvání nejenom na úrovni domácností, ale na úrovni ekonomiky jako takové. Zbytečně se využívají zdroje, energie a zatěžuje to i dodavatelské řetězce, protože nové výrobky vyžadují nové suroviny, novou dopravu, novou logistiku, velmi často ze zemí, kde sice zítra už neznamená včera, ale kde dodávky nemusí vždy fungovat tak, jak bychom si představovali.

S tím souvisí téma nedostatku určitých specifických surovin (viz předchozí podcast o Raw Material Act). V řadě spotřebičů se používají vzácné kovy, jejichž dostupnost je na území EU omezená nebo tam často vůbec nejsou. Obsaženy jsou třeba v mobilních telefonech, ale týká se to i „obyčejného“ hliníku, který na tom seznamu už dneska také je, protože v Evropě je ho málo, nejsme schopni si ho za konkurenceschopnou cenu vyrobit a tak ho musíme dovážet.


Rozhovor je textovou verzí podcastu Bruselská setba, který upozorňuje na nové nařízení a zákony s původem v Bruselu a na jejich dopady na Česko. Připravuje jej šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan a Kamil Blažek, advokát a partner právní kanceláře Kinstellar.


Tahle směrnice o právu na opravu je součástí takzvané cirkulární ekonomiky. Co přesně to znamená?

V češtině se tomu říká oběhové hospodářství. Ten pojem je trochu zavádějící, ale cílem je zamezit plýtvání zdroji a dojít k tomu, aby ekonomika byla méně náročná finančně, materiálově, energeticky… Snaha o snižování nákladů na pracovní sílu a výrobu nás dovedla k tomu, že se výrobky velmi často vyrábí tak, že v podstatě není možnost je rozebrat, vyjmout nějaký porouchaný díl a nahradit ho jiným. To chce ta směrnice změnit. I tohle je mimochodem součást Green Dealu, takže tam zjevně jsou i opatření, která by měla být i obyčejným lidem blízká. Dnešní technologie jsou také tak komplexní, že spousta lidí ani neví, jak funguje třeba mobilní telefon, co je v něm za součástky a jak se ta krabička vůbec dá otevřít.

Pokud bude dost opravářů…

Je ovšem otázka, jestli někteří výrobci budou tu krabičku chtít nechat otevřít. Třeba Apple je známý tím, že si hodně chrání svoje výrobky… Nemůže se stát, že evropský trh bude ochuzen o výrobky některých firem, které si řeknou, že nechtějí dávat k dispozici všechny náhradní díly, garantovat pozáruční opravy a že pro některé výrobce budeme jako trh méně atraktivní?

Teoreticky ano. Na druhou stranu, byť si říkáme, jak je Evropa nemocný muž světa, jak je na tom evropská ekonomika špatně, tak ekonomika EU je pořád z pohledu spotřebitelského trhu a koupěschopnosti největší trh na světě. Čína má sice víc obyvatel, Amerika je zase bohatší z pohledu investic a HDP, ale Evropa pořád představuje trh 450 milionů lidí, z nichž naprostá většina je na tom (v porovnání se zbytkem světa) ekonomicky středně až velmi dobře. Takže si nemyslím, že by se nějaká firma o takový trh dobrovolně připravila. Ta směrnice taky neříká, že se musí dát opravit všechno. Povinnosti pro výrobce se promítnou do národní legislativy a jde o to, aby byly zajištěny podmínky pro opravu, pokud je to možné. A i když třeba zmíněný Apple si sice chrání své know-how, není to do úrovně toho, že nemůžete otevřít telefon. I když je to zatím tak, že konstrukce těch zařízení je velmi často dělána už s předpokladem, že se nevyplatí je opravovat. A na to právě ta směrnice míří.

Už jsme zmínili, že cílem je zamezit plýtvání. Evropská komise popisuje, že předčasná likvidace spotřebního zboží produkuje v EU každoročně asi 261 milionů tun emisí CO2, spotřebuje 30 milionů tun zdrojů, vyprodukuje 35 milionů tun odpadu, a že sami spotřebitelé ročně přicházejí až o 12 miliard eur tím, že to zboží vymění místo, aby ho opravili. A kromě toho se prý tedy očekává, že nová pravidla přinesou skoro pět miliard eur na růst investic. Vy už jste řekl, že je to součást Green Dealu, jak důležitá součást to je?

Jistě se nedá říct, že by na tom Green Deal stál. Pokud je jedním z jeho základních cílů dekarbonizace, snížení emisí oxidu uhličitého v rámci boje s globálním oteplováním, tak i když opravy a recyklace budou také snižovat uhlíkovou stopu, třeba s dopravou, zemědělstvím a energetikou se to objemově nedá srovnat.

Kdo má být garantem pozáručních oprav: prodejce nebo výrobce? Respektive – ony do toho mají vstupovat i třetí strany, chystá se podpora různých opraven, různých komunitních opravárenských center, kaváren a podobně…

Ono to má mít potenciálně řadu benefitů pro malé a střední podniky a pro ekonomiku jako takovou. Jako malé podnikatele si typicky představíme řemeslníka, třeba právě opraváře. Primární zodpovědnost ponese výrobce zboží, ale může ji delegovat, dohodnout se subdodavateli, prodejci, distributory, obchodními řetězci, servisními společnostmi, cechy řemeslníků a podobně, že budou ve vztahu k jeho výrobkům zajišťovat opravy. A tak to asi bude ve většině případů i fungovat. Důležité je, jakkoli to zní velmi gumově, že ta směrnice říká, že oprava musí být provedena buď bezplatně nebo za přiměřenou cenu. Bezplatně to asi bude jen ve výjimečných případech, ale možné to je, protože si tu bezplatnou opravu můžete promítnout předem do ceny výrobku. I to bude součást konkurenčního boje, kdy řeknu, že můj výrobek je sice dražší, ale je kvalitnější, déle vydrží a my vám ho zdarma opravíme příštích pět let.

Už nyní se u některých výrobků objevuje příslib doživotní záruky…

I to je možné. Druhá varianta je, že výrobce bude mít nasmlouvanou síť opraven a ty budou plnit požadavek, aby cena za opravu byla přiměřená. Samozřejmě, že ta směrnice ani zákon neřekne, kolik ta cena má za opravu být. Každý má při podnikání právo na přiměřený zisk; jestli je to 8 %, nebo 30 %, nebo 1000 %, to bude na praxi daného odvětví. Určitě to ale nebude ani těch tisíc procent, ani osm, protože obojí je nepřiměřeně nízké respektive vysoké. Vytvoří se ale trh s opravami a přiměřená cena tím bude modelována. Pokud tedy budeme mít dost opravářů.

Nevstupuje právě v tom Evropská unie až příliš do trhu? Říkám si, že když by byla poptávka po opravách, tak by těch opraven přirozeně přibývalo už teď.

Jenže ono je to teď ekonomicky nevýhodné. Dnes se to nikomu nevyplatí, proto opravy a opraváři nejsou. Dnes jsou výrobky navrhovány tak, aby v podstatě nepotřebovaly opravu, pak se vyhodily a koupily nové. Na tom teď stojí ekonomika výrobců, kdy cyklus výrobku není jednou za deset let, ale třeba jednou za dva roky. Řada lidí si obměňuje mobilní telefon i jednou za rok a výrobci na to celkem tlačí. A tohle jde proti tomu.

To dobré z průmyslové historie

Na tom, že si lidé pořád kupují nové věci, stojí idea nepřetržitého růstu. Nebude to další opatření, které nakonec ve svém důsledku podváže evropskou ekonomiku?

Řekl bych, že nepřetržitý růst nutně neznamená, že musím pořád vyrábět nové věci. Když opravujete staré věci, taky potřebujete pracovní kapitál, materiál, energie. Čili jde spíše o to omezit plýtvání. Samozřejmě to do jisté míry může omezit křivky růstu rychloobrátkového spotřebního zboží, pro jejichž výrobce to je aktuální byznysmodel, ale upřímně řečeno: to je jejich problém, ne náš.

Ta směrnice má tedy motivovat výrobce k tomu, aby vyráběli produkty s delší životností, snazší opravitelností… Zkrátka, že nebudou mít to, co lidé běžně označují jako „kurvítka“, kdy se výrobky třeba už krátce po záruce porouchají a člověk jde a koupí si nové.

To jsem se teď naučil nové slovo… Každopádně ano: idea, že tu budou kvalitnější výrobky, tu je. V tom smyslu, že jednak vydrží déle, jednak, že musí být opravitelné. Není to nějaká nová cesta, ale spíše návrat k dobrým stránkám průmyslové historie. Kromě toho ta směrnice říká, že ty opravy musí být provedeny v přiměřené lhůtě. Přiměřené k tomu, že lidé budou moct předmět, který dají do opravy, znova používat pro daný účel. Pokud by oprava vašeho mobilního telefonu měla trvat šest měsíců, tak to by smysl nedávalo. Výrobci a distributoři proto mohou svůj byznysmodel rozšířit nejen o opravy, ale i zápůjčky.

Co má motivovat nás, spotřebitele, abychom se naučili ty koupené a po záruce porouchané výrobky nechávat opravovat? Je to například prodloužení záruky o dalších 12 měsíců?

Ta směrnice počítá po opravě s novou zárukou právě na 12 měsíců. Je to logické, protože by jinak nedávalo úplně smysl jít do rizika a nechávat si výrobek opravit. Ten primární motiv pro spotřebitele má ale být, že to pro něj bude finančně výhodnější. Nebude muset kupovat novou pračku za dvacet tisíc, ale nechá si vyměnit vadnou součástku. Důsledkem by mělo být i to, že vznikne nová opravárenská síť a celá řada podnikatelských příležitostí přesně pro segment trhu, který dneska není. Bude to příležitost hlavně pro menší a střední podnikatele, protože se to z koordinačních, organizačních a finančních důvodů nebude nutně vyplácet těm velkým výrobcům. Ta směrnice byla schválena letos na jaře, a zhruba v polovině roku 2026 budou muset být ve všech členských zemích schváleny národní zákony, které budou upravovat detaily. Bude o tom určitě velká diskuze v příštím volebním období.

Takže můžeme být i zvědaví na typickou českou kreativitu, co ten zákon doprovodí za různé přílepky…

Ano, to je přesně ten takzvaný goldplating – „vylepšování“ evropských norem tím, že k tomu přidáváme další a další požadavky. To, co všechno se tam takto může objevit, si zatím nedovolím předvídat.

Každopádně se dá čekat, že je to téma, které bude zajímat konečné spotřebitele a až si toho politici konečně všimnou, může to být zajímavé i v politickém boji.

To určitě ano. Pro českou implementaci se bude nabízet i inspirace z Německa, které svůj zákon o právu na opravy chce předložit ještě v tomto roce, i když těžko říct, zda se to vzhledem k německé politické situaci stihne. Ale z toho, co je známo, tak tam má být třeba povinnost výrobců skladovat náhradní díly pro svoje výrobky po dobu minimálně deseti let od té doby, co je vyrobí, a mít je dostupné k odběru během 14 dnů, od doby, kdy si o ně požádáte. A taky za přiměřenou cenu. Dneska, vzhledem k tomu, že řemeslníků je opravdu méně, než jich bývalo, když si chcete nechat opravit něco na pračce nebo na kotli, největší položka je většinou doprava. V Praze běžně dáte 1500 Kč za dopravu a za práci samotnou, třeba výměnu, někdy i jen 500 Kč.

Takových stesků na sociálních sítích člověk najde opravdu spousty. Se závěrem, že se snad dotyčný začne taky živit jako opravář…

A tenhle trh se tu znovu vytvoří. Může to být skutečně dobrá podnikatelská příležitost.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)