Brusel zdraží maso, burcovala česká média. EU ale nic takového nechystá
Server Parlamentní listy tento týden napsal, že „podle nového plánu Evropské unie by mělo zdražit maso“. Překroutil při tom zprávu serveru Euractiv. Skupina europoslanců totiž pouze nezávazně probírala, jak změnit současný stav, kdy největší profit z prodeje masa mají obchodní řetězce, a ne ti, kteří maso reálně produkují.
Skupina europoslanců z řad zelených a sociálních demokratů podpořila zprávu nizozemské neziskové organizace True Animal Protein Price Coalition (TAPP). Ta navrhuje zavedení vyšších cen pro masné výrobky a organizace ji představila během akce pořádané na půdě Evropského parlamentu dne 6. února.
Zpráva ale nebyla předmětem jednání Evropského parlamentu a její výsledky nejsou součástí žádného legislativního návrhu.
Od vidlí po vidličku
Zpráva TAPP uvádí, že pokud mají ceny masa odpovídat nárokům spojeným s ochranou životního prostředí a životních podmínek zvířat, měly by se v případě hovězího masa zvýšit až o 4,7 eura za kilogram a u vepřového o 3,6 eura. Kuřecí by mělo podle zprávy zdražit o 1,7 eura.
Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Skupina poslanců během akce – mimo jednání parlamentu – vyzvala k tomu, aby se EU ve svých plánech (konkrétně v Zelené dohodě pro Evropu a v nové unijní potravinové politice označované jako Farm to Fork Strategy) věnovala i cenám masa.
Mezi poslanci z řad frakce Zelení/EFA, kteří se akce zúčastnili, byl mimo jiné nizozemský europoslanec Bas Eickhout. Podle něj spočívá problém v tom, že v současné době mají největší profit z masa obchodní řetězce, a nikoli zemědělci, kteří maso produkují. Právě to by EU podle jeho slov měla změnit tím, že přijde s novým cenovým systémem.
Zpráva také navrhuje, aby zisky z vyšších cen masa byly redistribuovány zemědělcům i spotřebitelům systémem kompenzací. Ten by odměňoval jak farmáře, jejichž chov je trvale udržitelný a dodržuje vysoké standardy kvality života zvířat, tak spotřebitele s nízkými příjmy.
Jak je to s klimatickou daní
Parlamentní listy však s odvoláním na facebookový příspěvek Institutu 2080 napsaly: „Frakce Zelených (tam jsou čeští Piráti) a socialistů v Evropském parlamentu začaly projednávat klimatickou daň na maso, jejímž cílem je drasticky snížit jeho konzumaci v celé Unii.“
Jak ale zdůrazňuje europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti, Zelení/EFA), frakce se takovým zdaněním masa nezabývá.
„Skupina Zelení/Evropská svobodná aliance tato doporučení ani nikdy neprobírala. Jediným zdánlivě souvisejícím bodem zařazeným na pořad jednání bylo označování vegetariánských potravin,“ vysvětlil český europoslanec.
Zprávu chybně interpretoval také deník Právo, který přinesl ve čtvrtečním vydání informaci o tom, že „Evropští zelení a socialisté podpořili podle webu Euractiv.com nový model stanovení cen masa v Evropské unii, který by vedl ke zdražení této potraviny.“
Pokud by chtěla EU zavést „klimatickou daň na maso“ jak uvádí Institut 2080 a Parlamentní listy, musel by jí k tomu ale dát souhlas nejen Evropský parlament, ale i všechny členské státy, tedy i Česká republika.
O daňových otázkách totiž Rada členských států rozhoduje jednomyslně. „Z 27 států EU působí Zelení pouze ve čtyřech vládách – Švédsku, Finsku, Lucembursku a Rakousku – což má k zajištění jednomyslného souhlasu 27 zemí skutečně daleko,“ dodal Peksa.
Schválení ze strany Evropského parlamentu a členských států podléhá veškerá unijní legislativa. Pokud by se tedy na půdě europarlamentu nebo Komise objevila snaha o prosazení nového cenového systému, o kterém hovořil europoslanec Eickhout, musel by příslušnou legislativu schválit jak Evropský parlament, tak i Rada členských států. Žádný takový návrh ale v současné době neexistuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Proti šíření poplašné zprávy, existují paragrafy. Pokud Parlamentní Listy účelově šíří tyto lži, které mají očividně očernit EU a Pirátskou stranu, tak bych typoval že za tím stojí politická konkurence, která nemá ráda EU a Piráty. Mladí voliči jsou dnes v kurzu, poněvadž jsou pro Evropští a volí Piráty. A tyto mladé voliče ostatní malé strany potřebují. Přípravme se, že takových předvolebních útoku bude přibývat.
Brusel zdraží maso? To jsem nikde nečet.
Ale četl jsem:
„skupina zákonodárců z řad Zelených a socialistů 5. února v Evropském parlamentu podpořila výsledky zprávy, kterou si objednala koalice neziskovek z oboru zdravotnictví, péče o zvířata a ochrany přírody. Cílem této koalice je snížit konzumaci masa a mléčných produktů v Evropě, a to tím, že se za ně bude platit „spravedlivá cena“. A už jsou známa i čísla, o kolik by se mělo co zdražit. Hovězí by bylo dražší o 117 Kč za kilogram, vepřové o 90 Kč a drůbeží 42 Kč. Tyto cíle by se podle nich měly zakomponovat do tzv. Zelené dohody EU, ke které už se také europarlament vyjádřil pozitivně.“
Je to pravda?
Jestli je, tak proč už nehouká v Bruselu Coholouškova sanitka a nevozí tu skupinu poslanců na nějaké uzavřené oddělení do místních blázinců?
Prošlo to i Ekolistem s tím, že naplnění projektu zmíněných EUroposlanců by vedlo k velmi razantnímu zdražení masa (paradoxně přes to, že vypadne jeden článek obchodního řetězce mezi producentem a konzumentem.
No já nevím. V té zprávě je jasně napsáno, že zákonodárci Zelených a socialistů se na své zahajovací akci – ano MIMO oficiální jednání – shodla na podpoře navýšení ceny masa, aby lépe korespondovala s novým Green Dealem. Svým způsobem spolu o tom skutečně jednali, i když neformálně. A PL o tom, jak se jednalo taktně mlčí. Ano, zavádějící to je, ale vysloveně lživé nikoliv. Totéž by se dalo napsat a polemizovat i o tomto článku a jeho titulku.