Brusel chce dohlížet na sociální sítě i praktiky online prodejců
Pro řadu lidí je to samozřejmost už nyní: nákup přes internet nezná hranic, stačí pár kliknutí a zboží putuje stejně snadno z Paříže jako z Prahy. Ve skutečnosti to tak ale často není.
Podle Evropské komise se má ale celý proces zjednodušit, zrychlit a sjednotit. Například v oblasti reklamací i cen zboží.
Evropská komise už představila strategii pro jednotný digitální trh, který má navíc zvýšit i ochranu osobních dat nebo urychlit zavádění vysokorychlostních sítí po celé EU.
Komise počítá například s harmonizací obchodních pravidel, nebo se snížením nákladů na doručování zásilek.
„Nakupování na internetu je stále populárnější, zamýšlená opatření, která spotřebitelům usnadní možnost výběru služeb a zboží, zjednoduší a zlevní jejich doručení, proto vítám. Spotřebitelé musí mít stejná práva, včetně ochrany a možností reklamací, jako v kamenných obchodech,“ říká česká europoslankyně Olga Sehnalová.
U nás nenakoupíš
Příkladem současných online překážek je takzvaný geo-blocking. Jde o běžné diskriminační praktiky, kdy obchodník brání spotřebiteli z jiného státu EU v přístupu na jeho internetové stránky, nebo ho přesměruje na místní obchod, který má ale často vyšší ceny.
Komise chce také modernizovat autorské právo a zjednodušit režimy DPH, které jsou pro přeshraniční online obchod zásadní. Podniky by tak mohly být i částečně osvobozeny od administrativní zátěže.
Evropská unie by se podle návrhu měla také více zabývat praktikami online vyhledávačů, sociálních sítí a aplikací, které shromažďují osobní údaje uživatelů internetu.
Navrhuje víc sledovat, jaké mají mezi sebou tyto platformy vztahy, nebo zda prosazují vlastní služby ve prospěch konkurence.
Vytvoření strategie pro jednotný digitální trh je jednou z hlavních priorit současného předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera.
Na vypracování návrhu se podílelo několik komisařů, mezi nimi i česká eurokomisařka Věra Jourová, která se vedle postavení spotřebitelů při online nakupování věnovala hlavně ochraně osobních dat.
Autorka je redaktorkou serveru EurActiv.cz.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Brusel zřejmě se o5 chce víc zavděčit té správné velmoci ?
Když německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila své pobouření ohledně špehování NSA (National Security Agency), bezpochyby musela vědět, že je Německo v této aktivitě zapojeno už od studené války.vše začalo po porážce nacistů, americké okupaci a nalezení nového nepřítele v podobě Sovětského svazu. “Američané uvalili obrovský tlak. Nechtěli se vzdát tohoto území, které je pro jejich monitorovací operace geostrategické. Němečtí lídři chtěli říkat, že teď máme trochu suverenity; jinými slovy, pár slov pro obnovení národní psychiky. V Německu se v současné době staví nová základna americké armády, kterou bude používat i NSA. Ve Wiesbadenu bude za 124 milionů stát nové Centrum pro upevňování informací, kde budou kanceláře odolné štěnicím a hi-tech kontrolní centrum. Hned jak bude zařízení dokončeno, tak se uzavře komplex v Darmstadtu. Podle Spiegelu jsou zařízení stavěna výhradně Američany, kteří mají bezpečnostní prověrky. Dokonce i materiál pochází z USA.
Mimochodem, neskutečná lež je už v první větě, že „..Podle Evropské komise se má ale celý proces zjednodušit, zrychlit a sjednotit. Například v oblasti reklamací i cen zboží.“
Evropská komise totiž udělala naprostý opak, a to již zavedeným nařízením, že eshopy musí zákazníkům účtovat DPH podle státu odkud pocházejí,a tu pak odvádět příslušnému státu. Což by bylo snadno proveditelné pouze v tom případě že by zákazníci byli ochotni „vybírat a nakupovat výrobky v ceně bez DPH-a až na konci po zadání svých údajů a potvrzení nákupu jim eshop oznámil že jim podle příslušných předpisů ještě připočítává DPH. Ale tento způsob většina legislativ včetně naší odmítá a říká že zákazník musí být od začátku informován o plné ceně včetně DPH.
Počítačové řešení(ne zcela spolehlivé)je jistě možné, ale znamená to jistě maličkost, všechny eshopy fungující na území EU se budou muset předělat.. Docela zajímavá bude informace, kolik zejména majitelů malých eshopů se na to vykašle a půjde radši na sociálku. Ostatně,jak byl každý informován s pýchou našimi vládními orgány,tak silnou pozici v e-prodeji i u nás přebírá americký Amazon, což je jistě v plném zájmu EU, ten jistě veškeré předpisy úředlníků z Bruselu splní 🙂