Britové vyhlásili veřejnou sbírku na opravu památníku parašutistům z operace Anthropoid
Památník parašutistům ze skupiny Anthropoid, kteří úspěšně splnili svou misi atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, nestojí jen v pražské Libni, ale i v Británii, v Leamington Spa ve Warwickshire. Potřebuje však nutně rekonstrukci.
Právě v Leamington Spa byla za druhé světové války vojenská základna, kde působili i českoslovenští parašutisté.
Památník má podobu fontány ve tvaru padáku; jsou na něm zvěčněna jména sedmi parašutistů, kteří zemřeli při boji s příslušníky SS a gestapa v kostele svatého Cyrila a Metoděje.
Památník byl původně vybudován díky finanční podpoře bývalých českých a slovenských vojáků, nyní už ale potřebuje generální opravu. Jak upozornil web britské BBC, na opravu již byla vypsána veřejná sbírka.
Organizátoři sbírky věří, že se jim podaří získat 25 tisíc liber. V přepočtu zhruba 750 tisíc korun.
Svůj podíl na současném zájmu má zřejmě i skutečnost, že příběh operace Anthropoid získal nedávno svou novou filmovou podobu, kdy autorem scénáře i režisérem je Brit Sean Ellis.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Pithart o neznámé epizodě dějin: Gorbačov nám místo Havla podsouval svého prezidenta
Alberte, umyjte si ruce! Po pražských stopách Alberta Einsteina
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Doufám, že soudruh Vodička přispěje taky, peněz má mraky. Aspoň pro sebe, tak na ty hrdiny by mu snad nějaká kačka zůstat mohla, ne?
Vzhledem k tomu, že se jedná o památník tak úzce spjat s našimi moderními dějinami, tak by se asi také mělo přispět z naší strany (napadá mě, třeba i česká ambasáda v Londýně, nebo její prostřednictví…) – a to i když R. Heydrich, už pro svou pozici v hierarchii Třetí říše, byl osobností jistě přesahující svým významem rámec českých zemí, kde působil jako říšský protektor v době atentátu (ostatně, „architekt Konečného řešení“, jak se uvádí též v odkazu ke sbírce).
Když tak nad tím přemýšlím, jen bych dodal něco, co by se dalo nazvat možná „slovíčkařením“, ale… Rád bych se totiž vyhnul případnému podezření, že, když jsem se zmínil o „osobnosti“ a o „významu“, tím jaksi subjektivně prezentuji Reinharda Heydricha jako třeba zápornou, ale přece jen nějak obdivuhodnou postavu dějin. To rozhodně ne! Klidně bych souhlasil s jeho označením (jak se objevuje v komentáři pode mnou) za „lidskou nestvůru“. Jeden náš nejmenovaný historik před časem tvrdil, kterak bojuje proti termínu, slovnímu spojení, že atentát na Heydricha byl „spáchán“(!). Nicméně, tentýž historik sám zdůrazňuje, jak široký, přímo světový význam a ohlas tento čin měl – a což zase samozřejmě také dokládá, že lze v Heydrichově případě skutečně o „osobnosti“ a o „významu“, třebaže v tom nejhorším smyslu, hovořit.
Já s popravou Heydricha nesouhlasím.Organizátoři si museli být vědomi,že to odnesou tisícovky Čechů v přímé popravě nebo v koncentračních táborech.Těch je mi líto.Ta lidská nestvůra za to nestála.Náš odpor byl přeci patrný z účastí Čechů jak na západní,tak na východní frontě.Byl to podle mne výkřik málo uznávaných zahraničních reprezentantů republiky.Obdobným výkřikem bylo Slovenské národní povstání a bitva o Dukelský průsmyk.
Přesto mám za to,že rekonstrukci by měla uhradit naše republika.Byli to naši občané a jednali v dobré víře.
Berte to tak, že atentát na Heydricha byl jen jednou z řady podobných podvratných akcí, které se tehdy z příkazu britského válečného velení prováděly po celé okupované Evropě. Naprosto bez ohledu na německé represe na civilním obyvatelstvu. Churchill to omlouval bonmotem „každá taková akce může zkrátit válku o několik minut“.. Jenže Churchill zkrátka mrtvé nepočítal.
A jestli to nějak pomohlo vnímání našeho statu ze strany spojenců? Anglie tehdy byla plná uprchlých politiků z okupovaných států, diplomatů, vyšších úředníků, důstojníků z celé Evropy.Všichni chtěli britské vládě a vedení „prokazovat“ že jsou nějak výraznější než ti ostatní.
No..jak jsem se trochu začetl do původního zdroje v odkazu, tak titulek „Britové vyhlásili veřejnou sbírku “ je poněkud eufemistický.
Ve skutečnosti je to pouze soukromý amatérský projekt crowfundingu který si zaregistroval britský 22letý kluk na globálním serveru GoFundMe. Zatím mu tam poslalo slovy dvacet lidí dohromady částku 750 liber. Takže těch požadovaných 25 000 liber je pouhá chiméra. Co mu tam navíc lidé i v komentářích vyčítají, že využil komerční server GoFundMe, který si ze zaslaných peněz strhává nemalou provizi. A jak odpovídá „..At the moment the Czechoslovak Freedom Fountain is still in the process of acquiring its charity status. “ Což tedy v diplomatickém překladu znamená, když jemu lidi nepošlou dost prachů, tak žádná charita nebude a šlus..
To tak s veřejnými sbírkami bývá. Nicméně jde o počin, který si zaslouží pozornost. Vy jste kupříkladu o existenci toho památníku věděl?