Proč je bitcoin letadlo a jeho let musí skončit havárií
Hlavní problém měny zvané bitcoin? „Má všechny atributy tzv. letadla, neboli pyramidy. Tak jako každé ,letadlo‘ vyžaduje stálý přísun nových vlastníků bitcoinů tak, aby se zvyšovala cena bitcoinu,“ píše ve svém komentáři pro HlídacíPes.org Aleš Rozehnal.
Málokterý internetový fenomén získal v poslední době větší pozornost než bitcoin, tedy internetová platební síť a v této síti používaná tzv. kryptoměna. Jako hlavní výhody bitcoinu je uváděna decentralizace, nezávislost na státu či jiné autoritě, limitované množství bitcoinů, které je předem známo, a postupné uvolňování bitcoinů do oběhu, které je definováno ve zdrojovém kódu sítě.
Síť funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk nebo lidé podepsaní jako Satoshi Nakamoto, což je bez pochyby fiktivní postava. Celkové množství bitcoinů, které budou vytěženy, je 20 999 999,9769 a veškeré bitcoiny budou generovány v roce 2140, přičemž většina již do roku 2030.
Vzhledem k obecné nedůvěře v bankovní systém a ke stále větší ingerenci státu do soukromí, tedy i do bankovního tajemství občanů, není divu, že si bitciony získaly obrovskou popularitu a jejich cena roste tak, jako cena žádné jiné komodity.
Je očividné, že bitcoiny nejsou kryty žádnou reálnou hodnotou. Stejně tak ale nejsou kryty reálnou hodnotou ani tzv. fiat peníze, mezi které patří i česká koruna, EUR nebo americký dolar.
Směr hyperinflace
Hlavním problémem bitcoinů je však to, že má všechny atributy tzv. letadla, neboli pyramidy. Tak jako každé „letadlo“ vyžaduje stálý přísun nových vlastníků bitcoinů tak, aby se zvyšovala cena bitcoinu. Na rozdíl od klasického „letadla“ u bitcoinů neexistují jeho zakladatelé, kteří by přesvědčovali investory o výhodnosti nástupu do letadla, což je dáno právě decentralizací bitcoinu. To ale na podstatě věci nic nemění.
Omezené množství bitcoinů má chránit tuto „měnu“ před inflací a zabránit situaci, obdobné té, kdy vlády, resp. centrální banky tisknou další a další peníze, čímž devalvují existující měnu. Omezené množství bitcoinů však povede k tomu, že poptávka přesáhne nabídku, čímž dojde k hyperdeflaci.
Vzhledem k obrovitému nárůstu ceny bitcoinu by se zdálo, že nákup bitcoinu je dobrou investiční příležitosti. Je ale pouze věcí času, než bitcionová bublina praskne a jeho cena bude pouze zlomkem ceny současné.
Prodat hlupákovi
Krátce po vzniku bitcoinů bylo jejich generování celkem snadné, takže tři miliony bitcoinů vznikly hned v roce vzniku této „měny“. Tyto tři miliony bitcoinů získalo relativně málo lidí, protože počet osob ovládajících kryptografii na patřičné úrovni byl omezený. Jednalo se o lidi, kteří vyvinuli software generující bitcoiny a kteří ve své době neměli žádnou konkurenci. Zřejmě se jednalo o tytéž osoby, které stojí za fiktivní osobou Satoshi Nakamoto.
Tyto osoby se tak dostaly na vrcholek pyramidy, resp. na přední místa v letadle zvaném bitcoin. Další vlna spekulantů, kteří buď bitcoiny koupili nebo generovali, si ještě mohla na bitcoinech hodně vydělat. Nyní se nacházíme v pozdní fázi, kdy spekulanti nakupují bitcoiny extrémně draho s vidinou, že je prodají ještě většímu hlupákovi.
Jako každé letadlo, i letadlo bitcoin musí havarovat. Jednoho dne bude nových bitcoinů tak málo, že nebude možno zajistit přísun nových investorů. Vlastníci bitcoinů nebudou chtít prodávat v očekávání růstu jeho ceny. Jakmile do tohoto systému přestanou proudit nové reálné peníze, ztratí svůj investiční smysl. Stejně jako v každém letadle z bitcoinů budou profitovat pouze ti, kteří je získali dříve, a to na úkor těch, kteří je získají jako poslední.
I po prasknutí bitcoinové bubliny však tato „měna“ zřejmě nezanikne. Vzhledem k tomu, že stále bude existovat poptávka po anonymních převodech peněz a lidé budou stále chtít sázet on-line a on-line prodávat drogy nebo zbraně, je možné, že bitcoin nebo nějaká technologie z něho derivovaná může přežít i po prasknutí bubliny.
Může se také stát, že bude zvýšeno množství bitcoinů čímž může být deflační problém na čas vyřešen. Konec bitcoinu a ztráty pozdějších investorů se tím však pouze oddálí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
50 komentářů
Bitcoin ke svemu fungovani nepotrebuje, aby jeho cena rostla. Rozdily mezi Bitcoinem a pyramidou byly vysvetleny mnohokrat, napr. zde:
https://cryptohustle.com/why-bitcoin-isnt-a-ponzi-scheme
Vážený pane Rozehnale, nepochybuji o tom, že jste velice schopný advokát a máte přehled v právu. Nicméně ekonomické podstatě mezilidské směny kde na volném trhu se mění statky a služby očividně nerozumíte. Respektive možná rozumíte ale nechápe ji ve světle překotného vývoje informačních P2P technologií. Neodvažuji se tvrdit, že Bitcoin bude úspěšný projekt. Ale je zcela nepochybné, že technologie blockchainu změní svět a způsobí další technologickou revoluci, která již probíhá. Zaměřte prosím své úsilí na formulace komentářů ve vztahu blockchain (digital assets) vs. právo. Bude to jistě zajímavější a pro společnost užitečnější čtení než komentář, který vychází z ryzí neznalosti technické stránky fungování kryptoměn, v tomto případě bitcoinu.
A proč to není Letadlo, dopořučuji přečíst třeba tady: https://cryptohustle.com/why-bitcoin-isnt-a-ponzi-scheme
Zlato je pyramida! Jeho hodnota je daná jen tím, že vám za něj nějaký blbec dá víc, než za kolik jste ho koupil. Pyramida bobtnající již 6000 let!
Kdežto ničím nekryté státní papírky, tištěné po bilionech, jsou super. To se ukáže velmi brzo, hned jak při další finanční krizi stát zakáže výběry z bankomatů, posílání peněz do zahraničí, nasadí záporné úroky a začne s masivním QE. Hned v ten okamžik lidé zavrhnou zlato a bitcoin a vrhnou se na státní superměnu 🙂
A ještě intenzivněji po státní měně budou toužit v okamžiku, kdy dojde na slova ministra Pilného a nebude na penze. Penzisti se jich ale budou dožadovat a tak stát peníze natiskne. Všichni, kdo v takové měně drží úspory, budou nadšeni!
Zábavné čtení, jen nevím, proč se advokát plete do věcí, kterým evidentně nerozumí… ekonomika není právo, že si skutečnosti ohneme podle představ a pak to prohlásíme za „pravdu“.
Je podivuhodné, že ta skvělá státní měna potřebuje mít za sebou zákony dávající jí výsadní až monopolní postavení a celý represivní aparát, který je vynucuje.
Žil jsem v domnění, že dobré zboží se prodává samo. A ono se při tom samo prodává to pyramidózně bublinózní zlato a bitcoin.
Zkusme tedy v první řadě zrušit institut „legálního platidla“ a další neférové výhody české koruny a České národní banky. Vystavme je zcela otevřené férové konkurenci. Dovolme lidem dohodnout si ve vzájemné smlouvě, v jaké měně bude naplněna, v jaké měně bude splacen závazek. Umožněme všem obchodníkům si vybrat, za jakou měnu (ne)budou prodávat své zboží. Povolme například konkurenční měnu krytou zlatem (jakou byl e-gold, než jej ozbrojenci FBI rozprášili a zlato zabavili). Zrušme DPH na stříbrných mincích.
Pokud koruna a euro uspějí v rovné soutěži, zřejmě jsou opravdu tou nejlepší alternativou.
Ale já soukromě pochybuji, že by lidé dobrovolně zůstávali u měny, kterou její emitent intervencemi záměrně znehodnocuje. Nebo u měny, kterou ECB tiskne v masivních objemech, aby zachránila jižní bankrotářské státy a politický projekt eura. Ale je to jen názor – dejme lidem právo svobodné volby a uvidíme.
https://cryptohustle.com/why-bitcoin-isnt-a-ponzi-scheme
http://www.hayek.sk/wp-content/uploads/2012/12/rothbard_penize.pdf
Tak vidíte jak jste sám dokonale prokázal že bitcoin vlastně vůbec nefunguje jako praktická měna. Protože to co Vy požadujete, už je dávno povolené. Ano, ta férová konkurence už dávno funguje. Možnost výběru tu je. Lidé si samozřejmě mohou ve smlouvě dohodnout v jaké měně bude naplněna.
Obchodníci si mohou dnes vybrat (i) za jakou měnu budou prodávat své zboží. Pokud vím, třeba na našem trhu nabízí Alza prodej i za bitcoiny. (Samozřejmě, žádný obchodník po celém světě není takový hlupák, aby nabízel prodej pouze za bitcoiny, to by brzo zkrachoval). Ovšem jistě jste vzal do úvahy i možnost, že by tedy i zákazník mohl chtít (pochopitelně smluvně) nabídnout obchodníkovi aby u něj mohl nakupovat za bitcoiny. Tipuji ovšem že by pro většinu svých potřeb žádného takového ve svém širokém regionu nenašel. Ryze teoreticky by i zaměstnavatel mohl nabídnout svým zaměstnancům že jim bude vyplácet mzdy v bitcoinech – asi by jich moc nesehnal..(I v těch řídkých případech, kdy se to ve světě někde zkouší, jde pouze o drobný bonus vedle řádně vyplácené mzdy)..
Ergo tedy v závěru ta dobrovolná smluvní možnost tu je, ale bitcoin (i jiné kryptoměny) v ní dokonale prohrávají.
Možná kdybych se pokusil vysvětlit proč tomu tak je. Stále uvažujete pouze vztah dvou subjektů (obchodník – zákazník) , kteří se mezi sebou dohodnou že si mezi sebou budou platit bitcoiny.. Ale dokud tu smluvní možnost platit bitcoiny nemají zajištěnou i v řetězcích za nimi. (zákazník nedostává plat v bitcoinech, obchodník neplatí v bitcoinech svým dodavatelům), tak je to pro oba spíše dost nepraktická a taky drahá zábava. (protože samozřejmě za konverzi bitcoin/jiná měna se na burzách poplatky platí, navíc se rychle mění kurz)
Jo – neberu bitcoinu jeho výhody při nějakých izolovaných smluvních e-transakcích přes půlku světa, ale v praktické ekonomice prostě nefunguje..
Ale pri prvnim problemu s bitcoinem jeho majitele bezi za statem a ocekavaji ze onu kradez vyresi a zlodeje potresta. Toz tolik k nezavislosti bitcoinu.
A co je na tom divného? Když mi ukradnou zlato nebo podříznou strom na zahradě nebo cokoliv jiného, co nestvořil státní úředník, nýbrž svobodný občan nebo nedejbože pánbůh, tak nesmím žádat stát, aby mi pomohl? Soudy řeší jen krádeže občanských průkazů a sociálních dávek?
Poznávám správně bývalého právníka magnáta Železného (TV Nova) ? a tedy zástupce/poradce strany, která prohrála hooodně drahou (pro nás všechny) arbitráž ?
Ohledně bitcoinu, nejsem úplně odborník, ale že se nejedná o klasické letadlo – o tom již bylo napsáno spousty článků od opravdových odborníků na Bitcoin. Také třeba Japonsko, nebo Austrálie by asi nějaké dobře rozpoznatelné letadlo jen tak oficialne neuznali jako legální platidlo.
Já té „argumentaci“ nějak nerozumím. Pořád že „je to letadlo, letadlo, letadlo“ a jediný argument „stávající držitelé BTC nebudou chtít prodat v očekávání růstu ceny“, což má způsobit pád ceny? Proč? Holt se poptávka mine s nabídkou a po vystřízlivění se najde nový průnik. Někde. Výš než původně, nebo níž, ne nutně v cenovém suterénu. Jak autor ví, že noví zájemci o BTC nepřistoupí na jakoukoliv cenu?
Autor píše „Je ale pouze věcí času, než bitcionová bublina praskne a jeho cena bude pouze zlomkem ceny současné“, ale neříká, proč si myslí, že by to tak mělo být. Naopak z logiky věci vyplývá, že čím méně bitcoinů bude v oběhu, tím jeho cena ještě poroste.
Článek je bohužel plný tolika ekonomických hloupostí, že se zaměřím jen na jednu.
V okamžiku, kdy všechny bitcoiny budou v oběhu, tak jeho kurz k fiat měnám jako je USD (mimochodem, doporučuju se vždy zamýšlet o rozdílech mezi pojmy „hodnota“, „cena“ či „kurz“, když je používáte) bude růst nikoliv díky jakémusi „letadlovitému přísunu nových hlupáků“, ale prostě díky tomu, že fiat měny budou inflační (budou se tisknout), zatímco bitcoin inflační nebude. A o to přece uživatelům bitcoinu jde – ochránit svůj majetek před inflací. Stejně jako to od pradávna dělali se zlatem – dávají si ho do portfolia nikoliv kvůli výnosu (úrokům, dividendám, nájemnému, výnosu „z letadla“…), ale jako prostý uchovatel hodnoty.
Na facebookové stránce české bitcoinové komunity se objevilo hodně komentářu k Vašemu článku. https://www.facebook.com/groups/bitcoincz/?hc_ref=ARSW_x60fX2uuq0Bl_MwsOdUnAdWJe2fh5D4rzb21P4KvviLZKrAGzLsB0dWL5EZgpk
Na české btc komunitě se pod Vaším článkem horlivě diskutuje, třeba by jste se chtěl přidat 🙂 httpsw.facebook.com/groups/bitcoincz/permalink/742851089233461/
Zkuste se držet témat, kterým rozumíte.
https://en.bitcoin.it/wiki/Myths
No věřit Aleši Rozehnalovi ? No to snad ne 😀
Jen investujte do bitcoinu a podobných kryptoměn. Nepřeji Vám to, ale kolem 2030 splačete nad výdělkem. Podobných důmyslných podvodů je ekonomická historie plná
Aby byl podvod podvodem, tak za ním musí stát někdo, kdo něco skrývá. Něco, co mu umožní podvod dokonat. Tak minimálně bitcoin je odlišný v tom, že z jeho podstaty není kde co skrývat. V historii nebylo transparentnějšího systému.
Mimochodem, proč zrovna 2030?
Tak uz jenom autor se skryva.
A vadí to něčemu? Vynálezce kola se taky skrývá. 🙂
Najhlupejsi clanok o bitcoine a vseobecne o ekonomike, co som zatial cital. Horsie, ako Krugman..
Jistě, pan Rozehnal má v mnohém pravdu. Tady je právě nutné si uvědomit, že bitcoin má ten základní nedostatek měny, že si za něj skoro nic nekoupíte, protože existuje i celosvětově velice malý počet obchodů (či jiným subjektům) které by je přijímaly jako platbu. Ale i ty musí stržené bitcoiny urychleně prodat, protože v nich nemohou zaplatit svým dodavatelům (ani zaměstnancům, ha ha).
Tudíž a bez toho, mají bitcoiny spíše charakter akcie obchodovatelné na burzách (bez vyplácených dividend a účasti na správě jejího podniku)- kterou si mohou zájemci přeprodávat mezi sebou ale nic víc.
Z toho pohledu může být sporné i v závěru uvedené “ lidé budou stále chtít sázet on-line a on-line prodávat drogy nebo zbraně..“ -protože jak výše dovozeno, samotný bitcoin žádnou finanční
hodnotu nemá, ta se získá zase až jeho prodejem (někomu třetímu) na druhé straně té transakce.
To jste autorovi moc nepomohl.
A co když vám namítnu, že opak je pravdou? Je to fiat měna (CZK), kterou držím jen po nezbytně nutnou transakční dobu (vteřiny až minuty). Své úspory mám v bitcoinu a když někde potřebuju zaplatit, tak to udělám pomocí běžné VISA karty napojené na bitcoinový účet. Jak vidíte, dá se tedy na celou věc nahlížet přesně opačně než jak to vidíte vy. A už jen záleží na tom, kdo se v čem rozhodne držet svůj majetek. Zbytek zařídí technologie plus likvidní trhy.
To je Váš problém, že nevidíte a nestaráte se co se děje uvnitř. (Nebo to možná víte a děláte nevědomého).
Protože běžnou VISA kartou napojenou na bitcoinový účet nezaplatíte přímo skoro nic. Ono už mít bitcoinový účet je blbost protože právě proto je bitcoin nezávislá měna, aby v něm žádné evidované účty nebyly. Ale prosím, když se někdo ukecat dá a má někde vedený bitcoinový účet, jeho věc. Každopádně si musíte být vědom, že v okamžiku kdy zadáte ten pokyn, tak to první co se stane, že ten a, to) kde ten bitcoinový účet máte veden ten určený počet bitcoinů elektronicky prodá na bitcoinové burze a až tyto stržené peníze někam pošle
No však přesně toto mám na mysli. Nebojte se, vím do všech detailů, jak bitcoin funguje. 🙂 Během okamžiku můžu přesunovat BTC mobilním telefonem třeba počínaje Trezorem, přes Bitwala účet a ten je už přímo spojen s mou eurovou kartou, kterou zaplatím v Tescu. Já myslím, že pointa je zřejmá: Stejně jako se nepozastavujeme nad tím, že v cizině můžeme platit kartou ke korunovému účtu, přičemž „koruny přece nikdo nechce“, tak je hloupost argumentovat tím, že BTC „nikdo nepřijímá“. Díky online propojení likvidních trhů prostě všichni přijímají všechno.
Víte – to co jsem napsal a s tím souhlasíte, že bitcoinem nikde nezaplatíte, protože vždycky musí na pozadí proběhnout online na bitcoinové burze její prodej na obecně přijímanou flat měnu. Jistě – dá se to částečně přirovnat , jako když českou korunovou VISA kartou platíte v zahraničí.
Samozřejmě s tím drobným rozdílem, že bitcoinové burzy jsou ryze privátní projekty (bez jakýchkoliv garancí , či státního zajištění), prodávající v neustálém režimu nabídka-poptávka. (Taky už jich pár krachlo). A taky že se kurz bitcoinu na těch burzách často skokově mění – což může být při takových platbách někdy nepříjemné , někdy příjemné (ale počítám že i prodejce toho zboží si i ty pohyby kurzu bitcoinu započítá do své ceny pro pokrytí svého rizika)
Jinak samozřejmě ano – kromě té Bitwala nebo Xapo karty si s sebou na cesty beru i Trezor a jednou denně na hotelu přesunuju očekávanou útratu na příští den. To je z hlediska bezpečnosti akceptovatelné a pohodlí to nesnižuje, co myslíte?
Velice mizerně vyargumentovaný pohled autora na věc. O Bitcoinové „bublině“, která ma prasknout si čtu uz pár let a místo praskání dělá BTC přesný opak.
„Omezené množství bitcoinů však povede k tomu, že poptávka přesáhne nabídku, čímž dojde k hyperdeflaci“ – podle čeho takto tvrdíte? došlo u zlata někdy k hyperdeflaci? mimochodem bitcoin není jediná kryptoměna. Jsou tu i altcoiny, které jsou připraveny zastat funkci „drobných“ pro běžné použití. LiteCoin, kupříkladu, má nastavené max. množství na 84mil. (4x BTC) při stejném protokolu jako BTC.
Protiargumenty:
https://bitcoinblog.cz/5-duvodu-proc-bitcoin-neni-ponziho-schema/
http://btctip.cz/bitcoin-neni-ponziho-schema-ani-letadlo-proc/
Několik holupých poznámek a nápadů: Dá-li se nastavit konečné množství bitcoinů (a vlastně všech -coinů), jistě se dá to množství změnit. Dá-li se bitcoin a ostatní -coiny sčítat a odečítat, dají-li se nejspíš i dělit, bitcoin už se „rozdělil“, dají-li se dělit, dají se i násobit; dají-li se násobit, dají se násobit i nulou. Kam potom zmizí bitcoiny, kdy násobky nulou (i nuly), jsou nula? Je to blbost, ale co kdyby?
Oprava: …hloupých …
Dobrý den, pokusil bych se na Vaše, ne zase tak hloupé otázky odpovědět.
1. Je technicky nastaven určený maximální počet bitcoinů. Více jich bohdá nebude
2. S dělením bitcoinů se počítá, budou existovat jejich zlomky
3. Pokud by došlo k násobení bitcoinů nulou, a ten výsledek se uložil, bude mít majitel nula bitcoinů. Vzhledem k tomu že neexistuje žádná centrální evidence účtů jako v bance, tak prostě o ty bitcoiny příjde a těžko to někde vyreklamuje. Pokud by se ta chyba takto rozšířila po celém systému, všechny bitcoiny by se tím vynulovaly.
4. Pokud by v programu došlo k dělení bitcoinů nulou /klasická to počítačová chyba) – program se zhroutí, a nebude-li ošetřeno, nikdo už se ke svým bitcoinům nedostane..
Snad je to vyčerpávající odpověď..::)))
Přesně tak, pane Rozehnale. Neexistují žádné mechanismy, které by stabilizovaly ceny hmatatelných věcí vůči Bitcoinu, a proto je jeho cena volatilní. Proto je riskantní ho držet a jediný důvod, proč lidé těchto 50 miliard dolarů drží v Bitcoinech, je v tom, že to riziko fluktuací zatím vypadá jednostranné – cena Bitcoinu roste. Takže se šítí tulipánová mánie, letadlo, pyramida. Noví příchozí zajišťují zisky těm starším. Ale jednou zákonitě dojdou lidi, kteří do toho mohou přispívat a cena začne klesat, třeba i o 99 procent. Něco z toho zbude, ale prostě nikdy nebude možné stabilizovat cenu věcí vůči Bitcoinu, a tak se nikdy nestane hlavní měnou nikde, a proto do něho lidé nebudou dávat většinu svých úspor apod., a proto v této jednotce nikdy nezačnou myslet.
Proč se podle vás nestalo to samé se zlatem? Přece pro něj platí přesně to samé, co popisujete vy nebo autor, že platí pro bitcoin. Ano, v bitcoinových cenách lidi nikdy nebudou „myslet“, to souhlasím. Bitcoin bude plnit roli novodobého zlata, nic víc, nic míň. S tou výhodou, že oproti zlatu mohu (díky propojení trhů, účtů, platebních karet…) kdykoliv odloupnout kousek a utratit, když je to kurzově výhodné. Kdykoliv v terénu s mobilním telefonem, třeba ve frontě na zmrzlinu, se rozhodnu, zda zaplatím ze svého korunového, eurového, nebo bitcoinového účtu. Přesně tady vidím finanční revoluci a rozmach fintechových služeb.
Cetl jste si to vubec po sobe? Toto vubec nedava smysl: “ Jednoho dne bude nových bitcoinů tak málo, že nebude možno zajistit přísun nových investorů. Vlastníci bitcoinů nebudou chtít prodávat v očekávání růstu jeho ceny. Jakmile do tohoto systému přestanou proudit nové reálné peníze, ztratí svůj investiční smysl.“
Jen bych si dovolil laické vysvětlení proč ten argument „Jednoho dne bude nových bitcoinů tak málo, že nebude možno zajistit přísun nových investorů. Vlastníci bitcoinů nebudou chtít prodávat v očekávání růstu jeho ceny. “ smysl má a v čem. Je to totiž popsáno přímo v pravidlech bitcoinu. Totiž přibližně po roce 2030 přestane nárůst počtu bitcoinů -a jejich rostoucí spotřeba bude řešena jejich dělením na nově vyhlašované platící zlomky . Dalo by se to nazvat opakem hyperinflace, totiž hyperdeflací. Že v takovém případě bude zájem majitelů je prodávat (vždy předtím než k tomu dělení dojde), pramalý, se dá, opravdu logicky předpokládat.
Za prvé: Nevím, jak jste přišel na ten rok 2030. Počet vytěžených bitcoinů se snižuje na polovinu každé čtyři roky. Aktuálně se těží 12,5 BTC každých 10 minut, od roku 2020 to bude 6,25, od roku 2024 to bude 3,125 a tak dále. Můžeme si tedy snadno spočítat, že poslední satoshi (1 satoshi = 0.00000001 BTC) bude vytěžen v roce 2140.
Za druhé: Vaše ekonomická úvaha nedává smysl. Bitcoiny by normálně kolovaly mezi lidmi i v případě, že žádné nové by nepřibývaly. Přece přesně o to jde – aby to bylo aktivum z fixní emisí. Proč by se mělo přestat prodávat a nakupovat? Existují alternativní měny, které mají emisi fixní od začátku (bez těžení) a také normálně fungují. Možná si neuvědomujete, že lidi se zbavují bitcoinů nebo zlata, aby uspokojili nějaké svoje reálné potřeby. Bitcoinů se nenají. Můžou se pochlubit stavem bitcoinového konta sousedům, ale přece jen k tomu účelu tradičně slouží lépe dům s bazénem a drahé auto. 🙂 Ekonomika tedy může normálně fungovat i v situaci, kdy platíme deflační měnou, i když se vám někteří politici nebo centrální bankéři snaží namluvit něco jiného.
Ještě odpověď na příspěvek výše od petrph:
Konečně si rozumíme v otázce „přijímání bitcoinů obchodníky“. Ano, riziko, že obchodník chce EUR a zákazník zaplatí kartou v CZK a banka s tím musí na Forex, přičemž po cestě dojde ke změně kurzu, je trochu nižší než při tomtéž procesu na rodících se kryptoměnových platformách. Ale za prvé tam jsou zase úspory na jiných místech a za druhé to myslím prostě nikomu nevadí. Princip je stejný a zbytek je o statistice. Celý obor se navíc zákonitě bude stabilizovat a profesionalizovat (ano, občas nějaká burza zkrachuje, ale všechny najednou nezkrachují).
A že nejsou pod dohledem státu? Pomineme-li, že právě toto se mezi uživateli bitcoinu často považuje spíše za výhodu, než nevýhodu, tak nic nebrání tomu, aby pod dohledem států byli. Například v USA už musíte mít „bit-licenci“ na provozování burz. Neregulovaný charakter bitcoinu jako vlastního aktiva se nijak nevylučuje s tím, že infrastruktura vybudovaná kolem něj může podléhat tradičním regulacím.
Honba těžařů Bitcoinů za právě rostoucí hodnotou Bitcoinu jen dokazuje, že Bitcoin není měna, ale komodita. A to je propastný rozdíl.
Měna má být, správně definováno, universální prostředek převodu hodnot různých komodit přímo mezi sebou bez nutnosti provádět neekonomický výměnný obchod prostřednictvím dalších pro primární směnu nepotřebných komodit. Měna by extrémně řečeno neměla mít vlastní hodnotu a její hromadění by nemělo mít v logicky fungující ekonomice smysl. Že vinou lidské hlouposti a hamižnosti je to jinak je důsledkem toho, že logiku, umožňující dlouhodobé zdravé přežití, my lidé neumíme nadřadit nad své nízké chtíče a to každou naši nelogickou civilizaci, snažící se z komerčních důvodů vyhovět prioritně právě nízkých lidským chtíčům, vždy po kritickém nahromadění dluhů a destruktivních disproporcí v ekonomice (a to ani nezmiňuji morálku) zničí. Navíc kapitalismus tento děj akceleruje dříve nebývalým způsobem a dává nám vědeckotechnickýcm rozvojem do dětských rukou stále silnější destruktivní prostředky pro sebezničení.
Apropos, jak vy nadšení Bitcoinisté chcete zaplatit, když zrovna nejde elektřina, nebo jen padne síť? A jak se vyrovnáváte s velmi omezenou tzv. likviditou Bitcoinu, na kterou vás zde několik diskutujících již upozornilo? A že Bitcoin není komodita, ale platidlo mě vzhledem k právě se odehrávající zběsilé těžbě na síti přesvědčíte opravdu těžko.
Kdo se trápí definicemi (měna vs. komodita), tomu mezitím ujede vlak. 🙂 Nepřipouštíte si, že občas může na světě vzniknout něco, co se vymyká dosavadním definicím? Bitcoin je to, co je – má rysy komodity, má i některé rysy měny (dělitelnost, přenositelnost, …). Fakt nevím, proč bych neměl mít klid, dokud ho nezaškatulkuju.
Když nejde elektřina nebo padne síť, tak počkám až to půjde a pak zaplatím. Na trvalé zničení rozvodných a počítačových sítí není bitcoin připraven, to jistě každý bitcoinista uzná. V takové době bude nejlepší se schovat do nějakého krytu a přečkat to s konzervami.
Na nízkou likviditu bitcoinu jsem nenarazil. S bitcoinem se, narozdíl od komoditních nebo měnových trhů, obchoduje dokonce i o víkendu a zatím jsem neměl problém koupit či prodat libovolné množství kdykoliv.
Cituji: „zatím jsem neměl problém koupit či prodat libovolné množství kdykoliv.“
Prosil bych specifikovat libovolné množství čeho? Děkuji.
Můžete, prosím konkrétněji specifikovat formulaci „zatím jsem neměl problém koupit či prodat libovolné množství kdykoliv“?
Množství čeho máte na mysli?
Tak mluvíme o kryptoměnových trzích, ne? Čili jde o množství v daných párech – BTCUSD, LTCEUR, ETHBTC, apod.
Co bude následovat? Posměch objemům, které si můžu dovolit já osobně? 🙂 Spíše zkuste napsat, kam s námitkou likvidity směřujete.
Tedy hovoříte o výměně jedné měny za druhou.
No já se snažím hovořit o tom, o čem chcete hovořit vy. Myslel jsem, že to je likvidita trhu s bitcoinem. Chcete-li hovořit o něčem jiném, stačí říct.
Jenže likvidita neznamená možnost vyměnit jednu virtuální hodnotu za jinou virtuální hodnotu (jakékoli platidlo na světě má samo o sobě jen hodnotu virtuální), nýbrž možnost vyměnit virtuální hodnotu platidla za reálné zboží a služby.
No a pointa? Je likvidní třeba zlato? Podle mě ano. Podle vás ne, jelikož za zlato nikdo chleba přímo neprodává. Je v Česku likvidní britská libra? Podle mě ano. Podle vás ne, protože na Forexu se libra neobchoduje přímo za CZK (musí se přes EUR nebo USD). Je likvidní bitcoin? Podle mě ano, protože když mám v sobotu v noci hlad, tak vezmu 0.001 BTC a za půl hodiny se královsky najím.
Pokud by byl Bitcoin letadlem, musela by jím být i většina dalších kryptoměn. V článku je řada ekonomických nesmyslů, příště by to možná chtělo ozdrojovat. Já bych řekl, že na tohle téma už toho bylo napsáno, u nás i ve světě, spousta – viz. https://investplus.cz/kurzy/aktualni-kurz-bitcoin-online-graf-kde-koupit-tezba-kryptomeny-cena-hodnota/ . Proto považuji tuto kapitolu za uzavřenou. Bitcoin zkrátka nenaplňuje znaky ponziho …