Dubaj. Foto: Profimedia

Bezpečný přístav bohatých Rusů a jejich peněz, šest hodin letu od Prahy

Napsal/a Robert Břešťan 26. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Relativně levné letenky, přímé spoje z Prahy, exotika a teplo lákají zejména v zimních měsících řadu Čechů k cestě do Dubaje. Svobodně smýšlejícím návštěvníkům by se tam ale nemuselo líbit tak jako dříve. Z Dubaje se od začátku války Ruska proti Ukrajině stal bezpečný přístav pro Rusy i jejich byznys.

Rusové se v Dubají cítí dobře a bezpečně. Na ukrajinské vlajky v ulicích nenarazí, jejich ruština nikomu nevadí a ti, kteří na to mají, se zde stále více cítí jako doma.

V tamních ulicích viditelně přibylo obchodů, jež mají ruské majitele a otevřeně cílí na své krajany: restaurace, kadeřnictví, kosmetika a další.

„Dubaj je místo, odkud mají bohatí Rusové přístup do globální ekonomiky. Mohou si tam dopřávat všechny ty věci, které jsou jinak v Rusku pod sankcemi. Plus jim nehrozí, že budou muset třeba narukovat do armády. Podobně mají někteří Rusové útočiště i v Turecku,“ říká Jan Daniel, výzkumný pracovník Ústavu pro mezinárodní vztahy a expert na Blízký východ.

Ostrov klidu a bezpečí

Bonusem je i to, že na rozdíl od mnoha jiných světových (zejména evropských) destinací, pravidelné přímé lety mezi Ruskem a Dubají zůstaly zachovány.

„Je všeobecně známo, že Spojené arabské emiráty jsou pro ruské občany nejen oblíbenou turistickou destinací, ale ve stále větších počtech i místem dlouhodobého pobytu. Usnadňují to poměrně velkorysá imigrační pravidla – zejména pro majetnější jednotlivce a příslušníky ekonomicky žádaných profesí,“ říká za české ministerstvo zahraničí mluvčí Daniel Drake.

Magnetem podle něj je i kvalitní zázemí pro byznys i soukromý život a také „důvěra ruských občanů, že se zde budou moci vyhnout řadě problémů plynoucích ze sankcí, které vůči Rusku uvalily západní státy a jejich spojenci“. Součástí přitažlivosti jsou prý i „jisté nedostatky v právní i praktické rovině boje proti praní špinavých peněz“.

„Spojené arabské emiráty se proto již od března 2022 ocitly na šedé listině zemí s nedostatečně průkaznými finančními operacemi a možností praní špinavých peněz. Vláda SAE tento negativní signál bere vážně, jelikož neprospívá jejímu mezinárodnímu obrazu a obchodním vztahům, a přijala některá nápravná opatření,“ dodává Drake.

Novou a rozrůstající se ruskou diasporu v Dubaji tvoří jak příslušníci střední třídy, často z technologických a IT oborů, kteří z Ruska uprchli před mobilizací, tak i velmi bohatí Rusové a zástupci velkého byznysu.

„Pro nás všechny je to na určitou dobu ostrov bezpečí,“ citoval deník New York Times ruského obchodníka s nemovitostmi Anatolije Kamenského. Jeho tým prý v Dubaji v loňském roce prodal nemovitosti za 300 milionů dolarů – z velké většiny právě ruským občanům: „Každý se snaží někde zaparkovat svůj majetek,“ podotýká.

Vedle jiných ruských obchodů však představuje 300 milionů dolarů pořád ještě jen drobné. Z Dubaje a dalších měst Spojených arabských emirátů (SAE) se podle amerického listu Financial Times stal domov velkých obchodníků s ropou – kteří přes emiráty posílají ruskou ropu dále do světa. Z dvaceti největších obchodníků s ruskou ropou jich bylo osm registrováno právě v emirátech.

Nasvítíme vám mrakodrap

„Obchodní vazby mezi SAE a Ruskem jsou tradiční a významné. Vlády SAE i Ruské federace sdílejí i některé strategické zájmy dané postavením obou zemí jako předních světových energetických producentů. Přesto se snažíme přesvědčit vládu SAE, aby v maximální míře předcházela využívání území, institucí a infrastruktury SAE k obchodním aktivitám, které přímo a v praktické rovině podporují schopnost Ruska v agresi pokračovat,“ říká za české ministerstvo zahraničí Daniel Drake.

Faktem je, že Spojené arabské emiráty jsou ve vztahu k Rusku a válce na Ukrajině poměrně ambivalentní a pružné.

Ilustruje to i takový detail, jako je nasvícení nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa. Jednou je k vidění v ruských barvách…

Podruhé zase v barvách ukrajinské vlajky:

„Zejména Dubaj a obecně emiráty se staví do role nového finančního centra. Na druhé straně v posledních měsících mezinárodní tlak na emiráty stoupá. Byly i vyhlášené sankce proti dvěma tamním firmám, které reexportují do Ruska součásti dronů. A tlak na omezení reexportů i dalšího zboží dvojího užití ze strany Spojených států i EU zesiluje,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org Jan Daniel.

Svou roli v tom hraje i stále probíhající konflikt v Gaze. „Spojené arabské emiráty mají obavy z možné eskalace a dobře vědí, že v případě nutnosti se nakonec budou muset obrátit na Spojené státy, které jsou v Perském zálivu hlavním bezpečnostním garantem. Sice není pravděpodobné, že by úplně odsekli spolupráci s Ruskem, ale je možné, že nějaký typ ekonomické spolupráce omezí,“ dodává Daniel.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)