Bezpečí na dovolené: Ubytujte se ve druhém až pátém patře, radí rozvědka
Na cestách do rizikových oblastí volte ubytování ve druhém až pátém patře, radí cestovatelům česká rozvědka. Níž hrozí riziko vloupání, z vyšších pater je to potom daleko v případě požáru nebo jiného nebezpečí. Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák je přitom přesvědčen, že se „nebezpečná oblast“ za poslední roky nijak zvlášť nerozšířila. Spíš se zvyšuje riziko uvnitř těch oblastí, řekl serveru HlídacíPes.org.
Například ani nedávný teroristický útok na pláži v tuniském Sousse neznamená podle Randáka, že by tento oblíbený turistický cíl, který patří k nejvýhodnějším z hlediska poměru cena/“výkon“, byl obecně nebezpečnější než dřív.
Útoky zvyšují ostražitost
„Řeknu to ošklivě – Tunisko je jedním z nejprofízlovanějších států, každý hotel má bezpečnostní službu, to není problém. Uměli to vždycky, jen se dlouho nic nedělo a bezpečnostní opatření poněkud uvadla. Jak se něco stane, ostražitost se zase zvýší,“ říká Randák.
Podobně to bude zřejmě i nyní ve Francii po tragickém útoku v Nice, při němž zemřelo na osm desítek lidí. Francie pravděpodobně prodlouží trvající výjimečný stav vyhlášený po útocích v Paříži.
Bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace, jak zní název české civilní rozvědky, příliš nesouhlasí ani s názorem, podle něhož se pro Čechy ve světě bezpečnostní situace mění k horšímu, jak nedávno konstatoval například ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
„V České republice panuje dojem, že Češi jsou nějak zvlášť v bezpečí. Jednak že proti nám nikdo nic ve světě nemá a nemáme minulost, kdy by nám někdo musel něco vyčítat. To je iluze,“ řekl Zaorálek (ČSSD) po únosu pětice Čechů poblíž libanonsko-syrských hranic.
„Český pas nebyl nikdy o nic bezpečnější než pas francouzský nebo španělský. Samozřejmě jsou pasy, které jsou nebezpečnější, americký, nepochybně izraelský, ale jinak je český pas úplně stejně bezpečný nebo nebezpečný jako kterýkoli jiný,“ říká Randák.
Vadí napojení na USA
Zejména na Středním Východě se „oblíbenost“ cestovatelů odvozuje od toho, jak dalece jsou spojováni s Evropskou unií, a hlavně se Spojenými státy. „Které tam samozřejmě jméno dobré nemají. Kdo je s nimi spojovanější, je u něho větší riziko, když už se do problémů dostane, že s ním bude hůř zacházeno,“ říká bývalý šéf ÚZSI. Jako příklad uvedl Poláky, kteří jsou na Středním východě vnímáni jako spojenci Američanů. „Na ně se dívají rozhodně víc skrz prsty než třeba na Čechy,“ řekl Randák.
Úřad pro zahraniční styky a informace vydal už před osmi lety sadu doporučení, jak se chovat při cestách do zahraničí a do rizikových oblastí. Jsou stále platná a některá z nich jsou vcelku očekávatelná. Jiná mohou poskytnout praktické vodítko, jak se zařídit ještě před cestou a na co dát při pobytu v zahraničí pozor.
Na co si dát na cestách pozor? Kompletní rady české rozvědky najdete zde
Co radí rozvědka?
- Nehovořte o svých soukromých záležitostech, zejména o cestovních plánech, práci nebo rodině s neznámými lidmi.
- Seznamte se s prostředím. Musíte vědět, co je v prostředí běžné, abyste mohli zjistit, co běžné není.
- Chovejte se zdvořile a zdrženlivě. Vyhýbejte se hlasité konverzaci nebo hádce.
- Volte ubytování v druhém až pátém patře. V bytech (pokojích) v nižších patrech hrozí větší riziko vloupání, z bytů ve vyšších patrech se v případě požáru nebo jiného nebezpečí hůře uniká.
- Dávejte si pozor na nenadálé dodávky zboží nebo řemeslníky.
- Držte se stranou „ožehavých situací“, zejména demonstrací a politických mítinků.
- Pamatujte na to, že alkohol snižuje pozornost, schopnost racionálního uvažování i fyzickou kondici.
Jak chránit děti?
- Ujistěte se, že vaše děti u sebe mají něco, co umožní jejich identifikaci a že znají svou adresu a telefonní číslo.
- Mějte po ruce dokumenty vašich dětí (fotografie atd.).
- Zajistěte, aby vaše dítě mělo u sebe adresu a telefonní číslo hotelu, kde bydlíte.
- Vysvětlete dětem, jak mají postupovat v případě, že by se ztratily.
- Domluvte se, kde se sejdete v případě, že se někdo z vás ztratí. Ujistěte se, že jde o místo, které dítě bez problémů najde.
- Dbejte na to, aby dítě při odchodu z bydliště mělo u sebe mince nebo telefonní kartu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
A já mám radu pro všechny ostatní. Seďte doma na zadku. Mnozí ani nevíte, kde jsou Krkonoše, Šumava a ostatní nádherná místa u nás. Ubytovat se v prvním nebo posledním patře tak to rada nad zlato. Pořádně hloupá. Kulka Vás může trefit aj ve sklepě.
Snůška nesmyslů.