Bez migrantů by se moderní Česko neobešlo, v oboru IT jich tu pracuje nejvíce z vyspělých zemí
Bezmála třetina všech kvalifikovaných zaměstnanců v oboru informačních technologií v Česku jsou cizinci – de facto ekonomičtí migranti. Je to spolehlivě nejvyšší podíl ze všech vyspělých zemí sdružených v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Až po Česku následuje Irsko, Izrael a Spojené státy.
Plyne to z nedávno publikované zprávy OECD zaměřené na migraci: International Migration Outlook 2020. Podíl vysoce kvalifikovaných migrantů v poměru k domácí populaci pracující v oboru informačních a komunikačních technologií:
Poptávka trhu ve většině zemí převyšuje nabídku absolventů v oboru, a tak si firmy vypomáhají přísunem kvalifikovaných lidí ze zahraničí.
I v době postupně rostoucí nezaměstnanosti a v době omezeného cestování kvůli pandemii trvá podle českého Ministerstva průmyslu a obchodu mezi tuzemskými firmami zájem o zaměstnávání kvalifikovaných lidí ze třetích zemí.
V podstatě jedinou cestou, jak takové zaměstnance do Česka dostat, jsou nyní vládní programy ekonomické migrace: Klíčový a vědecký personál, Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a Kvalifikovaný zaměstnanec. Jen takto může cizinec získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a „dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR“.
Právě sem spadají zejména pracovníci IT, inženýři, či statutární zástupci firem. Významnou část těchto pracovníků v Česku tvoří lidé z jiných zemí Evropské unie.
IT je mimochodem celosvětově jeden z nejrychleji rostoucích oborů ekonomiky. V Česku jeho rozvoj souvisí i s deklarovanou snahou tuzemské ekonomiky „přepnout“ na výrobu s vyšší přidanou hodnotou.
Jen mezi lety 2005 – 2018 se počet zaměstnanců v oboru zvýšil v Evropě o 42 %, v USA dokonce o 68 %. Podle amerických statistik je 48 % zaměstnanců v kalifornském Silicon Valley ve věku 25 – 44 let zahraničního původu.
Jen málo „českých cizinců“
Kromě toho Česko podporuje i program Kvalifikovaný zaměstnanec, zaměřený na pracovníky na pozicích, o něž mezi Čechy a Češkami zájem příliš není: montážní dělníci, řidiči, šičky a další. Tento program se týká konkrétně těchto vybraných zemí: Bělorusko, Černá Hora, Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldávie, Mongolsko, Srbsko a Ukrajina. Na počet takto přijatých zaměstnanců vláda stanovila kvóty.
Celkově – podle OECD – je podíl cizinců na české populaci osmiprocentní, od roku 2007 se jejich počet zvýšil o 41 %. Nejčastěji jde o Slováky, Ukrajince a Vietnamce. Podle Českého statistického úřadu činil podíl cizinců s pobytem v ČR nad 12 měsíců v roce 2019 jen 5,4 %.
Jak ukazuje graf níže, Česko má mezi zeměmi OECD jeden z nejmenších podílů cizinců v populaci:
Přibývá zemí, které lidem s potřebnou kvalifikací a zájmem pracovat v oboru informačních technologií nabízejí takzvaná start-up víza umožňující dlouhodobý pobyt, v některých zemích i nabídku ubytování a počáteční finanční podporu.
Program pro klíčový a vědecký personál, určený výhradně pro významné investory, výzkumné organizace, technologické společnosti a společnosti typu start-up, zavádí od ledna i Česko.
Kurzem k lepší integraci
Jak ukazuje graf níže, Česko je zemí, kde lidé ze zahraničí neměli problém sehnat práci (ČR ovšem vykazuje poměrně velký rozdíl mezi podílem zaměstnaných žen a mužů – migrantů). To ovšem souvisí s dlouhodobě nízkou nezaměstnaností v ČR a snahou zaměstnavatelů sehnat pro své provozy vůbec nějakou pracovní sílu. To se nyní s nástupem covidové a post-covidové krize může změnit.
Od ledna mimochodem v Česku začne být účinná novela zákona o pobytu cizinců, která zavádí mimo jiné takzvané povinné integrační prvky – konkrétně absolvování adaptačně-integračního kurzu v délce osm hodin během prvního roku pobytu s platností od roku 2021. Kurz, kteří si cizinci mají platit sami, je má seznámit „s jejich právy a povinnostmi, se základními hodnotami ČR, místními poměry a s kulturními zvyklostmi“.
Zpřísňuje se i postih za neoprávněný pobyt na území České republiky, novela umožní rychlejší zrušení pobytu po spáchání trestných činů. Cizinec bude mít nově povinnost prokázat při kontrole oprávnění k pracovní činnosti, jinak mu hrozí pokuta až 5 000 Kč.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
5 komentářů
To se docela divim, ze se lidi, kteri delaji v IT, hrnou zrovna do CR. Platy nizsi nez na Zapade, xenofobni/nepratelska spolecnost, stat ukradeny Babisem. Zapomnel jsem na neco? Pekna perspektiva.
Z těch cizinců budou časem problémy, jako se sudeťáky . Pokud tu potřebujeme na práci cizince , tak je něco špatně ! Kromě toho ti migranti chybí v jejich zemích a vznikají další problémy !
Během čtení článku jsem si uvědomil zajímavou skutečnost – jak moc se posunul význam slova (ekonomický) migrant. Dříve neutrální odborný výraz dostal v posledních cca pěti letech velmi negativní emoční náboj.*
V současnosti si pod výrazem (ekonomický) migrant velká část lidí (troufnu si tvrdit – naprostá většina) představí osobu z Blízkého východu či Afriky, bez vzdělání či znalosti alespoň světového jazyka.
Naopak v článku se mluví o lidech, povětšinou kvalitně vzdělaných a na pracovním trhu žádaných. Nedokážu si představit, že by je nějaký jejich kolega z práce (který na ně nemá pifku) v běžné řeči označoval jako (ekonomické) migranty.
Vidím tu náběh na oblíbený argumentační klam „doložení z vyplývajícího“ ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#Dolo%C5%BEen%C3%AD_vypl%C3%BDvaj%C3%ADc%C3%ADho ), kdy by mohl někdo tvrdit, že lidé, co nechtějí přijímat ekonomické migranty, jdou proti zdravému rozumu. Protože bez „migrantů“ by se nám tu ekonomika sesypala.
*Podobně výraz „kolaborant“ po druhé světové válce. Někdo by možná mohl argumentovat, že to slovo znamená spolupracovník, ale kdyby tak označil např. svého kolegu z práce, dost možná by dostal „po hubě“.
Ale to jsou LEGÁLNÍ imigranti, že ano. Určitě k nám nepřijeli na nápravě železničního vagonu a nespláchli cestovní pasy do záchodu. Požádali o pracovní vízum a povolení k pobytu jako každý slušný člověk.
Ano, ostatně i náš premiér je ekonomický migrant.
Nás by však více zajímalo, jak to bude s těmi ilegálními migranty bez vzdělání a dokladů. Pokud to budou „doktoři a inženýři“, tak sem s nimi! Horší to bude co s těmi ostatními…