Hejtmany a starosty vláda potřebuje proti Covidu, ale nechová se tak: „Trneme, co zas vymyslí.“
Kraje a města jsou v koronavirové krizi „nárazníkem“ mezi občany a vládou. Právě na hejtmanech a starostech do velké míry záleží, jak převedou do praxe celostátní opatření a zákazy. Krajské a obecní rozpočty teď ale výrazně zatěžují výdaje na zdravotní péči a příští rok můžou mít samosprávy finanční problémy. Vedení krajů a měst si také stěžuje na nejistotu, v níž je vláda udržuje.
„Trneme nad tím, co dalšího vláda nebo Poslanecká sněmovna schválí,“ shrnuje primátor Olomouce Miroslav Žbánek zvolený přitom za vládní hnutí ANO. Starostové totiž často nesou odpovědnosti za plnění rozhodnutí, jež však nemohli nijak ovlivnit, a která jim někdy připadají i nesmyslná.
V současných vládních nařízeních je podle Žbánka skrytý alibismus. „Máme implementovat rozhodnutí, která se týkají například omezení úředních hodin úřadů, ale zároveň nám říká, že nemáme ohrožovat práva občanů,“ popisuje primátor, jakkoli připouští, že centrální vláda se kvůli koronaviru ocitla v nezáviděníhodné situaci.
Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Zkušenosti hejtmanů a starostů s dosavadním průběhem koronavirové pandemie, a s tím, jak se k samosprávám chová v krizi vláda, zazněly na online diskusi serveru Euractiv.cz.
„Jaro bylo hodně o logistice a schopnosti zajistit ochranné pomůcky. Současný stav vnímám jako naprostou krizi, která se týká především zdravotnictví. Tlak je enormně velký,“ shrnul současnou situaci v kraji liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
„Legislativní a informační chaos byl jedním z největších problémů jarní vlny, ale dalo se to zvládnout. Bohužel v rámci podzimní vlny jsme svědky něčeho podobného. Lidé nevědí, jak se mají chovat,“ dodává výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.
Co bude příští rok?
Koronavirová krize zatěžuje nejen zdravotnický systém, ale také rozpočet samospráv. Zatímco vláda si finance zajišťuje prodejem dluhopisů, města ani kraje takovou možnost nemají. „Obce nemají informace o tom, jak bude vypadat ekonomika v příštím roce. Neví, na jakých základech mají rozpočtovat,“ říká Vladyková.
Samosprávy proto můžou mít příští rok problém s nedostatkem zdrojů na spolufinancování projektů z unijních peněz. Těch má přitom do Česka v příštích letech přitéct opravdu hodně.
Kromě klasických kohezních fondů vznikají nové fondy, které mají členským státům pomoci s ekonomickou obnovou. Státy ale musejí využít finance v souladu s unijními prioritami, jako je třeba zelená a digitální transformace. Mezi novými zdroji je i takzvaný Fond obnovy (s celkovým rozpočtem pro země EU v přepočtu 20 bilionů Kč) nebo Fond spravedlivé transformace zaměřený na proměnu uhelných regionů.
Jenže Česko na čerpání těchto peněz není připravené. „Ve všech nově vzniklých fondech se prezentují jedny a ty samé projekty, které se budou vzájemně kanibalizovat,“ je přesvědčen Petr Osvald (ČSSD) z kanceláře primátora města Plzně.
Slabé pravomoci, velká odpovědnost
Zástupci krajů a měst navíc nejsou spokojení s tím, jakým způsobem jednotlivá ministerstva čerpání peněz z evropských fondů plánují. Vadí jim například to, že peníze ze záchranného fondu mají putovat na digitalizaci justice.
Dalším nepovedeným příkladem je podle některých hejtmanů a starostů návrh Ministerstva pro místní rozvoj investovat více než čtyři miliardy korun do budování kabin pro sportovce.
„Nerozumím, jakým způsobem se využívání evropských zdrojů ve vládě řeší. Místo toho, aby se nastavil vhodný proces a zpracovávala data, objeví se bez projednání s územními partnery tento nápad,“ kritizuje ministerstvo hejtman Půta.
„Obávám se, že to není jednorázový příklad, ale obecně nepochopení ze strany vlády směrem k samosprávám,“ dodává. A není sám. Právě všudypřítomná nejistota okolo toho, co vláda udělá, teď komplikuje krajům a městům fungování během pandemie a výhled na další roky.
„Kdyby nám vláda dala jistotu, s jakou částkou můžeme počítat stůj co stůj, tak odpadne spousta problémů,“ shrnuje primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Jiní krajští a komunální politici vidí řešení v posílení pravomocí samospráv. Jsou podle nich slabé, zatímco odpovědnost je velká.
„Větší pravomoci by neškodily, naopak by prospěly,“ shrnuje bývalý starosta Kladna a nově zastupitel Středočeského kraje Dan Jiránek (ODS).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
1) V kapse se mi otevira nuz, kdyz slysim, ze vlada chce z fondu na „promenu uhelnych regionu“ rekonstruovat kotle v Lovochemii (AgroFert/Babis). To je kradez verejnych penez za bileho dne! 2) Nejde o „nepochopeni vlady vzhledem k samospravam“. To je zamer. Vlada (resp. Babis) chce o vsech penezich rozhodovat sama. Takovy „osviceny diktator“. Bohuzel ten hlupak Babis na to nema. V cem fakt vynika – ukrast nekomu firmu, osekat naklady na dren a cerpat dotace.
My u nás v domě zase trneme, co vymyslí starosta městské části a a jeho melody boys. Naposled vymysleli, že se totálně rozkopat ulice, mění se kanalizační a vodovodní potrubí – to měnilo se za plastové před 35 – 40 lety za nové. Za víc než 50 let, co zde bydlíme, nebyla jediná porucha na vodě nebo kanalizaci a dělníci co tam pracují se diví také, proč se potrubí mění, protože to staré potrubí, je úplně v pořádku. Výměna měla dokončena a ulice uvedena do původního stavu do 31.10.2020, ale místo toho dnes, 31.10.2020 v13:25 hodin, jsou všude výkopy, zcela zničený povrh silnice a poničené chodníky, po kterých není bezpečné chodit kvůli dírám po odstraněné dlažbě. Stavba, podle vyjádření dělníků, do konce roku zřejmě neskončí. Nedej Bože, aby napadl letos sníh, nebo aby se něco stalo vážného některému obyvateli ulice, nebo aby ,vypukl v některém domě třeba pořár, či výbuch plynu, než silnice schopná aspoň pojíždění.
A to všechno je dílo demokraticky volených orgánů samosprávy v Brně – sever a soukromé firmy, nikoliv vlády, ta to jen financuje, samospráva žádný zisk nevytváří (a bohužel,ani hodnoty jakéhokoliv druhu). Pozoruhodná byla také pracovní doba na stavbě – max. 6 hodin denně a většinou 4 dny v týdnu, když poprchalo tak se nedělalo, jen ze začátku se výjimečně pracovalo i 5 dnů v týdnu. Ono se tak pracuje na opravách sítí, silnic a věřejných prostor v Brně všude a už několik let, viz kauza Stoka.
Pro to ovšem, jsme na náměstí demonstrovat proti komunistům nechodili, ale pozdě bycha honit.
Vláda, byť Babišova/Burešova, je ve srovnání se samosprávnými volenými místními a krajskými orgány vyloženě na nepoměrně vyšší urovni, přes všechny její nedostatky a její kritika od starostů a hejtmanů je naprosto nemístná a přímo smrdí alibismem a to dost odporně.
Obecní žvásty.Obce nedodržují zákony,porušují pravidla,dělají si co chtějí a protože platí státní úředníky,tak státní úředník drží hubu a všechno kryje.Ve státě je bordel a je to jakoby si každý starosta mohl delat co ho napadne a ví,že ho nikdo nepostihne.
Treba si pani starostovia a primatori znizit odmeny a penazi bude viacej.