Bakala před poslanci k OKD vypovídat nebude. Komise je podjatá, politici mne napadají, píše v dopise
Finančník Zdeněk Bakala reagoval na předvolání, které do jeho datové schránky doručila vyšetřovací komise k OKD. Komisi napsal dopis, v němž vysvětluje, proč se před ni nedostaví. Píše, že jeho výpověď by „mohla být jimi zneužita ke zvýšenému tlaku na nezávislé rozhodování policie, státního zastupitelství a soudů“.
„Rovněž tak nemohu být nucen sdělovat Komisi jako svědek informace, jejichž předčasné zveřejnění může ohrozit mou obranu v civilních řízeních, která proti mně byla zahájena,“ píše dále Bakala, který je označován za hlavního aktéra celé kauzy.
Ten v textu zdůrazňuje i to, že se „nedopustil ničeho nezákonného ani neetického.“
Bakala konstatuje, že jeho právo na spravedlivý proces již bylo českou politickou sférou nevratně narušeno, a to nevratně. „Stalo se tak soustavnými a důraznými doporučeními politiků, jak má být rozhodnuto ve věcech, které se mě skutečně nebo domněle týkají. Jsem veřejně označován za tuneláře a prezidentem České republiky je veřejně vyhlašováno očekávání, kdy už budu potrestán; se vší vulgaritou a s užitím kriminálního argotu („do tepláků“ a podobně),“ konstatuje Bakala v sedmistránkovém textu.
Ke stažení: celý obsah dopisu
Pozvánka pro 27 lidí
Těžební společnost získal Zdeněk Bakala v roce 2004 koupí společnosti Karbon Invest. Výdělečná společnost se v průběhu dalších let dostala do finančních problémů a v březnu 2016 se Zdeněk Bakala a Peter Kadas rozhodli odejít z firmy NWR. Svůj 50,51procentní podíl (v té době prakticky bezcenných akcií) držený přes holding CERCL a přidružené firmy Asental a BXR převedli na NWR ve snaze usnadnit restrukturalizační proces.
Bakala postupně omezuje šíři i jiného svého podnikání v České republice. Již několik let nemá původní trvalé bydliště na šumavské Modravě, zdržuje se obvykle ve Švýcarsku či v USA.
Poslanecká vyšetřovací komise vyzvala k podání svědectví o průběhu privatizace OKD celkem 27 lidí. Vyslechla doposud 15 z nich, včetně bývalých ministrů a premiérů – Vladimíra Špidlu, Bohuslava Sobotku, Milana Urbana a další.
Mezi vyslýchanými byli i řadoví úředníci, kteří privatizaci ve své době připravovali. Před komisi přišel i někdejší právní zástupce Zdeňka Bakaly Radek Pokorný, který však s odvoláním na advokátní tajemství odmítl vypovídat.
Právní kancelář Radka Pokorného mimo jiné připravovala podklady pro Ministerstvo financí (v té době vedeného Bohuslavem Sobotkou, s nímž se Pokorný roky přátelil) , na základě nichž Evropská komise v červnu 2011 odmítla stížnost na nedovolenou veřejnou podporu při prodeji OKD. Tu podalo sdružení nájemníků bývalých bytů OKD.
Když se Andrej Babiš stal ministrem financí, ministerstvo v dubnu 2014 oficiálně přiznalo, že poslalo Evropské komisi v kauze OKD „zavádějící, či dokonce nepravdivé informace“.
Další svědky plánuje komise vyslechnout ještě během srpna a září.
„Mým cílem není a nikdy nebylo mediálně pranýřovat svědky, ale dozvědět se co nejvíce faktů, které skutečně pomohou objasnit důležité aspekty privatizace OKD i následného krachu,“ říká předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti).
Podle něj je hlavním smyslem vyšetřování – bezmála 15 let poté, co doly ovládla finanční skupina Zdeňka Bakaly – identifikovat díry v zákonech a „zamezit podobným fatálním chybám při prodeji státního majetku do budoucna“.
A co Zeman a Klaus?
Černohorský poukazuje například na možnost rozdělení ČEZ, kdy by se část firmy privatizovala a část by s ohledem na snahu vystavět nové jaderné reaktory získal do 100% vlastnictví stát.
„Nezapomínejme, že privatizace OKD se tehdy jevila jako výhodná a Zdeněk Bakala působil jako chrabrý zachránce těžařského kolosu. Vzhledem k tomu, že stále častěji slýcháme o privatizaci ČEZu, měli bychom být na pozoru a nedopustit, aby se podobný scénář opakoval,“ upozorňuje Černohorský.
Závěrečnou zprávu plánuje vyšetřovací komise poslanců zveřejnit během letošního podzimu.
Své by přitom komisi mohl oficiálně a do protokolu sdělit současný prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Oba se vedle jiných, výše zmíněných politiků v případu OKD v minulosti aktivně angažovali; oba mají svůj podíl na tom, že doly získal – nyní široce kritizovaný – Zdeněk Bakala.
V době, kdy byl premiérem Václav Klaus, v roce 1997 přišel stát snížením základního jmění v OKD o těsnou majoritu.
Jen rok poté se do kauzy OKD otiskl i Miloš Zeman. Za jeho premiérování Karbon Invest získal 48,5% podíl v OKD, stát držel už jen 45,88 % a postupem času většinoví majitelé vytlačili z orgánů společnosti zástupce státu, který se nedokázal účinně bránit, a nad firmou tak ztratil jakoukoliv kontrolu.
Až poté, v březnu 2004, vše završil (už za vlády Zemanova nástupce Vladimíra Špidly), prodej menšinového podílu státu za 4,1 miliardy korun.
Karbon Invest – s již jasně většinovým podílem v OKD – poté od Koláčka a spol. za neznámou částku koupil Zdeněk Bakala.
Na to, že vyšetřovací komise Zemana nepředvolala, a předseda komise Černohorský se s ním jen neformálně sešel, upozorňuje ve svém dopise i Bakala:
„Samotný předseda již stačil překročit několik zásadních pravidel činnosti komise. Například namísto toho, aby řádně předvolal k výslechu prezidenta republiky, chtěl-li slyšet jeho názor, ohlásil veřejně svou návštěvu u dotyčného za účelem zjištění jakýchsi informací, které považuje za důležité z hlediska úkolu Komise.”
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
11 komentářů
Kudy chodí,tudy strachy uprdává.Tu veš ze Švýcar nedostanete.
Co udělal Bakala jiného na cestě za bohatstvím než Babiš (net worth 80 miliard Kč)? Lacino kupoval aktiva, když je nikdo jiný nechtěl koupit, a pak na tom vydělával (když se cena aktiv – at už uhlí nebo umělých hnojiv – zvýšila) .
Pardon – jeden rozdíl tu je. Bakala nebral dotace 2.1 miliardy ročně od státu jako Agrofert.
Ohledně bytů? Babiš rozdával zadarmo byty dělnictvu, když nemusel? A Toman a koníček a jiní oligarchové-zemanisté?
Ať je to jak chce, tak Zemanem a Babišem je Bakala veřejně napadán při jakékoliv příležitosti …. a ta komise je víceméně k smíchu! To bylo před zahájením činnosti keců o Sobotkovi a ejhle, po prvních svědectvích mladíci od Pirátů zjišťují, že rozkrádání OKD začalo daleko dříve, než se Sobotka a ČSSD objevili ve významných opozičních poltických pozicích a ve vládě. A že to nebyl Sobotka, ale Fond národního majetku, kdo to měl celé na triku …. a Bakalovi se nedivím! On si od státu nic nekoupil!
To pofiderné divadlo zvané OKD a jeho minulost je čistě „ukováno“ pro hlupáky z české občanské kotliny, kde kromě toho, že každý druhý je zanícený a fundovaný „politik“, taky excelentní „kuchař“, manažer a pod. Celá ta směšná parlamentní komise k OKD zase představuje divadelní prkna, kde za pomoci médií se mohou zviditelnit někteří politici (obecně neznámí, či nezajímaví) a také strany (v úpadku), které se bojem za oprávněné zájmy okradeného lidu chtějí také zviditelnit. Podobně je to zábavné představení s údajným bojem za zdanění církevních restitucí. Je mizerné, že vyčůraný Bakala má nejvíce rozumu a ví, že se jen daří v rámci ironie zlodějům a jejich podporovatelům (politikům) ukazovat prstem falešným směrem. Je kuriózní, jak se daří stále stejným lidem zvedat zatuchlý šíp ideí a rétoriky z počátku budování socialistického ráje po válce k prosazení svých zájmů a vidění světa. Kuriózní je rovněž to, že přes všechny vymoženosti dnešního světa jim to žere dostatek „uvědomělých“ občanů. Zdá se, že je v tom nějaké kverulantství, či ignorance světla.
Pirát Černohorský se svojí komisí je jak Don Quijote.Miliardar Bakala má dost dobré advokáty podle toho prohlášení k jeho předvolání k vyšetřovací komisi PČR.Nosit vodu v síti je jaksi hloupé,to by si měli hoši piráti uvědomit,Adios!
1) „spolčenost“, „který však s odvoláním na advokátní tajemství vypovídat“ – co to je? To si to pred publikaci nemuzete po sobe precist? Nebo je to „flash“, ktery se musi okamzite zverejnit? 2) Bakala si mozna nic nekoupil od statu. Nicmene podezreni, ze cele tohle „prevzeti“ aranzoval, se asi nikdy nezbavi. Staci si precist vetu – „Karbon Invest poté od Koláčka a spol. za neznámou částku koupil Zdeněk Bakala.“ 3) Porad mi neni jasny smysl tehle komise. Jake ma pravomoci? Predpokladam ze tezko stejne velke jako policie/statni zastupitelstvi/soudy. Takze ikdyby dosli k nejakym zaverum, co bude dal? Podaji podnet policii? A neni to uz cele promlcene? Nebo chteji vylepsit zakony? Zadny pravni system neni uplne neprustrelny. Ikdyz mame dnes v trestnim radu paragrafy na vrazdu, lidi se stejne vesel mordujou. A navic vzdycky se najdou vykukove, kteri dokazi mezi paragrafy bez problemu klickovat. Nejodpornejsi postavou cele kauzy pro me neni Bakala, ale lidi jako Pokorny. Ten si strihl dokonce dvojroli – na strane Bakaly i na strane statu. A ted se bude hajit advokatnim tajemstvim?
Snaha Pirátů je chvályhodná ale směšná. Bakala a OKD je jen divadlo pánů Zemana a Babiše aby odváděli pozornost od svých možných tepláků. Rovněž ČEZ dopadne jak se tito dva pánové dohodnou za podpory čínských a ruských poradců. A pokud se pan Černohorský neformálně sešel s prezidentem a jeho snahou dostat někoho do tepláků tak Bakalovi nezbývá než se držet pravidla ruských mafiánů. Mlčet.
No, to je jako by se přiznal. Musí mít pěkné bobky. A Modrava zpustne, ten sem nos nestrčí.
…. a k čemu se má přiznat? Že došlo uhlí?
A Modrava má do Švýcarska daleko….
Mimochodem, v tom má pan Bakala a jeho právníci pravdu. Vyšetřovací komise politicky obsazeného parlamentu nemůže přebírat pravomoce, které má mít dle Ústavy pouze nezávislá justice.
Jediný logický právní výklad, který by vyšetřovací komise parlamentu legitimizoval, je ten že každý může před ní (ale i v rámci ní) lhát jak je libo, tudíž toto ani nemá smysl přebírat do dalších paralelních či budoucích právnických procesů. (Leč totež platí i u těch soudů 🙁
měl už davno sedět aj s kalusem a spol