Babišův bruselský obrat je kompletní. Od evropských liberálů odešlo i Mladé ANO
Vstup do nové europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu blízké krajní pravici má pro hnutí ANO další důsledky. V evropské organizaci liberální mládeže LYMEC skončila mládežnická odnož strany Andreje Babiše Mladé ANO. Ta se vždy profilovala silně proevropsky a liberálně, což bylo ve stále větším rozporu s Babišovými výroky. LYMEC například ostře a jednoznačně odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině i politiku maďarského premiéra Viktora Orbána.
Na stránkách LYMEC je na mapě členských organizací u České republiky prázdné místo. Ještě donedávna tam přitom bylo logo mládežníků z Mladého ANO.
„Mladé ANO už není členem LYMEC. Ukončili členství před více než dvěma týdny,“ potvrzuje generální sekretář evropské liberální mládežnické organizace Bàlint Gyévai.
Mladé ANO se se svými liberálními spojenci v LYMEC sice formálně názorově shodovalo, kontrast s výroky stranického šéfa Babiše byl však stále větší.
„Vznik nové europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu, kam se ANO rozhodlo vstoupit, nás samozřejmě velmi znepokojil,“ říká s tím, že v příštím období chtějí mladí evropští liberálové „bojovat proti silám, které se budou snažit oslabit evropskou integraci a rozdělit náš kontinent“.
Odchod Mladého ANO tak byl podle LYMEC kvůli neslučitelnosti hodnot „logický“ a kopíruje odchod samotného hnutí ANO z liberální frakce Renew Europe a ze strany ALDE. Evropští mladí liberálové se návrhem na vyloučení Mladého ANO chtěli původně zabývat na podzimním kongresu, české sdružení je však předběhlo vlastním rezignačním dopisem ukončujícím členství.
Liberální mládež s Babišem za zády
Vznik frakce Patrioti pro Evropu, kterou Andrej Babiš založil s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a šéfem opoziční rakouské strany Svobodných Herbertem Kicklem, a k níž se postupně přidávaly další podobně laděné partaje, vyvolal napětí i uvnitř samotného ANO.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Nově zvolený europoslanec Jaroslav Bžoch se nechal slyšet, že mu členství v nové frakci úplně „nevoní“ a že „ve frakci jsou některé strany, se kterými bych až tak nechtěl spolupracovat“. A členství v nové problematické frakci má být také důvodem, proč Babiše opustil publicista a šéf správní rady stranického think-tanku ANO Institut pro politiku a společnost Jan Macháček.
Nejnověji oznámil znovuzvolený europoslanec ANO Martin Hlaváček, že se neujme druhého mandátu europoslance kvůli „závažným osobním důvodům“.
Mladé ANO se se svými liberálními spojenci v LYMEC sice formálně názorově shodovalo, kontrast s výroky stranického šéfa Babiše byl však stále větší.
„Jako v každé straně, i v ANO jsou různé názory. My jako Mladé ANO jsme tu i od toho, abychom řekli, když se nám třeba něco nelíbí. Například jako jsme se postavili proti případné vládě s komunisty,“ řekla předloni tehdejší předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková na dotaz, jestli pohled na předsedu strany a zároveň na deklarované liberální postoje jejího mládežnického spolku nemůže být pro voliče matoucí.
„Rusko musí prohrát“
Tato dvojkolejnost byla nejpatrnější ve srovnání s Babišovými výroky k válce na Ukrajině nebo k maďarskému premiéru Orbánovi. Ještě v době členství Mladého ANO přijali liberálové z LYMEC například následující jednoznačné stanovisko:
„Ukrajina musí tuhle válku vyhrát, Rusko ji musí prohrát,“ napsal LYMEC ve svém manifestu pro letošní volby do Evropského parlamentu. „LYMEC vyzývá Evropskou unii a NATO k poskytnutí veškeré potřebné munice a zbraní k ochraně Ukrajiny před ruskou armádou včetně protivzdušné, námořní a pozemní obrany a zbraní k protiútoku,“ stálo dále v dokumentu.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš naopak dodávky zbraní na Ukrajinu dlouhodobě zpochybňuje, stejně jako otevřeně útočí na Evropskou unii. Babišovým partnerem, dříve v premiérské funkci a nyní i v nové evropské frakci, je naopak další výrazný kritik Bruselu Viktor Orbán. Jenže i tady se Mladé ANO ještě pod hlavičkou LYMEC zachovalo úplně jinak než Babiš.
Když v lednu Evropský parlament přijal ostrou rezoluci vůči Maďarsku, podpořili ji mladí evropští liberálové stanoviskem, kde Viktora Orbána označili za „přátelského k Putinovi“ a Maďarsko pod Orbánovým vedením za zemi, která „opakovaně zbrzdila snahy EU vyzbrojit a ochránit Ukrajinu“.
Poslední dilema mládežníků ANO
Andrej Babiš musí v posledních dnech odvracet kritiku, že strany sdružené v Patriotech pro Evropu jsou proruské a blízké extremismu a že volání po míru na Ukrajině ze strany Orbána a spol. v konečném důsledku nahrává Kremlu.
Liberální evropské mládežnické hnutí, donedávna i se stranickým dorostem z ANO, má směrem k Rusku jasný postoj: „Zatímco děti umírají, ruští sportovci se chystají na olympiádu a Orbán jede do Moskvy ‚šířit mír‘ (…). Nikdy nesmíme zapomenout, že Rusko nechce mír. Páchá genocidu,“ napsal LYMEC minulý týden po ruském útoku na největší dětskou nemocnici na Ukrajině.
Dilema, jak naložit s tímhle stanoviskem, už ale podle všeho Mladé ANO řešit nemuselo. V té době už totiž – a to ani formálně – nepatřilo k evropským liberálům.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Super. A až konečně ty liberální extremisty opustí všichni, pak se konečně snad podaří napravit vše, co tupí liberálové zničili. Bezpečí v západní Evropě například !
Na které straně kremelského manuálu jste ta „moudra“ vyčetl?
Na to není třeba žádný manuál. Na to je pouze třeba sledovat, co se ve světě děje. Dnes občas přinesou pravdivé informace o útocích islámských teroristů i „veřejnoprávní“ média. Půvabné je, když jedno z nich takovou akci přizná a další pořád ještě „drží stranickou linii“.
To je zajímavé. Ty nejsi médium a držíš stranickou linii.
Vy jste tu „stranickou linii“ Pergille/Šimůnku držel minimálně do roku 1989 a vaše příspěvky svědčí o tom, že se vám po té „stranické linii“ velmi stýská.
Kdo nejde s burešem jde proti nám.