Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, zdroj

Tři Babišovy pohádky lepší než od Němcové nebo od Erbena aneb Kdo nevěří, ať tam běží

Český národ má rád pohádky. Mnoho z nich končí něčím těžko uvěřitelným, překvapivým nebo fantaskním. Proto také často bývají uzavírány větou, na kterou si jistě vzpomenou všichni dospělí a která zní: Kdo nevěří, ať tam běží.

Současný český premiér zásobuje naši veřejnost takovou mírou bajek a pohádkových příběhů, že ve srovnání s ním blednou i takové pohádkové veličiny, jako byli Božena Němcová nebo Karel Jaromír Erben. Podívejme se na nejpovedenější z nich.

Jak Babiš bičem práskal

Andrej Babiš byl dle archivů komunistické Státní bezpečnosti jejím agentem a aktivně se podílel na udávání svých kolegů a známých. Listiny, které tuto skutečnost potvrzují, jsou celkem jednoznačné a přesvědčivé, nicméně Andrej Babiš má zcela jinou verzi událostí. Jeho řídící důstojník si prý celou Babišovu spolupráci s StB vymyslel a všechny dokumenty zfalšoval.

Řídící důstojník si tak vyrobil agenta, který ve skutečnosti agentem vůbec nebyl. Podle této verze tedy důstojník Státní bezpečnosti bezdůvodně riskoval vězení, ačkoli se mu nabízela celkem jednoduchá možnost Andreji Babišovi spolupráci s StB nabídnout a v případě, že by odmítnul, zarazit mu výjezdy do zahraničí a najít si agenta jiného.

Po čtvrtstoletí se však v prolhaném důstojníkovi Státní bezpečnosti pohnulo svědomí a začal vyprávět o své minulosti naplněné papírovou výrobou fiktivních komunistických agentů s vervou Mistra Jana z Husi. A pokud neumřel, možná svoje falešné protokoly vytváří pořád. A kdo tomu nevěří, ať tam běží.

Jak Babiš k pokladu přišel

Ačkoli Andrej Babiš často uvádí, že založil holding Agrofert, není tomu tak. Společnost Agrofert byla založena slovenským podnikem zahraničního obchodu Petrimex a Andrej Babiš byl pouze zaměstnancem této společnosti. Jednoho dne však manažeři Petrimexu zjistili, že Agrofert zvýšil svůj základní kapitál a z tohoto důvodu jim Agrofert už nepatří a že místo stoprocentního podílu mají podíl pouze čtvrtinový.

Většinovým akcionářem Agrofertu se stala švýcarská skořápková společnost nemající ani sídlo, jejíž vlastníky ani manažery nikdo nikdy neviděl. Manažeři Petrimexu celou transakci označili za podvod, protože zvýšení základního kapitálu proběhlo v rozporu se zákonem bez jejich vědomí a byli přesvědčení, že za tajemnou švýcarskou společností stojí ve skutečnosti Andrej Babiš.

Přesvědčení se změnilo v jistotu poté, co záhadní švýcarští dobrodinci převedli Agrofert na Andreje Babiše.

Andrej Babiš však přišel i v tomto případě se zcela jinou verzí událostí. Petrimex se prý rozhodl, že již nechce podnikat v Čechách v chemickém průmyslu, a proto společnost opustil. Šéfové Petrimexu tedy museli být takoví trumberové, že by hloupý Honza ve srovnání s nimi vypadal spíše jako Manka, známá pod označením Chytrá horákyně.

Investovali totiž do Agrofertu mnoho milionů, o které svým náhlým nezájmem o českou chemii přišli. Museli být také vrtkavější než Krasomila, vulgo pyšná princezna, protože poté, co se o údajně dobrovolné ztrátě svého majetku dozvěděli, dožadovali se ho soudně zpět. Neúspěšní byli pouze proto, že nevěděli, kdy k navýšení kapitálu došlo a jakou valnou hromadu mají tedy vlastně žalovat.

Za záhadnou švýcarskou společností pak podle Andreje Babiše stáli jeho švýcarští spolužáci, se kterými v dětství několik měsíců studoval. Naštěstí to nebyli chlapci chamtiví a pouto vytvořené v dětství bylo silnější než peníze. Místo, aby se z nich stali miliardáři, skromně po nějaké době převedli Agrofert na Andreje Babiše. A pak, že dobří lidé neexistují. Ne nadarmo se říká, že pohádka čistou vodu má a dobrým lidem žízeň hasí. A škarohlíd, který tomu nevěří, ten ať do toho Švýcarska běží.

Jak Babiš nevlastnil Čapí hnízdo

Nejznámější Babišova bajka se však týká objektu, hrajícího důležitou roli v mnoha pohádkách, a to čapího hnízda. Dodnes například mnoho lidí věří, že ptačí hnízdo, které je samotné neviditelné, činí člověka, který ho při sobě nosí, také neviditelným. Co se tedy stalo?

Jedna ze společností patřících do Babišova holdingu Agrofert o sobě jednoho dne začala prohlašovat, že do holdingu nepatří, má anonymní vlastníky a je malým či středním podnikem s názvem Farma Čapí hnízdo.

Farmu Čapí hnízdo sice dále spravovali manažeři Agrofertu, ale společnost na základě tvrzení o své malé velikosti dostala dotaci ve výši téměř 50 milionů korun a za tyto peníze a za peníze z úvěru, za který se Agrofert zaručil, postavila na pozemcích ve vlastnictví jedné z Babišových společností kongresový a rekreační areál Čapí hnízdo, v němž má svoji vilu i Andrej Babiš.

Po uplynutí lhůty, po kterou musí být příjemce dotace malým nebo středním podnikem, se tato společnost vrátila zpět do náruče Agrofertu. Sám Andrej Babiš prohlašoval výstavbu Čapího hnízda za svůj nejlepší nápad, na který přišel ve frontě na kozy v zoo, jeho partnerka navrhovala interiér Babišovy vily na Čapím hnízdě a úvěrující banka ve svých interních dokumentech považovala společnost za součást Agrofertu.

Prezenční listiny dokazující vlastnictví akcií z předmětné doby se ke vší smůle ztratily.

Česká policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům v přijetí dotace vidí podvod a domnívají se, že Farma Čapí hnízdo patřila po celou dobu do holdingu Agrofert a jeho vyvedení z holdingu bylo pouze fiktivní a fingované.

Nebyl by to ale Andrej Babiš, aby to opět neviděl jinak. Podle něj jedna z jeho společností chtěla vybudovat kongresové a rekreační centrum, a proto i nakoupila pozemky s ruinou selské usedlosti. Andrej Babiš však poté zjistil, že by se mu investice nevyplatila a od svého záměru ustoupil. Jak už to ale často bývá, děti se domnívají, že jsou chytřejší než rodiče.

Babišův syn, který je údajně pilotem, Babišova dcera, která dle dostupných informací nikdy nepodnikala, a Babišovy nezletilé děti zastoupené bratrem jeho družky, se rozhodli, že na co si netroufá táta, oni zvládnou a konečně se budou moci realizovat v kongresovém a turistickém byznysu. Od táty si proto odkoupili společnost patřící do jeho holdingu a Čapí hnízdo začali stavět sami.

Krev není voda, a tak jim Andrej Babiš pomáhal, i když musel vědět, že jejich projekt nemůže vyjít. Nechal je užívat pozemky své společnosti, zaručil se za jejich úvěr a dal jim k dispozici svoje manažery.

Žádný strom ale neroste do nebe a ukázalo se, že Babišův odhad byl správný. Shodou okolností právě po uplynutí lhůty, po kterou musí být příjemce dotace malou nebo střední firmou, se ukázalo, že projekt Farmy Čapí hnízdo není životaschopný, a tak musely Babišovy děti opět přijít s prosíkem za tátou a požádat o pomoc.

Jako dobrý otec jim i tentokrát pomohl a jejich společnost přijal pod ochranná křídla Agrofertu. Zde by mohl příběh o neposlušných dětech a laskavém otci končit, nebýt zlovolnosti české policie a Evropského úřadu pro boj proti podvodům, kteří mu nevěří. Podle Babiše je aktivita české policie v kauze Čapí hnízdo důsledkem objednávky mafie, mající za cíl zabránit jeho protikorupčnímu tažení. Proč mu však nevěří Evropský úřad pro boj proti podvodům, je záhada.

Možná to bude tím, že jak se tak říkává, když něco vypadá jako kachna, kejhá jako kachna a chodí jako kachna, většinou to bývá kachna. A kdo tomu nevěří, ten ať tam běží.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

35 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Měli jsme různé premiéry,ale takového jako je Babiš ještě ne.Neumím si vysvětlit proč ty jeho bajky mu s koblihama voliči baští.

  • Tondach napsal:

   Protože nemyslí hlavou! A bohužel je jeich už víc, než kritické množství! Národ prostě víc a víc blbne!

   • Weber napsal:

    Jo, je to legrace, ale říká se, že někteří lidé myslí žaludkem, jiní rozkrokem, jiní dokonce peněženkou ?!, někteří prý vůbec a jen by mne zajímalo, čím myslí ta obávaná většina občanů, to bych rád věděl pro klid v duši až budou známy výsledky voleb tuto neděli.

   • Jakub Hrabě napsal:

    Pane,a čím přemýšlíte Vy? Průměrnému voliči hnutí ANO,tedy í mne, vzbuzuje velké rozpaky už sám autor výše zmíněné „pohádky“ .Možná,až sám začnete přemýšlet hlavou,oprostite se podobným blábolům,co píšete tak často,pane…

    • Milos napsal:

     Průměrný volici ANO: cože?????????????
     Doufám ze ti vzbuzuje rozpaky, protože nevíš jak Blbise branit. Jinak tvému komentu vůbec nerozumím… Škoda ze je vás takových více.
     Článek- teda pohádky- jsou bezchybné a opakuji jen známa fakta

    • watabi napsal:

     Pane průměrný voliči ANO, neuškodilo by vám poněkud se dovzdělat. Pak byste nejen uměl psát, ale začal byste chápat i psaný text. Takových „průměrných“ je bohužel tolik, že vynesli k moci podvodníka a lháře. Můžete být na sebe pyšní, koblížci.

  • jan rich napsal:

   Já si to vysvětlit umím.Lidé si uvědomují,kolik se toho v republice od r.1989 rozkradlo.Že 95% rozkradačů zústalo nepotrestáno.Že lumpové se mají obecně lépe než poctiví lidé.Nejen v životě,ale i u soudů.A Babiš jim nabídl změnu.A pokračování v tažení proti mafiánům tam,kde Šlachta musel skončit.Dostal se příliš daleko.Proto to vzedmutí proti Babišovi.Je příliš nebezpečný.Až antibabišovské frontě zkolabují pololegální obvinění Babiše,půjde mu o život.

   • Tondach napsal:

    Aha! Nabídl změnu a proto mu musíme odpustit jeho prasárny?

    • Jakub Hrabě napsal:

     Ano. I sám Velký kníže t.č. král lásky a pravdy mluvil něco o tom,že nejlepší hajný je bývalý pytlák. A to ten jeho myšlený pytlák teda byl.. v mnoha směrech snad už nepřekonatelný.

   • watabi napsal:

    Jistě. Protože se tu v minulosti kradlo, budeme mít premiérem zloděje. Vaše logika je naprosto rozkošná.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Namet na dalsi – jak dedecek menil, az vymenil. Privatizace Unipetrolu a Babis.

  • Laj napsal:

   S věkem hledám v každé dobré pohádce poučení.
   Uváděný dědeček mě naučil tomu, že každá z m ě n a ještě nemusí znamenat zlepšení, tj. i změna má dva konce.

 3. Atila Vörös napsal:

  Moc hezké čtení, až mám chuť ty pohádky ilustrovat…. Dětem bych to však nedoporučoval číst, je to mrazivější než Červená Karkulka.

 4. PP napsal:

  Dobře napsáno. Třeba konečně někdo dohledá, že Agrofert může být Petrimex vytunelovaný dobře informovanou partou estébáků. Trochu to bohužel kazí fakt, že to píše zrovna pan Rozehnal se svou historií. Ale co se dá dělat.

  • Pavel Rund napsal:

   Já historii pana Rozehnala neznám. Můžete být konkrétnější?

 5. mk napsal:

  Těch pohádek by vystačilo na celé veselé klubíčko. Moje nejoblíbenější jsou „O tom, jak nejprve nechtěl do KSČ a potom nechtěl do politiky“, pak taky „O korunových dluhopisech“ a jedna obzvlášť vypečená je „O převodech akcií Profrost“.

 6. jan woller napsal:

  Ve svetle kauz jako: Okd, severoceska uhelna, lithiove doly, promopro, ipb, pandury, kampelicky, cela slavna kuponova, opencard, tunel blanka atd. Tedy kauzy, kde se ztratily stovky miliard a kde az na vyjimky nikdo nebyl souzen (klausem pocinaje, pres zemany, sobotky, kalousky, kavany), ve mne capi hnizdo budi jen lehky usmev. Nevolil jsem babise, ale je to odpoved na to, proc tolik lidi ano. Chteji zmenu a veri ze babis s minulosti zatoci…..tak uvidime. Jsem fakt zvedav…..

  • Jiri Perina napsal:

   Pokud by jste byl aspon trochu zvedavy,jak to bylo od roku 1990,tak by jste zjistil,ze drtivou vetsinu sprivatizovali komunisti a stbaci,kteri pak drtivou vetsinu podniku nechali padnout na hubu,nebo vytunelovat.Ta obehrana povidacka,ze za to muze Klaus je omyl jako prase.Pokud je mne znamo,tak zelenou komunistum a stbakum dal Havel,ktery s nimi podepsal pakt,o kterem se nikdy Havel nezminil a s usmevem na rtech hodil se svymi kamarady vsechno na Klause.Nebudu zde hajit Klause,ale fakta jsou fakta.

   • Tondach napsal:

    Pořád se člověk učí ….takže autorem privatizace není Klaus, ale Havel?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jedna věc je na Vaší informaci zvláštní, totiž to, že ta jména – „klausem pocinaje, pres zemany, sobotky, kalousky, kavany“, se nikde v seznamech miliardářů nevyskytla, v zemi, kde se všechno vykecá, naposled obsah zprávy OLAF.

 7. Petr Táborský napsal:

  Chtěl byh touto cestou porosit autora článku o napsání dalších pohádek např. o kuponové privatizaci,OKD,Promopro,převzetí investiční banky,MUS,solárních baronech,ROP severozápad apod.
  Námětů je v ČR přehršel a cítím,že autor ví všechno,byla by škoda
  ty bajky nezveřejnit.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nezvonil jste vy, nebo některý z Vašich rodičů, či jiných příbuzných někdy někde po náměstích klíči (od bytu nei nebytových prostor)? Jestli ano, napište si pohádku sám, jestli ne, čekejte jste v pořadí.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   A skoro ve všech je někde schován Andrejko Babiš – Bureš.

 8. Miroslav Dvořák napsal:

  BABIŠ 13.5 2002IPBhttp://www.mapovani.cz/tema/andrej-babis-a-agrofert/70
  BABIŠ transakcehttp://forum24.cz/problematicke-transakce-andreje-babise-obrazem-cesta-akcii-tam-a-zase-zpatky/
  500 mil., 50 mil. Co je to oproti za nevydání účtenky zaměstnankyně v 10 Kč s následnou pokutou 20 000. Zavinila zaměstnankyně, zaplatí majitelka obchodu. NAROVNANÉ PODNIKATELSKÉ PROSTŘEDIˇ…

 9. petrph napsal:

  Je to hezká pohádka, děkuji za ní. Jen škoda že nežijeme v pohádce ale v reálné demokracii, kde je dovoleno lhát ve svůj prospěch každému. A kde dokonce zvolení politici mají nejen na ty lži ale i na zlé skutky imunitu..To se pak s nimi těžko hrdinně bojuje..

 10. jan rich napsal:

  I/JAK BABIŠ BIČEM PRÁSKAL.
  ANTIPOHÁDKA:
  Není tomu tak dávno,kdy chudí geologové neměli co do úst.I vynutili si prémie za každý nález hnědého uhlí ve vrtu.A hle-hnědé uhlí se nacházelo i na plovárně.Podobně se množili spolupracovníci StB.Chudý StBák se chce také dostat k lizu.Slovenské soudy mu zatím daly za pravdu.
  II/JAK BABIŠ K POKLADU PŘIŠEL.
  ANTIPOHÁDKA:
  Petrimex založil dceřinou společnost Agrofert se zaměstnancem Babišem.Ten každou noc vykládal tolik vagonů až v okamžiku,kdy Petrimex spal,vydělanými penězi navýšil základní jmění Agrofertu na čtyřnásobek.Petrimex lenil a nezjistil,která valná hromada toto schálila.Petrimex lenil a neověřil,kdo mohl obejít statutární orgány společnosti a nechal toto navýšení zaregistrovat.Petrimex lenil a neprotestoval.Ano,šéfové Petrimexu byli takoví trumberové.Ale podobnými fígly se podniků zmocňovali další naši miliardáři.Za přimhouření oka,spíše zavření očí,všech orgánů činných ve velké privatizaci.Chybějící kapitalisté se přeci museli „vyrobit“ za každou cenu.Toto pohádkář Rozehnal pozapomněl,ale bytost Babiš mu utkvěla.Proto moje antipohádka.
  III/JAK BABIŠ NEVLASTNIL ČAPÍ HNÍZDO.
  ANTIPOHÁDKA:
  Hodně podniků vytlačuje ze svého středu služby,které přímo nesouvisí s předmětem jeho činnosti.Buď si je najímají nebo podpoří vznik samostatného podniku k poskytování těchto služeb.Tak se i stalo a případě Agrofertu.Dalo vzniknout kongresovému a společenskému centru „Čapí hnízdo“.Nový podnik si zajistil financování jednak úvěrem a jednak dotací z EU.Žádost o dotaci včetně podkladů kontroloval příslušný český orgán a doporučil ji.Kontroly při budování centra také neshledaly závady.Jednou z podmínek dotace byla i lhůta,po kterou nesmí „Čapí hnízdo“ změnit majitele.To majitelé centra dodrželi.A pohádkář Rozehnal tyto skutečnosti pokroutil k obrazu svému.Proto tato antipohádka.

  Možná to bude tím,že něco se staví jako pohádka,staví se konejšivě jako pohádka,tiskne se jako pohádka,vemlouvá se jako pohádka,ale pohádka to není.Je to falešná Rozehnalova pohádka.

  • Pavel Rund napsal:

   V antipohádce 2 je obsažen jeden zajímavý moment. Autor vlastně souhlasí, že se Babiš dostal k Agrofertu nefér způsobem, omlouvá to tím, že to tehdy dělali všichni a orgány činné v trestním řízení tomu nezabránili (to podporovali?). Ok, to se dělo, ale snad se shodnem na tom, že je to španě, ne? A skutečně chceme mít jednoho z „těchto“ lidí za premiéra? Mimochodem, pokud budeme míru „lumpárny“ měřit množstvím „nakradených“ peněz, je to jasné, ne? A tato anitpohádka je přesně ve stylu „Zloděj volá chyťte zloděje“, kterou Babiš tak rád používá a která mu – bohužel – zdá se funguje.

 11. Jakub Hrabě napsal:

  Zákony Čr jsou nastaveny tak, jak jsou. Myslím,že na každého kdo má u nás víc než 50-100milionů kč na kontě, lze najít něco trestně právního.Potom záleží jen jde-li s proudem,kde si všichni vzájemně kryjí záda a v tom případě má imunitu takřka vůči všemu. Pokud ten který se nějak vyhýbá hlavnímu proudu a z jakéhokoliv důvodu se snaží nabourat stávající systém, stává se z něho dehonestováný štvanec vůči kterému jsou použity veškeré prostředky-anonymy počínaje,tendenční médií konče…

  • Tondach napsal:

   Máte asi pravdu, že na každého kdo má u nás víc než 50-100milionů kč na kontě, lze najít něco trestně právního. A je jich asi docela hodně. Ale jediný z nich je premiérem, kterým se stal, protože blábolil, že všeci kradnů a tupí voliči mu to sbaštili! A navíc na něj už jsou známy konlrétní zlodějny!

   • Weber napsal:

    Otázkou je to, proč ten jeden blábolil, či blábolí, zda jen z prostého kalkulu, nebo proto, že trpí nějakou poruchou osobnosti (k tomu bych se přikláněl, když je jediný). Pokud zdravý není, tak jak se tomu může neznalý volič (tyto informace jsou tabu) může bránit (vyhnout chybné volbě)?. Myslím, že je to z hlediska ústavnosti (lidských práv) zásadní otázka a pokud chce někdo významně zasahovat do práv jiných (chce jim sloužit ) dle svých představ, měl by projít důkladným psychiatrickým zkoumáním ( bez zveřejnění) a experti by nesli odpovědnost za případné pochybení, tak, jako každý znalec.

    • jan rich napsal:

     No to by byl úlet!Asi jako ve Vatikáně,kde kandidáta na papeže musí prohlédnout zvláštní komise.Aby na stolec jako onehdá neusedla žena.
     V demokratické zemi se kandidáti odhalují v předvolebním boji.Tam je voliči poznávají.Apropo-podobné nařčení potkalo před několika dny prezidenta Trumpa.Zasedne v USA koncilium psychiatrů?

    • nováček napsal:

     „… experti by nesli odpovědnost za případné pochybení, tak, jako každý znalec“. Jako v pohádkách.

   • jan rich napsal:

    Já ty zlodějny neznám.Dál si v sobě tu médii šlechtěnou zlobu pěstujte a selský rozum nechte bokem.

 12. Mirek Winkler napsal:

  Prosím vás jak je možné ze ještě někdo věří těm blábolím Babise? Jednoduché seni je aby se sám co nejrychleji vydal soudu a ten rozhodl, jestli je vše OK tak se muže všem vysmát a je hotovo. Asi se boji soudu jak čert krize a v tom je problém.mirek

Přidávání komentářů není povoleno