Babiš chce převézt EU a zakrýt střet zájmů, varují europoslanci. Česko proto může skončit u soudu
Česko stále nepřejalo do svého právního řádu novou směrnici EU proti praní špinavých peněz, lhůta přitom vypršela už 10. ledna. Někteří právníci i europoslanci kromě průtahů upozorňují i na to, že způsob, jakým se vláda zatím snaží směrnici do Česka převést, vyhovuje premiéru Babišovi. Vládní návrhy totiž obcházejí povinnost uvádět skutečného vlastníka firem ve svěřenských fondech, do kterých premiér převedl svůj majetek.
Novely českých právních předpisů kvůli takzvané AML směrnici (anti-money laundering directive) měly být schváleny už na počátku roku. Nedodržení transpoziční lhůty tedy nelze zdůvodňovat ani nouzovým stavem, ani řešením koronavirové krize.
A pochybnosti vyvstávají i nad celým procesem transpozice, který je nejen pomalý, ale podle opozičních politiků či neziskových organizací i nestandardní. Důvod je podle nich jasný – směrnice má v první řadě odkrýt skutečné vlastníky firem a posílit kontrolu a transparentnost čerpání evropských peněz, což se vláda snaží obejít.
Text Lukáše Hendrycha vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Kromě změn zákonů týkajících se legalizace výnosů z trestné činnosti, financování terorismu či hazardních her totiž AML směrnice předpokládá i přijetí novely zákona o evidenci skutečných majitelů. Předkladatelem novely je ministerstvo spravedlnosti.
Následkem důsledné transpozice směrnice, zejména pak přijetí zmíněné novely, by mělo být například i to, že český premiér Andrej Babiš bude oficiálně veden jako skutečný vlastník nejen svěřenských fondů, ale také firem vlastněných těmito fondy.
Dosavadní vládní návrhy ale tuto povinnost podle právníků i nadále obcházejí. Na problém nedostatečné transpozice směrnice upozornila i únorová kontrolní mise Evropského parlamentu. Její závěry by měly být zveřejněny již na konci dubna.
Transpozice šitá na míru premiérovi
„Jedná se o návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který byl původně pokoutně zařazený na program jednání vlády 16. března v době narůstající koronavirové krize a po veřejné kritice byl následně z programu stažen a rozhodně jej nelze považovat za řádné provedení evropské směrnice,“ upozorňuje na nedostatky připravované transpozice český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP09, EPP).
Premiér stejně jako ministryně spravedlnosti Marie Benešová takovou kritiku odmítají. Podle Niedermayera je ale současné znění novely šité přímo na míru Andreji Babišovi a jde proti účelu směrnice.
„Návrh by v praxi vedl k tomu, že by Andrej Babiš sice měl být zapsán jako skutečný vlastník svěřenských fondů AB private trust I a AB private trust II, ale nemusel by být zapsán jako skutečný vlastník právnických osob vlastněných oněmi svěřenskými fondy,“ dodává.
Předseda vlády by se díky tomu podle Niedermayera mohl vyhnout aplikaci českého zákona o střetu zájmů, který pracuje pouze s pojmy veřejný funkcionář, ovládající osoba či obchodní společnost, a nikoli s pojmem svěřenský fond.
S tím souhlasí i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský (EPP), podle kterého by vytvoření výjimky pro svěřenské fondy v budoucnu přineslo i žalobu na Česko u Soudního dvora EU.
„Nejkontroverznější na tom je hlavně to, že se do návrhu zákona vládní hnutí ANO pokusilo propašovat výjimku pro svěřenské fondy. Pokud toto projde, bude to v rozporu s původním evropským návrhem a může to skončit až dalším řízením o nesplnění povinnosti,“ myslí si.
Povinnost firem uvádět své vlastníky v evidenci skutečných majitelů v Česku existuje už od roku 2018. Za nesplnění této povinnosti ale nyní nehrozí žádné sankce, informace nelze ověřit a evidence je navíc neveřejná.
„Třeba v České republice se to proto řeší jen prostým čestným prohlášením. To už v praxi řada lidí obchází. AML směrnice to ale chce změnit, zavést větší kontrolu, transparentnost i případné sankce,“ upřesňuje Zdechovský.
Slovensko jako příklad
Nová směrnice tak ve své podstatě napravuje nedostatky své předchůdkyně z roku 2015.
„Rejstřík skutečných majitelů bude muset být veřejný a informace v něm ověřitelné. Předchozí česká implementace to na rozdíl od jiných států nezajistila,“ upozorňuje europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti, Greens/EFA).
Koncern Agrofert tak podle stávajících předpisů v současné evidenci neuvádí Andreje Babiše jako svého konečného vlastníka, podle Peksy však nová směrnice umožní, aby tato informace byla v budoucnu přezkoumatelná a ověřitelná.
Příkladem může být slovenská úprava, která je v tomto ohledu oproti té české přísnější a důslednější. I proto v tamním rejstříku skutečných majitelů je Andrej Babiš veden jako jeden z vlastníků svěřenských fondů, navíc s výhradním postavením, což z něj činí i osobu s rozhodujícím vlivem, která je tzv. konečným uživatelem výhod.
„Sám Agrofert v dokumentech, které jsou ve slovenském rejstříku, přiznává, že Andrej Babiš je zakladatelem dvou svěřenských fondů, do kterých Agrofert vložil. Ve fondech jsou ještě další čtyři lidé: Babišova manželka Monika a tři právníci Agrofertu, Alexej Bílek, Václav Kotek a Zbyněk Průša. Ale Babiš mezi nimi má výsadní postavení, může kohokoliv z nich sám odvolat, a přitom je neodvolatelný. Podle dokumentů je tedy Babiš takzvaný beneficial owner, Slováci to překládají konečný uživatel výhod. Skutečný majitel jako osoba s rozhodujícím vlivem, u svěřenských fondů i jeho zakladatel. Tedy osoba, která čerpá z činnosti fondů prospěch,“ vysvětluje šéf TI David Ondráčka.
Právníci ze sdružení Rekonstrukce státu pak upozorňují, že pokud bude v České republice směrnice transponována v podobě, jak je nyní navržena, premiér své skutečné vazby na firmy vložené do svěřenských fondů i nadále skryje.
„Jako velmi problematickou pak spatřujeme především výjimku, díky které by obchodní korporace vložené do svěřenských fondů své skutečné majitele neuváděly dle pravidel pro určování skutečného majitele svěřenského fondu,“ uvádí organizace.
„Nesystémová výjimka se do zákona dostala na poslední chvíli, vztahuje se na relativně úzký okruh firem a vzbuzuje podezření, že se v návrhu objevila za účelem zvýhodnění společnosti Agrofert a předsedy vlády Andreje Babiše. Naše platforma proto považuje za nejvhodnější výjimku vyškrtnout,” uzavírá právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Vadi Babis nebo porusovani zakonu? Kolik ma Čr boháčů,kteří by nikdy nebyly shopni dolozit legalitu sveho majetku? Kolik takových sponzorovalo Ods (např.Šrejbr) a skončil nekdo v politice nikoli hodilo se to na pokladnika( mrtve duse) a pritom legalizace penez z trestne cinnosti (uplatek za privatizaci).A čistirna odpadnich vod Praha? Oznamovatel dostal padaka a frci se dal.Paskvil restituce cirkvi vraci se i majetek,ktery cirkev nevlastnila od dob Josefa2 .Chybi pojistka,ze restituce pouze bez naslednych dalsich soudu a plati to za poslance a uredniky soucasne opzice obce a obcane,kteri s timto majetkem nakladaji.A kdo je vola k odpovednosti a resi zda to nebyl umysl.Nekdy mam pocit,ze prace novinaru odpovida spis jejich politickym nazorum a za nezavislost se pouze schovavaji.Mnohe clanky by se dobre vyjimali ve stranickem tisku. Podle me jeli nekdo zlodej tak by melo byt fuk kam patri,jake ma vyznani a majetek.
Vaše stesky na jiné jsou jen hloupou zástěrkou.Nikdo soudný je neomlouvá.Jenže ten článek je premierovi,který je tak drzý,že používá vládní aparát pro řešení svých problémů.Takže pláčete dobře,ale na špatném hrobě.Koblížek?
P.Babiše nemusím a nevolim ho. Jen jsem naznačil myšlenky proč povyk proti premiérovi, demonstrace atd.,když tu parta podobných dál sedí v parlamentu a senátu a všichni byly klidní. Zjistěte si kolik dluhů bylo třeba v ČKA.Kolik peněz vydaly Top09 na bydlení (cca13mld.)ze státního rozpočtu o kolik stoupl státní dluh 2006-2013.Tolik premiér neukradne ani kdyby vlád dalších 20 let.A argument koblihou svědčí o tom,že podstata dění v Čr je vám cizí. Jinak byste věděl,že nevybočuje z morální špíny posledních 30let. A nadávání na to,že je štáb.Jen se podívejte kolik komunistů a kandidátů strany a svazáků bylo a je v opozičních stranách a funkcích kam je tyto strany vynesli.Pouze využívají efekt vytěsnovaní negativ z lidské paměti. A demokracie a právo je jen jedno a platit má pro všechny.
Zneužívání státu je je naším národním koloritem.Existuje tu od 89.Bohužel si myslím, že Ano volby zase vyhraje,jelikož opozici lidé už nevěří a nemá ani program, který by oslovil širší veřejnost.
A to je jen jeden z mnoha příkladů, jak Babiš škodí této zemi
a proč je oligarcha u moci zjevně ve střetu zájmů…
1) Kdo videl film Limonadovy Joe, vi, ze, co je dobre pro AgroFert (= Babise), je dobre i pro CR. 2) Ministerstvo spravedlnosti? Maruska? Nebo spis pravni divize AgroFert-u? Celkem by me zajimala role Legislativni role vlady. Ze by Knezinek stal za vsemi temi krivarnami kolem restrikci, krizoveho zakona a vyhybani se nahrad skod? Tak proto odstoupil z postu ministra, aby mohl Babisovi venovat 100% casu? 3) Myslite, ze se podari nekdy/nekomu tu STB-ackou hydru (= AgroFert) zlikvidovat? Vzdycky jsem si predstavoval, ze je to takova tasemnicka, ktera parazituje na CR. Ale ted to spis vypada na rakovinny nador. Pokud mestazuje prilis, pacient nekdy zemre.
Aha a vlády rozkradačů zprava byly transformatoři ekonomiky.Vzpomeňte co pravil guru Klaus,nemůže se čekat až se vytvoří právní předpisy.A vesele se prádlo,pardon odstátňovalo. Teď jen do Babiše,Babiše není svatý,ale z úst demokratů je to pokrytectví .
Neopouští mě naděje, že voliči budou zodpovědnější, než kdykoliv předtím. Ale zároveň vím, že předvolební sliby budou lákavější!
No to je ten problém, já taky doufám že voliči budou zodpovědnější, jenomže oni mají i paměť (asi delší než novináři), takže každej s kým mluvím, říká, Babiš sice krade, ale ti před ním kradli taky..
No a pokud se týče předvolebních slibů, hádám že chápete že zrovna za současné situace budou chtít od státu peníze všichni , takže žádný politik který by nesliboval ale chtěl „škrtat“, se u voleb nechytne..Ba dokonce se dá odhadnout, že nyní požadované finanční náhrady podnikatelům za škody, asi bude (po řadě soudů) platit až ta příští vláda.
Btw, jak koukám nějak se do toho právníci zamotávají, a nezbývá jim než pokračovat v nekonečné smyčce. předpisů, směrnic, účelově přilepovaných novel, jejich novel, dalších novel, oprav, a pořád dokola. Z Prahy do Brusele pak zpátky do Prahy, do Brusele, podle toho jak je zájem si na koho došlápnout. Jen bych tedy upozornil, že takto demokracie rozhodně fungovat nemá, v Ústavě je jasně napsáno “ Státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon..“ Což by si asi (s)prostý občan vyložil tak, že existují nějaké dlouhodobě platné, srozumitelné a jednoznačné zákony, které platí pro každého. Nikoliv, že se šíjí účelově na koho potřeba. To jde pak ta demogracie šejdrem…
Souhlas.Stát jsou občané a škody nezaplatí právníci a soudci.Prokaželi se porušování zákona p.Babišovi ať jde do vězení, ale bojovníky z opozice lidé volit nebudou.Prostě jim voliči vystavili účet a zvolili jiné zlo.