Antisemitismus s razítkem OSN. Stinná stránka potřebné pomoci palestinským uprchlíkům
ANALÝZA. S oficiálním statusem uprchlíka z Palestiny vyrůstá na Blízkém východě už čtvrtá generace. Z definice jsou za palestinské uprchlíky považováni ti, „jejichž obvyklým místem pobytu byla Palestina v období od 1. června 1946 do 15. května 1948 a kteří v důsledku konfliktu v roce 1948 ztratili domov i prostředky k obživě“. Ale nejen oni.
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na blízkém východě (UNRWA) funguje už od prosince 1949 až do dneška a z původních asi 700 tisíc uprchlíků jich dnes registruje 5,7 milionu. Přispívá do něj i Česko. Podle kritiků je ale UNRWA spíše součást problému, nikoli řešení.
„Služby UNRWA jsou k dispozici všem osobám žijícím v oblasti její působnosti, které splňují tuto definici, jsou u agentury registrovány a potřebují pomoc. Na registraci mají nárok také potomci palestinských uprchlíků mužského pohlaví, včetně adoptovaných dětí,“ shrnuje UNRWA.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
UNRWA působí v Libanonu, v Jordánsku, Sýrii, Západním břehu Jordánu a v Gaze (ve dvou posledních lokalitách jde tedy i o uprchlíky z Palestiny žijící v Palestině).
„Palestinští uprchlíci jsou kamenem úrazu jakýchkoli mírových rozhovorů a tématem rozhovorů ve všech univerzitních kampusech. Jsou využíváni jako výmluva pro dlouhou a klikatou cestu, která vedla Izrael od jedné války k další a od jednoho neúspěšného mírového procesu k dalšímu,“ píše izraelská spisovatelka a influencerka Noa Tishby ve své knize Izrael, země, kterou nikdo nechápe. A podle ní UNRWA řešení problému nijak nepomáhá, spíše jej konzervuje.
Dočasnost na celé století
Úřad pro palestinské uprchlíky měl být dočasný – podobně jako měl v 50. letech omezené, tříleté trvání speciální úřad OSN pro uprchlíky z válčící Koreje.
Dnes tato dočasnost UNRWA trvá už tři čtvrtě století. Úřad je ohromná organizace, která na svůj provoz i na pomoc, již poskytuje, spotřebovala vysoké desítky miliard dolarů.
Zde je kompletní přehled všech dárců v roce 2021 s celkovou sumou 1,113 miliardy dolarů. V první dvacítce největších přispěvatelů za rok 2022 jsou mimochodem jen tři arabské země: Saúdská Arábie na osmém místě, Kuvajt a Katar na 19. respektive na 20. místě. Nejvíce dávají USA, Německo a EU jako celek.
Na provozu UNRWA se svým dílem podílí i Česká republika. Za rok 2022 ČR sice jako dárce uvedena není, v předchozím roce ale poslala 112 685 dolarů (44. místo ze 63 dárcovských zemí). V roce 2020 Česko poslalo 231 547 dolarů, v předchozích dvou letech vždy 130 747 dolarů.
Nejsou to žádné ohromující sumy, Česko navíc podporuje konkrétní projekty jako je „Cash for Work“ – zapojování sociálně slabých uprchlíků do činností generujících základní příjem pro rodiny. „Díky české humanitární pomoci bude zaměstnáno několik stovek osob po dobu tří měsíců,“ popsalo v roce 2019 české ministerstvo zahraničí.
Letos v srpnu se prostřednictvím UNRWA a díky 122 685 dolarům od české vlády otevřelo v Sýrii komunitní centrum pro palestinské uprchlíky.
Další peníze UNRWA získává od „privátních partnerů“ a filantropů, obvykle z arabského světa. „Pokud jde o soukromé partnery, úzce spolupracujeme s celou řadou subjektů – od fondů, nadací a nadnárodních korporací až po soukromé osoby – s cílem poskytovat co nejlepší služby palestinským uprchlíkům,“ popisuje sama agentura.
V roce 2018 stopl americký prezident Donald Trump příspěvky UNRWA, což byl pro agenturu ohromný problém – příspěvek USA tradičně činil zhruba třetinu jejího rozpočtu. Po nástupu Bidenovy administrativy se ale příspěvky vrátily, například vloni Bílý dům přispěl UNRWA 201 miliony dolarů.
Úlevy pro vládu Hamásu
UNRWA se soustřeďuje především na oblasti vzdělávání, zdravotnictví nebo sociálních záchranných sítí. Tedy dělá v podstatě to, o co by se měla starat funkční vláda.
„Hamás je ve skutečnosti vláda Gazy, není to jen teroristická organizace. Tedy – je to teroristická organizace de facto jsoucí vládou Gazy. Tak jim přece nemůžeme de facto financovat chod státu, aby se oni o něj starat nemuseli a stačilo jim jenom se starat o chod teroristického soukolí. Aby svou vlastní píli a fundraising mohli investovat jen do toho teroru a my jim zainvestovávali vše ostatní. Oni mají být zodpovědní za své vládnutí,“ řekl v podcastu Insider vládní poradce pro národní bezpečnost a někdejší český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.
Je podle něj značný rozdíl mezi humanitární pomocí a dlouhodobou rozvojovou systematickou pomocí. „Když je někde válka, tak se humanitární pomoc nemá zastavovat, respektive má pokračovat. Ale musí to být humanitární pomoc reagující na současné oběti a současnou situaci, ne ta chronická humanitární pomoc, která se posílá po desetiletí. Ta nakonec nepomáhá.“
Již citovaná Noa Tishby tvrdí, že UNRWA je spíše součást celkového problému než řešení: „Místo, aby lidem pomáhala pohnout se kupředu, UNRWA udržuje palestinský národ ve věčné smyčce vysídlení. Místo aby využila své miliardové prostředky a pomohla uprchlíkům při vytváření stabilního, nezávislého a plnohodnotného života, pomáhá jim problém udržovat.“
Faktem je, že na pomoc UNRWA vznikl mezi Palestinci za desítky let návyk, bere se jako danost. Pokud je však pomoc UNRWA někdy opravdu silně potřeba, je to nyní.
An unprecedented catastrophe is unfolding before our eyes.
📍#Gaza is being strangled and the world seems to have lost its humanity.
Every hour we receive more and more desperate calls for help from people across the Gaza Strip.
– @UNLazzarini ⬇️https://t.co/YaR94tFp8q pic.twitter.com/sZla2VLBWX
— UNRWA (@UNRWA) October 18, 2023
Aktuálně eviduje UNRWA 5,7 milionu registrovaných uprchlíků, provozuje 709 škol, 140 zařízení lékařské péče, 58 oficiálních uprchlických táborů a deset neoficiálních.
Na plný úvazek zaměstnává zhruba 30 tisíc lidí, přímo či nepřímo má od UNRWA nějaký druh příjmu asi 150 tisíc lidí. Podle dat samotné agentury představují jen tyto personální náklady 703 milionů dolarů, odhady nákladů na poskytovaný servis (vliv současné krize započítaný není) vyčíslila na rok 2023 sama UNRWA na 838 milionů dolarů.
Výuka k antisemitismu s razítkem OSN
Příkladem problémů je vzdělávací systém. Ten v mladých Palestincích – i za peníze západních demokracií – utvrzuje antisemitismus a nenávist k Izraeli.
Na to, jak vzdělávání malých Palestinců pod patronací OSN vypadá, upozornila v roce 2019 a později i v následujících letech studie nevládní organizace Impact.
Učebnice UNRWA prý učí žáky počítat například tak, že sčítají sebevražedné atentátníky, teroristický útok na olympiádě v Mnichově 1972 vykládá jako „úder proti sionistickým zájmům v zahraničí“.
„Existence Izraele je na mapách regionu zcela popřena. Z více než dvou set map v rámci učebních osnov Palestinské autonomie není ani na jedné z nich uveden název Izrael,“ konstatuje například studie.
A třeba druhý Newtonův zákon je ilustrován obrázkem maskovaného palestinského chlapce, který míří prakem na blížící se vojáky. Studenti jsou tázáni, jaké síly působí na předmět po jeho vystřelení z praku.
I na internetu jsou k vidění antisemitské výroky palestinských dětí navštěvujících školy UNRWA.
„Right now, I am prepared to be a suicide bomber.“
„With Allah’s help, I will fight for ISIS, the Islamic State.“
„I am ready to stab a Jew and drive a car over them.“
„We have to constantly stab them, drive over them, and shoot them.“
„Stabbing and running over Jews brings… pic.twitter.com/TSqNMK2L31
— Kyle Becker (@kylenabecker) October 12, 2023
I to je samozřejmě součástí informační války, protože podobné ankety se dají najít i ze škol v Izraeli o Arabech.
🇵🇸🇮🇱 Video from a school in Israel:
“Al-Aqsa mosque will collapse, explode, disappear.”
“I feel I want to kill them [an Arabic kid].”
“There will be Arabs, but they will be slaves.”
“There will be a massive war and all the Arabs will die.”
What are they teaching these kids!? pic.twitter.com/9ZUuw243am
— Censored Men (@CensoredMen) October 13, 2023
Ty ale alespoň nejsou pod hlavičkou OSN.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
OSN se nepřiklání ani k jedné straně a proto je napadána oběma stranami.
Nám do toho problému nic není a proto máme být též nestranní jako to OSN.
Ale pokud autor chtěl abychom palestincům neplatili ,pak s tím souhlasím-nepleťme se do toho,jinak nás pomluví jak to OSN.
OSN se stále více stává nejen antisemitskou, ale i antidemokratickou. Je to s vysokou pravděpodobností tím, že v ní převažují nedemokratické státy. Je otázka, zda by demokratické státy neměly z této organizace odejít, aby nemusely její prasečiny financovat.
V zásadě to samé platí i pro WHO.
Česko okradlo a okrádá důchodce, kteří celý život pracovali a platili soc. a zdrav. odvody, aby mohlo posílat peníze a hlavně zbraně na Ukrajinu. Dokonce si vzalo půjčku 10 miliard, což je 10 tisíc milionů Kč, aby vzápětí tyto peníze dalo Ukrajině.
Česko okrádá matky samoživitelky a nemocné děti, protože posílá peníze Palestincům.
Něco je hodně špatně s naším? českem, které se dnes hlásí k Masarykovi. To byl ten pán, za jehož vládnutí stříleli četníci do hladových dělníků
Asi by dnešní četníci měli vystřílet důchodce. Bylo by tak víc peněz po Ukrajinu. To je odkaz 28. října 1918 pro dnešní dny.
Důchodce ivan nakoupil šuntovní hrnce za 100 000 a má dojem, že mu je prodalo Česko. Ještě štěstí, že nemůže být matka, jinak by tvrdil, že ho z baráku vykopnul nikoli chlap, protože mu zanášel, ale Česko. Tak alespoň kydá vylhanou špínu na téma fantasmagorické půjčky a na to, že Český zbrojní průmysl prosperuje tak jako nikdy před tím. Zřejmě by chtěl docílit toho, co se nepovedlo komoušům, tedy zlikvidovat český zbrojní průmysl.
Je mi líto, ta půjčka je dohledatelná. Český zbrojní průmysl je v troskách, protože Green Deal.
Dnes nejsme s to vyrobit ani munici k těm zbraním, které nám ještě zůstaly. Pokud Rusko porazí Ukrajinu a půjde dál. budeme moct rusáky leda utloukat čepicemi, protože nic jiného už skoro nemáme. A představa, že by nám bidenovské USA šly na pomoc, je z ranku pohádek Tisíce a jedné noci.
Počkat, moment, opravdu autor s vážnou tváří cituje Nou Tishby? Herečku? Která tu knihu beztak ani nenapsala, jen na to plácla svoje jméno? 😀 Ty vole.
Jsem přesvědčen, že výchova k nenávisti a neobjektivní výuka škodí především těm, komu je určena, a bere jim budoucnost. A navíc mi připadá, že v případě Palestinců v pásmu Gazy je to téměř absolutní.
Teď odbočím k příhodě, která se mi stala zhruba před dvaceti lety, abych na ní ilustroval, jak snadno je náš úsudek ovlivněn konkrétními zkušenostmi. Vždycky jsem soucítil s lidmi, kteří se narodili do obtížných podmínek, a proto jsem si vždy myslel, že jsem odolný proti rasismu. Ale zhruba před 20 lety se mi stalo, že mi skupinka Romů ukradla při nastupování do tramvaje mobil. Nebyl drahý, ale bylo to nepříjemné. Velmi dobře si pamatuji na to, co se následujícího půl roku dělo v mé hlavě. Pak mne to přešlo, ale naštěstí si na to velmi dobře pamatuji.
Vím, že v posledních 20 letech Izrael několikrát poměrně masivně bombardoval pásmo Gazy. Vím, že po tu dobu držel obyvatele pásma Gazy na hranici podvýživy. Nejsme andělé, jsme jenom lidé a s takovými zkušenostmi se reální lidé jsou jen výjimečně schopní se nenávisti ubránit. Obávám se, že tyto pocity nenávisti, jakkoliv jsou kontraproduktivní a škodlivé, jsou autentické, a že pokud nebudou v učebnicích, budou se přenášet ústní tradicí.
To, co se v současnosti děje v pásmu Gazy, vyvolá strašnou vlnu nenávisti. A jsme jenom lidé, nejsme andělé. Jedinou naději vkládám do toho, že mnozí lidé popsali zkušenost, že, když utrpení a pocity bezvýchodnosti překročí určitou hranici, stává se nám, že jsme schopni si uvědomit důsledky svého jednání a odhodlat se k tomu, abychom se zřekli vražedného násilí.
mám dvě poznámky, za prvé, proč jen mužští potomci jsou považováni za vysídlence.. protože to je nesmysl, národ tvoří ženy tím, že mají děti ne muži tím, že bojují.
a druhou – nenávist Palestinců k Izraeli je pochopitelná, i my bychom ji v jejich situaci cítili.. který národ připravený o domov miluje kolonizátory? a ještě bych se chtěla dozvědět, jak pojímají izraelské učebnic Palestinu, Palestince a způsob, jak přišli o vlast…. je to tam plné lásky a pochopení? Palestinci jsou tyranizováni a zabíjeni léta a málokdo proti tomu hlesl… i když Hamás útočil nechutně, vražedně a naproto nelidsky a je to odsouzeníhodné a ti, kteří tomu veleli by měli být postaveni před soud, měli by se tam v tomto případě setkat i s členy izraelské armády, kteří totéž léta dělají a v násobně větším počtu – Palesincům . třeba by je společný pobyt v kriminále osvítil
Židovský terorismus není žádné tajemství – začalo to organizací Hagana – nejdříve proti Britům, pokračovalo to tolerancí masakrů v táborech Sabrá a Šatíla. Jako obvykle článek je jen další příklad dvojího metru
Ještě mám poznámku k obrázku palestinského kluka s prakem proti izraelskému vojákovi s puškou. Myslím si, že to je obrázek vystihující zkušenost.
Problém je v tom, co k obdobným situacím vypovídají zkušenosti některých izraelských vojáků. Možná jsou to zkušenosti ze Západního břehu.
Jeden z nich vyprávěl, že jednou v noci v průběhu běžné hlídky vtrhli do domu v palestinské vesnici. Od velitele dostali příkaz zastřelit každého, kdo neudělá přesně to, co po něm budou chtít. Předtím ležela na posteli nemocná babička. Když vtrhli do domu, lekla se tak, že upadla na zem. Voják se díval do vyděšených tváří vesničanů a viděl, že mají strach jí pomoci, aby nebyli zastřeleni.
Tož tak je to také s tím bojem proti terorismu.
Hlasování VS OSN o Jordánske rezoluci ukazalo zvláštní hlasování zemi ČR, Maďarska, Rakouska a Chorvatska, takto zemi zaniklého R-U, proti návrhu společně s USA. USA jsou jadernou mocnosti, připojilo se 14 zemi, špatný to vysledek. Stát Izrael je na krizovatce nemůže postupovat v Gaze jak chce, musí se řídit konvencemi. Ta čtyřka státu, která hlasovala proti rezoluci, by měl být trendem jejich budoucnosti a tou je neutralita.
Že by to bylo tím, že uvedené země mají své zkušenosti s islámem?