Předvolební duel – Rudolf Špoták (vlevo) a Kamal Farhan (vpravo). Foto: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

ANO poprvé ve vedení Plzeňského kraje. Lidovci se vrací s pomocí kontroverzního podnikatele

Napsal/a Lucie Sýkorová 27. září 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Plzeňský kraj byl jedním z prvních, kde vznikla po krajských volbách nová koalice. Jen zde získali celorepublikově zastupitelské mandáty Piráti, konkrétně tři, zůstávají ale v opozici. Vítězné hnutí ANO, které tento kraj povede poprvé, přizvalo do koalice raději uskupení Pro náš kraj, za nímž stojí kontroverzní podnikatel Petr Štrunc. Jeho „koně“ ale na kandidátce přeskákali členové KDU-ČSL.

Hnutí ANO získalo v Plzeňském kraji oproti minulým krajským volbám dvojnásobný počet mandátů. Obsadí nyní 24 křesel z celkových 55 a k nadpoloviční většině mu chyběly pouhé čtyři hlasy.

Po uzavření dohody s hnutím STAN, které bude mít osm zastupitelů, už ANO nepotřebovalo k vládě nad krajem žádný další subjekt.

Přesto jeho vyjednavači přizvali ještě uskupení Pro náš kraj. Na jeho kandidátce se spojily KDU-ČSL, Agrární demokratická strana a hnutí PRO Plzeň, za kterým stojí vlivný podnikatel a bývalý člen ODS Petr Štrunc. Ten měl podle informací webu HlídacíPes.org utratit za kampaň tohoto uskupení několik milionů korun a poskytl k propagaci kandidátů také fasády většiny svých nemovitostí v Plzni.

Lidovci na zádech PRO Plzeň

Křesťanským demokratům, kteří kandidovali jako součást uskupení Pro náš kraj, se ovšem podařil pro mnohé nečekaný úspěch. Na společné kandidátce přeskákali dlouholeté spolupracovníky Petra Štrunce a obsadili tři ze čtyř zastupitelských židlí, které uskupení získalo.

Ředitele plzeňské Diecézní charity Jiřího Lodra vykroužkovali voliči z 13. pozice na první, na čtvrté místo z 16. se dostal starosta Domažlic Stanislav Antoš. Jediná pozice, které uskupení dostalo v nové krajské radě, připadne Martinu Rybárovi. Ten je radním Přeštic na jižním Plzeňsku a členem celorepublikového výboru KDU-ČSL.

Lidovcům tak posloužilo uskupení financované z velké části hnutím PRO Plzeň jako výtah k návratu do krajského zastupitelstva, kam se v minulém období nedostali.

Lídr kandidátky, lékař Jiří Klečka, který za hnutí PRO Plzeň kandidoval jako bezpartijní, skončil na třetím místě a mandát zastupitele tedy získal. Za hnutí PRO Plzeň sedí Klečka od minulých komunálních voleb už v zastupitelstvu města Plzně a městského obvodu Plzeň 3, členem hnutí ale není.

Do krajského zastupitelstva se nedostal místostarosta plzeňského obvodu Plzeň 1 Jiří Uhlík, dlouholetý spolupracovník Petra Štrunce a jeho politický souputník už z doby, kdy byli oba členy ODS. Uhlík je nyní členem představenstva PRO Plzeň. V uplynulém období byl zastupitelem kraje a zastával zde i pozici předsedy Výboru pro sport.

PRO Plzeň tímto tedy přijde o přímý vliv na kraji na oblast sportu, která je pro hnutí zjevně důležitá. HlídacíPes.org již dříve popsal situaci, kdy se hnutí PRO Plzeň zbavilo radní městského obvodu Plzeň 1 za STAN Zuzany Burianové poté, co měla připomínky ke kontroverznímu způsobu přidělování dotací pro hokejový klub HC Pilsen Wolves na Hokejovou akademii. Klub trénuje v hale, jejímž majitelem je firma Anpesi rent Petra Štrunce.

Volte PRO Plzeň, nabádaly sportovní kluby

Na lepší výsledek uskupení Pro náš kraj nestačily ani předvolební výzvy adresované rodičům sportující plzeňské mládeže. Například vedení SK Smíchov Plzeň rozeslalo před volbami členům přes aplikaci EOS zprávu, v níž vyzývalo k podpoře Tomáše Morávka, radního pro oblast sportu města Plzně, který do kraje kandidoval za PRO Plzeň z 15. pozice.

Foto: Lucie Sýkorová HlídacíPes.org

Spolek Asociace plzeňského futsalu zase na svém instagramovém profilu zveřejnil fotografii kandidátky Pro náš kraj, na níž byl zakroužkován předseda klubu Michael Sinkule, který je zároveň místopředsedou hnutí PRO Plzeň a zastupitelem městského obvodu Plzeň 3. O místo krajského zastupitele se ucházel z páté pozice.

Foto: Lucie Sýkorová HlídacíPes.org

Na kandidátce Pro náš kraj byl původně na 11. pozici také dnes už bývalý radní města Plzně pro bezpečnost a prevenci kriminality Jiří Winkelhöfer. Ten rezignoval na všechny politické funkce poté, co HlídacíPes.org zveřejnil informace o tom, že jeho partnerka byla údajně pravidelným odběratelem kokainu od drogového gangu, který je nyní vyšetřován kriminalisty Plzeňského kraje.

Winkelhöfer byl rovněž dlouholetým souputníkem podnikatele a „otce“ hnutí PRO Plzeň Petra Štrunce.

ANO hodilo Piráty přes palubu

ANO přizvalo hnutí PRO Plzeň do koalice již po posledních komunálních volbách na plzeňském magistrátu, přestože se předtím silně vymezovalo proti tzv. kmotrům z bývalé ODS a právě otec hnutí PRO Plzeň Petr Štrunc je za jednoho z nich považován.

Argumentem primátora Plzně Romana Zarzyckého, který byl nyní hlavním povolebním vyjednavačem ANO, proč nyní tvoří ANO koalici na kraji na téměř stejném půdorysu jako na plzeňské radnici, je tvrzení, že spolupráce na magistrátu se osvědčila.

Týden před volbami přitom odstoupil jeden ze dvou radních hnutí PRO Plzeň Jiří Winkelhöfer. Druhý radní Tomáš Morávek byl zase opozicí kritizován za nerespektování pravidel v procesu přidělování dotací na sport.

Na plzeňské radnici a některých obvodech jsou součástí koalice vedle ANO, STAN a PRO Plzeň také Piráti. Ty ale ANO do krajské vlády nepřizvalo s tím, že koalice je dostatečně silná i bez nich. V Plzeňském kraji získali zastupitelský mandát tři kandidáti Pirátů, kteří jsou zároveň celorepublikově jedinými představiteli této strany, kteří v krajských volbách uspěli.

Lídr pirátské kandidátky a bývalý hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták nebyl příliš překvapen, že jeho strana zůstane v opozici.

„Jednali jsme s hnutím ANO hned v sobotu večer. Nakonec se ANO domluvilo s hnutím STAN a PRO Plzeň a naše hlasy tedy už nebyly potřeba. Vzal jsem to jako fakt. ANO funguje s hnutím PRO Plzeň na městě velice úspěšně a to zřejmě mělo také nějaký vliv. Řekl bych, že jejich pozice je silnější, než ta naše,“ řekl Špoták pro HlídacíPes.org.

K rozhodnutí ANO mohlo podle něj přispět i to, že současná celospolečenská nálada není teď vůči Pirátům zrovna příznivá.

V opozici zasedne vedle Pirátů také devět zástupců koalice ODS s TOP 09, která ve volbách skončila druhá s 16 procenty. Uskupení Stačilo! bude mít v zastupitelstvu čtyři křesla a SPD tři, stejně jako Piráti.

Vzdá se hejtman poslaneckého křesla?

ANO bude mít v nové krajské radě osm radních včetně hejtmana, hnutí STAN dostalo dvě křesla a Pro náš kraj jedno. Novým hejtmanem bude Kamal Farhan. Ten je od roku 2017 poslancem, nyní je stínovým ministrem zdravotnictví a velmi hlasitým kritikem ministra Vlastimila Válka.

Je také členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. V letech 2016–2017 působil jako náměstek ministra zdravotnictví. K tomu, jestli se vzdá kvůli hejtmanskému křeslu poslaneckého mandátu, se Farhan zatím nevyjádřil.

Kamala Farhana přeskákal na kandidátce současný primátor Plzně Roman Zarzycký, kterého voliči vykroužkovali ze sedmé pozice na první. Ambice na kraji ale nemá, uvedl hned po volbách. Vedl ale povolební vyjednávání ANO s ostatními subjekty při sestavování koalice.

Roman Zarzycký byl lídrem kandidátky hnutí ANO již v krajských volbách v roce 2020. I tehdy volby vyhrál, ale nakonec skončil v opozici. Ve vedení kraje zasedla koalice ODS + TOP 09, STAN a Pirátů. V únoru 2022 se ale koalice rozpadla a hnutí ANO se nakonec do vedení kraje přeci jen dostalo.

Po „puči“ a odvolání hejtmanky Ilony Mauritzové (ODS) se ANO domluvilo na spolupráci s Piráty, hnutím STAN, Zelenými a hnutím PRO Plzeň. Hejtmanem se na zbývající dva roky stal Pirát Rudolf Špoták.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)