Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Analýza: České deníky v čase předvolebním

Lehce komentovaný přehled předvolebního psaní tuzemských celostátních deníků (pondělí 19. 5 až pátek 23. 5). Ve výběru jsou nejen články přímo se týkající voleb, nýbrž i ty, které v předvolebním čase mohou mít vliv na rozhodování voličů. Přetiskuji ve znění, jak jsem si postřehy postupně zaznamenal v průběhu týdne. Zmiňuji pouze materiály týkající se tuzemské politické scény. Tři největší novinářské předvolební podrazy jsem podrobněji popsal v předchozím příspěvku.

 

Mladá fronta Dnes
Pondělí
– Články „Johnův byznys s osobními údaji“ a „Na Johna se už píše žaloba. Kupčí s hlasy, tvrdí zelení“ + komentář „Přihrávka Radka Johna“ zjevně exministru vnitra voličů nepřidají.
– 2x plusový jedňák. Jednou pro Babiše: „Babiš slíbil učitelům růst platů o 2, 5%“, podruhé pro Sobotku: „Sobotka: Evropě se podařilo vytěsnit běsy“.
– Neutrální malý rozhovor s ministryní ČSSD Michaelou Marksovou-Tominovou o tom, jak se bránit šikaně ze strany zaměstnavatele: „Ministryně: Lidé se musí ozvat“.
– Celostrana publicistiky: „Soud o Babiše: dva různé pohledy na minulost“ – hlavní poselství tkví v mezititulku „Chaos nad chaos“ – autor kličkuje a nepřikloní se ani na stranu estébáků stojících za Babišem, ani na stranu badatelů, kteří říkají, že byl evidován oprávněně….

Úterý
– Jedňák „Seurem na euro, zpívá Nohavica, ODS také“.
– Porovnávací materiál „Uzavřeme hranice, slibují adepti europarlamentu“.
– Komentář: „O pár stovek vyšší učitelské platy školství nespasí“ – nic proti Babišovi, jen že učitelé si zaslouží daleko více…
– Komentář: „V Čilé a Předbuzi by Babiš neměl kázat, ale učit se“ – není to o Babišovi, ale o tom, že jsou zadlužená velká města a hlavně stát.

Středa
– Neutrální „průvodce“ pro voliče „Já volič si říkám“ + „Eurosliby, které Evropu nezajímají“.
– Celostránkový „žehlící“ rozhovor s ministrem obrany za ANO Stropnickým, který si to předtím rozlil přirovnáním vojáků NATO k ruským okupantům z roku 1968. Titulek: „Umístění vojsk NATO v Česku mi nevadí“. Bez komentáře.

Čtvrtek
– MfD završila celotýdenní referování o odposleších v kauze Nagyová „Prostě to tak uděláš!“ – na třech stranách + ospravedlňující komentář, že to všechno dělá MfD ve veřejném zájmu. Paradoxně „TO“ Nečas přes nátlak tehdejší milenky neudělal.

Pátek
– Otvírací materiál „Eurokomisař? Velké šance má Roithová“ + komentář „Sobotkův dámský gambit je fígl, kudy na Babiše“.
Strana 2 a 3 k eurovolbám + fotografie z kampaně. Nepřekvapivě je na té největší Andrej Babiš.
– Dva servisní materiály „Proč jít volit? Devět otázek pro eurovíkend“ a „Pro všechny stejný lístek a nejvýš dva kroužky“.
– Článek shrnující kampaň „Už i „eurohujeři“ kritizují Unii. Trefují se do nálady voličů“.

 

Lidové noviny

Pondělí
– Otvírák: „Styky kmotra s hejtmanem děsí ČSSD“ (Sloupek, ve kterém autor víceméně tvrdí: že kmotry má nejen ODS, ale i ČSSD…).
– Otvírák str 2: „Až příliš aktivní ministr Chládek“ – politik z ČSSD nezvládá a je zralý na výměnu + Komentář „Dottore Marcello“ o tom, že i když všichni říkají, že rigorózní práce ve své době odpovídala požadavkům, tak je to přesto špatně.
– Dlouhý jedňák na str 2: „Živnostníci s dětmi si mají polepšit“ – ČTK podrobně o všem, co řekl Babiš na Primě v neděli + komentář „Babiš živnostník“ o tom, že Babiš nešťastně pro své hnutí před volbami nakousl téma paušálů. Jinak je to ale téma potřebné…

Úterý
– Profilový rozhovor s kandidátkou Svobodných „Bruselu slibuji mediální teror“.
– Článek „Svobodné láká Farage. Úsvit také“.
– Analýza: „Unie nám přinesla biliony, tvrdí vládní studie“.
– Komentář „Euročardáš ODS“ – ODS si řečmi proti euru může pomoci, ale i uškodit.
– Polemika z pera kandidáta KDU-ČSL „Stará škola přichází o vliv – je to dobře“ na téma lobisté v Bruselu a nová úprava nebude tak špatná, jak tvrdí lobisté.

Středa
– „Okamurovo nové eurokladivo“ – profil kandidátky.
– „Stejná strana, jiný názor. U eurovoleb běžné“ – neutrální materiál.
– „ODS ztrácí další klíčový post“ – o odchodu šéfa Hospodářské komory Petra Kužela, naroubování na ODS lehce násilné, končí kvůli zlodějně eurodotací…
– „Ministr Chládek odvrací mezinárodní ostudu“ – zastavené eurodotace na vědce, ministr v roli záchranáře problému, který způsobili úředníci.

Čtvrtek
– „Efekt Keller pro levicové intelektuály“ – profil oranžového lídra.
– Celostránkový glosář čtyř autorů LN k 12 politickým stranám. Osobní, vesměs na nikom nenechali nit suchou, klasické novinářské povýšené hodnocení politiků.
– Komentář „Milionový buldozer“, který se poněkud nepochopitelně vypořádává s outsiderem voleb Jiřím Paroubkem. Není den před volbami jiné téma?
– Poslední slovo Jana Rejžka „Volte Pepka Vyskoče!“ o volebních kampaních – jejich recenze.

Pátek
– Otvírák „Tryskáčem za tenisem. Rittig, Roman, Beneš“ – to ani tak nesměřuje k volbám jako spíše k valné hromadě ČEZ.
– Rozhovor s doyenem Evropy Davignonem „Rozhodovat bude už jen eurozóna“.
– Sloupek na titulní straně „Hurá, europivo“ o tom, že předvolební kampani chybělo velké téma.
– Servisní materiál „Češi si potřetí volí štrasburské zástupce“.
– Komentář „Pomýlené evropské vábení“ – obecnější evropské zamyšlení.
– Poslední slovo Petrušky Šustrové „Evropa“ – ušlechtilá nuda.

 

Blesk
Pondělí
– 2x jedňák z ČTK. „Kdo vyhraje“ s průzkumem preferencí (Babiš) a „Více učitelům“ (Babiš slibuje vyšší platy ).

Úterý
– „ANO stále v čele“ – poslední volební průzkum v jedňáku.
– Jedňák „Zvýší platy“ – ve státní správě chtějí Sobotka s Babišem přidávat.

Středa
– Velké plusové body pro Babiše a Teličku – 4x foto, jak spolu běhají pod titulkem „Babiš, kil se zbavíš“ . Žádný div, že ve čtvrtek Babiš dvě z fotek použil k sebepropagaci na Twitteru s textem: „Sedím na vládě vedle bufetu. Takže musím shodit politická kila. S kolegou Těličkou jsme dali 2 KM.“.
– 3x jedňák. První: „Čekají porážku?“ o tom, že ČSSD nebude sledovat kontinuálně výsledky voleb. Vzhledem k tomu, že se na rozdíl od parlamentních voleb oznámí výsledky až v neděli v noci, je to celkem logické, ale to bulvár neřeší. Druhý: „Vede Jourová“, o popularitě ministryně, která – z mediálních výstupů soudě – na úřadu ještě téměř nic nepředvedla. Třetí: „Kalousek: Daně porostou!“. Titulek zde evokuje, že je chce Kalousek zvednou, článek je o tom, že to kritizuje. Ale to je pro bulvár opět zanedbatelná odchylka od skutečnosti.

Čtvrtek
– Nic.

Pátek
– Celostránkový rozhovor se Sobotkou „Pojďte volit! Jde vám o peníze!“. Vysoká volební účast je přitom ve zjevném zájmu ČSSD. Nadto Sobotka nabídnutý prostor bezezbytku využil k propagaci vlastní strany a jejího eurolídra: Pro představu první dvě otázky a odpovědi:

* Proč by měli občané ČR přijít dnes a zítra k volbám? Čím jsou důležité? Co mohou Čechům přinést?
Rád bych všechny občany k volbám pozval, neboť volby do Evropského parlamentu rozhodnou o budoucnosti směřování naší země, rozhodnou o tom, zda se nám podaří posílit pozici České republiky publiky v rámci Evropské unie. ČSSD vede do voleb sociolog a ostravský rodák Jan Keller. Heslem sociální demokracie, která má ve volbách číslo 14, je: „Evropa bude taková, jakou si ji uděláme“. A přesně toho chce ČSSD v Evropském parlamentu dosáhnout – chceme být aktivním členem, který bude mít sílu v EU prosazovat národní zájmy, podporovat tuzemský hospodářský růst, investice i nová pracovní místa.
* Co mohou podle vás naznačit jejich výsledky pro rozložení politických sil u nás?
Žádné dramatické změny neočekávám, nejde o výsledky do Poslanecké sněmovny, tudíž se nijak nemění rozložení sil v Parlamentu ani ve vládě. Věřím ale, že v těchto volbách vyhrají proevropské strany v čele s ČSSD. Je mimořádně důležité, abychom napravili škody, které naší zemi svou nesmyslnou euroskeptickou politikou způsobily pravicové vlády. ČSSD i vláda je připravena hájit v EU zájmy každého jednoho občana ČR.

 

Právo
Pondělí
– Otvírák „Nahrávka z ČSSD v Břeclavi: Rozepíšu to na čtyři akce, vole, a je to bez výběrovky, ne?“.
– Otvírák strany 2 „Babiš: Učitelům přidáme 2,5 procenta“.
-Otvírák strany 3: “ Sobotka v Terezíně: Nesmíme už nikdy opakovat chyby minulosti“.

Úterý
– Pokračuje pondělní kauza z uniklým záznamem: „Takhle by nikdo mluvit neměl, naštvala nahrávka ČSSD“ a „Skandální záznam žene kontrolu do domu seniorů.
– „Je to brutální kampaň proti mně, říká Chládek“ – dosti netradiční prostor pro politikovu sebeobhajobu předchozích prohřešků (stoplé europeníze na vědce, hrubé chování k podřízeným, studium na komunistické vojenské škole a pochyby o rigorózní práci).
– Komentář eurokandidáta Jana Kellera z ČSSD „Kdyby levice nešla volit“ …
– Komentář „Po modré“, varování aby ČSSD neskončila jako ODS (kmotři, zakázky).
– Rozhovor s kandidátkou KSČM: „Konečná: Unii je třeba měnit zevnitř“.

Středa
– „Rozhádaná ČSSD v Břeclavi má šéfa“ – pokračování kauzy.
– „Kalousek: Babiš mlží, daně vzrostou“ – obsah odpovídá titulku.
– Kandidát ČSSD Keller se již podruhé za dva dny na komentářové stránce prezentuje: „Lze Evropu řídit jako firmu?“.

Čtvrtek
– Servisní text „Pozor na eurovolby: jen dva kroužky“.
– Lehce celebritózní materiál „Brusel se chystají dobýt i filmaři a herci“.
– K TOP 09 nebývale vstřícné info „TOP 09 zakončila kampaň evropskou kuchyní na lodi“ – o zakončení kampaní ostatních stran ani slovo.
– Eurovolební rozhovor s ministrem zahraničí z ČSSD Zaorálkem „Krajní pravice nemá pro Evropu lék“ – zástupce oranžové levice jako zdánlivě nestranný arbitr sděluje své levé pravdy.
– Komentář „Oranžový kapitál“, který reaguje na komentář „Po modré“, kde autor opakuje své varování, že ČSSD může skončit jako ODS.
– Esej Jiřího Přibáně v příloze SALON „Nekonečná Evropa“. Nejlepší materiál celého týdne – myšleny všechny sledované deníky.

Pátek
– Otvírák „Politici se vzepřeli Moravcovi, nepřijdou“.
– Po třetí komentář od Kellera! Tentokráte cupuje program ODS „Pejsek, kočička a modrý dort“.
– Článek „Další rošáda? Odnesl by ji Chládek“.
– Komentář „Kdo chce kam“ o tom, na co strany lákaly lidi.

 

Hospodářské noviny
Pondělí
– Jedňák: „Platy učitelů by se měly příští rok zvýšit“.
– Otvírák str. 3: „ČSSD: bývalí haškovci chtějí po volbách opět získat vliv“.
– Komentář: „Prohrané eurovolby Sobotku nepoloží“.
– Dvoustránkový profil lídra ODS „120 dní Petra Fialy“ jehož součástí byl i rozhovor „Až na tu depresi jsem všechno čekal“ – lehce optimistické pro ODS, eurovolby prohraje, ale možná v komunálních na podzim se už zvedne.

Úterý
– „ODS použije v kampani píseň od Nohavici“ – jedňák
– Jedňák „Strany utratily za reklamu přes 30 milionů“ – nejvíce ANO, 13, 1 milionu. Čísla však pouze do dubna, tedy před finální fází kampaně.
– Komentář Ondřeje Housky, zpravodaje ČRo z Bruselu „Česká debata o EU je falešná a prázdná…“ O tom, že eurospektici ani nechtějí vědět a Čechy to moc nezajímá, což je škoda. (Není to i vizitka práce veřejnoprávního redaktora v Bruselu?).

Středa
– Komentář lobisty Jamese deCandole „Zájmy a poslanci Agrofertu“. Titulek odpovídá obsahu z pera známého Babišobijce.

Čtvrtek
– „Babišův bankéř na nákupech“ – sice otvírák novin, ale bez závad. O tom, že Babišův fond nakupoval na Slovensku.
– „Eurovolby v národním stínu“ – analýza, jak se kde volí a co z toho vzejde.
– Komentář „Kampaň skončila, (ne)zapomeňte!“ – klasické moralizování na téma Češi nejsou hodni Evropy.

Pátek
– Otvírák „Živnostníci zaplatí státu víc“ určitě nepotěšil Andreje Babiše + komentář „Babišovy paušály a nulová tolerance“.
– „Nové europoslance čeká hned několik důležitých hlasování“, neutrální informace.
– Komentář „Paradox českých eurovoleb“ o tom, že nejspíše volby vyhrají kandidáti vládních stran + TOP 09, tedy eurooptimisté.

 

Aha!
Pondělí
– Nic.

Úterý
– Nic.

Středa
– Paradoxně o tom, že Jana Bobošíková překvapivě nekandiduje: „Hlavu vzhůru už asi nezvedne“. Celé je to o tom, že její uskupení dluží 24 milionů.
– „Žena vede“ – jedňák, že nejpopulárnější z vlády je Věra Jourová z ANO, za ní pak je Andrej Babiš a až třetí Sobotka.
– „Lezl lidem do oken!“ – o kampani Zeleného Lišky, který je prý pro hlas ochoden udělat cokoliv a je tak trochu „hodně zoufalý“.

Čtvrtek
– Nic.

Pátek
– Závěrečné účtování s knihou „Klausových mouder o EU“ – otvírák strany 2 „Klausi, už (si) to zabal!“ – nikdo ji prý nechce ani ve výprodeji….

 

E15
Pondělí
– „Miliardáři chtějí vlastní televizi. Kvůli Babišovi“ (přetištěná informace z Eura).
– „Průzkumy zvyšují ANO sebevědomí“.
– Komentář shrnující týden: „Politiky po česku“ – na ničí straně.
– „Eurovolby 2014: Se stranami, které mohou překvapit“ (Úsvit, Svobodní, Piráti, LEV21, Zelení).

Úterý
– Kolik kdo dal do propagace od ledna do dubna: „Do inzerce před eurovolbami nejvíce investovalo hnutí ANO“.
– Komentář „Volíme. Ne však do europarlamentu“ je o tom, že nikdo nenabídl žádnou pořádnou vizi.

Středa
– Nic.

Čtvrtek
– Nic.

Pátek
„Eurovolby jako národní dostihy“ – staronový povzdech, že témata nebyla o tom, o čem rozhoduje europarlament.
– „Na klesajícím zájmu Čechů o volby stát neušetří“ – článek o nákladech na organizaci voleb.
– Komentář „Další kolo honu na živnostníky“ o vládních představách, že živnostníci zalepí díru ve státním rozpočtu.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno