Analýza: České deníky v čase předvolebním

Napsal/a Ondřej Neumann 24. května 2014
FacebookTwitterPocketE-mail

Lehce komentovaný přehled předvolebního psaní tuzemských celostátních deníků (pondělí 19. 5 až pátek 23. 5). Ve výběru jsou nejen články přímo se týkající voleb, nýbrž i ty, které v předvolebním čase mohou mít vliv na rozhodování voličů. Přetiskuji ve znění, jak jsem si postřehy postupně zaznamenal v průběhu týdne. Zmiňuji pouze materiály týkající se tuzemské politické scény. Tři největší novinářské předvolební podrazy jsem podrobněji popsal v předchozím příspěvku.

 

Mladá fronta Dnes
Pondělí
– Články „Johnův byznys s osobními údaji“ a „Na Johna se už píše žaloba. Kupčí s hlasy, tvrdí zelení“ + komentář „Přihrávka Radka Johna“ zjevně exministru vnitra voličů nepřidají.
– 2x plusový jedňák. Jednou pro Babiše: „Babiš slíbil učitelům růst platů o 2, 5%“, podruhé pro Sobotku: „Sobotka: Evropě se podařilo vytěsnit běsy“.
– Neutrální malý rozhovor s ministryní ČSSD Michaelou Marksovou-Tominovou o tom, jak se bránit šikaně ze strany zaměstnavatele: „Ministryně: Lidé se musí ozvat“.
– Celostrana publicistiky: „Soud o Babiše: dva různé pohledy na minulost“ – hlavní poselství tkví v mezititulku „Chaos nad chaos“ – autor kličkuje a nepřikloní se ani na stranu estébáků stojících za Babišem, ani na stranu badatelů, kteří říkají, že byl evidován oprávněně….

Úterý
– Jedňák „Seurem na euro, zpívá Nohavica, ODS také“.
– Porovnávací materiál „Uzavřeme hranice, slibují adepti europarlamentu“.
– Komentář: „O pár stovek vyšší učitelské platy školství nespasí“ – nic proti Babišovi, jen že učitelé si zaslouží daleko více…
– Komentář: „V Čilé a Předbuzi by Babiš neměl kázat, ale učit se“ – není to o Babišovi, ale o tom, že jsou zadlužená velká města a hlavně stát.

Středa
– Neutrální „průvodce“ pro voliče „Já volič si říkám“ + „Eurosliby, které Evropu nezajímají“.
– Celostránkový „žehlící“ rozhovor s ministrem obrany za ANO Stropnickým, který si to předtím rozlil přirovnáním vojáků NATO k ruským okupantům z roku 1968. Titulek: „Umístění vojsk NATO v Česku mi nevadí“. Bez komentáře.

Čtvrtek
– MfD završila celotýdenní referování o odposleších v kauze Nagyová „Prostě to tak uděláš!“ – na třech stranách + ospravedlňující komentář, že to všechno dělá MfD ve veřejném zájmu. Paradoxně „TO“ Nečas přes nátlak tehdejší milenky neudělal.

Pátek
– Otvírací materiál „Eurokomisař? Velké šance má Roithová“ + komentář „Sobotkův dámský gambit je fígl, kudy na Babiše“.
Strana 2 a 3 k eurovolbám + fotografie z kampaně. Nepřekvapivě je na té největší Andrej Babiš.
– Dva servisní materiály „Proč jít volit? Devět otázek pro eurovíkend“ a „Pro všechny stejný lístek a nejvýš dva kroužky“.
– Článek shrnující kampaň „Už i „eurohujeři“ kritizují Unii. Trefují se do nálady voličů“.

 

Lidové noviny

Pondělí
– Otvírák: „Styky kmotra s hejtmanem děsí ČSSD“ (Sloupek, ve kterém autor víceméně tvrdí: že kmotry má nejen ODS, ale i ČSSD…).
– Otvírák str 2: „Až příliš aktivní ministr Chládek“ – politik z ČSSD nezvládá a je zralý na výměnu + Komentář „Dottore Marcello“ o tom, že i když všichni říkají, že rigorózní práce ve své době odpovídala požadavkům, tak je to přesto špatně.
– Dlouhý jedňák na str 2: „Živnostníci s dětmi si mají polepšit“ – ČTK podrobně o všem, co řekl Babiš na Primě v neděli + komentář „Babiš živnostník“ o tom, že Babiš nešťastně pro své hnutí před volbami nakousl téma paušálů. Jinak je to ale téma potřebné…

Úterý
– Profilový rozhovor s kandidátkou Svobodných „Bruselu slibuji mediální teror“.
– Článek „Svobodné láká Farage. Úsvit také“.
– Analýza: „Unie nám přinesla biliony, tvrdí vládní studie“.
– Komentář „Euročardáš ODS“ – ODS si řečmi proti euru může pomoci, ale i uškodit.
– Polemika z pera kandidáta KDU-ČSL „Stará škola přichází o vliv – je to dobře“ na téma lobisté v Bruselu a nová úprava nebude tak špatná, jak tvrdí lobisté.

Středa
– „Okamurovo nové eurokladivo“ – profil kandidátky.
– „Stejná strana, jiný názor. U eurovoleb běžné“ – neutrální materiál.
– „ODS ztrácí další klíčový post“ – o odchodu šéfa Hospodářské komory Petra Kužela, naroubování na ODS lehce násilné, končí kvůli zlodějně eurodotací…
– „Ministr Chládek odvrací mezinárodní ostudu“ – zastavené eurodotace na vědce, ministr v roli záchranáře problému, který způsobili úředníci.

Čtvrtek
– „Efekt Keller pro levicové intelektuály“ – profil oranžového lídra.
– Celostránkový glosář čtyř autorů LN k 12 politickým stranám. Osobní, vesměs na nikom nenechali nit suchou, klasické novinářské povýšené hodnocení politiků.
– Komentář „Milionový buldozer“, který se poněkud nepochopitelně vypořádává s outsiderem voleb Jiřím Paroubkem. Není den před volbami jiné téma?
– Poslední slovo Jana Rejžka „Volte Pepka Vyskoče!“ o volebních kampaních – jejich recenze.

Pátek
– Otvírák „Tryskáčem za tenisem. Rittig, Roman, Beneš“ – to ani tak nesměřuje k volbám jako spíše k valné hromadě ČEZ.
– Rozhovor s doyenem Evropy Davignonem „Rozhodovat bude už jen eurozóna“.
– Sloupek na titulní straně „Hurá, europivo“ o tom, že předvolební kampani chybělo velké téma.
– Servisní materiál „Češi si potřetí volí štrasburské zástupce“.
– Komentář „Pomýlené evropské vábení“ – obecnější evropské zamyšlení.
– Poslední slovo Petrušky Šustrové „Evropa“ – ušlechtilá nuda.

 

Blesk
Pondělí
– 2x jedňák z ČTK. „Kdo vyhraje“ s průzkumem preferencí (Babiš) a „Více učitelům“ (Babiš slibuje vyšší platy ).

Úterý
– „ANO stále v čele“ – poslední volební průzkum v jedňáku.
– Jedňák „Zvýší platy“ – ve státní správě chtějí Sobotka s Babišem přidávat.

Středa
– Velké plusové body pro Babiše a Teličku – 4x foto, jak spolu běhají pod titulkem „Babiš, kil se zbavíš“ . Žádný div, že ve čtvrtek Babiš dvě z fotek použil k sebepropagaci na Twitteru s textem: „Sedím na vládě vedle bufetu. Takže musím shodit politická kila. S kolegou Těličkou jsme dali 2 KM.“.
– 3x jedňák. První: „Čekají porážku?“ o tom, že ČSSD nebude sledovat kontinuálně výsledky voleb. Vzhledem k tomu, že se na rozdíl od parlamentních voleb oznámí výsledky až v neděli v noci, je to celkem logické, ale to bulvár neřeší. Druhý: „Vede Jourová“, o popularitě ministryně, která – z mediálních výstupů soudě – na úřadu ještě téměř nic nepředvedla. Třetí: „Kalousek: Daně porostou!“. Titulek zde evokuje, že je chce Kalousek zvednou, článek je o tom, že to kritizuje. Ale to je pro bulvár opět zanedbatelná odchylka od skutečnosti.

Čtvrtek
– Nic.

Pátek
– Celostránkový rozhovor se Sobotkou „Pojďte volit! Jde vám o peníze!“. Vysoká volební účast je přitom ve zjevném zájmu ČSSD. Nadto Sobotka nabídnutý prostor bezezbytku využil k propagaci vlastní strany a jejího eurolídra: Pro představu první dvě otázky a odpovědi:

* Proč by měli občané ČR přijít dnes a zítra k volbám? Čím jsou důležité? Co mohou Čechům přinést?
Rád bych všechny občany k volbám pozval, neboť volby do Evropského parlamentu rozhodnou o budoucnosti směřování naší země, rozhodnou o tom, zda se nám podaří posílit pozici České republiky publiky v rámci Evropské unie. ČSSD vede do voleb sociolog a ostravský rodák Jan Keller. Heslem sociální demokracie, která má ve volbách číslo 14, je: „Evropa bude taková, jakou si ji uděláme“. A přesně toho chce ČSSD v Evropském parlamentu dosáhnout – chceme být aktivním členem, který bude mít sílu v EU prosazovat národní zájmy, podporovat tuzemský hospodářský růst, investice i nová pracovní místa.
* Co mohou podle vás naznačit jejich výsledky pro rozložení politických sil u nás?
Žádné dramatické změny neočekávám, nejde o výsledky do Poslanecké sněmovny, tudíž se nijak nemění rozložení sil v Parlamentu ani ve vládě. Věřím ale, že v těchto volbách vyhrají proevropské strany v čele s ČSSD. Je mimořádně důležité, abychom napravili škody, které naší zemi svou nesmyslnou euroskeptickou politikou způsobily pravicové vlády. ČSSD i vláda je připravena hájit v EU zájmy každého jednoho občana ČR.

 

Právo
Pondělí
– Otvírák „Nahrávka z ČSSD v Břeclavi: Rozepíšu to na čtyři akce, vole, a je to bez výběrovky, ne?“.
– Otvírák strany 2 „Babiš: Učitelům přidáme 2,5 procenta“.
-Otvírák strany 3: “ Sobotka v Terezíně: Nesmíme už nikdy opakovat chyby minulosti“.

Úterý
– Pokračuje pondělní kauza z uniklým záznamem: „Takhle by nikdo mluvit neměl, naštvala nahrávka ČSSD“ a „Skandální záznam žene kontrolu do domu seniorů.
– „Je to brutální kampaň proti mně, říká Chládek“ – dosti netradiční prostor pro politikovu sebeobhajobu předchozích prohřešků (stoplé europeníze na vědce, hrubé chování k podřízeným, studium na komunistické vojenské škole a pochyby o rigorózní práci).
– Komentář eurokandidáta Jana Kellera z ČSSD „Kdyby levice nešla volit“ …
– Komentář „Po modré“, varování aby ČSSD neskončila jako ODS (kmotři, zakázky).
– Rozhovor s kandidátkou KSČM: „Konečná: Unii je třeba měnit zevnitř“.

Středa
– „Rozhádaná ČSSD v Břeclavi má šéfa“ – pokračování kauzy.
– „Kalousek: Babiš mlží, daně vzrostou“ – obsah odpovídá titulku.
– Kandidát ČSSD Keller se již podruhé za dva dny na komentářové stránce prezentuje: „Lze Evropu řídit jako firmu?“.

Čtvrtek
– Servisní text „Pozor na eurovolby: jen dva kroužky“.
– Lehce celebritózní materiál „Brusel se chystají dobýt i filmaři a herci“.
– K TOP 09 nebývale vstřícné info „TOP 09 zakončila kampaň evropskou kuchyní na lodi“ – o zakončení kampaní ostatních stran ani slovo.
– Eurovolební rozhovor s ministrem zahraničí z ČSSD Zaorálkem „Krajní pravice nemá pro Evropu lék“ – zástupce oranžové levice jako zdánlivě nestranný arbitr sděluje své levé pravdy.
– Komentář „Oranžový kapitál“, který reaguje na komentář „Po modré“, kde autor opakuje své varování, že ČSSD může skončit jako ODS.
– Esej Jiřího Přibáně v příloze SALON „Nekonečná Evropa“. Nejlepší materiál celého týdne – myšleny všechny sledované deníky.

Pátek
– Otvírák „Politici se vzepřeli Moravcovi, nepřijdou“.
– Po třetí komentář od Kellera! Tentokráte cupuje program ODS „Pejsek, kočička a modrý dort“.
– Článek „Další rošáda? Odnesl by ji Chládek“.
– Komentář „Kdo chce kam“ o tom, na co strany lákaly lidi.

 

Hospodářské noviny
Pondělí
– Jedňák: „Platy učitelů by se měly příští rok zvýšit“.
– Otvírák str. 3: „ČSSD: bývalí haškovci chtějí po volbách opět získat vliv“.
– Komentář: „Prohrané eurovolby Sobotku nepoloží“.
– Dvoustránkový profil lídra ODS „120 dní Petra Fialy“ jehož součástí byl i rozhovor „Až na tu depresi jsem všechno čekal“ – lehce optimistické pro ODS, eurovolby prohraje, ale možná v komunálních na podzim se už zvedne.

Úterý
– „ODS použije v kampani píseň od Nohavici“ – jedňák
– Jedňák „Strany utratily za reklamu přes 30 milionů“ – nejvíce ANO, 13, 1 milionu. Čísla však pouze do dubna, tedy před finální fází kampaně.
– Komentář Ondřeje Housky, zpravodaje ČRo z Bruselu „Česká debata o EU je falešná a prázdná…“ O tom, že eurospektici ani nechtějí vědět a Čechy to moc nezajímá, což je škoda. (Není to i vizitka práce veřejnoprávního redaktora v Bruselu?).

Středa
– Komentář lobisty Jamese deCandole „Zájmy a poslanci Agrofertu“. Titulek odpovídá obsahu z pera známého Babišobijce.

Čtvrtek
– „Babišův bankéř na nákupech“ – sice otvírák novin, ale bez závad. O tom, že Babišův fond nakupoval na Slovensku.
– „Eurovolby v národním stínu“ – analýza, jak se kde volí a co z toho vzejde.
– Komentář „Kampaň skončila, (ne)zapomeňte!“ – klasické moralizování na téma Češi nejsou hodni Evropy.

Pátek
– Otvírák „Živnostníci zaplatí státu víc“ určitě nepotěšil Andreje Babiše + komentář „Babišovy paušály a nulová tolerance“.
– „Nové europoslance čeká hned několik důležitých hlasování“, neutrální informace.
– Komentář „Paradox českých eurovoleb“ o tom, že nejspíše volby vyhrají kandidáti vládních stran + TOP 09, tedy eurooptimisté.

 

Aha!
Pondělí
– Nic.

Úterý
– Nic.

Středa
– Paradoxně o tom, že Jana Bobošíková překvapivě nekandiduje: „Hlavu vzhůru už asi nezvedne“. Celé je to o tom, že její uskupení dluží 24 milionů.
– „Žena vede“ – jedňák, že nejpopulárnější z vlády je Věra Jourová z ANO, za ní pak je Andrej Babiš a až třetí Sobotka.
– „Lezl lidem do oken!“ – o kampani Zeleného Lišky, který je prý pro hlas ochoden udělat cokoliv a je tak trochu „hodně zoufalý“.

Čtvrtek
– Nic.

Pátek
– Závěrečné účtování s knihou „Klausových mouder o EU“ – otvírák strany 2 „Klausi, už (si) to zabal!“ – nikdo ji prý nechce ani ve výprodeji….

 

E15
Pondělí
– „Miliardáři chtějí vlastní televizi. Kvůli Babišovi“ (přetištěná informace z Eura).
– „Průzkumy zvyšují ANO sebevědomí“.
– Komentář shrnující týden: „Politiky po česku“ – na ničí straně.
– „Eurovolby 2014: Se stranami, které mohou překvapit“ (Úsvit, Svobodní, Piráti, LEV21, Zelení).

Úterý
– Kolik kdo dal do propagace od ledna do dubna: „Do inzerce před eurovolbami nejvíce investovalo hnutí ANO“.
– Komentář „Volíme. Ne však do europarlamentu“ je o tom, že nikdo nenabídl žádnou pořádnou vizi.

Středa
– Nic.

Čtvrtek
– Nic.

Pátek
„Eurovolby jako národní dostihy“ – staronový povzdech, že témata nebyla o tom, o čem rozhoduje europarlament.
– „Na klesajícím zájmu Čechů o volby stát neušetří“ – článek o nákladech na organizaci voleb.
– Komentář „Další kolo honu na živnostníky“ o vládních představách, že živnostníci zalepí díru ve státním rozpočtu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)