Prezident Petr Pavel na návštěvě Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda. Foto: Robert Břešťan/ HlídacíPes.org

Americká pevnost na Vinohradech. Jak by skončil přesun „Svobodky“ do Prahy v době internetu

Napsal/a Robert Břešťan 16. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Je to detail, ale milý: zcela nové moderní televizní studio v podzemí pražské budovy Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda nese jméno po novináři Pavlu Pecháčkovi. Muži, který byl dlouho ředitelem československého vysílání RFE/RL a díky jehož nápadu a aktivitě se tato ctihodná instituce v roce 1994 přestěhovala z Mnichova do Prahy. A i proto dost možná zůstala zachována. Měla štěstí, že v té době ještě neexistoval internet tak, jak ho známe dnes.

Nové studio se ve středu v podvečer otevřelo stylově. Vůbec první rozhovor tam ukrajinské novinářce RFE/RL poskytl český prezident Petr Pavel.

Bez zajímavosti není, že to je po dvaceti letech první prezident, který Rádio Svobodná Evropa sídlící v Praze osobně navštívil. Před ním to byl naposledy Václav Havel…

Význam ukrajinských Pecháčků

Za slova z interview o tom, že Rusové žijící v západních zemích by měli být kvůli válce na Ukrajině pod přísnějším dohledem bezpečnostních služeb, zejména pak za přirovnání k americkému postupu vůči lidem japonské národnosti v USA po útoku na Pearl Harbor, se mimochodem prezidentu Pavlovi dostalo první větší kritiky za jeho sto dní v úřadě – ale to není předmětem tohoto textu.

Česká veřejnost se – až na výjimky – o práci dnešního Rádia Svobodná Evropa/ Rádia Svoboda mnoho nedozví. Prostě proto, že vysílání cílí jinam: do 23 zemí včetně Íránu, Afghánistánu, Pákistánu a Ruska, prostě do zemí, které jsou na tom se svobodou slova zhruba tak (a ještě hůře) jako Československo před rokem 1989.

Nové televizní studio RFE/RL pojmenované po Pavlu Pecháčkovi. Foto: Robert Břešťan/ HlídacíPes.org

I když má RFE/RL pořád v názvu rádio, dnes je to hlavně internetový projekt, kde nad ryze mluveným slovem převládají stále silněji videa – proto také to nově otevřené studio pojmenované po Pavlu Pecháčkovi.

„Role svobodných informací a médií je zásadní. Je to prevence propagandy a dezinformací, protože informační válka tu je a pokračuje. Důležitost RFE/RL a práce všech ruských, ukrajinských a všech dalších Pecháčků stále roste,“ řekl při slavnostním otevření prezident Pavel.

A právě síle konspiračních teorií, snadného šíření dezinformací, propagandy a spolčování hlupců se Rádio Svobodná Evropa počátkem 90. let minulého století – naštěstí pro svou další existenci – vyhnulo. Internet, tak jak ho známe dnes – snadno využitelný a zneužitelný pro různá hnutí odporu a odporná hnutí mysli – tehdy ještě nebyl.

Pavlu Pecháčkovi proto tehdy stačilo „jen“ přesvědčit prezidenta Havla, premiéra Klause a americký Kongres (s podporou tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona), aby se stěhováním „na Východ“ – z Mnichova do Prahy – souhlasili.

Stalo se, povedlo se. Nejprve se RFE/RL v roce 1995 nastěhovalo do ne příliš vhodné budovy bývalého komunistického parlamentu u Muzea, od roku 2009 je v moderní účelové stavbě na Hagiboru.

Dnes by měl takový přesun z Mnichova do Prahy před sebou těžkou překážku tzv. veřejného mínění. Kdejaký Jouda by měl silný názor, proč tu americkou štvavou vysílačku nechceme a spolčoval by se s jinými Joudy, plakal, nadával a hrozil na sociálních sítích, svolával demonstrace a psal petice.

Nepochybujme, že by se zvedla dobře živená a podporovaná vlna odporu, politici by si nechávali dělat průzkumy, aby věděli, co si o tom mají myslet, a možná by jim vyšlo, že bude pro ně lepší, když budou proti.

Česko se stane terčem!

Vyrojily by se strachy, obavy a konspirace. Třeba o tom, jak obrovské satelity na střeše stanice ve skutečnosti slouží k sofistikovaným útokům na lidstvo a že vlny z nich šířené dokáží šířit různé nákazy a cíleně oslabují imunitu člověka. Zní to jako hloupost, že? Ale právě to jsme přeci mohli slyšet a číst u obav z šíření mobilních 5G sítí.

A považme, RFE/RL je přeci organizace založená Kongresem USA. Opět skvělé střelivo do dezinformačního děla: Amerika šíří do světa své lži, pravda je přeci někde jinde.

Vzpomeňme též na léta 2006-2008 a protesty proti zamýšlené americké základně v Brdech. Strašilo se tím, že přítomnost americké základny na našem území jen zvýší bezpečnostní rizika pro Českou republiku, Česko se stane terčem pro různé teroristické skupiny a vlády nepřátelsky naladěné vůči Americe! Dnes se mimochodem kvůli podpisu obranné dohody s USA tato rétorika v obměnách vrací.

Úplně to slyšíme: Nic amerického skoro v centru Prahy nechceme! Stěhovat „Svobodku“ do Prahy, to by bylo strašlivě nebezpečné, vždyť RFE/RL má za sebou historii dokonaných teroristických útoků. Na náš smrádek a teplo nám nesahejte, co je komu do nedemokratických režimů někde v Tramtárii.

„Já myslím, a nejsem sám, že nebýt toho stěhování do Prahy, Svobodná Evropa by už dneska neexistovala,“ říkával Pavel Pecháček, který letos v lednu v USA zemřel ve věku 82 let.

Nejspíš měl – jako v mnoha jiných věcech – pravdu. RFE/RL je zcela unikátní instituce, stanice, která nemá obdoby a která vysílá do zemí, kde chybí svoboda slova. Za to, že přežila a že má sídlo právě v Praze, vděčí do značné míry právě Pavlu Pecháčkovi – a také časům před internetem. Jakkoli právě internet dnešní RFE/RL dobře slouží. Jsou to paradoxy, pane Vaněk.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)