„Alice für Deutschland.“ Jak se AfD přiklonila k radikálnímu proudu
Již za měsíc čekají Nemecko předčasné parlamentní volby a politické strany nyní urychleně svolávají předvolební sjezdy. Pozornost vzbudil především sjezd Alternativy pro Německo (AfD), který se konal minulý víkend. Strana, a především potvrzená lídryně do spolkových voleb Alice Weidelová, překvapily ještě větší radikalizací než dříve.
Sjezd AfD se konal již potřetí v saském městečku Riesa, které je známé jako bašta neonacistů. Sjelo se sem kolem 600 členů AfD a podle odhadů zhruba deset tisíc protestujících z celého Německa.
Opakované masové protesty ale směřování strany a její příklon k pravicovému extremismu nijak neovlivnily. Na sjezdu v Riese představila AfD také nový slogan volební kampaně „Alice für Deutschland“ (Alice pro Německo), který nikoli náhodou připomíná slogan používaný SA Adolfa Hitlera „Alles für Deutschland“ (Vše pro Německo).
Historici toto heslo definovali jako nacistické a lídr durynské AfD Björn Höcke byl loni obviněn z používání tohoto sloganu a odsouzen k pokutě 13 tisíc eur.
Weidelová, která byla dosud považována za umírněnější ve vztahu k radikálním proklamacím některých spolustraníků, překvapila také tím, že se ve svém projevu v Riese poprvé nezdráhala mluvit otevřeně o „remigraci“. Dlouho se přitom tomuto termínu vyhýbala.
Nyní ale zdůraznila, že hranice Německa musí být zcela uzavřeny a do světa se o tom musí vyslat jasná zpráva. Měly by se podle ní také zcela přestat vyplácet sociální dávky pro nerezidenty, žadatelé o azyl by měli dostávat dávky v naturáliích místo v hotovosti a měly by být prováděny repatriace. „AfD je potřeba k tomu, aby bylo Německo opět silné, bohaté a bezpečné,“ řekla Weidelová.
Dále přišla s termínem „větrné mlýny hanby“, čímž měla na mysli tisíce větrných turbín po celém Německu. Tvrdila, že je potřeba všechny odstranit. Později své výroky mírnila s tím, že měla na mysli především větrné mlýny v tzv. pohádkovém lese Reinhardswald v Hesensku, který údajně inspiroval bratry Grimmy k napsání jejich slavných pohádek.
Větrná elektrárna by měla nahradit les v této oblasti a měla by být uvedena do provozu na konci roku 2026.
Pozornost tento týden nevzbudily jen výroky Weidelové, ale také zemského předsedy AfD Sasko Jörga Urbana, který byl pozván do politické talkshow veřejnoprávní televize ZDF Markus Lanz. Urban zde konstatoval, že nepovažuje Rusko za diktaturu. Vyhnul se také odpovědi na přímou otázku, zda je Vladimir Putin válečný zločinec.
Mladá alternativa bude zrušena
AfD na sjezdu v Riese rozhodla také o zrušení dosavadní mládežnické organizace s názvem Mladá alternativa (Junge Alternative, JA) a založení nové. Ta by měla být na rozdíl od JA pevnou součástí strany AfD a všichni mládežníci starší 16 let mají být nyní nově zároveň členy AfD.
Vedení strany chtělo tímto krokem údajně více přiblížit mládežnickou organizaci AfD straně. Realita je ale taková, že dosavadní JA označil Spolkový úřad pro ochranu ústavy za prokázaně pravicově extremistickou a hrozilo jí zrušení.
Odborníci tedy vidí motivaci ke změně i v tom, že mládežnická organizace AfD, která už nebude samostatnou organizací, bude lépe chráněna před případným zákazem.
Proti změně byla bavorská AfD a také durynský zemský vůdce AfD Björn Höcke, který chtěl tuto záležitost odložit. Pro změnu ale nakonec hlasovalo téměř 72 procent delegátů na sjezdu v Riese.
Velkým příznivcem a obdivovatelem JA byl v uplynulých letech také český politik Tomio Okamura, který mimo jiné prováděl delegaci saské pobočky této organizace osobně českou Poslaneckou sněmovnou. Okamurova SPD se také loni v červnu sešla s mládežníky z AfD na společném jednání v Ústí nad Labem.
Z liberálních kruhů do AfD
Německá média se pozastavují také nad faktem, že si AfD do svého čela zvolila právě Alici Weidelovou, která žije v registrovaném partnerství se svou dlouholetou partnerkou Sarah Bossardovou, s níž vychovává dva syny.
Strana je totiž známá nejen svým rasistickým programem, ale také agitací proti gayům a lesbám. Partnerka Weidelové Sarah Bossardová je filmová producentka původem ze Srí Lanky, nyní pracuje ve Švýcarsku, kde také společně s Weidelovou žijí.
Než Weidelová vstoupila do AfD, byly obě ženy aktivní v levicově-liberálních kruzích ve svém tehdejším domovském městě Biel ve Švýcarsku, připomněl magazín Focus.
Weidelová vystudovala obchodní administrativu a ekonomii v Bayreuthu. Poté absolvovala doktorandské studium v oblasti čínského důchodového systému. Absolvovala také výzkumný pobyt v Číně a poté pracovala jako poradkyně v oblasti řízení. Její majetek se odhaduje na přibližně 1,2 milionu eur.
Do AfD Weidelová vstoupila v roce 2013. Po dvou letech byla zvolena do spolkového vedení strany. Od roku 2017 je poslankyní Spolkového sněmu. V roce 2019 se stala spolkovou mluvčí AfD. Weidelová nyní vede parlamentní skupinu ve Spolkovém sněmu společně s Alexanderem Gaulandem. Od roku 2020 je také zemskou předsedkyní AfD v Bádensku-Württembersku.
Může získat kolem 20 procent
AfD podle průzkumů veřejného mínění získá v únorových volbách kolem dvaceti procent hlasů. Ani dvanáct let po založení strany není tedy zatím v dohledu vyhlídka na účast AfD ve vládě a zároveň má strana stále daleko k absolutní většině, podotýká v analýze pro magazín Stern Martin Debes, autor knihy Německo etrémů (Deutschland der Extreme), která vyšla vloni.
Vedení strany ale věří, že jejich čas přijde. „Je to budoucí kancléřka,“ prohlásil na sjezdu AfD v Riese na adresu Alice Weidelové spolupředseda AfD Tino Chrupalla.
A pokud se jí nestane letos, tak za čtyři roky, jsou přesvědčeni politici AfD. Do parlamentních voleb v roce 2029 by se údajně politické nálady v zemi a AfD měly sblížit natolik, že samozvaná „Alternativa“ nebude mít alternativu. Alici Weidelové bude 50 let a byla by připravena vládnout.
Letos by strana považovala za porážku cokoliv pod výsledkem posledních evropských voleb, který činil necelých 16 procent. Podle posledního průzkumu agentury Infratest dimap by nyní AfD získala dvacet procent hlasů, křesťanští demokraté (CD/CSU) 31 a sociální demokraté (SPD) 15.
Zpětný pohled na spolkové volby v roce 2021 ukazuje, že většina tehdejších průzkumů byla velmi přesná. Výsledky agentury Allensbach se lišily od konečného výsledku o 4,65 procenta, u Infatest dimap o 6,65 procenta. V případě průzkumů agentury Kantar (Emnid) to ale bylo více než dvacet procent.
AfD získala loni v komunálních volbách v Braniborsku 25,7 procenta hlasů a stala se tak nejsilnější stranou. Stejně tak v Meklenbursku-Předním Pomořansku s 25,4 procenta. V evropských volbách v červnu 2024 se AfD stala druhou nejsilnější stranou s 15,9 procenta za CDU, která měla 30 procent.
AfD je Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy klasifikována jako podezřelá z pravicového extremismu. V březnu 2022 rozhodl správní soud v Kolíně nad Rýnem ve prospěch Spolkového úřadu na ochranu ústavy v žalobě AfD proti tomuto zařazení. Strana podala odvolání.
Zemská sdružení AfD jsou příslušnými zemskými úřady posuzována odlišně. Například durynská AfD je sledována coby pravicově extremistická organizace.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čínský sen Tchaj-wanu skončil. Nahradila ho noční můra v podobě vojenské invaze
České stopy saských „teroristů“. Kontakt s Okamurovci a trénink střelby v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Vy jste radikálové i s Fialou a tou vaší Ukrajinou i porušování Ústavy. Jen peníze vás zajímají. ¨čert vás vem hlídací pes radikálové co umí jen špinit slušné lidi a za ZA ŽÁDNOU CENU NEPŘIPUSTÍ, ABY SI EVROPANÉ VZALI SVÉ ZEMĚ ZPĚT ZEJMÉNA NĚMECKO. Co ví nějaká Sýkorová o válce …. nic tak kdo jí dal právo tady psát nesmysly. Já si postavím stan u Sýkorové v obýváku a jak řekne, že jsem radikál podávám T.O. Co si dovoluje stěžovat, že jsem u ní doma? To je přece normální podle vás.
USA zajímá kam se ztratily milardy dolarů přímo na Ukrajině. Viz USA press. Ti lidé v Malibu i když mají peníze si musí rvát vlasy, protože rekonstrukce bude stát biliony a nyní by se ty peníze USA hodily. Ty peníze co dávají Ukrajině a ty tam pak mizí. To nezajímá investory? Američany možná bude.