Aleš Rozehnal: Ztráta zájmu dětí o čtení bude znamenat pro společnost vážný problém
GLOSA. Po celou zaznamenanou historii lidstva se každá generace domnívá, že ta nadcházející generace je línější, rozmazlenější, méně vzdělaná, tedy zkrátka horší. Takový je i převládající názor příslušníků generace X na generaci Y a Z. Tak jako vždy v historii je však tento názor mylný.
Každá generace má svá specifika, hodnoty, představy o světě a očekávání od života. Nelze však konstatovat, že by některá generace byla horší než ta předcházející.
V jednom ohledu se však generace Z od předcházejících generací zásadně liší. A tuto odlišnost není možné hodnotit kladně. Jde o to, že pouze několik málo procent příslušníků této generace čte ve svém volném čase. Míra čtoucí mládeže a dětí je nejnižší od doby, co se masivně rozšířila v populaci gramotnost. Důvod je nasnadě. Internet, herní konzole a mobilní telefony jsou pro knihy konkurencí, ve které nejsou schopny obstát.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Čtení není na rozdíl od mluvení přirozeným lidským procesem. Děti se učí mluvit poslechem a opakováním zvuků a spojováním těchto zvuků s nějakým významem. Čtení ale spočívá v přiřazování různých zvuků mluveného jazyka k napsaným písmenům. Tato dovednost se tím, že se dětem ukáže psaný text, sama neobjeví. Spojování písmen a zvuků tedy není intuitivní tak jako mluvení.
České školství je kritizováno za to, že je nemoderní, spočívá na memorování balastu a neodpovídá charakteru doby. Na této kritice jistě něco bude, ale ve srovnání se ztrátou zájmu dětí o čtení jde o problém relativně malý. Čtení je totiž významným humanizačním faktorem společnosti. Umožnuje mentální, emoční a psychologický růst člověka. Četba pomáhá připravit člověka na různé životní situace a poznat sebe sama.
Čtení klade na čtenáře vysoké nároky. Musí si pamatovat jména postav, jejich charakter a osudy, jména míst, různé zápletky, sled událostí, rozhovory hrdinů a podobně. Tím se zvyšuje paměťová kapacita mozku. Stejně tak se zvyšuje schopnost empatie, protože čtenář se stává součástí knihy a cítí to samé, co cítí hrdinové knihy.
Četbou se zlepšuje i schopnost verbálního vyjadřování. Slovní zásoba se stává bohatší a člověk je schopen lépe formulovat a pohotově se vyjadřovat.
Internet a digitalizace zcela změnily náš svět. Ale ne vždy k lepšímu. Velkou část dne strávíme surfováním po nedůležitých webových stránkách, chatováním o nesmyslech, sledováním přihlouplých videí a čtením zbytečných zpráv a článků. Kvůli tom jsou lidé více a více netrpěliví a nesoustředění.
Čtení knih naproti tomu zlepšuje schopnost koncentrace a umožnuje naší mysli odpočívat. Již krátká četba dokáže snížit míru stresu, uvolnit napětí ve svalech, a to i ve svalu srdečním.
Nezdá se, že by se trend nezájmu dětí o čtení měl v budoucnu nějak zvrátit. Zřejmě tak dojde brzy k tomu, že se tak jako před rozšířením gramotnosti společnost rozdělí na čtoucí a zároveň bohatší elitu a na nečtoucí a zároveň chudší plebejce.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Čtení rozvíjí partie mozku, které jiné vizuální cestou dodané informace míjejí, např. dopravní značky se zpracovávají jinde (i panáček a panenka na dveřích od WC).
Zakrnění těchto partií, pokud nejsou do určitého věku rozvíjeny, je nevratné (znalost čtení a psaní, nabytá v dospělosti, je zpracovávána zase jinde a za cenu vyšší námahy mozku). Výsledkem je výrazně hloupější člověk (nezvládá některé otázky testů IQ). Často neschopný ani vyhledávat informace v textové podobě na internetu. Je tohle záměr?
Bohužel ne jen čtení. U mnoha českých dětí není zájem už o nic, kromě televize a mobilu. Učitelé se mohou snažit jak chtějí, je to k ničemu a ti nejlepší raději zmizí v cizině. To, co tady napáchala především stébácká banda Bureše a nejen ona se snad ani nebude moci dohnat. Bohužel nelze nazvat vždy rodiny rodinami, ale jen plebsem, který o své děti nemá sebemenší zájem, a to žádný vzdělávací ústav nezlepší- vzor č.1 je rodina a běžte se na mnohé podívat! Matky, které visí na mobilu, s dětmi nemluví, tráví čas akorát tak v kavárnách, a potom když dítě nestíhá, tak mu najdou vyšetření a úlevy a to je vše. Takto to bohužel mnoha jiných státech nefunguje, za chvíli jsme na ocase ve všem a zde řeší pár blbů jen covid!
Za mě: po 20 letech končím ve školství, nebudu dělat blba a házet perly sv……
Je dobře že končíte ve školství
Není to dobře má pravdu, řešit co koli vlastní hlavou je problém.
Hm.. Třeba řešit gra matiku, že..? Pane „co koli“..:-)))))))
Takovýhle překlep se může stát běžně.
Druhou věcí je, že gramatika se, bohužel, na školách prakticky nevyučuje, a když, tak ne v češtině (tam se jen biflují gramatická pravidla, gramatika jako taková je o něčem úplně jiném). Nicméně oni ji neznají v naprosté většině případů ani absolventi humanitně orientovaných vysokých škol.
Tak to je teda hloupost že by osobní kvality určovali status člověka!!!
Tak v to má pan Rozehnal naprostou pravdu. Už dlouho rikam že tahle generace umí akorát Šmidat prstem po displeji, ale včera jsem právě ziistil jaká to je tragédie. Objednal jsem si, nic zlého netuŠe od jednho obchodního retězce tovar online. A v pokynech v mailu jasne stalo, pri odberu predlozte prilozeny OCR kod a NEBo numericky kod (ergo stacilo si ho opsat z mailu na papirek). Jenomze ta mladice na vydeji mi drze tvrdila za prej ona musi nacist cteckou akorat ten OCR kod, jinak prej to neumí. No nic dal jsem si zdravotni prochazku k nejblizsi verejne WIFI tam jsem si na smartu pres prohlizec otevrel email nasel tu jejich zpravu,ulozil si ji offline s tim blhym OCR kodem a zpatky k devuse. Kampak na nas na junaky, nas ucili ve skole jeste cist, psat, pocitat a k pocitaci leda za odmenu:)
Ondýno jsem se vypravil do výdejního skladu měl jsem katalogové číslo zboží pro sychr … a věděl jsem co chci . Kravka mě vypakovala ,že musím míti objednávku ,že prý mají velký sklad ,což žvanila vše přes dodavatele ,změna tohoto bolševického kapitalizmu v nedohlednu, nezájem vůbec cosi prodávat. Zmrzlá byla jako vrána a dveře na závaží jak ve středověku. Když porovnám prodejce třeba v UK a zde tak vidím jen zoufalství a snahu zákazníka oškubat.
svet dikitalni techniky a taky zavřeny knihovny kvuli covidu
Pravděpodobně by to chtělo zcela změnit strategii práce s psaným textem. Více ho přizpůsobit klipovitému myšlení současné mladé generace. Možná díla na bázi střídání obrázků, pohyblivých obrázků a textu, přehratelná i na mobilu. Obávám se ovšem, že současní „literární umělci“ něčeho podobného schopni nejsou. A pokud by i byly, dopadla by jejich díla asi jako pohádky Járy Cimrmana (vzbuzovaly odpor, zejména u dětí 🙂 ). Takže tento úkol záchrany nové generace před negramotností asi padne na tvůrce „braku“ 😉