Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Aleš Rozehnal: V čem se Babiš a jeho ministři mýlí. Povinnost vrátit miliardové dotace pro Agrofert reálně hrozí

ANALÝZA. Andrej Babiš dál přes svěřenské fondy ovládá holding Agrofert. A Česku reálně hrozí, že bude muset vrátit miliardy eurodotací pro Agrofert, píše v textu pro HlídacíPes.org právník Aleš Rozehnal.

Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (nestraník za ANO)  jsou svěřenské fondy, které zřídil Andrej Babiš, dostatečnou zárukou nestrannosti premiéra v otázce dotací, a Andrej Babiš tak podle ministra spravedlnosti postupoval podle českého práva. Ministryně financí Alena Schillerová po schůzce s Andrejem Babišem, Janem Kněžínkem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou uvedla, že vracení dotací poskytnutých Agrofertu České republice nehrozí.

Tato tvrzení však neodpovídají platné právní úpravě. Podle zákona o střetu zájmů je zakázáno poskytnout dotaci nebo investiční pobídku obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti. Otázkou tedy je, zda je Agrofert, který premiér převedl do svěřenských fondů, osobou, kterou ovládá.

Babiš je beneficientem svěřenských fondů

Andrej Babiš není vlastníkem akcií Agrofertu a nemá v něm tedy žádný podíl. Tím však možnosti ovládání nejsou vyčerpány. Podle zákona o obchodních korporacích je ovládající osobou osoba, která může prosadit jmenování nebo odvolání většiny osob, které jsou členy statutárního nebo kontrolního orgánu korporace.


Zákulisí byznysu českého premiéra mapuje unikátní publikace HlídacíPes.org Babiš. Vůdce pro 21. století. Přečtěte si ji také.


Andrej Babiš prostřednictvím možnosti jmenovat a odvolat svěřenské správce svých fondů má na volbu a odvolávání orgánů korporací soustředěných v holdingu Agrofert stejný vliv jako před vznikem fondů. Navíc mu náleží veškeré plnění z obou svěřenských fondů, tedy v daném případě zejména dividendy.

Součástí českého práva je také nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Evropské unie. Podle tohoto nařízení ke střetu zájmu dochází, pokud je z důvodů hospodářského zájmu ohrožen nestranný a objektivní výkon veřejné funkce. Nemusí tedy dojít k zaujatému a neobjektivnímu výkonu veřejné funkce, postačí, pokud tato možnost hrozí.

Andrej Babiš je nejen zakladatelem svěřenských fondů, na které převedl Agrofert, ale také beneficientem těchto fondů. Z tohoto faktu plyne skutečnost, že má na jejich fungování hospodářský zájem. Z tohoto důvodu je i Andrej Babiš i podle předmětného nařízení ve střetu zájmů.

Vracení dotací? V čem se ministři a jejich premiér mýlí

Ani tvrzení, že České republice nehrozí vracení dotací poskytnutých Agrofertu, neodpovídá právním předpisům.

Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o společných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu, Fondu soudržnosti, Evropském zemědělském fondu pro rozvoj venkova a Evropském námořním a rybářském fondu, o obecných ustanoveních o Evropském fondu pro regionální rozvoj, Evropském sociálním fondu, Fondu soudržnosti a Evropském námořním a rybářském fondu, platí, že poskytované dotace musí být v souladu s platným právem Evropské unie a členských států.

Pokud tento soulad není dán, má Evropská komise právo zcela nebo částečně zrušit příspěvek Evropské unie a požadovat částku zpět od členského státu s cílem vyloučit z financování Evropské unie výdaje, které jsou v rozporu s platnými právními předpisy.

Povinnost České republiky vracet dotace poskytnuté Agrofertu tak není vůbec nereálná.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

35 komentářů

 1. Mudr.Jiří Šabrata napsal:

  Každá země EU má ošetřen střet zájmů svým zákonem. Pokud má p. Babiš certifikované audity svěřeneckého fondu, asi je nesmyslné jej obviňovat. Ostatně aby byl v souladu se zákony,o to se mu starají právníci. Pokud platí od srpna t.r.nové,přísnější nařízení EK,jistě je nějaké přechodné období, kdy si státy musí sladit zákony s touto na netu kilometr dlouhou novinkou a jistě na to zareagují právníci těch, kterých se to týká. Celá pseudokauza je kombinací udavačství Pirátů, svazácké horlivosti TI a nehoráznými štvanicemi médií.

  • Lenka napsal:

   Proboha, přečtěte si článek, než budete reagovat. Gauner Bureš je ve střetu zájmů i podle českého práva!!!

  • Barbora napsal:

   Tak od Vás bych se ráda nechala léčit… Co kdybych přišla s pseudoinfarktem? Teprve pitva prokáže, jestli pacient není hypochondr. 🙂
   Jaksi Vám uniká i smysl tzv. přirozeného práva, tedy že pachatel nemá mít ze svého činu prospěch. Tady bylo s AF porušeno úplně všechno; pravdou je, že nešťastníka Bureše grilují za jeho malé soukromé přilepšení (usmolených 50 mega, které nota bene vrátil, takže skutek se přece nestal; tedy podle koblih).
   Jo, Al Capona taky usvědčili za prkotinu, nikoli za velké věci, a to prosím proti němu vedli kampaň i účelovku!

  • Oskar (hanákz Hané) napsal:

   Vím, že se na medicině neučí gramatika, ale že se nepíše „Mudr.“ ale MUDr. to by Vás, pokud byste tam doopravdy absolvoval, jistě naučili. Lžete už jen svým nickem, k dalšímu šplechtům se není třeba ani vyjadřovat.

  • anobudelíp napsal:

   Právníci také „schválili“ Babišovi žádoost o dotaci na čapák. Měl to „skvěle ošetřeno“. Stačí si vygooglovat „SME dafinition“. Na straně 33 slovenské verze je tento text: Konajúci spoločne: V kontexte prepojení prostredníctvom
   fyzických osôb podľa článku 3 ods.
   3 prílohy k odporúčaniu o MSP sa rodinné väzby
   považujú za dostatočné na vyvodenie záveru, že
   fyzické osoby konajú spoločne13. Navyše, fyzické
   osoby, ktoré spolupracujú s cieľom uplatňovať
   vplyv na obchodné rozhodnutia dotknutých podnikov,
   čo týmto podnikom bráni v tom, aby boli
   považované za hospodársky navzájom nezávislé,
   sa musia na účely článku 3 ods. 3 štvrtého
   pododseku uvedenej prílohy považovať za osoby
   konajúce spoločne, a to bez ohľadu na existenciu
   zmluvných vzťahov medzi týmito osobami14.
   ¨Právníci jistě na toto Babiše upozornili a ten jim jistě odpověděl: „Ojebal som doteraz všetkých, ojebem aj europske fondy…….“
   A veru že hej, doteraz Andrejko ojebal všetkých. Ale nikde není psáno, žře se ucho džbánu nemůže utrhnout…..

   • Sam napsal:

    Pane já Vám nerozumím. Mluvíte nějakým cizím jazykem.

    • Oskar (hanák z hané) napsal:

     Nerozumíte? To je ale Váš problém, že už neznáte slovenštinu. Pokud to myslíte jako vtip, tak pomáhej Vám Pánbůh; blahoslavení …

  • Tím kdo se obohatil, je Agrofert a Babiš. Je otázkou, zda mají verátit dotace do fondů EU, nebo těm, které svými podvody Agrofert vyřadil ze hry o dotace. Domnívám se, že by bezdůvodné obohacení AF mělo být vydáno tomu, na jehož úkor bylo přijato.

  • Sam napsal:

   Souhlasím s Vámi, až to vstoupí v platnost tak se přijímání dotací přeruší . Naši občané nepocítí tak to vracení dotace jako to zdražení všeho co Agrofert produkuje.
   Ostatně ty dotace EÚ nedává ze svého, ale z příspěvků států, které přerozdělí, a nechá si samozřejmě poplatek za to přerozdělení pro sebe – pro zbytečné úředníky a nadiktuje na co se ty dotace smějí použít.

  • PP napsal:

   Pane Šabrata, pokud někdo obsadí svěřenecký fond svými zaměstnanci a dále je navíc konečným příjemcem výhod Agrofertu, tak je to podobné, jako když se někdo jiný schová za bílé koně a anonymní firmu na Kypru. P.R. oddělení ANO a právní oddělení Agrofertu se pouze snaží usilovně zatloukat a přesvědčuje veřejnost, že černá je bílá. Skutečný stav chápe celá opozice, chápe to koaliční ČSSD, chápe to Evropská komise, chápe to EU. Nechápe to už jen část voličů ANO, která to zatloukání a PR hnutí ANO stále žere.

  • duli napsal:

   mýlíte se pane doktore

 2. Václav napsal:

  Babiš je lump, grázl a zloděj, o tom žádná. Dotace (téměř veškeré) jsou zjodějna a zlo, které totálně ničí trh a měly by být zrušeny, o tom také žádná. Že je dostávají megaholdingy, jako je agrofert, je do nebe volající prasárna, o tom také žádná. ALE, pokud tedy byly dotace poskytnuty v rozporu s jakými si pravidly, respektive dotovaný na ně neměl nárok, měl by veškerou škodu platit ten, kdo ty mu dotace přiklepnul, tedy úředník v Bruselu!!! Takhle to zase akorát smrdí předem domluveným komplotem vůči českému daňovému poplatníku, tak jako v případě různých arbitráží.

  • Svaťa Nesit napsal:

   Znám větší lumpy, sedí v pražské kavárně

   • Tondach napsal:

    A ve které? Jste na sebe hrdý, za takovou pitomost? Volič ANO, že ano!

  • Libor napsal:

   Úředník v Bruselu přidělil dotace správně, podle informací které dostal. Pokud ty informace byly zřejmě záměrně nedostatečné nebo zkreslené, tak se pak asi jedná o podvod. Je to stejné, jako byste žádal v bance o hypotéku a uvedl záměrně nepravdivé údaje. Hypotéku byste dostal, pak by se přišlo na to, že jste ji dostal neoprávněně. Taky by nebylo správné, aby za to nesl odpovědnost úředník, ale ten kdo banku záměrně oklamal.

   • PM napsal:

    Libore
    Tento váš příklad není dobře použit.
    Když totiž v bance uvedete nepravdivé informace, pro schválení hypotéky a následně ji dostanete, aniž budete schopen splácet. Bude to především váš problém a riziko, banka velmi pravděpodobně nezchudne, ta si prodá vaši nemovitost a zbytek z vás dostane exekucí.
    To ale Burešovi opravdu nehrozí, za něj dluhy zaplatíte vy, já a všichni ostatní, kteří platí daně.
    Dotace nejsou půjčka. 🙂

  • Zdeněk Tomášek napsal:

   EU zřejmě nemá zkušenosti z ČR kde se podvádění nejen toleruje, ale vyzdvihuje se zloději. Zřejmě se nechala nachytat, ale rozhodně kontrolovat dotace musí stát, který o to žádá.

  • Masák napsal:

   Pokud bude Bureš předsedou vlády, zaplatí případné vrácení dotací pro Agrofert ČR ( to jest my z daní ).Bureš nebude platit nic.

   • Tondach napsal:

    Pokud bude Zeman prezidentem, bude si Babiš (Bureš) dělat z celého národa pr…legraci! A proč ne, když pak řekne, že to je kampáááň a hlupáci mu to zase spolknou …..

   • Franta napsal:

    …meli by to zaplatit volici ANO,kteri ho tak brani….treba pan doktor.. 🙂

  • Vladimír Komárek napsal:

   Blbost, pokud si někdo žádá o dotace a přitom nesplňuje pravidla, je to podvodník a měl by být při podvodu nad 10 mil. Kč okamžitě utracen z veřejnéhp života: například formou těžkého žaláře s kapající vodou na kebuli.
   Pokud jste Václave někdy vyplňoval, nebo alespoň četl nějakou žádost o dotaci, vždy musíte podepsat, že všechna pravidla splňujete. Howgh.

 3. jaa napsal:

  No a mne by zajímalo, kam se poděly ty mé první příspěvky. Že by cenzura? Ale ale pánové….

 4. petrph napsal:

  Mimochodem nerad bych se mylil, ale vypada to tak, ze ze vina je v tom jak tvrde byl ten nas zmineny zakon o stretu zajmu nastaven. Tedy onen Lex Babiŝ kterŷ vymyslela opozice a Cssd aby skříply před lety Babiše. tak doufám że se dnes ke své zodpovědnosti přihlásî a ŕeknou, lidi ty miliardy za to přece stojí😀

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „… lidi ty miliardy za to přece stojí😀“. Pán je taky podvodník? Myslím „petrph“.

   • petrph napsal:

    Ale jistě, lidi jako voliči, kteří se jistě zajímají kam jdou peníze z jejich daní.
    A jistě se zaradují až zjistí, že díky neúnavnému úsilí naši protibabišovské opozice se podařilo stvořit zákon, díky kterému jsou a budou ty miliardy dotací panu Babišovi vypláceny z našeho rozpočtu (a tedy jejich daní), a nikoliv tedy z k tomu určených dotací EU…To je totiž právě současný stav, indikovaný právníky EU.
    bravo, bravo, jak se říká „My na to máme“..

    • Oskar (hanák z hané) napsal:

     My na to nemáme, ale 17,912% oprávněných voličů nám zařídila, že to zaplatíme. Obraťte se na ně, ne na protibabišovskou opozici. Ta chce, aby to zaplatil Babiš, i s Čapákem a ostatními podvody a krádežemi, jako je „klekání“, pokuty za neposunutí času u EET a pod.

  • scallop napsal:

   Je to presne tento zakon, kterym se dnes Andrej Babis hrde kryje.

   Tehde jste se, mili babisovi pindici, tomuto zakonu vysmivali, a dnes se k tomuto zakonu hrde hlasite a schovavate se za nej.

   Je pekne, ze jste takto otevrene ukazal sve nebetycne pokrytectvi.

  • Admirál napsal:

   Pokud Babiš upravil svůj vztah k Agrofertu dle „Lex Babiš“, tak je z obliga. Euroratlíci mohou žalovat tak nanejvýš Český stát.

   To Babišovi porostou preference, to bude ta správná agitace před volbami do EP.

   Kdo chce kam, pomozme mu tam.

 5. Mole Gingerman napsal:

  Doma u Babišů: Monika – „Tak jsem Andy koupila pole u Benešova, jaké to dnes bylo na jednání o rozpočtu unie?“ Andrej: „Epesné, dotace budů.“ Monika: „To jsem ráda, zlato, bude líp.“ Andrej: „Bažejo.“

  • petrph napsal:

   Podle toho co říkají závěry vyšetřování bych to viděl spíše na vztah.
   „Potřebuju na nový šaty (auto, náučnice, vilu, atd..), nechceš zase podepsat nějakou smlouvu o převodu podniku :)))

 6. Tondach napsal:

  Oni se nemýlí! Oni záměrně lžou, protože vědí, že jim to hlupáci zase sbaští! A těch hloupých už je tu prostě moc…

 7. Charlijen napsal:

  Měl jsem možnost se v letech 2008-2013 několikrát s Babišem setkat, mimochodem včetně jeho představování a výstavby Čapího hnízda. Vždy prezentoval sám, nikdy u toho nebyla ani dcera ani syn ani nikdo jiný. Lže od samého počátku a „všici mu to žerů“ (tedy ti z AgroAno). Mohu říci, že jsem nikdy nepotkal tak arogantního a povýšeného člověka, který nepřipustil jiný názor, než jen ten svůj. Mimochodem, normální z nás, tedy běžní občané, by za tyto skutky seděli ve vazební věznici, aby nemohl nikoho ovlivňovat. Tady ale platí „všici si sú rovi, ale já sú nejrovnější“

  • Sam napsal:

   Pražská kavárna je rozlezlá po celé Praze.

   • Tondach napsal:

    Ubohé opakování Zemanových žvástů! Jak může bý kavárna rozlezlá!

   • Martina napsal:

    No kdyby jen po Praze, vy chytrolíne. Ona je rozlezlá po celé republice odshora dolů a zleva doprava. A už si chystají vidle…… prý dlouho nebyla defenestrace!!

Přidávání komentářů není povoleno