Aleš Rozehnal: Trump v KLDR hasí oheň, co sám zapálil. Kim Čong-un ukázal cestu diktátorům

Napsal/a Aleš Rozehnal 21. června 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem byla popisována jako přelomová, bezprecedentní a jako první krok k bezjadernému Korejskému poloostrovu. Ve skutečnosti však nepřinesla vůbec nic, mimo politických bodů pro její hlavní protagonisty.

Slova o krocích vedoucích k denuklearizaci KLDR obsažená v závěrečné deklaraci USA a Severní Koreje vyslovili bez většího praktického významu již Kim Čong-unovi předchůdci, a to například ve Společné deklaraci o denuklearizaci Korejského poloostrova, kterou uzavřely Severní a Jižní Korea v roce 1992.

Severokorejský režim se však svých jaderných zbraní nikdy vzdát nemůže, protože v takovém případě by mu takřka nic nezbylo. Díky jaderným zbraním je hráčem světové politiky, udržuje si přízeň Číny a Ruska a v neposlední řadě dosáhl faktického uznání nejmocnější zemí světa, Spojenými státy americkými.

Kim Čong-un při svých úvahách o nutnosti jaderného odzbrojení může vycházet z několika historicky ověřených předpokladů.

Pes, který štěká, nekouše?

Prvním z nich je, že USA nezačnou se Severní Koreou válku. Nezaútočily na ni v době, kdy KLDR neměla jaderné zbraně a raketové nosiče, a tím méně jsou ochotny uskutečnit útok nyní.

Takový útok si nepřeje ani Jižní Korea, protože by znamenal konec jejího blahobytného života.

Kim Čong-un také ví, že USA se vždy chtějí dohodnout. I když Spojené státy tvrdí, že je nepřijatelné, aby Severní Korea měla jaderné zbraně, je očividné, že tento fakt akceptovaly.

Ačkoli USA uvalují na KLDR ekonomické sankce, vždy nakonec přijdou s nějakou formou dohody. Stejně jako tehdy, když Severní Korea lhala o svém jaderném programu, porušila všechny již uzavřené smlouvy, nebo dokonce provedla zkoušku jaderných zbraní v roce 2006.

Hospodářská situace KLDR není dobrá, ale zlepšuje se. I když sankce Severní Koreu poškozují, Čína stále kupuje korejské uhlí, korejští dělníci posílají domů své peníze z Afriky a Asie a africké země kupují od Severní Koreje zbraňové systémy, často ruské provenience.

Neskončit jako Kaddáfí s Husajnem

Kim Čong-un má také jistě na paměti osud dvou diktátorů, kteří se na nátlak Západu vzdali zbraní hromadného ničení, i osud jejich zemí. Konec Muammara Kaddáfího a Saddáma Husajna, stejně jako vývoj v Libyi a Iráku, pro něj musí být odstrašujícím příkladem.

Jako pochybné se ukazují i záruky západních zemí poskytnuté výměnou za denuklearizaci země. Kim Čong-unovi je jistě známo Budapešťské memorandum, na základě kterého se Ukrajina zavázala vzdát svých jaderných zbraní.

Rusko, USA a Velká Británie pak poskytly Ukrajině bezpečnostní ujištění, zavázaly se respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině a zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování.

Po ruské anexi Krymu se však žádný ze signatářů k naplňování memoranda nehlásí. Chovalo by se ale Rusko vůči Ukrajině stejně agresivně, kdyby byla Ukrajina jadernou mocností?

Hasič Trump

Dalším faktem je, že USA ztrácejí v asijském regionu pozici. Čína je stále silnější a Jižní Korea a Japonsko mohou s Čínou posílit své vztahy na úkor Spojených států. USA si proto nemohou dovolit eskalovat napětí v regionu za situace, kdy na této eskalaci nemá žádný z klíčových hráčů zájem.

Americký prezident se může skutečně pyšnit tím, že utlumil roztržku mezi USA a KLDR, která se v posledních měsících rozhořela. Byla to ale roztržka, kterou svými siláckými vyjádřeními vyvolal z větší části právě Donald Trump.

Výsledek summitu je tedy ten, že Trump uhasil oheň, který sám zapálil. Kim Čong-unovi se schůzkou dostalo mezinárodního uznání na nejvyšší úrovni, kterého nedosáhl ani jeho děd, ani otec.

Zbavil se také otravující kritiky kvůli nedodržování lidských práv a dal příklad dalším diktátorům. Pokud se ocitnou v mezinárodní izolaci, je potřeba si pořídit jaderné zbraně, a dříve nebo později dostanou pozvánku do Bílého domu a možná i Nobelovu cenu míru.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)