Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
DonkeyHotey on Foter.com, zdroj

Aleš Rozehnal: Trump v KLDR hasí oheň, co sám zapálil. Kim Čong-un ukázal cestu diktátorům

KOMENTÁŘ. Schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem byla popisována jako přelomová, bezprecedentní a jako první krok k bezjadernému Korejskému poloostrovu. Ve skutečnosti však nepřinesla vůbec nic, mimo politických bodů pro její hlavní protagonisty.

Slova o krocích vedoucích k denuklearizaci KLDR obsažená v závěrečné deklaraci USA a Severní Koreje vyslovili bez většího praktického významu již Kim Čong-unovi předchůdci, a to například ve Společné deklaraci o denuklearizaci Korejského poloostrova, kterou uzavřely Severní a Jižní Korea v roce 1992.

Severokorejský režim se však svých jaderných zbraní nikdy vzdát nemůže, protože v takovém případě by mu takřka nic nezbylo. Díky jaderným zbraním je hráčem světové politiky, udržuje si přízeň Číny a Ruska a v neposlední řadě dosáhl faktického uznání nejmocnější zemí světa, Spojenými státy americkými.

Kim Čong-un při svých úvahách o nutnosti jaderného odzbrojení může vycházet z několika historicky ověřených předpokladů.

Pes, který štěká, nekouše?

Prvním z nich je, že USA nezačnou se Severní Koreou válku. Nezaútočily na ni v době, kdy KLDR neměla jaderné zbraně a raketové nosiče, a tím méně jsou ochotny uskutečnit útok nyní.

Takový útok si nepřeje ani Jižní Korea, protože by znamenal konec jejího blahobytného života.

Kim Čong-un také ví, že USA se vždy chtějí dohodnout. I když Spojené státy tvrdí, že je nepřijatelné, aby Severní Korea měla jaderné zbraně, je očividné, že tento fakt akceptovaly.

Ačkoli USA uvalují na KLDR ekonomické sankce, vždy nakonec přijdou s nějakou formou dohody. Stejně jako tehdy, když Severní Korea lhala o svém jaderném programu, porušila všechny již uzavřené smlouvy, nebo dokonce provedla zkoušku jaderných zbraní v roce 2006.

Hospodářská situace KLDR není dobrá, ale zlepšuje se. I když sankce Severní Koreu poškozují, Čína stále kupuje korejské uhlí, korejští dělníci posílají domů své peníze z Afriky a Asie a africké země kupují od Severní Koreje zbraňové systémy, často ruské provenience.

Neskončit jako Kaddáfí s Husajnem

Kim Čong-un má také jistě na paměti osud dvou diktátorů, kteří se na nátlak Západu vzdali zbraní hromadného ničení, i osud jejich zemí. Konec Muammara Kaddáfího a Saddáma Husajna, stejně jako vývoj v Libyi a Iráku, pro něj musí být odstrašujícím příkladem.

Jako pochybné se ukazují i záruky západních zemí poskytnuté výměnou za denuklearizaci země. Kim Čong-unovi je jistě známo Budapešťské memorandum, na základě kterého se Ukrajina zavázala vzdát svých jaderných zbraní.

Rusko, USA a Velká Británie pak poskytly Ukrajině bezpečnostní ujištění, zavázaly se respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině a zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování.

Po ruské anexi Krymu se však žádný ze signatářů k naplňování memoranda nehlásí. Chovalo by se ale Rusko vůči Ukrajině stejně agresivně, kdyby byla Ukrajina jadernou mocností?

Hasič Trump

Dalším faktem je, že USA ztrácejí v asijském regionu pozici. Čína je stále silnější a Jižní Korea a Japonsko mohou s Čínou posílit své vztahy na úkor Spojených států. USA si proto nemohou dovolit eskalovat napětí v regionu za situace, kdy na této eskalaci nemá žádný z klíčových hráčů zájem.

Americký prezident se může skutečně pyšnit tím, že utlumil roztržku mezi USA a KLDR, která se v posledních měsících rozhořela. Byla to ale roztržka, kterou svými siláckými vyjádřeními vyvolal z větší části právě Donald Trump.

Výsledek summitu je tedy ten, že Trump uhasil oheň, který sám zapálil. Kim Čong-unovi se schůzkou dostalo mezinárodního uznání na nejvyšší úrovni, kterého nedosáhl ani jeho děd, ani otec.

Zbavil se také otravující kritiky kvůli nedodržování lidských práv a dal příklad dalším diktátorům. Pokud se ocitnou v mezinárodní izolaci, je potřeba si pořídit jaderné zbraně, a dříve nebo později dostanou pozvánku do Bílého domu a možná i Nobelovu cenu míru.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Co jineho taky od lumpa Trumpa cekat? Lhani, PR, pozovani pred kamerami v tvari neustupny vyraz. Uz kdyz jsem nekde videl „pretty comprehensive document“, bylo jasne, ze nevyjednal nic. Je hrozne, ze USA dnes v podstate nemaji zadnou zahranicni politiku.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vaše starosti a Rotschildovy peníze, pane Petře Kaminsky, …..

 2. Admirál napsal:

  Že schůzka nic nepřinesla? Už jen to, že spolu normálně komunikují představitelé Severní a Jižní Koreje je úspěch a pokud by se ukončil stále trvající válečný stav, byl by to úspěch nebetyčný.

  Pravdu dí autor, pokud konstatuje, že nikdo v regionu nemá zájem o eskalaci napětí.

  „Po ruské anexi Krymu se však žádný ze signatářů k naplňování memoranda nehlásí. Chovalo by se ale Rusko vůči Ukrajině stejně agresivně, kdyby byla Ukrajina jadernou mocností?“

  Autor v potřebě manipulovat zjednodušuje. Je třeba si položit i doprovodné otázky:

  – Je příprava a provedení státního převratu na Ukrajině „respektování ukrajinské nezávislosti a suverenity?
  – Byl by na převážně ruském Krymu zájem o odtržení, pokud by nepředcházel převrat v Kyjevě a zákaz Ruštiny jako úředního jazyka?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Na ty doprovodné otázky jsou odpovědi jednoznačné a všeobecně známé – na obě je odpověď: ne.

  • misomus napsal:

   A byla by nějaká revoluce, kdyby ukrajinský prezident (Janukovič) neokrádal svůj vlastní národ a nestavěl si vily ze zlata?
   Hlasovali by poslanci Krymského parlamentu pro odtržení, kdyby jim na hlavu nemířili ruské samopaly?

   • Admirál napsal:

    Prosím, ozdrojujte to o těch samopalech. Nejspíš mi to ušlo nebo to bude z nějakého obskurního dezinformačního zdroje. Měl by se na něj nejspíš upozornit ten úúřad , co to má v dikci.

    Nanukovič – nic moc. Ale jeho údajné vily ze zlata by tehdá na revoluci nestačily, páč se o nich eště nevědělo. Spravilo to 5 miliard z US kapes, jak prozradila Nulandová a výcvik demonstrantů ve výcvikových střediscích spřátelených armád. Tomu se říká respektování nezávislosti a suverenity.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko