Aleš Rozehnal: Trump má pro zavedení dovozního cla na ocel řadu dobrých důvodů

Napsal/a Aleš Rozehnal 13. června 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Naprostá většina ekonomů odsuzuje cla, která uvalil Donald Trump na dovoz oceli a hliníku z Číny, Kanady, Mexika a nejnověji Evropské unie. Ačkoli se zdá, že z historických zkušeností má obchodní válka skutečně pouze poražené a žádné vítěze, nelze zastírat, že USA mají pro zavedení dovozních cel řadu dobrých důvodů.

Není totiž možno pominout, že nejvíce profitoval ze světového systému volného obchodu čínský komunistický režim.

Po druhé světové válce pomohly Spojené státy při přestavbě ekonomik svých spojenců, ale i bývalých nepřátel. Marshallův plán představoval pouze část nákladů, které USA na výstavbu poválečného uspořádání světa vynaložily.

Evropské, ale i některé asijské státy mohly budovat své státy blahobytu i díky tomu, že náklady na jejich potenciální obranu na sebe převzaly Spojené státy.

Motivy USA samozřejmě nebyly altruistické, protože jim to umožnilo stát se světovým hegemonem, nicméně z tohoto uspořádání mnoho evropských a východoasijských států profitovalo.

Všichni v šoku

V osmdesátých letech se tento systém začal vyčerpávat. Německo a Japonsko, které z poválečného uspořádání světa vytěžily mimořádné výhody, začaly být ekonomickým konkurentem Spojených států.

Americké korporace ve snaze zvýšit zisky svých akcionářů začaly nahrazovat drahou americkou pracovní sílu levnější pracovní sílou mexickou a asijskou.

Stejně tak začaly tyto korporace dovážet z Mexika a Asie komponenty potřebné pro svoji produkci. Americké korporace se tak zaměřily na budování goodwillu, inovace a rozvoj duševního vlastnictví na úkor vlastní produkce.

USA přitom stále platily většinu nákladů studené války, i když se světová ekonomika a hlavně možnosti americké ekonomiky diametrálně změnily. Důsledkem byl nebývalý ekonomický vzrůst Číny, která se bez jediného výstřelu stala velmocí.

Zavedení dovozních cel je důkazem toho, že Donald Trump již nevěří americké ekonomické síle a dává tím najevo, že poválečná absolutní ekonomická hegemonie USA je u konce. Západní Evropa je v šoku, že Spojené státy odmítají nést náklady na její obranu. Čína je rovněž v šoku, a to z toho, že její černá jízda na úkor USA končí.

Čínská ocelová páka

Trump má pravdu i v další věci. Žádná země na světě nemůže uplatnit úspěšnou obranu proti obchodní válce s USA, protože téměř s každou zemí je USA v obchodním deficitu. Americký domácí trh je navíc dostatečně velký a bohatý, takže dokáže zvládnout i zvýšení cen, pokud povede ke zvýšení počtu pracovních míst.

Zavedení dovozních cel není jen otázkou ekonomickou, ale i strategickou. Čína dotuje výrobu oceli do té míry, že způsobila pád její ceny. Tyto dotace jsou sice neekonomické, ale poskytují Číně strategickou výhodu.

Evropské státy jsou nuceny snižovat cenu oceli v závislosti na čínském postupu, někdy dokonce pouze reexportují ocel. V důsledku toho se americký ocelářský průmysl potápí, i když měl dříve ve světě vůdčí postavení.

Americký průmysl se tak stává závislým na importované oceli a tudíž na čínských dotovaných dodávkách. Vzhledem k tomu, že ocelářský průmysl nemůže být obnoven v krátké době, hrozí, že až bude americká produkce oceli dostatečně nízká, Čína ukončí dotování svojí ocelářské produkce.

To povede k drastickému zvýšení cen, a Čína tak získá mimořádně mocnou páku na své dosavadní odběratele, tedy zejména na Spojené státy americké. USA by se tak změnily z mocného producenta na závislého odběratele.

Přes všechny výše uvedené argumenty je však obchodní válka mezi USA a EU velmi riskantním krokem, který může v konečném důsledku poškodit obě strany.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)