Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš "vítají" na letišti dodávku zdravotnického vybavení z Číny

Aleš Rozehnal: Solidarita versus vlivové operace. Kdo je tady vlastně blb?

Napsal/a Aleš Rozehnal 24. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Sinolog Martin Hála ve svém článku na webu Aktuálně.cz upozornil na propagandistický rozměr dodávky čínského zdravotnického materiálu do České republiky. Ministr vnitra Jan Hamáček ho v reakci na to označil za blba a „myšlenku“ pak rozvinul do článku nazvaného „Na blbosti teď nemám čas“. Což ale odvádí pozornost od podstaty: od tématu čínského vlivu, ale i evropské solidarity.

Pokud ministr Hamáček nezaznamenal masivní čínskou PR kampaň po celém světě, je to zarážející. Čína, jakožto země, ve které se virus zrodil, a která svým zatajováním zřejmě přispěla k jeho masivnímu rozšíření po světě, nyní velmi hlasitě demonstruje, že se nachází v přední linii boje proti nemoci a boje za záchranu lidstva.

Čína a čínské korporace posílají roušky, respirátory a další ochranné pomůcky, ale i lékařské týmy po celém světě. A v některých případech se skutečně jedná o dary.

A i když se pomoc, kterou poskytly čínské společnosti České republice, dříve označovala jako prodej, popřípadě kupní smlouva, je zřejmé, že Čína prostřednictvím těchto dodávek mimo jiné ukazuje solidaritu, která je nyní Západu cizí.

Každý kope za sebe

Evropské země sdružené do Evropské unie, která je na principu solidarity založena, si navzájem zabavují zásilky zdravotnického materiálu a vydávají zákazy jeho exportu. Evropská komise vyzvala členské státy EU, aby poskytly potřebné dodávky Itálii, která byla zatím nákazou postižena nejvíce. Na tuto výzvu neodpověděla žádná evropská země. Naproti tomu čínský zdravotnický materiál do země dorazil.

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zavřít hranice pro většinu evropských zemí, aniž o tom nejdříve informoval Evropskou unii, rovněž příliš solidárně nepůsobí. Jeho zdůvodnění, že když EU zvýšila daně americkým společnostem, také to nekonzultovala s USA, narušuje už tak narušené atlantické spojenectví. To samé platí o americké snaze získat výhradní práva na vakcínu proti koronaviru, která se vyvíjí v Německu.

Zákaz dodávek zdravotnického materiálu ze zemí EU dostalo do velmi obtížné situace i zemi, která vede přístupová jednání o vstupu do Unie, tedy Srbsko, načež Čína okamžitě zaslala do země respirátory, plicní ventilátory a lékařský tým. Srbský prezident Vučić dal tuto „bratrskou pomoc“ do protikladu s nezájmem EU o jím vedenou balkánskou zemi.

Šance pro Čínu

Současná krize naznačuje, že tolik proklamovaná evropská solidarita je ve skutečnosti iluzí. Letecké společnosti, které evakuují Evropany ze zámoří, poskytují místa přednostně občanům „svých“ států a občanství Evropské unie nemá význam téměř žádný a jako by neexistovalo. Tato a obdobné zkušenosti zasadí evropské myšlence další ránu.

Čínští politici, kteří chtějí získat vliv v Evropě, by byli hloupí, kdyby vzniklého vakua nevyužili. Dodávky čínského zdravotnického materiálu jsou bezpochyby v současné době pro evropské státy naprosto zásadní. Spolu s nimi přichází i čínská masivní PR kampaň.

Ta ale našla živnou půdu v tom, že někteří představitelé evropských států o solidaritě hodně mluví, ale málo jí skutečně prokazují.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)