Aleš Rozehnal: Solidarita versus vlivové operace. Kdo je tady vlastně blb?
Sinolog Martin Hála ve svém článku na webu Aktuálně.cz upozornil na propagandistický rozměr dodávky čínského zdravotnického materiálu do České republiky. Ministr vnitra Jan Hamáček ho v reakci na to označil za blba a „myšlenku“ pak rozvinul do článku nazvaného „Na blbosti teď nemám čas“. Což ale odvádí pozornost od podstaty: od tématu čínského vlivu, ale i evropské solidarity.
Pokud ministr Hamáček nezaznamenal masivní čínskou PR kampaň po celém světě, je to zarážející. Čína, jakožto země, ve které se virus zrodil, a která svým zatajováním zřejmě přispěla k jeho masivnímu rozšíření po světě, nyní velmi hlasitě demonstruje, že se nachází v přední linii boje proti nemoci a boje za záchranu lidstva.
Čína a čínské korporace posílají roušky, respirátory a další ochranné pomůcky, ale i lékařské týmy po celém světě. A v některých případech se skutečně jedná o dary.
A i když se pomoc, kterou poskytly čínské společnosti České republice, dříve označovala jako prodej, popřípadě kupní smlouva, je zřejmé, že Čína prostřednictvím těchto dodávek mimo jiné ukazuje solidaritu, která je nyní Západu cizí.
Každý kope za sebe
Evropské země sdružené do Evropské unie, která je na principu solidarity založena, si navzájem zabavují zásilky zdravotnického materiálu a vydávají zákazy jeho exportu. Evropská komise vyzvala členské státy EU, aby poskytly potřebné dodávky Itálii, která byla zatím nákazou postižena nejvíce. Na tuto výzvu neodpověděla žádná evropská země. Naproti tomu čínský zdravotnický materiál do země dorazil.
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zavřít hranice pro většinu evropských zemí, aniž o tom nejdříve informoval Evropskou unii, rovněž příliš solidárně nepůsobí. Jeho zdůvodnění, že když EU zvýšila daně americkým společnostem, také to nekonzultovala s USA, narušuje už tak narušené atlantické spojenectví. To samé platí o americké snaze získat výhradní práva na vakcínu proti koronaviru, která se vyvíjí v Německu.
Zákaz dodávek zdravotnického materiálu ze zemí EU dostalo do velmi obtížné situace i zemi, která vede přístupová jednání o vstupu do Unie, tedy Srbsko, načež Čína okamžitě zaslala do země respirátory, plicní ventilátory a lékařský tým. Srbský prezident Vučić dal tuto „bratrskou pomoc“ do protikladu s nezájmem EU o jím vedenou balkánskou zemi.
Šance pro Čínu
Současná krize naznačuje, že tolik proklamovaná evropská solidarita je ve skutečnosti iluzí. Letecké společnosti, které evakuují Evropany ze zámoří, poskytují místa přednostně občanům „svých“ států a občanství Evropské unie nemá význam téměř žádný a jako by neexistovalo. Tato a obdobné zkušenosti zasadí evropské myšlence další ránu.
Čínští politici, kteří chtějí získat vliv v Evropě, by byli hloupí, kdyby vzniklého vakua nevyužili. Dodávky čínského zdravotnického materiálu jsou bezpochyby v současné době pro evropské státy naprosto zásadní. Spolu s nimi přichází i čínská masivní PR kampaň.
Ta ale našla živnou půdu v tom, že někteří představitelé evropských států o solidaritě hodně mluví, ale málo jí skutečně prokazují.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
9 komentářů
1. V tomto smyslu se mi líbil komentář, že Čínu z Číny udělal Západ. Čína se nestala ekonomikou číslo 2 a velmocí ani tak ze svého popudu, jako tím, že Západ tam skrze levnou pracovní sílu přestěhoval výraznou část své produkce a Čína toho šikovně využila. Nenechala se vysát, ale obrátila to proti novodobým kolonizátorům.
2. Nerozumím tomu, proč cenzurujete slušné a věcné názory? Ale to je samozřejmě jen řečnická otázka. Ve skutečnosti to víte vy i já. A jak jsem pochopil, nejen u mne.
Je to asi složitější. Já považuji výraz Západ za ztělesnění i naší české kultury, hodnotové orientace založené na křesťanství a desateru. Jak známo, Čína léta evropské nápady a znalosti jednoduše kradla. Rozmontovat, naučit se, a dělat napodobivé šunty. To ale skončilo v okamžiku, kdy nenažrané firmy chtěly levnou pracovní sílu; tak know how odevzdali do svých výroben, založených za tím účelem v Číně. Výsledkem je současný stav. Ohrazuji se proto proti tvrzení, že „výraznou část své produkce“ stěhoval do Číny nějaký „Západ“. Jen ekonomičtí liberálové a firmy.
Jenom bych poznamenal k tomu tvrzení, že „Čínu z Číny udělal Západ“ a že se „nestala ekonomikou číslo 2 a velmocí ani tak ze svého popudu“… Tak je pravda, že ten závratný hospodářský vzestup Číny v posledních desetiletích byl podmíněn těmi Teng Siao-pchingovými reformami, včetně tedy otevření se cizímu kapitálu, jak píšete, ale… Tak já myslím, že podobně jako v nějakém vzduchoprázdnu nežijeme ani my, ČR, tak i tu obrovskou Čínu můžeme vnímat v nějakém širším kontextu východní Asie…
Možná ani nemá cenu teď rozepisovat se, jaký se vyvíjel poměr nějakého rozvoje mezi Západem jako takovým na jedné a východní Asií na druhé straně v průběhu uplynulých staletí, ale může stačit třeba už to, kdo byl ekonomikou č. 2 předtím, už od 70.let 20.století (a teď neberu SSSR, který byl do těch 80.let druhou největší světovou ekonomikou po USA, ale víme, jak to s celým tím centrálně řízeným, plánovým systémem dopadlo) – tak samozřejmě, že žádný, aspoň v jádru, kulturně Západ, žádná již třeba evropská země, ale (z pohledu Číny) japonští (ostrovní) sousedé. A teď si vemte ten prudký hospodářský růst, který už ke konci studené války charakterizoval další asijské země, jako Jižní Korea, Tchaj-wan, atd., ty tzv. „asijské tygry či draky“…
A že by Čína, kdysi mocné impérium, třeba ani nechtěla být velmocí… Tak když tam po tom hlubokém úpadku a následných desetiletích naprostého rozvratu zkonsolidovali v roce 1949 svou moc komunisté v čele s Mao Ce-tungem, tak Čína chtěla být už tehdy sakra světovou velmocí. Proto se ostatně i rozešla se SSSR a už od roku 1964 vlastní jaderné zbraně… A některé ty nešťastné Maovy experimenty právě taky měly cílit k rychlému hospodářskému vzestupu, jako tzv. „velký skok“ koncem 50.let (a je zajímavé, že jestli někde mimo komunistický blok někteří zpočátku věřili, že Čína takhle opravdu může rychle ekonomicky vyrůst nahoru, tak to bylo právě v tom Japonsku)… Tak jasně, víme, že to skončilo naprostou katastrofou – a úspěch později nastartovala právě až ta Teng Siao-pchingova politika…
Myslím, že ten závratný i ekonomický vzestup Číny se dal dopředu docela čekat – a že ho vlastně můžeme vnímat právě i v tom širším globálním vzestupu role východní Asie jako takové, vlastně na úkor Západu, a zcela nepochybně Evropy…
Nepochybuji, že Vaše úvaha je správná, má jednu chybu – je moc dlouhá a dost lidí, i když jsou v „izolaci“, mají zajisté jiné starosti. Od šití roušek, přes výrobu ventilátorů (kyslíkových), JIP lůžek, hledání receptů na Hruškovo pečivo ( jediné bezpečné domácí pečivo), ladění hudebních nástrojů a hlasů na večerní produkci díků všem hrdinům dneška atd. Nezbývá jim tedy určitě vůbec čas ani na prostou analýzu emotivního projevu premiéra A. Babiše a na to, co píšete, i když je to významné také. Sorry jako, že jsem také dlouhej!
Bohužel, zde se ukazuje zásadní nevýhoda společenských věd, že v nich nejsou jednoznačně definovány základní pojmy. Ani ta zmíněná solidarita.
Protože, ta se zatím vykládala i v EU ve smyslu „kdo má mnohem víc než potřebuje, pomůže těm kdo teď potřebují“., což zatím stačilo.
Zatímco, jestli dneska ta pandemie zuří po celé EU, a všechny státy už mají tisíce nakažených a těžce nemocných, tak žádný místní politik už neřekne , že třeba Itálie je na tom nejhůř, takže my jí pošleme naše prostředky, které potom budou chybět pro naše, nakažené lidí, lékaře, atd,…
A chvála bohu, EU nemá zatím takové „státům nadřazené“ orgány, které by jim to mohly z Brusele nařídit..A dá bůh, že po takové zkušenosti ani nikdy mít nebude…
Opravený text : Ještě douška k lidským právům ve vyspělých západních demokraciích v čele s USA : V Madridské nemocnici neléčí lidi s COVID-19 starší 75 let. Ti už totiž podle vyspělého demokratického Španělska, nemají to základní lidské právo, právo na život. Skutečně není nad tu demokracii, zvlášte tu naši, vyspělou!
Pane Rozehnale, tenhle clanek je blabol. Je to skoro jako cist lonske noviny. 1) Co si Hamacek jako neuvedomuje? Vzdyt on je aktivni ucastnik tehle kampane! Presne tohle pripomnel Martin Hala. Doufam, ze si to volici zapamatuji a spocitaji to Hamackovi u voleb. Tedy pokud nejake jeste budou. 2) Jaktoze Italii nikdo nepomaha? Co Nemecko? Sledujete aktualni informace? 3) Kdyz se bude v bazene topit 27 lidi, ocekavate, ze ti kteri se topi „mene“, budou pomahat tem, kteri se topi „vice“? 4) Kde vidite jake selhani evropske myslenky? Myslite v tom, ze tyhle krize/zdravotnictvi maji plne v kompetenci narodni staty? Kdyby byla EU vice centralizovana, dockali bychom se nejspis i nejakych opatreni na urovni EU, ne? 5) Proc sem vubec tahate Trumpa? Uz podle jeho volebniho hesla bylo jasne, ze povede USA do izolace.
Kdyby se někdo v Bruselu probudil, tak by zjistil, že koronavirová krize spadla EU přímo z nebe. Taková šance na to, ukázat opodstatnění své existence se už nemusí opakovat. Třeba i v kontrastu s pobrexitovou VB. Je tu šance i odepsat nebo redukovat Green Deal a podobné nesmysly, a to bez ztráty tváře. Protože….. koronavirus. Ale je to marný…., je to marný….. Je to marný!
Je třeba si uvědomit, že čínské dodávky přišly ve 12:00. Ono totiž při našem polistopadovém systému plánování chvíli trvá, než se naše fabriky přeorientují na „válečnou“ výrobu. A protože tyhle dodávky nejsou žádná charita, ale tvrdý byznys, tak bych o propagandistickém rozměru ani nehovořil. V tomto kontextu bych spíše zmínil naší slavnou EU, která v porovnání s Čínou prokázala spíše propagandistický antirozměr. Například předsedkyně EK Uršula měla být na základě svých prohlášení už dávno ve svěrací kazajce. Ale hlouposti EU byrokratů vliv na funkci zjevně nemají. Paní Uršula se bohužel k řízení EU zatím staví stejně, jako se stavěla k řízení Bundeswehru. Takže nic není ztraceno a ještě se máme na co těšit. V tomto kontextu pak dále vidím jako velké plus, že za veškerou pomoc Číně tvrdě platíme. Na rozdíl od jiných zemí (Srbsko, Irán, Itálie) alespoň nebudeme Číňanům nic dlužit. A slavném EUsojuzu naštěstí za ten postupující rozvrat nakonec nic dlužit také nebudem.