Aleš Rozehnal: Slyšet hlas pozůstalých obětí vražd na Filozofické fakultě je mimořádně potřebné
KOMENTÁŘ. Česká televize zveřejnila rozhovor s matkou jedné z obětí vražd, spáchaných na Filozofické fakultě UK v prosinci loňského roku. Reakcí na to bylo velké množství odsuzujících komentářů, které Českou televizi obvinily z bulvarizace a snahy o zvýšení sledovanosti využíváním pozůstalé po oběti násilného trestného činu.
Takový přístup však staví trpící osoby do zcela pasivní role. Lidé nechtějí slyšet jejich příběhy a domnívají se, že mohou být pouze předmětem jejich soucitu. To je však představa zcela lichá.
Je samozřejmé, že vzhledem k tomu, že se jedná o osoby obzvláště zranitelné, je potřeba k nim přistupovat s maximální mírou novinářské ohleduplnosti a taktu. Pokud se vyjadřovat nechtějí, je třeba to respektovat.
Pokud se však chtějí prostřednictvím médií na veřejnost obrátit, není sebemenšího důvodu jim v tom bránit. Motivy účasti truchlících v médiích mohou být různé. Mohou to cítit jako satisfakci pro zesnulého, mohou ulevit žalu tím, že ostatní sdílejí jeho smutek, ale může se také jednat o snahu získat určitou kontrolu nad tím, jak média o celé události referují.
Jeden hlas mlčel
O událostech, které se nejvíce dotýkají pozůstalých po zavražděných, jsme totiž až doposud získávali informace od představitelů státu a vysoké školy, policie nebo svědků, přičemž jeden důležitý hlas, a to hlas pozůstalých, mlčel. Pozůstalí obětí se totiž vystoupením v médiích staví i za své mrtvé blízké.
Truchlení bývá většinou procesem zahrnujícím několik fází. Po počátečním šoku následuje přijetí a po něm zisk nové životní orientace.
Související články
Vraždění na FF UK dopadlo na psychiku tisíců lidí. Přijde deziluze, ale i zotavení
Někteří pozůstalí přitom mají pocit, že si nemají s kým promluvit, a vystoupení v médiích je pro ně určitou terapií. Vyrovnat se se smutkem totiž mimo jiné znamená o něm vyprávět. Pokud by se média o pozůstalé obětí vůbec nezajímala, získají pocit, že se na oběti zapomnělo, což se bohužel velmi často stává.
Rozhovory s pozůstalými jsou důležité z toho důvodu, že umožní lidem dozvědět se, co se stalo, z úhlu pohledu, který bývá často opomíjen.
Ohled na pozůstalé
Je samozřejmé, že tyto rozhovory přinášejí řadu etických problémů. Jedním z nich je to, že zjevná ochota mluvit do médií nedává novinářům automaticky oprávnění, aby hned po události vedli rozhovor se zranitelným respondentem. Snahu humanizovat tragické události zahrnutím traumatizovaných pozůstalých do zpravodajství je nutno vždy podřídit ohledu na pozůstalé.
Dalším etickým dilematem je, že dotazovaní mohou novinářské rozhovory vnímat jako terapeutické. To nemusí být ve všech případech škodlivé. Existuje však riziko, že novináři převezmou roli, kterou nezvládají, a v konečném důsledku způsobí více škody.
Polemika, kterou rozhovor vyvolal, je důkazem, že veřejnost není připravena vnímat projevy, které vybočují v její představy o tragických událostech, o jejich obětech a o pozůstalých. O to více jsou takové rozhovory potřebné.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
7 komentářů
Policie téměř 3 hodiny před útokem věděla, že na FF jede ozbrojený vrah
Bylo dostatek času vyklidil a uzavřít všechny budovy. Policie nekonala a všichni mrtví a zranění je vina Police.Policie selhala, proto tolik mrtvých a zraněných. Zbytečně.
Policie nevěděla že jede na školu.
Začíná se to komplikovať. Protože pohledem i jen na souhrn toho rozhovoru, pokud je to tento.
https://echo24.cz/a/HFV8S/zpravy-domov-strelba-uk-kdo-odvolal-policii-od-fakulty-svedectvi-matky
A je v tom hodně obviňování. Nejen policie, ale pak taky dalších. Přičemž, sice obviňování, je jednou z etap přechodu hlubokou krizí, která může být probírána i terapeuticky, ovšem pustit tohle obviňování do veřejných médiích, s označením těch subjektů, to už je skutečně problématické. Kdyby šlo jen o to zda to bude vnímáno jako citový bulvár, bylo by to až příliš laciné.
Ale vzhledem k tomu že pak toto může být vnímáno jako skutečné obvinování (z trestných činů..(porušení povinnosti, apod), které by měla pak šetřit třeba policie a justice.
Tak to by si měla být redakce těch médií strašně jistá, zda koná správně, a jak si to pak zodpoví třeba při protižalobách pro pomluvu.
Ostatně, napsal jsem to tu už krátce po té tragédii jasně – určité chyby se samozřejmě v postupu policie (i dalších) stát mohly, ale i jen nepřímou zodpovědnost za smrt 14 lidí na sebe nikdo, žádný subjekt, nepřevezme.
Při správném postupu policie by nebyli mrtví, zranění ani pozůstalí.
zastřelit někoho aby nemohl vraždit by asi byla dobrá prevence,ale jak by se to odůvodnilo ?
Každý z nás zažil úmrtí v rodině,ti starší i ztrátu lidí nejbližších.Psychologicky se vždycky hledá viník,takže to zpravidla dopadne na nemocnice a pod.,v tomto případě asi na policii,univerzitu atd.Nicméně v naší kultuře se se svou bolestí vyrovnáváme uvnitř,imanentně .Nevěřící inklinují k zapomenutí ,věřící mají naději nebeskou.
Ale nic z toho nesnese veřejné propírání,takže k čemu ten článek ?
Úspěšný zásah policie by byl, kdyby se policii podařilo včas vraha zneškodnit a nestacil by vraždit. Policie měla v budově ponechat zásahuschopnou hlídku, připravenou dle identikitu na případný vrahův příchod. A jak to, že se vrah promenádoval tak dlouho po ochozu a střílel po lidech jak po vrabcich a policie mu to aspoň nekomplikovala tím, že by ho zkoušela zasáhnout? Musel by se krýt, což by mohlo aspoň pár obětí zachránit! A proč policie neodváděla lidí do bezpečí podél zdí, ale vyvedla je z budovy a poslala pryč napříč náměstím – do to kdy viděl, schovávat se na volném prostoru? To se naučili ti „mazaní“ policajti kde, krýt se útěkem přes volný prostor?