Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Alojz Lorenc při debatě na Fakultě sociálních věd UK
Facebook: Petr Blažek, zdroj

Aleš Rozehnal: Proč generál Lorenc nakonec unikl spravedlnosti

KOMENTÁŘ. Někdejší komunistický šéf Státní bezpečnosti Alojz Lorenc se veřejnosti připomněl díky svému vystoupení na půdě Univerzity Karlovy. Údiv vyvolal i fakt, že Česká republika neprosazuje výkon jeho trestu odnětí svobody, který přitom nabyl právní moci. Proč to tak je?

Ze zpráv v médiích je obtížné zjistit, proč tento rozsudek již neplatí, ale pravděpodobně měly události týkající se rozsudku následující průběh.

Generál Lorenc byl v roce 1992 odsouzen vojenským soudem v Táboře za zneužití pravomoci veřejného činitele k trestu odnětí svobody na čtyři roky za neoprávněné zadržování asi 294 odpůrců režimu, což potvrdil v roce 1993 Vyšší vojenský soud v Praze.

Generál Lorenc tedy nebyl odsouzen za činy sloužící totalitnímu režimu, ale za porušování pravidel, která sám tento totalitní režim nastavil.

Lorencovi pomohl rozpad federace

V roce 1993 však přišlo rozdělení Československa a generál Lorenc se poté stal slovenským občanem. Z tohoto důvodu také nenastoupil k výkonu trestu. Česká strana zároveň evidentně nepožádala o to, aby byl trest vykonán na Slovensku.

Namísto toho vojenský soud v Bratislavě rozhodoval o uznání rozsudku táborského vojenského soudu a Vyššího vojenského soudu v Praze. Vojenský soud v Bratislavě český rozsudek neuznal a na Slovensku pak proběhlo nové trestní řízení, k němuž byl český rozsudek pouze podnětem.

 

 

V roce 1995 tak zahájila slovenská prokuratura nové trestní řízení, které však bylo bratislavským soudem zastaveno, proti čemuž podal prokurátor stížnost.

Slovenské soudy následně odsoudily generála Lorence za 11 neoprávněných zadržování odpůrců režimu k trestu odnětí svobody 15 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky.

Kde je těch tři sta zadržovaných?

Rozdíl mezi počtem skutků uvedených v „českém“ a „slovenském“ rozsudku zdůvodňovala slovenská strana tím, že jí česká strana neposkytla součinnost, a slovenské soudy tak neměly možnost vyslechnout všechny poškozené, včetně například Alexandra Dubčeka.

Česká strana toto obvinění odmítala, ale není zřejmé, zda důvodem tohoto odmítání nebyla skutečnost, že považovala za dostatečné výslechy provedené v rámci „českého“ trestního řízení.

„Český“ rozsudek nad generálem Lorencem tedy již neplatí. Lorenc se také v době, po kterou mu byl odložen trest udělený na základě „slovenského“ rozsudku, takzvaně osvědčil, tedy nespáchal ve zkušební době žádný jiný trestný čin.

Je na něj tedy nutno pohlížet prizmatem této skutečnosti. Faktem ale je, že část jeho trestných činů zůstala nepotrestána, a to i z důvodu špatné koordinace mezi českými a slovenskými justičními orgány.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

38 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Udělal chybu, že nezůstal Česku! Mohl být premiérem! Slovák a estébák je pro blbé Čechy ta nejlepší kvalifikace…..

  • Pavel napsal:

   Když jste nebyli schopni svrhnout komunistický režim, tak proč se divíte, že se musel sám překabátit a komunističtí miliardáři se radostně oklepali z těsného komunist-fashion, a mohli konečně coby „zahraniční investoři“ začít své peníze veřejně používat 🙂
   Lorenc je jen přištipkář, maličkou trafiku za zásluhy od velkých kluků nakonec taky dostal 🙂

  • Karel Winzig napsal:

   Tohle je argument těch rádoby informovaných, kteří mají před sebou na stole tajné složky o agentech STB a vědí to jen oni ! Složky byly vedeny na každého pátého člověka. A přece nebyli všichni vědomými agenty. Např. Bohdalová, otec hazardu Horáček byl veden pod jménem Sázkař, a když měl tu drzost kandidovat na prezidenta, tak to nikomu nevadilo. A takových, co na ně byly vedeny složky, protože v rámci zaměstnání jezdili do ciziny a ani nevěděli, že na ně jsou vedeny nějaké složky, které estébáci zakládali, jen aby dostali odměny a frčky, byla spousta ! Takže ti co nejvíce osočují a křičí, o tom nevědí nic, jak to chodilo !!!

  • Tomáš napsal:

   😂😂😂😂😂

 2. PM napsal:

  Nejsme jako oni, výsledek je patrný, oni se nám vrací, jací budou tentokrát?
  Hlavní je klid na práci. Nebojte se voliči, oni na tom makají.

 3. Velda napsal:

  Přesně tak – nejsme jako oni a teď se nám všechno vrací. STBáci a jejich přisluhovači a policejní bijci v parlamentu. Slovenský STBák se složkami na každou jemu nepohodlnou osobu předseda vlády. A prezident zajišťující jeho vládnutí na Hradě.
  Copak asi na sebe chlapci, co spolu mluví, vědí, že drží jeden druhého v šachu.

  • Tondach napsal:

   Sami se ta nedostali! Všichni byli někým zvoleni! Tam si stěžujte!

 4. Petr Kaminsky napsal:

  Dalsi ukazka dusledku „sametu“. Ted se nam tihle bolsevicti pohlavari muzou smat do ksichtu a nikdo s tim nic nezmuze. Tak snad se aspon budou smazit v pekle vic nez ja.

 5. 6e ho pozvala Universita Karlova je snad špatnej ftip .Jinde ve světě by toho bolševika vypískali a nebo by to zchytal-na jqaký dno ještědopadnem?

  • Oldřich napsal:

   Hlavně by bylo potřeba vypískat současné škůdce, to hrabání po třiceti létech nám už nic nedá. Stejně vše bylo trochu jinak nežli dokola omíláte.

  • petrph napsal:

   Ale klídek, jak se lze dočíst v popisu té diskuze, tak byla provedena přesně dle současných pravidel českých veřejnoprávních médií, tedy 1 proti 10, kteří mu po celou dobu té diskuze nadávají Což se stalo i v tomto panu Lorencovi a studentíci se mohli přesvědčit v praxi jak politická diskuze: dnes probíhá 🙂

 6. Marek Theiber napsal:

  Za to, že komunističtí zločinci unikli vězení, můžeme děkovat pouze kolaborantovi Havlovi, který jim dal generální pardon. Nějaký zánik federace na tom nic nezměnil.

  • PM napsal:

   To pane přeháníte. Možná jste na živu právě z důvodu té podle vás „kolaborace“ Václava Havla.
   Zajisté nemáte ani ponětí, jak nebezpečné byly tehdejší události.
   Byl to jen člověk a nechtěl být symbolem krve v ulicích.
   I za to je dodnes světově uznávanou osobností a jedním z mála lidí, na které můžeme být hrdí.
   Nejsme jako oni se dnes sice vymstilo, ale tehdy to byla jediná myslitelná cesta bez krveprolití.
   Tak se uklidněte a buďte rád za symbol lásky a pravdy, na kterém mohl tento nevelký národ stavět svou budoucnost a místo v EU.
   Kdyby se ovšem nestal Putino Zemanovskou žumpou.
   V této zemi je zdá se velmi málo kaváren a mnoho putyk. Jsem totiž z vesnice, ale kavárnu bych jednou rád navštívil. Slunce v duši.

   • petrph napsal:

    No vidíte to, a právě za to by měl národ děkovat gen Lorencovi. Protože byl to právě on, kdo už 18.listopadu veškeré silové akce STB proti účastníkům revoluce zakázal, což se prokázat dá.
    Leč, co si s kým dohodl Havel, a zda za to garantoval komunistům beztrestnost, už se prokázat nedá a nikdo to neví. Je možné že si nedohodl nic, je možné, že s ohledem na Lorencův příkaz ani nic víc nepožadoval,.. a dal vlastně komunistům tu garanci beztrestnosti, jako správný filozof, zadarmo. A je možné že se do toho nemontoval vůbec a to potrestání ponechal našim novým nezávislým soudům, kteří to ve většině případů nezvládli..
    AKutát právě gen Lorenc to pak dostal od soudců „pravdy a lásky“ pěkně natvrdo, že musel utéct do emigrace na Slovensko :)))

   • Jiří Vlasák napsal:

    Naprosto s vámi souhlasím. Můj otec pracoval ve VPÚ ( Vojenském projektovém ústavu ) . Znal snad všechnu tehdejší generalitu a samozřejmě spoustu bystrých oček. I když nebyl komunista, jako jeden z mála v takovém ústavu, kde pracoval i na tajných projektech, tak je mi jasné, že musel i on s „vlky výt“ . Nicméně, když došlo na události na Národní třidě, chtěl jsem den poté jít taky demonstrovat. Táta mi nekladl žádné překážky, jen mně upozornil, že je armáda na nejvyšším bojovém stupni pohotovosti a pravděpodobně bude muset uposlechnout rozkaz k zasáhnutí proti demonstrantům. Naštěstí k tomu nedošlo díky jednomu dnes už zapomenutém generálovi Zachariášovi a samozřejmě i díky některým velitelům sovětských vojsk. Jinak by to byl průšvih obrovských rozměrů, pravděpodobně horších, než jsme byli svědky v Rumunsku.

    • Rudolf napsal:

     Potvrzuji.
     Byl jsem v té době vojákem ČS lidové armády v Chebu a velitel Karlovarské divize plk. Matějka držel celou divizi v pohotovosti a čekal na rozkaz k zásahu do Prahy. Byl to oddaný komunista a neustále vyjadřoval svoji věrnost komunistické straně a její vedoucí úloze. Politruci stáli na jeho příkaz každý večer při televizních novinách u televize a komentovali události v podání komunistické strany.
     Víte jak to s ním dopadlo?
     Havel tohoto Matějku povýšil v březnu 1990 do hodnosti generála (vůbec jako prvního generála po listopadu).
     Jak se v tom má normální občan orientovat?

     • Jarda56 napsal:

      Podobně jako plk. Matějka byl bojechtivý i velitel slánské divize pplk. Zbytek, který ještě týden po 17. listopadu hlásil pohotovost k tažení na Prahu proti demonstrantům.

   • Rudolf napsal:

    To, že je Havel „světově uznávanou osobností“ jak uvádíte je proto, že nařídil konverzi zbrojní výroby (Československo bylo do roku 1989 na 5. místě v prodeji zbraní v celosvětovém měřítku). Za to mu dodnes tleská USA a západní europa. Naše vyklizené pozice okamžitě zaplnili hlavně USA ale i Itálie, Švédsko, Izrael, Švýcarsko atd.
    Havel si svoji popularitu ve světě vyhandloval za zbraně a západ z něj za to udělal superstar.
    Co se týče gen. Lorence, určitě ví hodně o spisech STB na Václava Havla, které se ztratili krátce po listopadu 1989. Moc by mne zaujímalo co v nich bylo. Kdo a proč měl zájem tyto spisy před veřejností utajit?
    Možná to vysvětluje proč Lorence v ČR nezavřeli.

  • Alois napsal:

   p Marek, příspěvek není moc pěkný, ale má reálnou podstatu. Nezapomente, že komanči měli do poslední dohody pod kontrolou armádu/byl jsem na vojně/,policii. milice. K jejich použití nebylo daleko a jak myslíte, že by dopadla většina zvonečkářů…..no špatně….. Můj názor byl. že se jich mělo pár zhoupnout, dodneška žijí , berou pěkné důchody a ještě se pošklebují………No a ted tady máme novodobé přisluhovače hybridní války,která se potichu rozjela na plné obrátky,,,,,ač to tak nevypadá????snadbudelíp siola

 7. Milan napsal:

  Zadrbal to alkoholik havlik

 8. lexx napsal:

  kterej je Lorenz ? ten vlevo či vpravo ?

 9. Vladimir Vecka napsal:

  Jeho nejvetsi zlocin byla skartacni epizoda,nebot diky tomu se ruzna individua z dob protektoratu KGB nemusi tolik obavat o profesni ci jinou existenci.Mel by sedet za spoustu veci a hlavne za vyse uvedenou.Je s velkym podivem,ze ho dosud nekno neskopnul ze schodu.Na Slovensku blyo a je mozne asi mnoho a ten odpad od nich se zacina objevovat i zde.

 10. petrph napsal:

  Spíše by se dalo říct, že je to až groteskní sledovat, kam postupně dospěla po 30 letech od sametu tato společnost.
  Protože to za co byl tenkrát gen. Lorenc odsouzen, byla marginálie ve srovnání se skutečnými komunistickými zločiny. Ty 4 roky dostal jen proto že to bylo před vojenským soudem. A když se vrátil ze Slovenska už ani nebyl společenský zájem jeho trest obnovit a zavřít ho. Třeba proto, že to byla doba, kdy většina skutečných komunistických zločinců byla našimi soudy osvobozena.

  Spíše je zajímavé se pak podívat na onu besedu na kterou byl nyní pan Lorenc jako vybraný zloun pozván. Kupodivu (kupodivu) mu jeho pozvaní oponenti vůbec nevyčítali to za co byl souzen a odsouzen. Protože by trvalo hodně a hodně dlouho vysvětlovat studentům a divákům,o co vlastně právně šlo. A navíc si dovolím jedovatou poznámku, kdyby to pochopili, asi by je rychle napadlo, že podobnou pravomoc má dneska každej policajt a žádný kriminál mu za její zneužití nehrozí.

  Tudíž – jak se dá dohledat z popisu té diskuze na VŠ, ta se sestávala povětšinou z nadávání jeho oponentů do komunistů a bolševiků, a připomínání hrozných komunistických zločinů (obecně) – což je jistě obecně správně, jenže opakuji to nemělo s gen Lorencem a jeho soudem prakticky nic společného..

 11. petr pergler napsal:

  Uvezu to pane Lorenz?

 12. Josef napsal:

  Koho chcete potrestat a jak?Každý devátý Čech byl komouš,lihové milice byly ozbrojené,STB +VB v plné síle.Věřil jsem,v sametovou revoluci,dnes jsem si jistý,že to bylo organizované právě Lorencem a KGB.Soudruzi zjistili,že to dál nejde ekonomicky utáhnout,potřebovali legalizovat své majetky.Jedině co se mohlo udělat byl zákaz KSČ dnes KSČM.Dnešní komunista= zločinec a zrádce.

 13. Pavel Novák napsal:

  Víte tohle je kauza, která se za námi bude táhnout, jak červená nit a vždy bude jitřit každou populaci. A to jen díky neschopnosti a též, že se toho každý bál, jako horkého bramboru!

 14. Joasef napsal:

  – nevim.ale zřejmě jste všichni hodně mladí am těžko se orientujete v té době – kde se měli vzít lidé na řízení státu ,když na školách byli samí komouši a každý student byl nějakým způsobem přimknut k režimu. Dělal jsem na okrese tu sametovou revoluci !!! – víte co se stalo – nikdo nechtěl dělat předsedu okresu – nakonec to vzal důchodce – proč ?? — protože nikdo tomu ještě tehdy nevěřil a byli jsme rádi, když funkce ,které byly rozhodující opět vzali bývalí přisluhovači režimu !!! Moc je všechno skreslené především bývalými komouši do roku 1968!!!!

 15. Tondach napsal:

  Nenadávejte Lorencovi, když jste si zvolili Babiše….nadávejte sami sobě! To je furt keců o komunistech, mlátičkách a estébácích! Vždyť jsou VŠICHNI NĚKÝM ZVOLENI
  V tom je ten průser průserů!
  Sobotku jste zadupali do hnoje kvůli estébákovi …..

 16. Pavel Liska napsal:

  A jaký je rozdíl mezi Lorenzem a Čalfou nebo Dlouhým ? Čalfa byl členem exekutivy totalitního státu. On se podílel na řízení zločinného režimu. Jako člen výkonné moci. Pomáhal utvářet totalitní normy a zákony. Nic se mu nestalo. Generál Lorenz totalitní zákon porušil a byl stíhán a odsouzen. Asi byl moc aktivní a jak se říkalo… Aktivní bl..c je horší než třídní nepřítel. A někdo musel z Čalfy a podobných sejmout jejich viny. A oni to věděli. Proto to nechali všichni vyhnít… V čele se soudci, členy KSČ. Typicky české…. K zblití.

 17. Bohumil napsal:

  vše bylo domluveno , žádný převrat se tu neděl ,vše se událo díky Gorbačovovi , jak spojení Němců tak změna režimu ve východním bloku !!akorát že dosazená vláda u nás zpackala , prodala kde co , včetně evropských i ruských trhů , prach sprostě to tu prodali i s námi , potřebovali nasadit ceny , srazit zemědělství i výrobu , průmysl , jak říkám byli dosazeni kdyby to dostal ekonom Komárek ten by to nepustil ,proto taky boj s  Klausem prohrál díky lžím o utahování opasku , o dohnání ZÁPADNÍ Evropy

 18. astv napsal:

  Nebyl ve vězení, protože mu to zařídil Havel. Havel udělal s nejvyššími komunisty dohodu o předání moci za beztrestnost.
  A dnes komunistické činy ještě kdejaký svádí na současnou KSČM, přestože ze členů současného vedení tehdy nikdo u moci nebyl a to ani vzdáleně.
  Jó, Vašík, ten nám tu hezky nadrobil.

 19. Rudolf napsal:

  Generál Lorenc je zcela jistě symbolem špiclování za minulého režimu.
  Kdyby nová polistopadová generace v čele s Havlem měla čisté svědomí, tak by bývalé komunistické přisluhovače bez milosti odrovnala. Národ to očekával, ale staré struktury včetně gen. Lorence drželi a stále drží kompromitující materiály, takže boj proti nim je značně mlhavý.
  A to, že Havel využije jakývkolik prostředků v situaci když to pro něj není kontroverzní, potvrzuje jeho souhlas a výrok „humanitární bombardování“ v Jugoslávii v roce 2009 a také průběh volby prezidenta v roce 2007, kdy vzhrá.l o jeden hlas jen díky tomu, že nechal v den voleb zadržet svého největšího kritika doktora Sládka a tento jediný hlas rozhodl o Havlově vítězství

Přidávání komentářů není povoleno