Rusko jako vůdčí národ světa? Zkreslený dalajlámův výrok ignoruje demografickou časovanou bombu

Napsal/a Aleš Rozehnal 25. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Zpravodajské servery, které bývají označované jako proruské nebo prokremelské, přinesly zprávu, že dalajláma ve svém projevu k účastníkům Synergy Global Forum prohlásil, že Rusové mají potenciál stát se vedoucím národem na světě. Skutečnost je ovšem poněkud jiná. 

Dalajláma žádný takový výrok nepronesl. V rozhovoru však prohlásil, že Rusové jsou velkým kulturním národem a že Rusko má velký potenciál, aby přispělo k tomu, aby toto století  bylo stoletím dialogu a nikoli érou násilí.

S tímto jeho prohlášením lze bezesporu souhlasit. Je nepochybné, že Rusové jsou velkým národem,  a to nejen početně, a že mezi Rusy vždy patřily a patří největší osobnosti světové vědy a umění. Ale…

Rusko jako vůdce světa?

Ruská populace vzhledem ke své velikosti zahrnuje jak urbanizovanou inteligenci, tak skupiny, které žijí v podstatě nomádským způsobem života, jak moderní pravoslavné věřící, tak bojovné islamisty.

Na druhou stranu není možné zavírat oči před tím, že existuje mnoho faktorů, které činí možnost, aby se Rusové stali „vedoucím národem na světě“ (jak si dalajlamova slova přeložil třeba kremelský Sputnik) velmi problematickou.

Prvním faktorem je špatná demografická situace. Rusové vymírají a stárnou. Není to ovšem pouze vymírání a stárnutí, které je patrné ve všech vyspělých zemích.

Situace v Rusku je ještě vážnější. Průměrná délka života mužů je 64,7 let, průměrná délka života žen 76,3 let. V tomto ohledu je Rusko až na 110. místě na světě, hned za Severní Koreou.

Přibližně čtvrtina ruských mužů umírá již před dovršením věku 55 let. Většinou je důvodem alkoholismu, srdeční onemocnění nebo rakovina plic. Na třetím místě důvodu úmrtí je AIDS a do první dvacítky patří rovněž násilná smrt.

Úpadek ruského národa

Viníky této situace jsou levná vodka a cigarety, ale rovněž přísun levného heroinu z Afghánistánu. Vodku pije pravidelně i přes 70 % dětí ve věku 15 – 17 let a v zemědělských oblastech dosahuje tento podíl výše 90 %.

Rusové v produktivním věku ubývají dokonce ještě větší rychlostí, než jakou se snižuje celkový počet příslušníků ruské populace.

Pouze 30 % ruských dětí se narodí zdravých. Kvůli nedostatečné zdravotnické péči se z nemocných dětí stávají nemocní dospělí. Polovina odvedenců do ruské armády nemůže kvůli zdravotnímu stavu vykonávat plnohodnotnou vojenskou službu.

Největší úbytek zaznamenávají Rusové ze slovanské části populace. Naopak přibývá populace muslimské a asijské, a to jednak z důvodu větší porodnosti, ale i z důvodu imigrace.

Některé části Ruska se tak stávají převážně muslimské nebo asijské, což bude přinášet do budoucna obdobné problémy, jaké jsou známy ze vztahu slovanských Rusů a Čečenců či Dagestánců.

Ruští muslimové a Asiati navíc představují méně vzdělanou a chudší část ruské populace. Negativní roli hraje rovněž útěk ruských mozků do západní Evropy a USA.

Tato negativní demografická fakta mohou v dlouhodobém výhledu znamenat jednak úpadek ruské moci, ale i úpadek ruského národa.

Rusko jelcinovské i putinovské

Dalším problémem je mimořádně hluboká sociální stratifikace ruské společnosti, která je brzdou vytvoření společenské koheze. V posledních desetiletích Rusové prokázali, že jsou svobodymilovným národem, který touží po demokracii. Svoji představu demokracie však formulují velmi obtížně.

Podle průzkumů veřejného mínění Rusové odmítají americkou formu demokracie. Domnívají se, že Rusko vyžaduje specifickou formu demokratického uspořádání, kterou však zatím nedefinovali. Jak jelcinovské, tak putinovské Rusko je určitou formou řízené demokracie s autokratickými prvky.

Rusům je také vlastní pocit ohrožení cizím světem. Tento pocit se dá na základě historických zkušeností pochopit, nicméně může být brzdou plné integrace do světa svobodných, demokratických a sebevědomých národů.

Ze všech výše uvedených důvodů je zřejmé, že cesta k naplnění výroku, který byl vložen dalajlámovi do úst, tedy že Rusové mají potenciál stát se vedoucím národem na světě, by byla více než obtížná.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)