Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: TONDA TRAN / CNC / Profimedia
,

Aleš Rozehnal: Prezidentův cholesterol není věc veřejná. Jeho vážné choroby však ano

KOMENTÁŘ. Vysoký cholesterol nebo hladina cukru jsou vrcholně soukromou věcí každého člověka, včetně prezidenta. Nemoci ovlivňující schopnost hlavy státu vykonávat funkci, zejména pokud omezují úsudek a snižují mentální schopnosti, by však veřejnost znát měla. Prospělo by to i samotným veřejným osobám, které by se vyhnuly občas nešetrným spekulacím médií.

Chování prezidentovy administrativy přímo nahrává spekulacím o zdravotním stavu hlavy státu. Zemanovi lidé jeden den oznamují, že prezident je zdráv a těší se na program budoucích dní, druhý den ruší veškerý program a třetí den nedokážou skrýt, že nemohoucího prezidenta převážejí do nemocničního zařízení.

Prezidentův ošetřující lékař na tiskové konferenci nesdělil vůbec nic s odkazem na lékařské tajemství. Má samozřejmě pravdu. Není však zároveň zdraví prezidenta věcí veřejnou?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Je nepochybné, že zdraví člověka je jeho navýsost osobní záležitostí. Na druhé straně je zřejmé, že i informace o zdraví člověka je někdy do určité míry věcí veřejnou. Je tomu tak například u pilotů, kteří musí oznamovat zaměstnavateli výsledky svých zdravotních testů, nebo u osob, které jsou nakaženy přenosnými chorobami.

Společným jmenovatelem těchto zásahů do soukromí jedince je ochrana veřejného pořádku. Otázkou tedy je, zda může špatný zdravotní stav prezidenta tento veřejný pořádek ohrozit.

Cukrovka je soukromá věc

Zdraví člověka je delikátní záležitostí a existuje celá řada etických i právních norem, které ho činí pro ostatní nepřístupným.

Informace o nemoci člověka má velmi emotivní náboj. Navíc informace o nemoci člověka může snížit jeho lidskou důstojnost. Není rovněž žádoucí stigmatizovat nemocné osoby, protože jejich vylučování z veřejného života by vedlo k jeho ochuzení.

Zjevně zde však vzniká potřeba vybalancovat individuální právo na soukromí, čest a důstojnost a právo veřejnosti na informace.

Informace o zdraví prezidenta by měly být rozděleny do dvou kategorií. První z nich jsou nemoci, které nemohou ovlivnit výkon jeho veřejné funkce. Jedná se o širokou paletu nemocí, jako je například vysoká hladina cholesterolu nebo diabetické onemocnění. Tento okruh nemocí by měl zůstat vrcholně soukromou věcí každého člověka.

Další skupinu tvoří nemoci natolik závažné, že ovlivňují schopnost prezidenta vykonávat jeho funkci, zejména pokud omezují jeho úsudek a snižují jeho mentální schopnosti. A to i v případě, že je takové ovlivnění dočasné. V takových případech totiž nemoc prezidenta může ovlivnit veřejný pořádek a může mít vliv na veřejné záležitosti.

Ať mluví odborníci

Informace o těchto typech nemocí by měl prezident, respektive jeho úřad zveřejnit. Stejně tak by měl zveřejnit informace o nemoci, která ohrožuje jeho život v krátkém časovém výhledu a může vyústit v to, že nebude schopen dokončit svůj mandát nebo ho nebude moci po delší dobu vykonávat.

Zdraví každého je unikátní a před zveřejněním informací o něm musí být zváženo mnoho faktorů, jako například možnosti léčby, stádium choroby a tak dále. Takové posouzení může učinit pouze odborník, který je důkladně obeznámen se zdravotním stavem dotčené osoby.

Pokud by zveřejnění informací bylo svěřeno odborníkovi, vyhnul by se prezident podezření, že určité informace tají, stejně jako by se vyhnul někdy velmi nešetrným spekulacím médií.

Větší otevřenost by nakonec mohla být ku prospěchu nejen veřejnosti, ale i samotným veřejným osobám.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Vladimír Komárek napsal:

  Spinkal…ale ne byl v kómatu; jeho stav jsme stabilizovali; mentálně není a už nikdy nebude schopen prezidentovat.
  Teď si vyber: Ovčáček prokazatelně běžně lže jako když tiskne; o autorech druhých výroků toto neznáme, ale protože jsou všichni lékaři – tak já tedy věřím lékařům.

  • LUDĚK napsal:

   Muže to být vše uplně jinak -doběře zahraný divadlo,jelikož hradnímu triu věřit nelze

 2. vlad napsal:

  Myslím si, že téměř každý člověk ví, proč někteří novináři a senátoři, zejména Fišer a Láska urputně a nekompromisně žádají co nejdetailnější informace o zdraví prezidenta. Nehledejte za tím empatii, projev lidskosti, úcty nebo starostlivost.
  Jako supi krouží nad pomyslnou mrtvolou, (někteří novináři psali o úmrtí prezidenta), aby mohli klovnutím svých zobáků přesvědčit sebe i ostatní, že začala hostina a boj o prezidentské pravomoci a post prezidenta, to je důvod jejich zájmu. Jako hyeny, snažící se urvat kus masa z ještě teplého těla, nalokat se krve a být omámen mocí, která tak snadno spadla do klína.
  A říci , doslova vyřvat z plna hrdla plného krvežíznivosti do celého světa: “ Odstranili jsme nenáviděného Babiše a prezidenta v během jedněch voleb, radujte se a veselte se s námi.“
  Fišer a mnozí jiní se už třesou na post prezidenta a Láska mu zdatně sekunduje v jeho nenasytné touze po moci. Jen to, že prezidenta nevolí Parlament trochu kalí jejich radost, ale v této politické sestavě se snadno může vše vrátit do starých kolejí a není tak problém vzít sprostému lidu jeho výsadu, s odůvodněním ochrany demokracie. Za tímto vyprázdněným sloganem se schová jakákoli nenávist, zlořečenství, vztek a slabošství. Tolikrát už to prokázali.
  Tak co, páni doktoři, jak dlouho budeme čekat, až zazní umíráček? To je ta pravá otázka, co je nejvíc pálí a dělá vředy těle ale především na duši těm, kteří se už nemohou dočkat.

  • Pavel napsal:

   Postihl tě hysteráček jako když vyšije. Pro info, hradní čučkař nebyl zvolen pro to, aby trávil svoje dny na hradě ve vegetativním stavu. Hradní čučkař byl zvolen, aby plnil určitou ústavní funkci. Pokud ji není schopen plnit je nutno rychle hledat náhradu.

   • josef napsal:

    …stále je tady zkušenost s Václavem Havlem, který se ve funkci prezidenta také zdravotně „ukázal“ v tehdy jeho mladším věku a v daleko horším stavu a neporovnatelně i v delší době nepřítomnosti zdravotní a rekonvalescenční (to byly měsíce a čtvrtletí mimo). A mj. v tu dobu od r.1998-99 až do svého jmenování velvyslancem ve Francii (poč.r.2003) se „nacházel“ ve funkci ředitele politického odboru prezidenta ČR Pavel Fischer… Bude-li nyní prezident určitou dobu ve stavu nemoci (resp.i násl. rekonvalescence), tak to nebude zdaleka dosahovat ani 1/10 zdravotní nepřítomnosti Václava Havla za celou jeho dobu „prezidentýrování“ (on pookřál vždy jedině když USA se „mírově bránily“ ve světě…).

    • Pavel napsal:

     Ano, stále je tady zkušenost s Václavem Havlem … o kterém jsme na rozdíl od hradního čučkaře byli o jeho zdravotním stavu zpravování v přímém přenosu, přičemž a opět narozdíl od hradního čučkaře Havel svoje ústavní funkce přes své nemoci vykonával. Nestalo, se že by jako hradní čučkař skončil ve vegetativním stavu a nebylo jasné, zda bude vůbec schopen POVĚŘIT premiéra. Zkus se příště josef neztrapňovat a citovat výroky současné a nikoli historické z dob, kdy snad existovala šance, že čučkař v dohledné době nějakou rekonvalescenci podstoupí. No možná rychlý transport do moskvy nebo do pekingu by mu dával určitou šanci. Tam byl v dobách svého čučkařství vždycky šťastný.

     • josef napsal:

      …rychlé transporty míval jen Václav Havel a to třeba z Thajska (poté co zakopl a upadl, z Kuvajtu emírovým soukromým letadlem… Já jsem jenom podotknul, že zatím Miloš Zeman zdaleka „nečerpal“ lékařskou péči v takové výši a délce jako Václav Havel, který byl v té době v daleko mladším věku než nyní je Miloš Zeman (při životosprávě přibližně podobné pro oba…).

     • Pavel napsal:

      Nikoli, tys jen jako obvykle fantazíroval. A v tomto duchu ti bylo odpovězeno, rychlý transporte. Samozřejmě vůbec nejde o to, co kdo čerpal. Jde jen a pouze o to, že podržtašky hradního čučkaře se hysterický ohánějí Havlem, když se občané pídí po zdravotním stavu současného prezidenta, který není v současném kritickém momentě sto vykonávat své ústavní funkce. Havel při tom vždy i při svých nemocech své ústavní funkce vykonával.

  • Sámo napsal:

   Především si za všechny ataky na svou osobu může prezident Zeman sám. Když byl ještě v lepším mentálním i fyzickém stavu, tak nevynechal žádnou příležitost, aby dehonestoval kohokoliv, kdo mu nebyl sympatický a nedej Bože mu řekl otevřeně pravdu. Teď je v takovém stavu v jakém je a pořád z Kanceláře prezidenta republiky vychází informace o tom, že je v pořádku a že bude moderovat sestavení nové vlády.

  • Tondach napsal:

   Zpráva o tom, zda je prezident schopen vykonávat svou funkci nejsou žádné detailní informace ani supi kolem něj nekrouží a tak dále a tak dále ….

  • Vladimír Komárek napsal:

   Plácáte (patrně koblihářské) nesmysly. Pokud je pan prezident „vypitej“, tak je povinnost každého…i lékařů, toto veřejně oznámit. Ono to tak s těmi násosky už dříve bylo – např. Gottwald – a znovu možná aktuálně je a zase někdy může být.
   Bez ohledu na to, kdo je ten prezident. Zeman je mi jako člověk naprosto ukradenej a vůbec mě nezajímá (jedině asi z pohledu, že zřejmě vlastní vinou si oddělal játra a léčí se patrně z veřejného rozpočtu – alespoň tzv. „Hrad“ neuvedl, že by si VIP léčbu platil jinak. To však není jediný takový.)

  • Pavel napsal:

   Hysterické vladovy fantasmagorie nic nemění na tom, že prezident byl zvolen, aby vykonával určité ústavní funkce. Pokud je jako teď nevykonává je třeba, aby byl nahrazen, jako kdokoli jiný. Za ležení v posteli plat nebere.

  • kekes napsal:

   Pravda pravdoucí. Myslím, že tak to cítí většina národa. Bohužel ta většina, která neumí vést nabubřelé řeči na veřejnosti a v tisku. Odstranit nepřítele a zpátky ke korytkům, to je jediné o co jim jde. Bohužel ti mladší nevědí co ti, kteří se chystají vládnout v minulosti prováděli. Nevypověditelné smlouvy, rozkradené peníze…., a začnou znovu. Máme se na co těšit.

 3. A. S. Pergill napsal:

  Problém je, že z medicínského hlediska nemůžete dělat nějakou ostrou hranici mezi tím, co v článku označujete za „soukromé“ a veřejné. On i ten vysoký cholesterol nebo diabetes (o vzájemné kombinaci ani nemluvě) může způsobit, že na člověka rychleji nasedne únava (což může mít dopad na nějaká důležitá jednání, i s mezinárodním dosahem) – znají to třeba šachisté. Na druhé straně ani rakovina v posledním stádiu, pár dní před smrtí, nemusí narušovat mentální způsobilost.
  Tady, obávám se, platí buď vše nebo nic.
  Druhou věcí je, že v současné době jsme po dosti silném zpřísnění pravidel pro oznamování údajů o zdravotním stavu i osobám blízkým. Takže ten požadavek (zcela jistě alespoň částečně oprávněný) jde vysloveně proti proudu.

  • Tondach napsal:

   Zase jen nesmyslný blábol! Prezident není normální běžný pacient právě proto, že je to prezident!

   • A. S. Pergill napsal:

    Kterýkoli ústavní činitel není „normální pacient“. Chtěl jsem jen zdůraznit, že představa autora článku o tom, že lze rozdělit poruchy zdravotního stavu politiků na „soukromé“ a „veřejné“ je dost mimo realitu, protože prakticky u žádné takové poruchy není zaručeno, že to bude stoprocentně bránit výkonu funkce a současně není zaručen ani opak.

  • Laj napsal:

   Souhlasím spíše s autorem článku než komentářem

 4. vža napsal:

  Velmi pěkně a trefně napsáno!

 5. petrph napsal:

  Ono je spíše smutné, když si novinář plete ochranu veřejného pořádku s právem médií na informování veřejnosti.
  A přitom to vychází přímo z toho příkladu v úvodu. Ano, třeba v případě pilotů je nutné, aby nahlásil v práci své zdravotní problémy a pak jim nebude povoleno (třeba nějakou dobu) pilotovat. Ale, jak snad každý rozumný člověk pochopí, není důvod předávat tuto innformaci zbulvarizovaným i médiím, aby pak plodily bombastické titulky typu zfetovaný pilot mohl (mohl) havarovat a zabít stovku lidí.. ( když to třeba znamená že dostal nějaké léky na a sedí doma).
  Takže nějak podobně to má fungovat i u pana prezidenta – jistě že by bylo vhodné, (a škoda že tak není), kdyby existovat nějaký oficiální protokol, dle kterého by ošetřující lékaři informovali neprodleně další ústavní činitele, pokud prezident nemůže ze zdravotních důvodů svou funkci vykonávat, proč, a taky na jak dlouho.
  Ale médiím do toho, slušně řečeno, nic není..

  • A. S. Pergill napsal:

   Médiím do toho je v tom smyslu, že ty politiky platí občané z daní a ti mají právo být o tom informován (jinak než médii to patrně nejde)i, asi jako majitel fabriky má právo být informován o ožralém dělníkovi.

Přidávání komentářů není povoleno