Aleš Rozehnal: Podle Miloše Zemana ovládá upatlané čecháčkovství i Washington D.C.
GLOSA. Záměr pražských radních přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova označil Miloš Zeman za klasický projev malé, upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat. Možná i sám Miloš Zeman by byl překvapen, kolik upatlaných čecháčků se po celém světě vyskytuje.
Tak například upatlaní čecháčci zřejmě ovládli i městskou radu Washingtonu D.C., která jednomyslně odsouhlasila přejmenování části ulice před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova.
Podle vzoru Sacharov
Přejmenování mělo být vzkazem pro ruské demokraty, že nejsou zapomenuti, a vzkazem pro Američany, že Rusko není pouze Putinova autokracie. Význam přejmenování je o to větší, že v Rusku jsou vzpomínky na Borise Němcova systematicky potlačovány. I pouhé umístění květin na místě vraždy Němcova vede jen k tomu, že jsou přes noc odstraněny.
„Upatlané čecháčkovské“ snahy mají navíc ve Spojených státech hlubokou tradici. V roce 1984 přejmenoval Senát a washingtonská městská rada ulici, na které se tehdy nacházela sovětská ambasáda, na ulici Andreje Sacharova.
V roce 2016 americký Senát také hodlal přijmout zákon, podle kterého byla přejmenována ulice před čínskou ambasádou podle Liou Siao-poa, což byl čínský disident a nositel Nobelovy ceny míru, který zemřel pouhé dva týdny po propuštění z čínského vězení.
Prezident Barack Obama však prohlásil, že bude zákon vetovat, čímž celá záležitost skončila a aspoň těmto „upatlaným čecháčkovským snahám“ byla učiněna přítrž.
Zarazit to v zárodku
Upatlaní čecháčci se však nevzdali a po Washingtonu pojmenovali po Borisu Němcovovi náměstí i představitelé Vilniusu. Tento krok vyvolal ostré protesty Ruska a ruský velvyslanec v Litvě Alexander Udalcov obvinil vilniuské politiky z toho, že se opičí po Washingtonu.
Jméno Borise Němcova nese i náměstí blízko ruské ambasády v Kyjevě. Starosta města Vitalij Kličko při této příležitosti prohlásil, že toto náměstí bude pracovníkům ruského velvyslanectví každý den připomínat lidi, kteří bojují za pravdu, demokracii, spravedlnost a lepší budoucnost.
V této souvislosti je třeba připomenout, že Boris Němcov ostře kritizoval akce Ruské federace nemířené proti Ukrajině, anexi Krymu a přítomnost ruských vojáků v Donbasu.
S obdobným návrhem přišel i opoziční radní estonského Tallinnu. Upatlané čecháčkovské snahy v tomto městě však v zárodku zarazil tallinnský starosta. Jak je vidět, upatlané čecháčkovství se rozpíná po celém světě. Ještě, že máme prezidenta, který se tomu umí postavit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Buďme k sobě upřímní. Kdo je tady udavač – práskač – bonzák?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Tak jestli Obama, první (víceméně) černošský president USA, učinil přítrž nějakým „upatlaným čecháčkovským snahám“, a teď ještě tradice toho v USA… Tak třeba někdy v 80.letech v případě Jihoafrické republiky, jejíž systém apartheidu, fakticky vycházející z bělošského rasismu, silně komplikoval její mezinárodní vztahy, celkem logicky např. i s ostatními africkými, černošskými státy, tak na nějaká jednání mezi USA a JAR (ale teď vůbec, vůbec nevím, o co se jednalo, ale podala o tom zprávu i naše tehdy ještě komunistická televize nebo rozhlas) měli Američané vyslat nějakého černošského zástupce… Tak na tu jihoafrickou stranu to také působilo jako provokace…
Svým výrokem Pán prezident Miloš Zeman o sobě nechtě přiznal, že je malý upatlaný Čecháček. A v tom má pravdu, když ho v dětství jeho maminka řezala vařečkou.
Nicméně málo na vařečku tlačila. Jako důkaz budiž přijat fakt, že vychovala namyšleného spratka, který musí mít vždy pravdu, kterému lež není vůbec cizí, kterého „zdobí“ nejen buranství, ale i nenávist ke každému, kdo se opováží mu netleskat.
A to víte, že naše ambasáda v Moskvě se nachází na ulici Julia Fučíka? No není to nádhera?
Podobné aktivity jsou politickým symbolem a jako takové patří mezi relevantní politické nástroje. V ideálním případě by Praha mohla přejmenovat po paní Michalákové ulici, kde sídlí norská ambasáda, po panu Makarovi ulici se sídlem britské ambasády, po panu Fránkovi ulici s řeckou ambasádou a po panu Saganovi ulici s ambasádou Francie. Je vůbec dost divné, že evropská komise, která má takovou dojemnou stsrost o úroveň právního státu v Polsku a Maďarsku, úplně ignoruje brutální zneužívání úřední pravomoci a igorování elementárních právních zásad ve Francii a Řecku. Co takhle o tom něco napsat, hlídací pejskové ?