Aleš Rozehnal: Oduznání Kosova by bylo neobvyklé, leč i v souladu s mezinárodním právem
KOMENTÁŘ. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že na nejbližší poradě čtyř ústavních činitelů České republiky předloží návrh na oduznání nezávislosti Kosova. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na to reagoval, že když již Česká republika uznala stát za existující, není možné uznání odvolat. Je to skutečně tak?
Zrušení uznání státu je samozřejmě velmi neobvyklým krokem, ale teorie mezinárodního práva, jakož i praxe mezinárodních vztahů, tento úkon považuje v určitých případech za legitimní.
Uznání státu není smlouvou ani nějakou daností, ale závisí na splnění objektivních kritérií. Nic ale nezaručuje, že tato kritéria bude stát splňovat jednou provždy. Pokud stát ztratí nezávislost nebo potřebnou míru koheze jakožto organizované komunity, zaniknou zároveň podmínky pro uznání takového státu a mezinárodní společenství má právo na to reagovat.
Nebylo by to poprvé…
Zrušení uznání státu se většinou neděje explicitně, ale implicitně tím, že stát uzná nového suveréna nad určitým územím a obyvatelstvem. Zrušení uznání státu může být velmi efektivním řešením problému slabých nebo nefunkčních států a existují pro něj i historické precedenty, které jsou důležitým zdrojem mezinárodního práva.
V roce 1932 například Japonsko oznámilo Společnosti národů, že nepovažuje Čínu za organizovaný stát ve smyslu její charty, čímž fakticky zrušilo uznání tohoto státu. Nutno ale poznamenat, že pravým důvodem bylo právní ospravedlnění následné agrese proti Číně.
Dalším případem zrušení uznání státu může být zrušení uznání Čínské republiky (Tchaj-wan), které provedly Spojené státy poté, co uznaly Čínskou lidovou republiku. USA nyní ke státu Tchaj-wan nezaujímají žádné oficiální stanovisko a styky s ním udržují prostřednicím neziskové organizace Americký institut na Tchaj-wanu.
Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.
Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org
Moderní mezinárodní právo, které je založené na systému úplné teritoriální suverenity a vlády nad určitým územím, čelí novým výzvám. Touto výzvou je zejména existence oblastí, které nesplňují definiční znaky státu podle mezinárodního práva a jsou ovládány nadstátními nebo jinými ozbrojenými skupinami.
Formální státní suverén však nemá nad těmito oblastmi žádnou nebo jen malou kontrolu. Takovými oblastmi jsou například Somálsko, Kurdistán či Vazíristán. Vyvolávají nestabilitu nejen u svých sousedů, ale ohrožují i mezinárodní pořádek, protože jsou často útočištěm teroristů a dalších zločinců.
Pokud by například mezinárodní společenství zrušilo uznání pakistánské suverenity nad Vazíristánem, což je oblast u hranice s Afganistánem, nad kterou pakistánská vláda není schopna či nechce vykonávat kontrolu, umožnilo by to koalici NATO i Afghánistánu provést vojenský zásah.
Tento region je totiž ovládán skupinami, které útočí jak na Afghánistán, tak na Pákistán, a které de facto vykonávají vládu nad celým Vazíristánem. Dokud ke zrušení uznání nedojde, znamenal by takový zásah agresi proti Pákistánu, která by byla v rozporu s mezinárodním právem.
V čím zájmu je oduznat Kosovo?
I zrušení uznání suverenity nad částí území má v mezinárodním právu precedent, neboť například v roce 1940 zrušila Velká Británie uznání italské suverenity nad Etiopií.
Pokud nedojde ke zrušení uznání suverenity státu nad oblastmi, které nemá pod kontrolou, musí být paradoxně mezinárodní pořádek zajištěn pouze cestou porušení mezinárodního práva, tak jako se tomu stalo například v roce 2008, kdy turecká armáda zaútočila na oblast obývanou Kurdy v severním Iráku, ze které byly na Turecko podnikány stejné útoky jako podniká Talibán z Vazíristánu.
Oblasti, kterým bude odejmuto uznání a které nebudou pod vládnou nového suveréna, by zřejmě podléhaly obdobnému režimu jako moře podle Úmluvy OSN o mořském právu a neocitly by se tak v právním vakuu.
Otázkou tedy nemá být, zda může Česká republika zrušit uznání Kosova, ale zda je to v jejím zájmu a zájmu světového společenství.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Petr Fischer: Slovo roku a úpadek duševní činnosti lidského pokolení
Buďme k sobě upřímní. Kdo je tady udavač – práskač – bonzák?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
14 komentářů
Pan Schwarzenberg patrne myslel mezinarodni blamaz, kterou by znamenalo oduznani pote, co uz jednou bylo Kosovo uznano – bez racionalni argumentace. Ale v zemi, kde se vlada ridi pruzkumy verejneho mineni, je mozne asi vsechno.
No to je sice hezké že pan Schwarzenberg se bojí mezinárodní blamáže, ovšem potíž je v tom, že to byl on sám kdo to uznání Kosova v Topolánkově vládě jako ministr zahraničí doporučil, i když byla řada politiků u nás proti – a celosvětově asi tak polovina států dodnes Kosovo neuznalo (a mělo k tomu své důvody).
TAk jestli si snad nebojí o vlastní blamáž, od té doby co zakládal s Kalouskem TOP09 , a pak ještě konkuroval Zemanovi jako „šlechtic evropského významu s vynikajícími diplomatickými schopnostmi“ už i jeho renomé dosti pohlaslo..
Kosovo de facto existuje. V Kosovu je 90% albánská většina. Hrabat se v tom, kdo kdysi byl válečný zločinec je sice zajímavé – ale mimo mísu.
Váleční zločinci byly v jugoslávských válkách na všech stranách – a nejvíce jich bylo mezi Srby, které Miloš Zeman nezřízeně miluje.
………
Kdyby proti Srbsku nezasáhlo NATO, tak by Miloševič pravdu „učinil Kosovo Srbským“ – a to tak že by Kosovany částečně vyvraždil, z větší části však vyhnal kam jinam než do Střední Evropy která je pro Kosovany první na ráně.
Takže bychom na etnickou čistku „srbské Kosovo“ doplatili především my sami ve Střední Evropě. ¨
Když se panství srbů zbavili ostatní jugoslávské nárdy, proč by se t nemělo týkat i kosovských albánců, kterých je více než slovinců a černohorců?
………
Fandit Srbsku je panslavistický id….tismus. At si zvykají – Češi si už také zvykli žít bez Slovenska, bez Slezska a bez Horní Lužice, které kdysi patřili k česku.
Jenom když je tu zmíněno např., že Velká Británie v roce 1940 oduznala italskou suverenitu nad Etiopií… Tak to může být ostatně případ zčásti dobře srovnatelný s pro nás tak problematickou mnichovskou dohodou.
Jenom dost zásadní rozdíl je samozřejmě v tom, že, na rozdíl od mnichovské dohody, na italském vpádu a okupaci Etiopie v letech 1935/6 se Velká Británie sama samozřejmě nepodílela, jen dodatečně uznala vytvořený status quo…
Jestli bych si dovolit doplnit jeden poměrně významný fakt – i když se omlouvám, pokud bude pro většinu čtenářů dávno známá věc . Totiž, cituji z Wiki cz, heslo „Seznam států a mezinárodních organizací podle postoje k nezávislosti Kosova“ jedinou větu „K 19. lednu 2019 Republiku Kosovo uznalo 106 uznaných a neuznaných států světa, jmenovitě 103 ze 193 (53 %) „. Které státy to byly či nebyly si může každý čtenář najít sám. Tudíž, samozřejmě souhlasím s panem Rozehnalem že ČR to právo formálně má, stejně jako mohla od začátku Kosovo uznat nebo uznat. Jenomže, podstatná otázka není -zda- ale -proč-, takže doufám že pan prezident Zeman svůj návrh i do médií fakticky zdůvodní (dejme tomu právě aktivitami v Kosově během občanské války v Jugoslávii). Teprve na tom by se dalo poznat, zda ČR dokáže vést samostatnou zahraniční, politiku a nebo je ideologickým vazalem jedné či druhé světové strany.
Věc druhá, asi by stálo za to vysvětlit, co znamená termín „Zrušení uznání státu“ fakticky. Protože, předpokládán že nějaký počet občanů Kosova žije v ČR ,nebo skrze něj projíždí za dalšími aktivitami zapadněji v EU, může takto působit řada kosovských firem, ale i našich,které s nimi mají sepsané smlouvy,.. atd– Tudíž, chápu-li to správně „zneplatnění uznání státu = i zneplatnění uznávání jím a pro něj vydaných dokladů a řady dalších právních vztahů“ Zda by to naše úřady stihly v nějakém rychlem čase a bez průtahů, silně pochybuju. Jenomže vzhledem k tomu že se nyní rovněž blíží již jednou odložené datum brexitu, tak by to byl spíše zázrak
Když čtu výraz „moderní mezinárodní právo“, tak moje důvěra ve spravedlnost a v právo jako takové , prudce klesá …
Tak i spravedlnost podléhá módním vlnám a může být zastaralá anebo moderní.
Nevím co si o tom myslet. Každopádně to ve mě důvěru ve spravedlivý řád světa nijak neposiluje. Co bylo před 20-ti lety bílé, tak je po aplikaci „moderního“ práva černé…
Divné a nelíbí se mi to.
Rusko vytahuje Kosovo jen na odvedení pozornosti od jediné vážné současné krize v Evropě. A to je obrušovací konflikt na východní Ukrajině.
Každému normálně uvažujícímu člověku je jasné, že v případě oduznání Kosova (kde je jen 7% Srbů) všemi státy vznikne nárok Srbska na sjednocení území. Co z toho na Balkáně může vzniknout….to snad nemá cenu komentovat.
Takže nechte Kosovo Kosovem.
Ano, v Kosovu dnes žije jen 7% Srbů. Žilo by jich tam víc, kdyby je machometáni dílem nevyhnali, dílem nepovraždili.
Toto se ovšem dálo i v osvíceném Rusku – SSSR – Rusku. Že se nějak změnilo demografické složení obyvatel.
Například že čečeni a tataři byli vyhnáni do kazašské pouště.
KAMPAK BY ASI BYLI VYYHNÁNI KOSOVANÉ?
Přesně jak se obávali rakouští politici – vyhnané 2 miliony kosovanů by šli k nám, do střední Evropy.
Můžeme být jenom vděčni za zásah NATO – Kosované zůstali tam kde jsu.
Kosovo je dílem neuznávání mezinárodního práva. Srbové mají právo být rozhořčeni, že jim kdosi zabral území a bez Rozhodnutí OSN se vytvořil samostatný stát. Je to aspekt bezpráví, úplně stejného jako je záležitost Krymu. Obě záležitosti jsou autentické v rovině mezinárodního práva. Kosovo je ale problém, který se šíří Evropou, problém zvaný duchovní ideologie, která v zásadě není liberální, naopak je jednotná ve smyslu sama sebe. Nerespektuje hranice (pokud to sama nepotřebuje), protože se šíří plošně a bohužel i dle platných zákonů. Bohužel míním s tím, že kdyby taková ideologie byla stvořena dnes, tedy bez černého zlata, byla by hned zakázána jako nehumanitní a společensky nepřijatelná z hlediska podněcování činů proti životu.
CSSR a SSSR se také rozpadlo a nikdo se z toho nepos….al.
A že z toho byl někdo zahořklý? Všichni si zvykli.
………
Pod Srby nakonec nechtěl žít nikdo – dokonce ani pravoslavní Makedonci a Černohorci.
Uznání Kosova se mi krajně nelíbilo a nikdy bych to neudělal. Ovšem „oduznáním“ bychom popřeli sami sebe a vytvořili nebezpečný precedens. Měli bychom být konzistentní. Jinak ztratíme zbytky svého kreditu. Právní obezličky a tanečky okolo legitimity uznání Kosova z nás dělají ještě větší idioty, než jakými snad ve skutečnosti jsme.
Mne by nikdo nepopřel. To nic nemění na tom, že od Zemana je to samozřejmě populismus, jako vše.