Václav Klaus na mítinku AfD v bavorském Norimberku (2017) se svou knihou o migraci. Foto: Profimedia

Aleš Rozehnal: Klausův prázdný a falešný pravicový konzervatismus

Napsal/a Aleš Rozehnal 1. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Václav Klaus starší rád poučuje veřejnost o tom, co je pravicové a levicové. Případně, co je konzervativní, co liberální a socialistické… Klausův pravicový konservatismus by ale někdo naopak mohl snadno považovat v podstatě za socialistické staromilství odmítající přijmout skutečnost, že společnost prochází vývojem.

Václav Klaus starší tvrdí, že Občanská demokratická strana opustila svůj původní pravicově konzervativní program a stala se stranou spíše levicově liberální. Něco takového je samozřejmě možné, protože tak jako vše, i politické strany se vyvíjejí.

Například dnešní britská Konzervativní strana v čele s Rishi Sunakem je zcela jistě jinou stranou, než byli Toryové v době Margaret Thatcherové.

Otázkou ale je, jak v současnosti podle Václava Klause vypadá pravý pravicový konzervatismus zasazený do středoevropských reálií.

Klaus, Fico a Okamura

Vzhledem k tomu, že bývalý prezident se již aktivně politikou nezabývá, je to možné dovodit pouze z programu subjektů, které tento pravicový jestřáb podporuje.

Z Klausovy podpory strany Svoboda a přímá demokracie se podává, že Klausův konzervatismus spočívá v co nejširším využití referenda a možnost odvolání veřejných činitelů na základě vůle občanů.

Dlužno říct, že se jedná o význačný Klausův názorový posun, neboť dříve byl zastáncem toho, že politická vůle občanů by se měla vyjadřovat ve volbách a v dobách mezi volbami by měly být zásady do zvolených těles co nejmenší.

Ale jak často říkal jiný bývalý prezident, jen blbec nemění své názory.

Další vize Klausova konservativismu lze vyčíst z jeho podpory slovenské strany SMER-SD (jak HlídacíPes.org popsal mimo jiné ZDE).

Její pravicový konzervatismus podle programu této strany spočívá v podpoře hospodářské růstu robustní pomocí podnikatelského sektoru, silném státu, který reguluje ekonomiku, zpochybňování funkčnosti neregulovaného volného trhu, silných regulačních zásazích a intervenci ze strany státu.

Dalším pilířem této pravicové politiky je znárodnění slovenské energetiky, podpora silného kolektivního vyjednávání a participace zaměstnanců na řízení podniků.

Není možné zapomenout ani na principiální odmítání další privatizace, finanční podporu zemědělců, prvovýrobců, a potravinářů.

Obdiv k autoritářům

Pokud by někdo neznal Klausovo pojetí pravicového konzervatismu, skoro by mohl nabýt dojmu, že se u něj jedná o pouhý antiliberalismus nekriticky respektující hierarchii a instituce a obdivující autority bez ohledu na to, že mají často původ v době reálného socialismu 80. let minulého století.

Případně by mohlo jít o v úvodu zmíněné socialistické staromilství odmítající přijmout skutečnost, že společnost prochází vývojem.

Stejně tak snadno by se dalo nabýt dojmu, že Klausův obdiv k autoritám má podobu obdivu k autoritářským režimům.

A někdo ještě zmatenější by se dokonce mohl domnívat, že Václav Klaus st. halí své tradicionalistické socialistické názory do hávu konzervatismu, i když jim tento háv vůbec nesedí.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)