Aleš Rozehnal: Klausův prázdný a falešný pravicový konzervatismus
Václav Klaus starší rád poučuje veřejnost o tom, co je pravicové a levicové. Případně, co je konzervativní, co liberální a socialistické… Klausův pravicový konservatismus by ale někdo naopak mohl snadno považovat v podstatě za socialistické staromilství odmítající přijmout skutečnost, že společnost prochází vývojem.
Václav Klaus starší tvrdí, že Občanská demokratická strana opustila svůj původní pravicově konzervativní program a stala se stranou spíše levicově liberální. Něco takového je samozřejmě možné, protože tak jako vše, i politické strany se vyvíjejí.
Například dnešní britská Konzervativní strana v čele s Rishi Sunakem je zcela jistě jinou stranou, než byli Toryové v době Margaret Thatcherové.
Otázkou ale je, jak v současnosti podle Václava Klause vypadá pravý pravicový konzervatismus zasazený do středoevropských reálií.
Klaus, Fico a Okamura
Vzhledem k tomu, že bývalý prezident se již aktivně politikou nezabývá, je to možné dovodit pouze z programu subjektů, které tento pravicový jestřáb podporuje.
Z Klausovy podpory strany Svoboda a přímá demokracie se podává, že Klausův konzervatismus spočívá v co nejširším využití referenda a možnost odvolání veřejných činitelů na základě vůle občanů.
Dlužno říct, že se jedná o význačný Klausův názorový posun, neboť dříve byl zastáncem toho, že politická vůle občanů by se měla vyjadřovat ve volbách a v dobách mezi volbami by měly být zásady do zvolených těles co nejmenší.
Ale jak často říkal jiný bývalý prezident, jen blbec nemění své názory.
Další vize Klausova konservativismu lze vyčíst z jeho podpory slovenské strany SMER-SD (jak HlídacíPes.org popsal mimo jiné ZDE).
Její pravicový konzervatismus podle programu této strany spočívá v podpoře hospodářské růstu robustní pomocí podnikatelského sektoru, silném státu, který reguluje ekonomiku, zpochybňování funkčnosti neregulovaného volného trhu, silných regulačních zásazích a intervenci ze strany státu.
Dalším pilířem této pravicové politiky je znárodnění slovenské energetiky, podpora silného kolektivního vyjednávání a participace zaměstnanců na řízení podniků.
Není možné zapomenout ani na principiální odmítání další privatizace, finanční podporu zemědělců, prvovýrobců, a potravinářů.
Obdiv k autoritářům
Pokud by někdo neznal Klausovo pojetí pravicového konzervatismu, skoro by mohl nabýt dojmu, že se u něj jedná o pouhý antiliberalismus nekriticky respektující hierarchii a instituce a obdivující autority bez ohledu na to, že mají často původ v době reálného socialismu 80. let minulého století.
Případně by mohlo jít o v úvodu zmíněné socialistické staromilství odmítající přijmout skutečnost, že společnost prochází vývojem.
Stejně tak snadno by se dalo nabýt dojmu, že Klausův obdiv k autoritám má podobu obdivu k autoritářským režimům.
A někdo ještě zmatenější by se dokonce mohl domnívat, že Václav Klaus st. halí své tradicionalistické socialistické názory do hávu konzervatismu, i když jim tento háv vůbec nesedí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
ANO a ti druzí. Babišovo hnutí vygumovalo tradiční bašty ODS
Slovensko finišuje s šetřením pandemie. Zmocněnec navrhne zákaz mRNA vakcín
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Proč toho staříka neignorujete.Podle Kalouska je to aktivovaný agent.
Přesně, každý kašpar potřebuje publikum a když se mu ho nedostává, brzy to sám zabalí.
Klausův „pravicový konzervatismus“ není nic jiného než Klausův narcismus. Hledat v jeho blábolení a postojích něco jiného než vlastní narcistní ego se všemi křivdami a tužbami, dle mého k žadnému pochopení jeho „politiky“ nepovede. Klaus je politicky i lidsky konzistentní jen z hlediska vlastního narcismu. Ináč mu je vše naprosto jedno a je schopný zapřít i nos mezi očima, resp. jednou tvrdit to a podruhé zas ono. Když půjde jeho egu na ruku socialista Zeman nebo Fico, bude hrozně podporovat socialisty, když komunistka Bobošíková, bude podporovat komunisty, když dezoláti jako zástupci „občanské společnosti“, bude horovat za občanskou společnost a nikým nevolené „elity“. Pro takové jako Klaus není politika věcná záležitost, ale vždy jen osobní.
Klaus myšlenkově uvízl někdy na přelomu 70. a 80. let. U nás, díky naší stagnaci a zaostalosti z doby komunismu, se tyto myšlenky po sametu uchytily, neboť jsme měli civilizační skluz. Problém Klause st. je ten, že se od té doby nikam neposunul, jenom se ještě více odtrhnul od reality a ještě více mu zbytnělo ego. Pravo levé dělení již dlouhodobě nedostačuje k popisu ani vysvětlení politických střetů, svět se za posledních 50 let ohromně posunul, zesložitěl a stal se mnohem komplexnějším.
Fakt, že ODS již není tou stranou, které vládl Klaus během 90.let je pro ODS a celou ČR jedině dobře. Strany, které odpovídají více Klausovu naturelu (nejrůznější Svobodní, Trikolóra, apod.) oscilují mezi 1 a 2 procenty a jsou to strany pro teoretiky a fundamentalisty, kteří jsou stejně odtržení od reality, jako sám Klaus.
Chápu, že jsou zde silné talky lobbistů, nejrůznějších neziskovek, pochybných think thanků dávat tomuto starému ješitovi prostor v médiích, avšak normálnímu člověku znějí jeho vyjádření jako z Marsu.
No vždyť ano, a jak to moudře řekl ten jiný bývalý prezident, „jen blbec nemění své názory.“.
Ta společnost se samozřejmě vyvíjí, nejen v té naší Roklince, ale globálně, i v politickém i ekonomickém smyslu
Takže dnes mají nadnárodní obchodní řetězce mnohem větší vliv, než malé státy, čili v jejich případě se už na zásadu laissez-faire spoléhat nedá, to by ty malé státy i s jejich občany doslova stáhly z kůže.
Což se ale – i pohledem, třeba na ceny u nás stejně děje. Čili nějaká ochrana zájmů českých občanů a subjektů by se hodila. (jak to dělají ji jinde na Západě).
V tom se samozřejmě liší ta situace od minulosti Klausovo aktivní politiky, kde tu socialistickou státní ekonomiku privatizovat a rozprodávat musel a hlavně ti západní investoři měli dost peněz aby za ně vůbec něco zaplatili. Že to nedělali pro blaho naší republiky, ale pro sebe, se ukázalo brzy. Ale to už byl Klaus z vysoké politiky (premiéra) odejit, ač mu bylo dovoleno ještě pár let filozofovat na Hradě…
V devadesátých letech jsem měl zásadní výhrady ke Klausove ekonomické reformě. Jeho prezidentstvi jsem respektoval. Po jeho skončení se exprezident Klaus angažoval v německé politice, ta anabaze se nemohla zdařit. Po 24.2.2022 exprezident Klaus velmi opatrne kritizoval rozšiřování EU aNATO. Konflikt na Ukrajině se dostal do současné fáze a některé téze exprezidenta Klause jsou oprávněné a reálné. Neudělal veletoc jako exprezident Zeman, zůstal ekonomickým a konzervativním politikem, který ví která, bije. Jeho postoj k Ficov i je také reálný. Premiér Fiala je prazdnejsi j ak Topolanek, vážím si Klausovych politických názoru.
Hmm, tak z argumentů ve článku jste nedokázal vyvrátit ani jeden.
Nikomu nic zlého nepřeju……..
Sebestředný stařec, jehož okoralé myšlenky nikdo na nic nepotřebuje, je šaškem sám sobě. Dobře vyškolený v Prognostickém ústavu agenty KGB a StB nás léta debilil. Dnes je pevná hráz prokremelských vrahů!!
Má pane Rozehnale vůbec smysl zabývat se ještě Václavem Klausem a věnovat mu pozornost? Nebylo Václava Klause už dost? Neděláte právě to, co si Václav Klaus přeje?
Pane Rozehnale tomu co jste napsal se říká, “přání otcem myšlenky”. Vyhnul jste se, ale základnímu, on přece tyto strany nepodporuje on pouze vidí stejného “nepřítele” a to nutně neznamená platnost rčení “nepřítel mého nepřítele je můj přítel “ Howg!
Pane Luzare, jako obvykle vám chybí argumenty a taky h.
A jeho podpora AfD ukazuje, že není jisté, jaký druh socialismu je mu nejbližší.
Klaus je stále krajně ješitný domýšlivý osobitý člověk a jinak to již nebude. Pasoval se sám za špičkového odborníka v několika vědních oborech. Už toto je samo o sobě povážlivé a řekl bych pochybné. Udělal za svoji politickou kariéru hodně zásadních chyb (nemá smysl je zde konkretizovat) a pouze jenom některé jeho názory či postoje se ukázaly později jako celkem přijatelné až správné.
Myslím si, že tento velmi kontraverzní člověk a politik v jeho vysokém věku by se měl spíše již někam uklidit do společenského klidu a tam si velmi „potichu“ užívat jeho zcela nadstandardní komfortní zabazpečení. Na jeho osobní politické názory zvědaví dnes asi moc nejsme…….po celkové zkušenosti s ním.
Václav Klaus jasně ukazuje, jak současná ODS sklouzla na pozici jakési levičácké a diktátorské strany, která s původní ODS, spiritus movens přechodu od socialismu k demokracii a tržní ekonomice, nemá prakticky nic společného a spíš by si rozuměla s Jakešovými komunisty.
Bájíte Pergille. Někteří z nás si devadesátky pamatujeme ještě celkem dobře. ODS byla levicová vždycky (tím co dělala, ne tím co o sobě kde vykládala) a co se týče diktátorských móresů, mediální pokrytí dne p. Klause (od ranní snídaně po večerní čůrání a modlení) Českou televizí mu mohl soudruh Ceausescu leda závidět.
Já si je pamatuji také dobře, takže vím, že jen díky ODS byl na pár let přerušen socialismus, který se k nám nyní vrací ve skoro ještě odpornější podobně z Bruselu.
Zajímavé, že některé regulace přežily i ten přerušený socialismus. Bez našeho velmi aktivního přispění by nám sem Moskva či Brusel těžko něco šoupali.
Oním velmi aktivním přispěním mohlo být maximálně hlasování pro vstup do EU na základě masírování lživou propagandou, že EU je jen přejmenované EHS.
Skutečně pravičák v současných slovenských volbách podporoval jedině SaS. Tečka. Víc k tomu není co dodat, jak je to jasné a jednoznačné.