Aleš Rozehnal: Jeho veličenstvo Andrej Babiš
Výrok ministra financí Babiše „Strana jsem já.“ vzbudil největší pozornost z jeho rozhovoru pro britský list Financial Times. Toto vyjádřen je vědomou či nevědomou obdobou výroku připisovaného Ludvíkovi XIV. „Stát jsem já“, který vyjadřoval princip jeho vlády. Andrej Babiš se tak se sympatickou otevřeností přihlásil k právně historickému konceptu absolutismu.
V českém prostředí je absolutismus vnímán tradičně negativně, a to zejména pod vlivem marxistického výkladu pobělohorské doby, nicméně je to vnímání pokřivené a značně nespravedlivé.
Jedná se totiž o filozoficky propracovaný a historicky úspěšný koncept, jehož nevýraznějším teoretikem byl francouzský politolog a filozof Jean Bodin. Pokud je jeho učení transponováno s ohledem na výrok Andreje Babiše, znamená, že předseda hnutí ANO má nárok na absolutní poslušnost členů hnutí a jeho moc musí být absolutní, což znamená, že nepodléhá zákonům.
Aby však tato teorie měla nějaký smysl, musí svoji absolutní moc odvozovat od Boha, kterému odpovídá. Veškerá moc musí pocházet z jediné vůle, která však není bezprávná ani libovolná. Taková vláda je spravedlivější než demokracie, v níž rozhodují i hlupáci a nečestní lidé.
Absolutní vláda je navíc stabilnější než demokracie. Tato forma vlády odvozuje svoji legitimitu z pasáží Starého zákona, v nichž Bůh vybírá krále, který vládne Izraeli počínaje Saulem, který byl následně Bohem odstraněn ve prospěch Davida, jehož dynastie vládla až do babylonského exilu. Stejný koncept najdeme i epištole svatého Pavla Římanům, ale i ve výrocích samotného Ježíše Krista.
Božskému původu moci Andreje Babiše by také nasvědčovala vyjádření některých jeho podřízených. Například Radmila Kleslová ho označila za nadpřirozenou bytost, Martin Komárek je pověstný svým téměř náboženským uctíváním ministra financí a Radim Jančura obdivuje jeho vřelý vztah ke zvířatům, kterým se vyznačoval i svatý František kázající ptákům, zvířatům a plazům o Boží lásce.
Pozoruhodné také je, že život Andreje Babiše provází celá řada zázraků. Za socialistického režimu mohl studovat ve Švýcarsku, i když jeho rodina nepatřila ke komunistické nomenklatuře, byl registrován jako agent Státní bezpečnosti, i když s ní nespolupracoval, jeho bývalý zaměstnavatel Petrimex mu nezištně věnoval svoji úspěšnou českou pobočku a tajemná společnost vlastnící pouze poštovní schránku mu na rozjezd podnikání nezištně půjčila peníze.
Pokud tedy Andrej Babiš bude následovat svého ideového předchůdce Ludvíka XIV., budeme svědky jeho úspěšné vlády trvající úctyhodných 72 let.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Menší veřejnou pozornost vzbuzuje šéf resortu zemědělství, který sice nemá svou vlastní stranu, ale formulaci Ludvíka XIV. je blíž. Plní božské poslání a za protivenství vylučuje přímo ze státních služeb. Stát a firma byste měli zařadit do učebních osnov PF ☺
Možná by bylo vhodné být konkrétnější. IMHO je naopak Jurečka dobrý ministr.
Jo, s tím, že je Jurečka dobrý ministr, by Babiš souhlasil na 100%..
Ludvík XIV nerozdával chleba a koblihy ze své soukromé pekárny (dotované z daní) lidu. Což byla dynastická chyba ,jak se ukázalo cca o 100 let pozdějc – měli Bourboni rozdávat aspoň koláče, když už ne chleba či koblihy. Vládli by víc v pohodě.
Ludvík XIV vyhnal ze zěmě protestanty, pan Babiš tkzv. církevní restituce ani nezrevidoval.
Ludvíkovi říkali “ Král slunce“, panu Babišovi “ Král řepky“, řepka sice vzniká díky slunci, ale bez dotací má mnohem měnší hodnotu jak Slunce.
72 let panovat již pan Babiš nemůže, leda z nějaké eldeenky, ale to by bylo pro českou vládu mnohem více ponižující než když panuje odtama odkud panuje dneska.
Od koho si půjčoval Ludvík, to přesně nevím, ale panovníci si tehdy často půjčovali od žida, drželi si kvůlivavě tomu při dvoře hoffaktory (Hoffjude). Z těch dob se tak zachovalo i rčení “ dej si majzla“, je to trochu o osudu jednoho z takovýchto hoffaktorů – který se znelíbil.
Dnes ale již hoffaktoři neexistují, zřídili jsme si ministerstvo financí. To si musí dávat majzla jen na centrální banku a finanční trhy. Ty ale řepku nepěstují….i když to tak někdy vypadá že jo.
Ludvik XIV > Babis..To se povedlo.Ten autor by se mel lecit.
Zajímalo by mě, kolik činí příjmy z dotací a kolik odvod daní a kolik tedy činí rozdíl. K příjmům dotací je třeba také započítat vratky DPH, protože odvody DPH se také musí započítat do plateb daní. Vzhledem k tomu co pan ministr požaduje za informace o živnostnících a malých podnikatelích to jistě pro něj a jeho firmy problém zveřejnit nebude. Je někdo schopen tyto informace objektivně!! dohledat a sumarizovat?
Zkuste se podívat na https://monikamrazova.wordpress.com/2016/01/19/dane-se-platit-maji-rika-babis/
Co si asi pomyslí Angličan o Česku, o němž Angličané moc nevědí a nezajímá je, když slovenský oligarcha vlastnící půlku státečku ve středu Evropy v 21.století prohlásí, že strana je on. Asi si nás začne plést s Ruskem.
Pan Babiš může v politice skončit okamžitě. Postačí, když média nebudou držet bobříka mlčení k banditismu poslance Schwarze.Ale to by se zhroutil celý systém policie a státního zastupitelství, který povýšil banditismus na institut v trestním řízení. Schwarz stmeluje koalici i opozici. R.
Chybička se vloudila, totiž současná absolutistická pozice pana Babiše je dána právě současným ústavním výkladem naší demokracie. Že totiž úzká skupinka stranických bossů koaličních stran ovládá ve státě skutečně, bud přímo a nebo přes své dosazené lidi naprosto všechno. To není žádný zázrak, takhle si to dohodnul Klaus a Lux ještě s pravdoualáskou Havlem.