Aleš Rozehnal: Huawei je bezpečnostním rizikem zejména proto, že ohrožuje západní dominanci
KOMENTÁŘ. Klíčové technologie západního světa by měly zavádět společnosti, které vyznávají západní hodnoty. V opačném případě se západní svět stane závislým na světě, o kterém toho sám moc neví, jak se ukazuje nyní na kauze Huawei.
Pro pořádek stručné zopakování: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před výrobky společností Huawei a ZTE, neboť představují bezpečnostní hrozbu.
Čínská společnost Huawei je připravena se kvůli varování bránit u soudů i přes mezinárodní arbitráže. V dopise, který úřadu zástupci společnosti poslali, žádali zrušení nebo úpravu varování před jejími technologiemi.
Varování českého úřadu není osamocené. V posledních měsících se mnoho států rozhoduje, které společnosti přizve k budování nových 5G sítí. Francie, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland již společnost Huawei z této možnosti jednoznačně vyloučily.
Prohlášení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost bude mít zřejmě stejnou souvislost. Data budou totiž v blízké budoucnosti znamenat něco jako zlato nebo ropa v minulých desetiletích. Právě o data se povede ta nejtvrdší soutěž.
Šampion čínských komunistů
Společnost Huawei založil Žen Čeng-fej, který začal svoji kariéru v čínské armádě, kde údajně působil jako ředitel Univerzity informačního inženýrství Lidové osvobozenecké armády, která vzdělává vojenské technické specialisty v oblasti kybernetických útoků a obrany. Předsedkyně představenstva Huawei Sun Yafang pracovala pro Ministerstvo státní bezpečnosti, což je jedna z hlavních čínských zpravodajských agentur.
Společnost Huawei je úspěšná částečně díky přízni čínské vlády, která jí poskytuje levné úvěry a ručí za její dluhy. Čínská Lidová osvobozenecká armáda je také zřejmě největším zákazníkem Huawei.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Komunistická strana Číny má možnost zřizovat i v soukromých korporacích komise a dosazovat své lidi do orgánů společností. Soukromé čínské společnosti jsou navíc povinny spolupracovat s čínskými zpravodajskými službami.
Ačkoli Huawei popírá vlastnické vazby na čínské vládní kruhy či armádu, odmítá zveřejnit jména svých deseti největších akcionářů. Huawei je bezesporu šampionem vybraným čínskou komunistickou stranou, který má předělat globální telekomunikační síť zaváděním nových technologií a mezinárodních standardů, a získáváním daleko většího podílu na zisku, než plyne z pouhého montování výrobků pro Apple.
Na druhou stranu je skutečností, že žádný případ špionáže ze strany Huawei nebyl oficiálně prokázán. (I když přinejmenším indicie jsou: firma obratem propustila zaměstnance, který byl v Polsku zadržen kvůli podezření ze špionáže; budova Africké unie, jejíž stavbu financovala v Etiopii Čína, byla plná technologií Huawei, které pravidelně odesílaly data do Číny).
Pokud o špionáži mají informace zpravodajské služby států, které spolupráci s Huawei na výstavbě 5G sítí vyloučily, jde o informace neveřejné. Stejně tak zřejmě nemá žádné překvapivé informace ani český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Chránit západní bezpečnost
Produkty Huawei jsou technologicky na špičkové úrovni a s jejich cenovou úrovní nemohou z výše uvedených důvodů se západními společnostmi soutěžit. Pokud bude Huawei z účasti na 5G sítích vyloučena, budou tyto sítě určitě dražší. Společnost sama nezanikne a bude růst v rámci Číny, protože čínský telekomunikační trh je velký a rychle expanduje.
Co by se tedy stalo, pokud by se firma výstavby 5G sítí západních zemí účastnila? Huawei by brzo zlikvidovala všechny ostatní korporace z oboru a zřejmě by jinou alternativu neměly ani USA.
Byl by to podstatný příspěvek k přeformátování světového řádu, kterému dosud dominují Spojené státy americké. Čína tento světový řád považuje za nepřátelský už jen proto, že zpochybňuje její nároky na Tibet, Tchaj-wan nebo Jihočínské moře. Sankce proti Huawei chápe jako novodobé Opiové války, které proběhly v 19. století.
Cílem vyloučení Huawei ze soutěže by nemělo být poškodit tuto společnost, ale snaha chránit západní bezpečnost a ekonomiky západních států.
Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Tak to je skutečně tvrdá lekce ze západní propagandy.
Nakonec po celé té mediální špionážní hysterii, díky které málem úředníci strachy vyhazovali mobily, se přizná že jde skutečně a hlavně o obchodní konkurenční válku mezi americkými a čínskými technologickými firmami, kterou máme „ve vyšším zájmu“ podpořit?
A to tedy akurát v době, kdy prezident Trump vyhlašuje doktrínu „America first“, tudíž zájmy USA a západní Evropy vůbec nemusí být a nebudou shodné?
A hlavně last, but not least, ona už se hroutí ta odkazovaná soudržnost Západu , nejen i zde zmiňované Rakousko, al jak se dá dočíst i zde
https://neovlivni.cz/odstaveni-firmy-huawei-od-strategickych-zakazek-se-komplikuje/
tak nejen i Velká Británie, ale dokonce i Německo svůj postoj v této věci (ne)překvapivě obrací.
Tož, chtělo by to dupnout politicky na brzdu a udělat rychlou otočku (i když zase budou elity chvíli řvát o velezradě), protože jinak – jak to napsal kdysi Havlíček Borovský
Nechoď, Vašku, s pány na led,
mnohý příklad známe,
že pán sklouzne
a sedlák si za něj nohy zláme
No a co že budou nové sítě dražší? O kolik max 40 %? Tudíž ne 15ale cca 30mld? Proto taky pokud jsem dobře četl T-Mobile USA staví 5 G sítě Nokia! Když něco kupují, tak přece tam kde je možné domoci se práva a spravedlnosti.
Víte, otázka ceny je zajímavá. Já když srovnám třeba cenu amerického mobilu od Apple a srovnatelńého mobilu od Huawei (na našem trhu), tak je to spíš 3-5x dražší, než o 40 procent. (a podotýkám, to si mohou obchodně konkurovat). Zatímco,..úplně vyšachovat čínské firmy, a nakupovat jen od amíků
, tak ta nabízená cena bude jinde. A laskavě si uvědomte, že ty sítě si nestaví stat, leč komunikační firmy (O2, T-Mobile, Vodafone), tož to pak vše zahrnou do cen služeb našim zákazníků.. Tak se na to připravte.
NIcméně, ve zmínce o Nokia, jste se dotkl velice složitého problému, který jak se domnívám, nebyl vysvětlen (ani ve varování NÚKID) vůbec. Totiž – můj předpoklad jde, že vůbec nejde o to kdo ty sítě 5G fyzicky postaví – z dovezených technologických komponent. . Protože, to může udělat – když přeženu, třeba partička ukrajinskéjch kopáčů, s pár polskejma elektrikářema.
Ale že jde – a to je podstatné právě o ty technologické komponenty na ty nejnižší součástkové úrovni – taky se jasně celou dobu mluvilo o „špionážních čipech“, že? A ty čipy, se domnívám, že pro ty sítě 5G nedokáže vyvíjet ani Nokia, leč pár špičkových firem v Číně a pár v americkém Silicon Valley , O toto přece po celou dobu, jde, ne?
A pokud se toto nedodrží, tak se může stát, že si sice objednáme výstavbu sítí 5G od západní firmy, leč na většině komponent bude stejně Made in China,…..
Článek je tendenční evropanům je jedno jestli čína nebo usa , na tomto je vidět jak někteří novináři píši zaujatě , pro Evropu je lepší propagovat výrobky z Číny když se chystá hedvábná cesta až do Evropy i přes ČR.USA je nevyzpytatelná jejich armáda se snažila v minulosti ovlivnit politiku v různých zemích .
Nikdo nezmiňuje podstatu technologie 5g a to je větší možnost dohledu nad zařízeními, přesnější lokalizace a obecně větší prostor ke zneužití této technologie.
Čína je totalitní země, nepřítel, není přípustné prokazovat firmě Huawei takovou důvěru.