Aleš Rozehnal: Dotační kapitalismus Evropské unie narazil na své hranice
V loňském roce vyvolala pozornost, někdy i zděšení, zpráva nazvaná Budoucnost evropské konkurenceschopnosti, kterou vypracoval bývalý prezident Evropské centrální banky a bývalý italský premiér Mario Draghi. Ta celkem přesně popisuje stav ekonomiky Evropské unie, který není úplně radostný, a to zejména ve vztahu k ekonomickému růstu a technickému pokroku ve srovnání s USA a Čínou.
Je skutečností, že v těchto ohledech začíná Evropská unie zaostávat, což je způsobeno několika faktory. Čína si například nemusí lámat hlavu s udržováním svého sociálního systému, který v této zemí téměř neexistuje. Stejně tak se nemusí starat o názory a potřeby svých občanů.
Její senzitivita k ochraně životního prostředí je také mnohem nižší než v Evropské unii. Pokud by někdo chtěl v EU zavést brutální kapitalismus čínského střihu, museli by se její obyvatelé smířit s čínskými standardy života. Ani Spojené státy nemají tak robustní sociální systém jako země Evropské unie, což dává USA komparativní výhodu.
I když jsou USA a Čína silnějšími ekonomikami, než je ekonomika Evropské unie, Evropská unie má stále nejlepší výsledky v kategoriích jako je zdravotní systém, vzdělávání, ochrana životního prostředí, průměrná délka života či novorozenecká úmrtnost.
Příčiny a doporučení
Bez ohledu na výše uvedené stojí za to nechat se Draghiho zprávou inspirovat. Tuto zprávu lze zhruba rozdělit do dvou částí. První analyzuje stav ekonomiky EU a jeho příčiny a druhá dává doporučení, jak situaci zlepšit.
Zatímco první část byla odbornou veřejností nekriticky přijata, druhá vzbudila celkem logicky mimořádné kontroverze. Přitom ani popis stavu ekonomiky EU a jeho příčin není vždy zcela přesný.
Za jednu z hlavních příčin nižší produktivity ekonomiky Evropské unie označuje Draghiho zpráva nízkou míru investic v rámci EU a odkazuje na studii Evropské investiční banky, která však ukazuje, že v EU byla v minulém desetiletí míra investic dokonce vyšší než v USA. Jde tedy o pravý opak toho, co Draghiho zpráva uvádí.
Problém tedy zřejmě nebude v míře investic, ale ve struktuře investic. Porovnáme-li skladbu investic EU a USA, zjistíme skutečně jeden zásadní rozdíl. Zatímco v EU směřuje největší část investic do výstavby (50 %), v USA se daleko více investuje do nových technologií a investice do výstavby činí pouze 40 % ze všech investovaných peněz. Rozdíl mezi investicemi EU a USA do nových technologií tak činí dokonce 1,5 % HDP každý rok.
Ale i technologické investice mají v EU a USA jinou strukturu. EU investuje do technologií, v nichž je málo pravděpodobné, že se stane lídrem na trhu, a málo investuje do výzkumu a inovací. Největší investoři do výzkumu a inovací v EU se rekrutují z automobilového průmyslu, zatímco v USA největší investoři dávají své peníze právě do nových technologií.
Pokud by chtěla EU sledovat trend, který v oblasti investic panuje USA, znamenalo by to snížení rozsahu investic do projektů sociální koheze, rozvoje regionů nebo zemědělství. Je iluzorní si představit, že v některé evropské zemi by uspěl politik, jehož programem budou menší zemědělské dotace. Evropští zemědělci jsou natolik silná lobby, že dokážou svrhnout téměř jakoukoli evropskou vládu.
Draghiho zpráva také poukazuje na to, že v EU neexistuje společnost s tržní kapitalizací nad 100 miliard eur, zatímco v USA vzniklo relativně nedávno všech šest korporací s tržní kapitalizací nad jeden bilion eur. Ve zprávě však chybí konstatování faktu, že větší společnosti zároveň vykazují větší ziskovost než společnosti menší.
Pokud by EU chtěla mít na svém území takové korporace, musela by změnit svůj přístup k povolování fúzí a akvizicí a omezit podporu drobného, malého a středního podnikání. Otázkou ale je, zda jsou na takovou změnu občané EU připraveni. Zřejmě by pro ni neplédoval ani středolevý politik Mario Draghi.
Dotační kapitalismus narazil
Jeho zpráva doporučuje, aby EU zvýšila míru investic, což by její ekonomiku mělo přivést zpět na špici světové konkurenceschopnosti. Nezodpovězenou otázkou však je, kdo by měl tyto investice vynakládat.
I když je ekonomika EU velmi přísně regulovaná, stále ji lze označit za kapitalistickou. Není tedy možné, aby veřejný sektor převzal roli investora do ekonomiky, protože to by zákonitě vedlo k veřejnému vlastnictví podniků a zavedení plánované ekonomiky, jejíž konce jsou dobře známé.
Navíc by takové investice byly v rozporu se snahou vlád zemí EU, i když stále marnější, o vyrovnané rozpočty, a tudíž v rozporu s fiskálními pravidly EU. Draghi proto navrhuje financovat investiční projekty prostřednictvím úvěrů zajištěných Evropskou unií.
To je však kvůli odporu méně zadlužených evropských států jako je Německo nebo Nizozemsko neprůchodné. Tyto země odmítají financovat více zadlužené země EU. V tomto ohledu jsou tedy závěry zprávy zcela nepoužitelné.
Draghiho zpráva je bezesporu instruktivní čtení, ale není to posvátná kráva, kterou by nebylo možno kritizovat. Jisté ale je, že dotační, regulovaný kapitalismus Evropské unie narazil na své hranice.
Autor je právník, spolupracovník HlídacíPes.org
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Pěkný článek.👍 Na můj vkus moc tolerantní.
Úřednicko-politický dotovaný socialismus v EU skončil, čeká se jenom na kolaps a potvrzenou smrt.
Draghiho zpráva je něco jako usnesení ÚV KSČ za Jakeše, že úkoly sovětské pěrestrojky splníme a zvýšeným úsilím překročíme.😂 Přitom všichni dobře vědí, že se jim do toho nechce, mentálně ani prakticky na to nemají, protože tomu nerozumí a pokladna je prázná.
Takhle přesně to vypadá, když neexistuje pružný trh s penězi a konkurenční prostředí, když si investice neřídí úspěšní podnikatelé a trh, ale úřednicko-politická lobby s cizími penězi libovolně „dotuje“ jenom ty vybrané.
Neviditelná ruka trhu je nemilosrdná a spravedlivá.👍 Líní a hloupí (EU) musí odpadnout, zaplatit za vlastní lenost a hloupost.
Opětovné zvolení neschopné byrokratky Ursuly von der Leyen, která se nikdy neživila prací a jako ministryně obrany v Německu za 4 roky málem zlikvidovala Bundeswehr, toto zvolení věští jediné, dlouhou bolestivou smrt eurosocialismu.
Levičák Mario Draghi byl ve své zprávě hodně servilní a v podstatě navrhl, aby úřednicko-politická lobby sjednotila EU v jeden stát, který by investoval do obrovských dotovaných firem, které by se měly pokusit dohnat USA a Asii. Samozřejmě pod vedením těch dnešních vševědoucích neumětelů, kteří to dovedli do dnešních sra… 😂 Kompletní výměna „smrdící hlavy“ EU pro neschopnost nepřichází v úvahu. Ona si ji ani většina voličů nezvolila. 😂
Nejdůležitější jsem zapomněl napsat.
Kdo si pamatuje konec slavného tábora socialismu ve východní Evropě… Od roky 1987 se začaly zpožďovat nebo vynechávat „dotace“ ze slavné RVHP a továrny zvyklé rozjíždět výroby pouze s dotacema, měli orosená čela… V roce 1988 už to bylo hodně viditelné, výroby stagnovaly, protože nepřišly peníze z RVHP a v roce 1989 šel celý tábor socialismu na hubu.
Kdy asi začnou vynechávat dotace vyvoleným z EU, nebo z daní občanů ČR…?😂 No a za rok za dva… Bác!
Ale Doucho všichni ví už dnes, že se jen překabátlili a že to byl podvod na lidi. To už ví i děcka a tvůj Pávek byl u nich a je to jeden z důkazů, že jsou u moci dodnes, ale konečně už budou končit i s Otakarem.
To je dotační socialismus v kapitalistickém provedení.
Ono je bohužel spíše nutné si přiznat že celá ta zpráva je sama o sobě fake. Tedy v EU přípustné fake, jak říkají latiníci, pia fraus.
Protože, pokud jde o sociální a zdravotní výdaje, ty jsou třeba i v USA v celkovém součtu vysoké ale jsou financovány z rozdílné struktury zdrojů. Ale že ten pojem vyšší senzitivita životního prostředí je dnes ten hrůzný projekt Green Deal který je ovšem oficiálně nekrizovatelný,to si ani pan Mario Draghi dovolit nemůže.
Ovšem potom ani investice do produkce v EU nemají důvod, protože díky těm vysokým nákladů přinášejí mnohem menší výnosnost nebo jsou přímo ztrátové.
Ale v takovém případě i když se zápočte ten nový výzkum, nové technologie atd, tak ale v produkci to zase tak výrazné úspory nepřináší – aby to pokrylo ty vysoké náklady v EU. Spoléhat se na to je asi na úrovni komunistického hesla O zemi kde zítra znamená včera.