Aleš Rozehnal: Deset populárních mýtů, kterým věříme
V dětství získáme mnoho informací, kterým věříme a nemáme potřebu ověřovat jejich pravdivost. Tyto naše představy jsou často podporovány prostřednictvím produktů popkultury, takže nemáme důvod začít o nich pochybovat. V době tak plné zavádějících informací, konspiračních teorií i otevřených lží stojí za to si hluboko zakořeněné mýty připomenout. A uvést je na pravou míru.
Zde jsou některé z nich.
- Eva utrhla jablko ze zakázaného stromu poznání, polovinu snědla a polovinu dala Adamovi. Jakmile Adam a Eva snědli jablko, podívali se na sebe a poprvé viděli, že jsou nazí.
V Bibli však o jablku není ani slovo. Dokonce se zdá, že je velmi málo pravděpodobné, že by se o jablko jednat mohlo, a to vzhledem k tomu, kde se Ráj, respektive Eden nacházel. Zahradu Eden totiž většina vědců situuje na území starověké Mezopotámie, kde se skutečně kvůli klimatickým podmínkám jablka téměř nevyskytují.
Plod stromu poznání dobra a zla je považován za jablko z toho důvodu, že byl jako jablko nejčastěji zobrazován malíři od středověku až do současnosti. Například ale na stropu Sixtinské kaple zobrazil Michelangelo Buonarroti tento plod jako fík. Podle talmudické tradice bylo tímto biblickým ovocem hroznové víno. Je ale také možné, že se jednalo o plod nám dnes neznámý, protože o rajské floře máme velmi omezené znalosti.
- Neposkvrněným početím je početí Ježíše Krista, kdy matka Ježíše Marie otěhotněla bez pohlavního styku s Josefem a zůstala pannou do narození Ježíše.
Ve skutečnosti se neposkvrněné početí netýká početí Ježíše Krista, ale početí Panny Marie jejími rodiči Annou a Jáchymem bez poskvrnění dědičným prvotním hříchem. Neposkvrněné početí neznamená, že byla Panna Maria počata stejně jako Ježíš bez pohlavního styku. Byla stejně jako Adam a Eva počata bez prvotního hříchu. Na rozdíl od Evy však tuto neposkvrněnost neztratila ani osobním hříchem.
Marie byla prosta jakéhokoli osobního nebo dědičného hříchu. Z toho důvodu také označujeme Marii za „plnou milosti“ či „milostiplnou“. Slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie se slaví 8. prosince.
- Tři mudrci z Východu, tradičně označovaní jako Tři králové, navštívili Ježíše krátce po jeho narození a přenesli mu dary.
Podle Matoušova evangelia přišli v době narození Ježíše Krista do Jeruzaléma i mudrcové z Východu. Spatřili totiž na Východě jeho hvězdu a přišli se mu poklonit. Herodes je poslat do Betléma a hvězda, kterou viděli na východě, je dovedla až k Ježíšovi. Padli na kolena a klaněli se mu. Kolik jich ale bylo, to nám Bible neříká. Představa, že byli králové tři, vznikla z toho, že přinesli tři dary – zlato, kadidlo a myrhu. Mohli být ale jen dva, ale také jich mohlo být daleko víc.
- Průměrná délka života ve starověku a středověku byla přibližně 30 let.
Pokud ve středověku jeden člověk zemřel ve věku 70 let a druhý při narození, jejich průměrná délka života byla 35 let. Tento údaj je sice statistický správný, ale nicneříkající. Ve starověku, středověku, ale i v novověku až do zavedení očkování, byla velmi vysoká dětská úmrtnost. Z tohoto důvodu vychází statistický průměrný věk obou výše zmiňovaných jedinců na 35 let. Ani jeden však ve svých 35 letech nezemřel. Pokud tedy člověk v oněch dobách překonal své rizikové křehké dětství, měl velmi slušnou šanci, že se dožije 70 let věku.
- Napoleon byl malého vzrůstu.
Napoleon Bonaparte měřil přibližně 1,7 metru, což bylo dokonce asi o dva centimetry více, než byla průměrná výška Francouzů v té době. Za malého byl považován kvůli karikaturám anglického kreslíře Jamese Gillraye, který se snažil tímto způsobem nepřítele Angličanů zesměšnit. Možná k tomu přispěla i Napoleonova obliba obklopovat se osobní gardou, která se skládala z vysokých a urostlých mužů, ve srovnání s nimiž mohl působit subtilně. Lidové označení psychického komplexu vycházejícího z malé výšky jako Napoleonský komplex tak nemá žádné historické opodstatnění.
- Dánský král Kristian X. po dobu nacistické okupace Dánska ze solidarity s židovskými spoluobčany nosil na obleku Davidovu hvězdu.
Ve skutečnosti nemuseli na rozdíl od většiny Židů v Němci okupované Evropě dánští Židé Davidovu hvězdu nosit. Nejen dánský král, ale i dánská veřejnost byla však zjevně Židům velmi nápomocná a dánskému odboji se většinu z nich podařilo zachránit a pomoci jim v útěku do Švédska.
- Vlčí smečku vede alfa samec.
Ve vlčí smečce žádný alfa samec není. Vlci opouští svoji smečku, jakmile dosáhnou dospělosti, a hledají si jedince opačného pohlaví, aby založili smečku novou. Smečce tedy dominuje pár vlka a vlčice, ale jen proto, že zbylí vlci jsou jejich nedospělí potomci.
- V případě nebezpečí strká pštros hlavu do písku.
Podle tohoto mýtu strká pštros v případě ohrožení hlavu do písku, protože se domnívá, že tím nebezpečí zmizí. Dokonce se kvůli tomu začalo používat sousloví „pštrosí politika“, která znamená zavírání očí před problémy. Ve skutečnosti však pštros hlavu do písku neschovává. Nebylo by mu to nic platné, a naopak by se stal snadným terčem predátorů, čímž by v přirozeném výběru druhů neměl šanci přežít. Pštros se dokáže ubránit daleko účinněji. Jednak je velmi dobrý běžec, který dokáže obratně měnit směr, jednak má takovou sílu v nohou, že je schopen prokopnout i lebku lva.
- Voda je dobrý vodič elektřiny.
Čistá voda je naopak perfektní izolátor a elektřinu vůbec nevede. Voda je ale zároveň perfektní rozpouštědlo, které umí rozpustit více látek než kterákoli jiná kapalina. Je jedno, zda voda pochází z bazénu nebo se jedná o vodu dešťovou, vždy obsahuje velké množství rozpuštěných materiálů. A právě tyto materiály jsou povětšinou velmi dobrými vodiči elektřiny.
- Defibrilátor se používá při zástavě srdce, aby obnovil srdeční rytmus.
Defibrilátor je však určen k tomu, aby zrušil chvění srdečních komor, a způsobil tak přerušení arytmie. Aby mohla být defibrilace úspěšná, musí být srdce schopno samostatné činnosti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ve stínu Ježkovy smrti. Milovaní komici v Americe
Svět chceme pro lidi, ne pro roboty. Počítejme s blahem i s katastrofou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
Proč se tedy blbnou lidem hlavy v kostelích tím, že Marie byla samodruhá?
Protože Marie přišla k úhoně, jako mnoho jiných žen před ní i po ní. Ale na rozdíl od ostatních se právě jí narodil Kristus. U TGM do dneška není vyřešeno otcovství. Je to příliš delikátní.
No to přece i byla, ten termín znamená pouze těhotenství, nic víc, bez další informace ohledně otce/neotce.
A další potřebné ideologické vysvětlení je výše v článku „neposkvrněnost neztratila ani osobním hříchem.“ .
Berte to jak to je, věřte nebo ne..
Mýtus okolo vodivosti vody je zakořeněn mezi lidmi natolik, že by vám při debatě na toto téma snad dali i po hubě, když jim tvrdíte, že čistá voda (například destilovaná) je elektrický izolant. Zrovna tady je krásně vidět, jak je to s těmi neochvějnými pravdami, kterých je plný svět 😀
Praktickým problémem je, že se v přírodě destilka moc nevyskytuje 🙂
Voda čistá tak, aby byla nevodivá, se v přírodě vůbec nevyskytuje, takže to, že voda je vodivá, není žádný mýtus.
Nevodivá je jen destilovaná voda, tedy voda uměle upravená.
Mýty jsou i body 1. – 3. takže sporné je jen, jak se kdo v těchto mýtech vyzná.
Jenže tento spor můžete vyřešit pokusem, a ne jenom fackami, či akademickou debatou.
Jenže „čistá voda“ není destilovaná. Voda vždy obsahuje nějaké rozpuštěné minerály i když je „čistá“.
POZOR! Lidi nečtou pořádně a už vůbec nepřemýšlí! To může být v této souvislosti hodně nebezpečné. Voda z kohoutku určitě izolant není i když je „čistá“, do zásuvky (třeba při úklidu) bych ji rozhodně nepoužila !!!
Jistě, ale to by se to pak muselo vždycky v řeči a v textu rozlišovat. Nikoliv „voda je vodivá/nevodivá“, ale „destilovaná voda“ je nevodivá.. „voda v tom a tom bazénu je vodivá“, vlastně i ten obecně používaný pojem „čistá voda“ by byl nesprávný…
Než by se člověk mohl spolehnout na ten „vědecký fakt“ zda tato voda je vodivá/nevodivá, by si měl udělat pokaždé její chemický rozbor. Jasně, pokud hovoříme o nějakém vědeckém pracovišti, tak takové rozlišení je nezbytné.
. Ale třeba už jen média by s tím měla big problém. Kdyby měla pokaždé místo termínu voda uvádět její konkrétní chemické složení. Nemluvě tedy o těch nyní tak používaných doprovodných fotografiích či videích – z hlediska potřebné pravdy by se asi musel do každé z nich ten údaj o přesném chemickém složení té které znázorněné vody, vodní ho zdroje asi doplnit..:))))))
Jenže narazit v běžném životě na opravdu nevodivou vodu prakticky nelze. Pokud nepočítám destilku do žehličky.
Někdo studuje legendy a někdo fakta. Na obojím si lze udělat doktorát. Pro současnost není relevantní ani jedno. Fakta jsou relevantní v aktuální době. Že jsou potlačována právě v aktuální době, za to může libido falešných lidí. Tohle jste asi číst nechtěl?
V tomto má pan Rozehnal čistě rigidně naprostou pravdu.
Jenomže resumé není „a pozor na to „V době tak plné zavádějících informací, konspiračních teorií i otevřených lží“, resumé je, že společnost skutečně s takovou mírou nejistých a neurčitých informací skutečně pracuje.. (Jestli bych připomenul, nádherně o tom píše A.C. Clarke v závěru románu Rajské fontány))
Takže, jak politici, tak i média, ale i občané by s tím měli počítat, nikoliv toto propagandisticky zneužívat, nějaký jednostranný výklad vynucovat či protěžovat, nebo naopak penalizovat a zakazovat.
Jen tak čistě pro ty první mýty – nezapomeňme že toto jsou „tvrzení“ vycházející z náboženské víry a náboženských výkladů Bible – ale do této dikuze by ale stát by stát ani „nezávislá “ média neměly vstupovat, ani kritizovat , zakazovat, ani vnucovat výklad vůbec .
Komunisté jak známo, křesťanskou víru potlačovali, tudíž tu informaci o jablku dostala spousta lidí třeba z animovaného Stvoření světa z roku 1957, což už byla politická karikatura, protože přece Bůh není.. tehdy nebyl?
Ale že naopak, tytéž křestanské církve dostaly v roce 2012 od tehdejší naší pravicové vlády (v čele s ODS a TOP09 jako dnes) politickým rozhodnutím mimořádné restituce ve výši 120 miliard, s tímto zdůvodněním „.. střežit a rozvíjet zděděné kulturní a duchovní bohatství“ a dále „.. postavení církví a náboženských společností, jejichž existenci a působení pokládá za nezbytný prvek demokratické společnosti,“ – i když už tehdy se o těch lživých? dogmatech vědělo a mohlo se diskutovat proč by právě je měl stát protěžovat..
Pak se ten mediální a politický pohled asi zase změnil , když byl arcibiskup Duka mediálně obviňován se spolupráce s tím arcilotrem prezidentem Zemanem, ale uřady ty už jednou politicky rozhodnuté restituce vydávaly a vyplácejí dál…
Takže, co s tím, páni novináři? Kde je ta (mediální ) pravda, tázal se už kdysi prokurátor Pilát, a to měl tu výhodu, že Ježíš, syn Boží, stál přímo před ním???
Jan z Husi stál před koncilem se stejným morálním aspektem jako Ježíš, a také si jeho přízeň nezískal.
Myslíte jako ježíš před Pilátem? Ono se dá z textu Bible vyčíst že Ježíš jeho respekt získal
Jenomže, je nutné si v Bibli přečíst co tam stojí dál „.. Pilát se ho pak znovu pokoušel propustit, ale Židé křičeli: „Jestli ho propustíš, nejsi císařův přítel!
Jest to smutné, ale Pilát poměrně logicky usoudil, že před hněvem a trestem císaře a taky udáním Židů k němu, ho nějaká vyšší pravda, ani nějaký křesťanský Bůh neochrání..
A v případě Husa, tam ta situace byla podobná , toho ani tehdejší císař římský (nám známý Zikmund) nemohl ochránit proti rozhodnutí církevního koncilu. (i když mu dal glejt) , abych sám nebyl obviněn z hereze.
Ona na tom byla tehdejší křestanská církev dost morálně špatně (rozuměno její klér ve vedení), že na nějaké pravdě už nezáleželo. těch pár kritiků typu Husa, museli obětovat, i kdyby měli stokrát pravdu. Jinak by se už tehdy církev rozpadla jako dneska rozhádaná partaj po prohranejch volbách…
I tohle jsou ty limity pravdy
Soud na koncilu rozhodl o Husově vině, ale k vykonání rozsudku vydal Husa světské spravedlnosti, takže v tom Zikmund přece jen uvázl. Kdyby jen tušil, že mu to znemožní skoro na dvě desetiletí převzít vládu nad Českými zeměmi, určitě by se víc snažil nějak té popravě zabránit, nebo se z toho vykroutit.
Po útěku Baltazara Cosy z Kostnice měl Zikmund příležitost Husa vysvobodit, ale neudělal to.
Vtipné, nicméně tu vodu si ověřím 🙂 V podstatě vše, co o okolním světu víme, jak jej vnímáme, co si o něm myslíme, je založeno na tolika zkresleních, předpokladech, zjednodušeních, že se dá říct, že omylnost a žití v mýtech je přirozený stav věcí. A korunu tomu nasadí víra ve „zdravý selský rozum“, ten mě vždy sestřelí do kolen :)))
Mimochodem, jistě že je tak, jak píšete “ vše, co o okolním světu víme, jak jej vnímáme, co si o něm myslíme, je založeno na tolika zkresleních, předpokladech, zjednodušeních ,,,,,“.
Ovšem i v tom pozitivním slova smyslu, Na tomto příkladu je to krásně vidět , skutečně a zjednodušeně předpokládáme, že ta voda se kterou se běžně setkáváme není chemicky čistá, tudíž vodivá je až dost…
No a?
ad 1 Oním jablkem mohlo být i granátové jablko (viz i „jablka ze zahrady Hesperidek“, jeden z Herkulových úkolů, která patrně byla granátová)
ad 2 Evangelia si protiřečí
ad 4 Řada statistik dětskou úmrtnost v tak dávné minulosti nezapočítává, protože děti velmi často nebyly zaznamenávány (zejména pokud zemřely ještě před křestem). Ty statistiky spíš stahuje dorost a mladí dospělí.
ad 5 Známá věc od prozkoumání jeho pozůstatků
ad 6 Král Kristián, ačkoli do té doby nevytáhl z paláce paty, jezdil za časů okupace skoro každý den na projížďku Kodaní a němečtí vojáci ho jako hlavu formálně spojeneckého státu museli zdravit (a Dány to velice bavilo a posilovalo v odporu)
ad 8 Pštros při spatření nebezpečí dá hlavu dolů, což výrazně sníží pravděpodobnost, že bude spatřen. Tento manévr mohl být desinterpretován jako ono „strčení hlavy do písku“
ad 9 Redestilovaná voda je vynikající izolátor a současně i chladič. Když do ní ovšem někdo převrhne slánku …
ad 10 Spíš terminologický zmatek. Odstranění fibrilace je v podstatě obnovení normálního srdečního rytmu (fibrilace není srdeční rytmus). Navíc se dříve dost často dělala „na slepo“, protože nebylo k dispozici EKG, jen se vědělo, že pacient nemá hmatný tep na krkavicích. A „zástava“ je v praxi definována tak, že srdce nepumpuje (zejména v případě první pomoci)
Koukám, že některé mýty jsou vyvráceny, aby byly nastoleny další. Ad1 – v zásadě správně. Jablko se začalo zobrazovat ve středověku a je v tom latinská symbolika – malum totiž znamená zlo a málum je jabloň. Ad 2 – To je hodně zmatečné. Neposkrvněné početí Marie je katolický mýtus, kterým katolická církev podpořila roli Marie. S biblí to nemá společného zhola nic. Pokud se bavíme o početí Ježíše, tak v Matoušově evangeliu je zmíněno, že Marie byla zasnoubená Josefovi, ale Marie počala dříve než se sešli (= měli pohlavní styk). Podobně píše i Lukáš, kdy Marii navštíví anděl s tím, že bude mít dítě a ona se diví, že nežije s mužem. Dogma o panenském početí Ježíše pak vychází ze sporného překladu Izaiášova proroctví, které slovo betula překládá jako panna, v hebrejštině to ale docela dobře může znamenat mladá dívka. Křesťané předpokládají, že otcem Ježíše je Bůh. To je ovšem teologická výpověď – metafora – o významu a vztahu tohoto člověka, nikoliv gynekologická výpověď. Většina křesťanů v dnešní době tomu tak rozumí. Nehledě na to, že jsou v Bibli zmíněni i Ježíšovi sourozenci.
Zajímavé , že v náboženství jsme se učily , že to bylo jablko a to nás učil i farář. Navíc se říká jablko poznání nebo jablko sváru a od něčeho to odvozené bude.
Pokud odhlédneme od náboženství a přidržíme se praxe, tak: Poznání za tím určitě je. A pokud se vzápětí dostavily následky, tak určitě i svár. A také vyhnání z Ráje i z ráje. Bůh určitě neplánoval tu „oázu“ pro víc jak pro dva. Copak se neříká, že i dva jsou někdy moc? Natož celé člověčenstvo? Z filozofického hlediska je Bible kniha podobenství. Je to souhrn možných lidských přešlapů. Návod, jak nedělat ze života peklo. Víra původně nebyla nástrojem moci. To rozhodně nebyl cíl apoštolů. Není to víra, o co by jste se měli hádat. Ale to by jste si nesměli stát na „vedení“.