Carlson a Putin. Foto: Profimedia

Aleš Rozehnal: Bylo správné, že Carlson zveřejnil rozhovor s Putinem?

Napsal/a Aleš Rozehnal 18. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimirem Putinem vyvolal celosvětovou pozornost. Někteří Carlsonovi vytýkají, že dělá hlásnou troubu válečnému zločinci. On sám naproti tomu tvrdí, že mnozí nevědí, proč Putin napadl Ukrajinu a jaké jsou jeho cíle a že je potřeba slyšet také jeho názor.

Na rozhovoru s Vladimirem Putinem není ze své podstaty samozřejmě nic špatného. I rozhovory s diktátory mohou pomoci odhalit pravdu, což je základním úkolem novináře.

Koneckonců rozhovory s Vladimirem Putinem, ale třeba i s Usámou bin Ládinem vedly přední vydavatelské domy světa.

Tucker Carlson je nicméně prvním západním novinářem, který navštívil Putina po ruské invazi na Ukrajinu.

Bez kontextu

Carlson avizoval, že se bude jednat o rozhovor. Rozhovor je strukturovaný dialog, v němž jeden účastník klade otázky a druhý na ně odpovídá.

I držák na mikrofon by snad byl schopen smysluplnějších reakcí, než byl tento údajně elitní novinář.

Tazatel klade otázky, na které dotazovaný odpovídá a obvykle poskytuje informace. Dobrý tazatel na tyto otázky reaguje a je dotazovanému partnerem.

Otázky a reakce tazatele nemusí být konfrontační, ale vždy musí být veden tak, aby veřejnost získala co nejvíce objektivní informace.

Novinář nemá být pouze zprostředkovatelem informací, které dotazovaný sděluje veřejnosti, ale musí tyto informace uvádět do kontextu, aby si mohli posluchači a diváci učinit co možná nejobjektivnější, nejsprávnější a nejpřesnější představu o sdělovaných záležitostech.

Média a novináři nejsou ze své podstaty pouze zprostředkovatelem informací mezi světem politiky a veřejností, ale musí tyto informace interpretovat a hodnotit, a to i v žurnalistickém útvaru, kterým je rozhovor.

Pouhá prezentace názorů zainteresovaných stran může vést k nevyváženosti, protože by byly jako rovnocenné prezentovány postoje toho, kdo právo porušil, i oběti takového porušení.

Takový závěr je však nepřijatelný, protože by vedl k pošlapání hodnot, na kterých stojí naše společnost.

Držák na mikrofon

Hodnotný rozhovor s Vladimirem Putinem by musel odrážet závažnost současné situace. Tazatel by se musel ptát Putina na jeho odpovědnost za hrůzy války, kterou rozpoutal.

Stejně tak by se měl pokusit konfrontovat Putina s nepříjemnými otázkami.

Tucker Carlson se o nic takového ani nesnažil. Dokonce nereagoval ani na očividné lži, nesmysly a zjevné logické rozpory, které ruský diktátor vypouštěl z úst.

I držák na mikrofon by snad byl schopen smysluplnějších reakcí, než byl tento údajně elitní novinář.

To, co Tucker Carlson představil světu, nemělo s rozhovorem nic společného. Byla to propagandistická přednáška Vladimira Putina, kterých koluje po internetu velké množství.

Jediným důvodem stafáže Tuckera Carlsona při této přednášce bylo zajistit jí větší publicitu. Projev Vladimíra Putina prezentovaný Carlsonem byl tak parodií na rozhovor stejně, jako je Tucker Carlson parodií na novináře.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)