Aleš Rozehnal: Bída vládní covidové legislativy, kutilství ve stylu Pata a Mata
Pandemie covidu-19 v České republice je doprovázena celou řadou opatření vydávaných vládou či některým z ministerstev. Veřejnost často kritizuje jejich nesmyslnost, nepřehlednost, popřípadě nelogičnost. Jejich jednotícím prvkem je však něco, co by se dalo označit jako legislativní kutilství.
Nejde však o kutilství ze 70. nebo 80. let minulého století, kdy si kutil dokázal opravit škodovku nebo sestrojit kompresor. Legislativní činnost vlády spíš připomíná kutilství Pata a Mata ze známého večerníčkového seriálu.
Co si dneska nekoupíme
Zatímco v počátcích pandemie se nízká kvalita právních norem vydávaných vládou dala přičítat na vrub hektičnosti nenadálého vývoje, v současnosti již žádnou omluvu najít nelze. Příkladem může být i poslední opatření v oblasti maloobchodu a služeb.
Vláda zakázala svým opatřením od 27. prosince tohoto roku maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách s tím, že stanovila okruh provozoven, pro který tento zákaz neplatí, jako například prodejny potravin, květinářství či provozovny zabývající se zpracováním kamene.
Opatření ale nestanoví, jaké zboží a služby se v těchto provozovnách smí prodávat či poskytovat. Bohužel současně opatření stanoví, že „jiné“ zboží a služby je zakázáno v těchto prodejnách nebo provozovnách prodávat nebo poskytovat. Již zde nastává zmatek. V opatření se totiž o žádném zboží ani službách nehovoří. Není tedy možné určit, které zboží a služby jsou „ony“ a které jsou naopak jiné.
Veřejnost očekává, že vláda a její aparát budou jednat profesionálně a budou vydávat právní předpisy, které jsou alespoň srozumitelné. Ani nouzový stav nemá být chaosem. Realita je však taková, že vláda míru chaosu svojí činností naopak zvyšuje.
Vzhledem k tomu, že opatření vlády není nijak odůvodněno, musí provést výklad příslušného ustanovení adresáti této normy. Nabízí se několik možných výkladů.
Co je jiné zboží
Prvním z nich je, že oním zbožím a službami, které nejsou jiné, jsou zboží a služby, které se v provozovnách prodávalo či poskytovalo před účinností opatření. V takovém případě by však například omezování prodeje nepotravinářského zboží v supermarketech nemělo žádné opodstatnění.
Druhým možným výkladem je, že zbožím a službami, které nejsou jiné, jsou zboží a služby, které se v předmětných provozovnách obvykle či převážně prodává či poskytují. Vzhledem k tomu, že zejména v menších obcích jsou velmi rozšířené prodejny „smíšeného“ zboží, nebylo by při tomto výkladu možné „jiné“ zboží a služby v podstatě nijak určit. Stejně tak velké supermarkety většinou nabízejí široké spektrum komodit.
A konečně třetím možným výkladem je, že zbožím a službami, které nejsou jiné, jsou zboží a služby uvedené v označení provozovny. V prodejnách potravin by tak bylo možné prodávat pouze potraviny, v prodejnách novin a časopisů by se směly prodávat právě jen noviny a časopisy a v prodejnách tabákových výrobků pouze tabákové výrobky. Pokud by byla některá provozovna jak prodejnou tabákových výroků, tak prodejnou novin a časopisů, mohla by prodávat obojí zboží.
Tento výklad se zdá logický, dokud se však nepodíváme na vymezení jednotlivých druhů zboží.
Například by nebylo možné prodávat elektronické cigarety a náplně do nich, protože se nejedná o tabákové výrobky, ale o výrobky pouze napodobující funkci tabákového výrobku nebo tabákové potřeby. Stejně tak by nebylo možné prodávat tabák, protože opatření vlády hovoří pouze o tabákových výrobcích, přičemž příslušné právní normy mezi tabákem a tabákovými výrobky rozlišuje. To samé by platilo pro poštovní známky, losy, psací potřeby či papírnické zboží. Takových případů by se daly najít desítky.
Veřejnost očekává, že vláda a její aparát budou jednat profesionálně a budou vydávat právní předpisy, které jsou alespoň srozumitelné. Ani nouzový stav nemá být chaosem. Od chaosu se odlišuje mimo jiné i tím, že i v rámci něho jsou vydávány normy, které jsou jasné a pochopitelné. Realita je však taková, že vláda míru chaosu svojí činností naopak zvyšuje.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kolik má kráva žaludků? Ústecký kraj zvýšil počet výborů, rozhodovaly stranické knížky
Čína slibuje prosperitu a mír. Udělá ale jen to, co pro ni bude výhodné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Je to všechno pravda a realita je ještě daleko horší než její popis ve článku. Pak se ovšem nelze divit narůstání konspiračních teorií a jejich popularity.
Zásadně s Vámi nesouhlasím, stejně jak nesouhlasím s panem Rozehnalem. Je to jen zase kritizování vlády a jejich opatření, kterých jsem četl jen za dnešek nespočítaně. Tak že znovu, pokud by všichni, podotýkám všichni, dodržovali stanovená pravidla, nebyli bychom dnes tam, kde jsme. Stejně jako není v moci vlády vyjmenovat vše, co se může nebo nemůže prodávat. To si laskavě uvědomte. Kritizovat, kritizovat a zase jen kritizovat. Umíte něco jiného ?
Já ovšem mám VŠ vzdělání v oboru zdravotní prevence, takže uvedeným opatřením do značné míry rozumím. A minimálně jsem schopen rozlišit opatření přínosná od kontraproduktivních. Netvrdím, že bych to dělal celkově líp, ale řady chyb, které naše covid squadra nadělala, bych se prostě dopustit nemohl. Jsou totiž příliš triviální.
Ano všichni by měli dodržovat pravidla, v první řadě, třeba hradní poradci, ministr zdravotnictví, firmy patřící do svěřeneckého fondu jednoho nekompetentního premiéra by neměly mít výjimky z omezení, nemluvě o tom, že ten samý nekompetentní premiér by neměl hystericky skákat do řeči jinému ministrovi, místo aby dal na doporučení odborníků, nákupy zdravotnického materiálu, desinfekcí a ochranných pomůcek by se neměly svěřovat neprůhledným firmám, patřícím různým příbuzným, atd. atp. Bez toho opravdu ale opravdu nelze čekat, že ostatní budou ochotni nějaká opatření respektovat.
A mimochodem musím vás pochválit. V útěku před fakty jste zastrčil svou palici hodně hluboko do země, čímž jste šanci na šíření viru z vaši strany snížil na minimum.
Ale vždyť vy taky jen kritizujete, kritizujete a kritizujete! Že lidi nedodržují pravidla… a přitom to taky není pravda! Drtivá většina lidí je dodržuje!
Jen taková technická poznámka. Když se nad tím trochu zamyslíme, tak otázku, které produkty se smí nebo nesmí prodávat nemá ani smysl rozebírat – protože na ten který druh produktů musely ty konkrétní obchody dostat povolení už při svém otevření. A musí pro tato povolení plnit řadu ustanovení, , a ať z hlediska předepsaného uložení/uskladnění, hygieny, různých lhůt, odbornosti prodavačů, atd. Plus že existuje spousta státních katalogů, které ty produkty kategorizují.
Takže – každý ten obchod buď to povolení má nebo nemá – i s tím že je možné nyní vládním opatřením prodej těch druhů produktů omezit či zakázat – ovšem mělo by to být v tom vládním opatření explicitně vyjmenováno .
A současný chaos se dá vysvětlit jedině tím , že naše slavná vláda (a její poradci a vysocí úředlníci) se na tato dávno zavedená pravidla vykašlali, a vymysleli si náhle proti covidu „Zase něco úplně jiného“… Pokud si starší generace vzpomene, jak bylo toto heslo symbolicky vyjadřováno ve skečích Monty Python, muselo jim být jasné, že to nemůže dopadnout dobře…
Formulace nařízení je výhradně prací příslušných státních úředníků, vzhledem k zákonu o státní službě téměř neodvolatelných, kteří se schovávají při své lajdácké práci, nebo dokonce úmyslného vyvolávání chaosu prostřednictvím zmatených nařízení, za vládu. A novináři většiny medií jim v tom vydatně pomahají.
Vy byste ve funkci ředitele podepsal blábol nějakého svého podřízeného úředníka? Kdo podepisuje zákony? Ti úředníci snad?
Já jsem se velmi rychle takových podřízených zbavoval, samozřejmě po listopadu. Když jsem chtěl přečíst všechno, co bylo uloženo sepsat podřízeným, tak jsem se musel tím zabývat i 16 hodin denně. A to se psaly převážně jen zápisy z jednání podle magnetofonových záznamů, smlouvy na dodávky zařízení a objednávky. Dobrý šéf je dobrý, jen když má dobré podřízené. Dnes ve státní správě si, díky zákonu o státní službě, nemůže vybírat. Má jen to, co zdědí a to je většinou šunt, protože hlavním kritériem je bydlení v Praze.
Hezké výkady ale zásdním problem je že prodejny DRUŠTEVníků se smišenym zbožim ješ byli tak běžné mneších obcích dyli násilně roskulačena už i svatou privatizací a mnohdy je časem nahardili je ASIA MINI tržnice s doplňkovim prodejem potravin .
Jenže chramy KOLONIJÁLního IMPERILního KEŤASení typu Globus i Tesco ALBERT které si doposavad dělai co chtěli, jsou sami obchodními domi i kdyš mnohdy v nájmua a pod jednim IČo-DIČo ,
ale se samostanými oděleními jako textil či domací potřeby papirnictví a to velikosti mnohdy větší samostaných ochodů , i kdyš uvnitřoochodního domu a pasaže s doplňkovm prodej mnohdy dělaj jen stafáž,
takže vaše rozvahy jsou pane doktore baladou o exkrementu snad vam to hibridní válečnictví dobře paltí,
ale naší rodinym podnikatelu kvuli těmhle nad NÁRODnim RODINAM hrozí trvalí zaniktoho co celej život či celé generace budovali.
Jsem obyčejný starý člověk, ale ku podivu, ač jsem vzděláním jen chemik, nemám s tím, jaké zboží se smí kde prodávat, žádný právní problém. Možná je to tím, že opravdu nejsem užvaněný vše zamotávající právník a nekupuji tabák, či elektronické cigarety a náplně do nich, ani v trafice, ani nikde jinde.
Nekouřím totiž.
A zkoušeli jste v tom dnešním chaosu sehnat kalendář,příp. tzv. blbník???
Já bych si tipnul že většina lidí zatím moudře „nezkoušela“ kupovat co je nejisté, protože potom to zdržování a dohadování ve frontách u pokladen už by bylo na facky.
Jenže, uvidíme jak to bude dlouho trvat. Kdyby to bylo do tého 10.ho ledna, tak je to až až. Ale pokud déle, a lidi zjistí, že si nemůžou koupit spoustu věcí – od toho blbníku, přes zimní boty nebo ponožky, nebo (doplň si sám každý co urgentně potřebuje), tak tahle vláda zjistí, že má větší problémy s lidma, než komunisti v roce 1953, když vyhlásili měnovou reformu..
Tahle vláda nebude mít nikdy s lidmi problémy…čím větší prasárnu Babiš provede, tím víc dostane hlasů v průzkumech a v říjnu ve volbách! Počet úplných pitomců v této zemi už dosáhl nadkritického množství!
Tato vláda přivede zem na úplné dno. Bohužel podstatně hlubší než u většiny západních zemí, kde existuje nějaká organizace a kontrola nad vydanými financemi. U nás to připomíná půjčovnu nářadí, které však už nikdo nikdy nevrátí. Ti hlupáci, kteří tuto bandu volí, jsou pravděpodobně skupina neschopných budiž k ničemů, těch, co jsou na dávkách, a pak některých pominutých důchodců, kteří jsou ostudou pro své potomky, a kteří to tvrdě zaplatí! Chaos bude samozřejmě pokračovat a soudruh Babiš si vytvoří zase další zákony, které budou především vyhovovat jemu, aby stát i nadále okrádal….
Ale kdepák, ty západní státy už se zadlužovaly a mnohem hlouběji u před náma.. A s tím jak ty dluhy vůbec kdy zaplatit už si hlavy nelámou, prostě jim pak zase banky půjčí i na ty splátky předešlejch dluhů, i na další výdaje. 🙂
Bez toho už by ty západní -kapitalisticko- sociální státy nemohly existovat..
Veřejnost očekává, že vláda a její aparát budou jednat profesionálně?
Tak proč si takovou vládu „zvolila“?
Vláda je volena, aparát vlastně téměř stálý a je chráněn před změnami zákonem o státní službě. Vyhodit neschopného úředníka, nebo přímo škodiče, žádný volený ministr, ani jeho politický náměstek (ti se měnit víceméně mohou) nemůže. Z toho rezultuje neprofesionalita státního aparátu.
Jinými slovy, „já nic, já muzikant“. Ještě, že babiš má oskara, jinak by tyhle výmluvy jako ze školky musel používat sám.
Babiš nemá oskara, Oskar jen ví to, co pavel ani netuší, protože se s tím nikdy nesetkal, všechno za něho vyřizovali zřejmě rodiče.