Foto: Facebook: Andrej Babiš

Adam Drda: Babiš jako bezpečnostní hrozba a příklad Luboše Dobrovského

Napsal/a Adam Drda 30. května 2018
FacebookXPocketE-mail

Bývalý disident, polistopadový ministr obrany, diplomat a překladatel Luboš Dobrovský odmítl převzít Cenu Bezpečnostní rady státu, jejíž udělení mu v dopise oznámil premiér v demisi Andrej Babiš a kterou mu měl nakonec předat ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický. Tématu se ve svém textu pro internetový časopis Bubínek Revolveru věnuje publicista Adam Drda.

HlídacíPes.org komentář publikuje se souhlasem autora i vydavatele. Text v původním znění ZDE. Titulek a mezititulky jsou redakční.


V odpovědi „inženýru Babišovi“ Dobrovský napsal: „Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek, jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení, jež zaujímá, a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu. Pociťuji, pane inženýre Babiši, vaše útoky na právní podstatu českého státu jako vážnou bezpečnostní hrozbu. Bylo by tedy zcela paradoxní dostávat cenu za posilování bezpečnosti státu od někoho, o němž jsem přesvědčen, že tuto bezpečnost oslabuje.“

Luboš Dobrovský se zachoval jako slušný člověk a postupoval také elegantně a chytře: žádné kličkování a uhýbání a naopak ani žádné sebepropagační divadlo, nýbrž rázné odmítnutí a jasná, stručná argumentace, daná na vědomí masmédiím, neboť udělení státní ceny je veřejná záležitost.

Jak to u nás nechodí

Takový postoj a jeho artikulace jsou dnes důležité v mnoha směrech, především proto, že by měly být zvláště u příslušníka národní elity zcela samozřejmé: nevážím-li si někoho, přinejmenším se s ním nepaktuju, a představuje-li ta osoba podle mne něco nebezpečného, veřejně to řeknu. U nás to tak bohužel obvykle nechodí.

Každý musí dávno znát Babišovu aparátnickou normalizační minulost, každý ví, že se Babiš ke své někdejší spolupráci s StB nestaví zpříma, každý soudný člověk musí vidět, že kauzy Čapí hnízdo a dluhopisy by ve standardních podmínkách dávno vedly k politikově rezignaci, že Babišovo hnutí ANO není běžná politická strana, že jeho obří mediálně-ekonomicko-politický konglomerát postupně likviduje českou demokracii, že hlavním smyslem Babišových tiskovin je služba majiteli a vytváření mlhy nad močálem.

A přesto se za několik let od inženýrova nástupu našlo jen velmi málo osobností veřejného života, jež by z toho dokázaly vyvozovat důsledky, přinejmenším při vhodné příležitosti vystoupit a prohlásit: s tímhle nechci mít nic společného z těch a těch důvodů.

Naopak, svým mlčením nebo přímou spoluprací rozmanité osobnosti Babišovi často pomáhají (viz třeba můj starší příspěvek pro Bubínek Revolveru Babišovi chartisté).

Aparát pro Babišovy záměry

Před pár dny vyvolala mediální rozruch drobná událost: Poslanecká sněmovna navrhla prezidentovi, aby vyznamenal Medailí Za zásluhy někdejšího normalizačního kulturtrégra, šéfredaktora Kmene, podle dostupných zdrojů též milicionáře a také zasloužilého umělce a volebního kandidáta za KSČM Karla Sýse.

Kdekdo se pozastavil nad tím, že pro návrh hlasovala podstatná část klubu Pirátů. Avšak téměř nikoho už nevzrušilo, že Sýse podpořila i většina poslanců Babišova hnutí ANO. Bere se to jako samozřejmost a dělá se jakoby nic.

Celá ta odpudivá strana vznikla uměle, coby aparát k prosazování Babišových záměrů, spojuje se s tím nejhorším, co vedle ní v české politice existuje, tvoří ji a pracují pro ni nesebevědomí a nevzdělaní lidé, (a) lidé bez charakteru a bez zásad.

Je to už roky zřejmé – podpora Sýsovi představuje pouze nepatrnou, byť výmluvnou ukázku, koneckonců je to i malý dárek pro KSČM.

Letos v únoru oceňoval Babišův ministr kultury Ilja Šmíd „rytíře a dámy“ české kultury. I v tomto případě šlo o státní ceny, přišli si je převzít dramatička Helena Albertová, historička a spisovatelka Zora Dvořáková, spisovatel Jáchym Topol, pomocný biskup pražský Václav Malý, Veronika Reynková jako zástupkyně básníka Bohuslava Reynka, jemuž bylo ocenění uděleno in memoriam a další (viz zde).

Od všech jmenovaných by se přitom dala očekávat elementární soudnost a zodpovědnost. Jáchym Topol, mnohokrát vyfotografovaný s panem ministrem za hnutí ANO, při té příležitosti sdělil: „Ta cena je obrovská, je to obrovský závazek. Musím myslet na to, že ti rytíři, které máme v hlavě, z období romantismu, byli ušlechtilí a úžasní“ (viz zde).

Nejde jen o to, že když si čtenář porovná Dobrovského jasná slova s citovaným plácáním, pociťuje trapnost. Důležitější je, že ono srovnání ukazuje praktickou rovinu celé věci: že totiž spustit se s Babišem a jeho politiky znamená dobrovolně vstoupit do situace, v níž se stávám zneužitelným.

Že konkrétně v tomto případě může ocenění z rukou Babišova ministra posloužit a taky slouží jako rouška či protiváha k velmi nepěkným věcem, třeba k nominaci pana Sýse.

Aby to bylo ještě o něco výraznější, uděluje ministr kultury tyto státní ceny umělcům „s výrazným podílem na rozvoji duchovních, etických a kulturních hodnot s ohledem na jejich statečné osobní postoje“ (viz zde), a to při příležitosti projektu Mene Tekel, tedy mezinárodního festivalu, který „ve spolupráci s mnoha odbornými a paměťovými institucemi přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů“.

Vzít si takovou cenu na takové akci a neříct nic k současným poměrům, které kromě jiného symbolizuje relativizace komunistických ničemností, to už skutečně znamená přiložit ruku k dílu při výstavbě Potěmkinovy vesnice.

Nechovat se stejně blátivě

Česká občanská společnost se neobyčejně ráda (sebe)dojímá nad příběhy lidí, kteří si před listopadem 1989 počínali rovně a konzistentně, jinými slovy nekolaborovali s představiteli nedemokratické moci. Ráda oceňuje zásadové chování, avšak často tak činí jen tehdy, je-li bezpečně uzavřeno v minulosti.

Jenomže i když se současnost s totalitou nedá srovnávat, princip je pořád stejný: důslednost a zásadovost jsou na místě i teď a nepředstavují žádnou radikalitu a fanatismus, jak se často tvrdí.

Znamenají, že dokážeme rozlišit dobré od špatného, pojmenovat to špatné a něco konkrétního z toho názoru vyvodit ve veřejném životě.

Jsou situace, a ta současná k nim patří, kdy se člověk nemůže pohybovat v prostoru veřejného života a tvářit se nestranně a nevědoucně: platí to pro intelektuály, umělce, novináře, platí to vlastně bezezbytku pro všechny.

Protože teprve když se to špatné pojmenuje a větší množství lidí dojde ke shodě, je možné pracovat k něčemu lepšímu.

Příklad, který dal zatím jako jeden z nemnohých Luboš Dobrovský, by neměl zapadnout – a věřím, že se tak nestane. Konal ve veřejném zájmu, ale nakonec udělal i něco „pro sebe v dějinách“: jednou bude možné říct, že se v těchto letech nechovali všichni stejně blátivě, že třeba právě Dobrovský byl jiný.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)