Za pět let nasadila policie „červy“ ve 47 případech. Jak funguje „hackerský“ policejní systém?

Napsal/a Robert Malecký 10. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká policie má a používá systém takzvaných červů, které umí nasadit do počítače nebo smartphonu podezřelých a „číst“ jejich obsah. HlídacíPes.org. zná i konkrétní čísla: od prosince 2010 nasadil Útvar zvláštních činností tento nástroj 47krát. Celková cena za pořízení softwaru se blíží 20 milionům korun.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu odposlechů, tzv. Velkého ucha, Daniel Korte (TOP 09) hovoří o desítkách případů, které prošly standardním soudním povolovacím řízením. Chystá se kvůli nim 1. září i na kontrolu do sídla Útvaru zvláštních činností (ÚZČ) na pražské Zbraslavi. „Takto jsem byl informován a takto to zkontroluji,“ řekl.

Jak systém funguje?

HlídacíPes.org hovořil s IT expertem, který systém zná a popsal jeho možnosti. Jde o modulární systém, který umožňuje zvolit si, které informace, případně funkce počítače jeho obsluhu zajímají.

Většinou jsou využívány funkce sledující on-line komunikaci například na sociálních sítích prostřednictvím mapování stisků klávesnice nebo výpisy mailové komunikace za určité období. Z počítačů či chytrých telefonů jde ale na dálku pomocí kamery nebo mikrofonu vyrobit i takzvaný prostorový odposlech. Tyto moduly ale policie využívá méně.

„Je nesmysl si představovat, že policie zapíná všechny moduly najednou. Zčásti jde i o její pohodlnost, systém by totiž produkoval ohromné množství dat, které by nebylo snadné projít,“ říká oslovený IT expert.

V počátcích fungování systému ho museli policisté fyzicky aktivovat návštěvou bytu podezřelého. Tedy stejným způsobem, jakým postupují, když do bytu instalují tzv. štěnice. Po několika letech ale ÚZČ dokoupil vylepšenou verzi, která umožňuje dálkovou instalaci „červa“.

Je vše legální?

Šéf sněmovního Velkého ucha Daniel Korte je přesvědčen, že policie postupovala v uvedených 47 případech podle zákona. „Nevěřím tomu, že by mně ředitel řekl něco jiného, když ví, že si za dva měsíce udělám kontrolu, zda to tak je,“ řekl Korte k výsledkům středeční schůzky s ředitelem ÚZČ Vladimírem Šiborem.

Určité pochybnosti ale vyjádřila Unie obhájců. Její mluvčí, advokát Václav Vlk, se pozastavil nad tím, že se nikdo z jeho kolegů v nejbližším okolí nikdy ve své praxi s podobným soudním povolením nesetkal.

„Celá situace je zvláštní a podivná. Nesetkali jsme se s tím, že by činnost sledovací či odposlouchávací byla povolena soudem, neboť oboje si lze představit a podřadit pod pouhou technickou formu odposlechů a sledování osob a věcí,“ říká Václav Vlk a klade další otázky: „Proč nemáme v policejních statistikách nic o rozsahu těchto speciálních činností? A byly subjekty neoprávněně sledované či odposlouchávané v souladu se zákonnou úpravou informovány?“

Policie na otázky týkající se celého projektu s odkazem na jeho utajení neodpovídá. „Vzhledem k tomu, že se použití těchto prostředků týká závažné trestné činnosti a je vedeno v utajeném režimu, není možné se k fungování softwaru, postupům a opatřením vyjadřovat,“ zní citace mluvčího policejního prezidia Davida Schöna z tiskové zprávy rozeslané médiím.

V policejních statistikách ovšem čísla celé roky byla, jen je nebylo možné od ostatních případů odlišit. Konkrétně šlo o kolonku sledování osob a věcí podle paragrafu, který hovoří o „zásahu do nedotknutelnosti obydlí, do listovního tajemství nebo zjišťování obsahu jiných písemností a záznamů uchovávaných v soukromí za použití technických prostředků“.

Je to hospodárné?

Na to, že česká policie systémem disponuje, upozornily už loni v listopadu Parlamentní listy. Text ale prošel takřka bez povšimnutí a aféra naplno propukla až poté, co servery italské dodavatelské společnosti Hacking Team napadli hackeři. Vyšlo tak najevo, že mezi odběrateli je i český policejní útvar pořizující odposlechy a sledování.

Internetový publicista Daniel Dočekal celou věc považuje za fatální profesionální selhání. „Je nepřijatelné, aby si stát hrál takto na hackery, bez jakékoliv kontroly si za miliony korun pořizoval hračky, které je navíc možné zneužít proti komukoliv, kdo technologie používá,“ říká.

Fakt, že se na vše přišlo po vydařeném hackerském útoku, považuje za perličku, která věc dovedla k dokonalosti. „Za něco takového by měly začít padat hlavy a někdo by měl začít řešit neprodleně náhradu škody,“ uvedl Dočekal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)