Vzdělání pro třetí tisíciletí: Jedinou jistotou je nejistá budoucnost

Napsal/a -pes- 10. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

2 DÍL SÉRIE KONKURENCESCHOPNOST. České školství – respektive systém vzdělávání jako takový – je třeba od základu změnit. Extrémně rychlá a proměnlivá doba totiž žádá kreativitu, schopnost analýzy, práci ve skupině a další schopnosti, které u nás nejsou v kurzu. Podrobnosti diskutovali hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a prorektor Vysoké školy podnikání a práva v Ostravě Vladimír Krajčík. Jako tradičně nabízíme hlavní teze (během léta bez expertní diskuze).

Teze 1:

Důvod, proč se v Česku klade tak velký důraz na memorování, je jednoduchý: učitelé rádi přednášejí fakta, protože ta se dobře zkouší. Mnohem složitější je odhalovat příčiny a souvislosti. Dobrou cestou, jak zavést alternativní – nebo chytré – vzdělávání je práce v týmu; naučit studenty pracovat společně, představit týmové role i myšlenku, že ne každý musí být dobrý matematik, že se někteří mohou kupříkladu naučit prezentovat dovednosti či výstupy skupiny, která daný problém řeší. Stručně, uniformita vedoucí například k jednotné státní maturitní zkoušce není to, co naše společnost potřebuje. Naopak, důraz musíme klást na individualitu a na specifičnost. Každý z nás je totiž jiný, každý z nás je lepší nebo horší v něčem jiném. To je fakt.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

Společenská prestiž učitelů není nijak vysoká s čímž pak souvisí také to, že určitě nejsou nijak dobře placeni. Otázkou je, co je respektive by mělo být jejich motivátorem. Měly by to být jenom peníze, a nebo to má být i radost z učení; radost z toho, že má člověk možnost věnovat se dětem (a je úplně jedno jestli na úrovni mateřské nebo vysoké školy); radost z toho, že má člověk možnost vytvářet dětem obraz společenských hodnot, který je nesmírně důležitý. Z našeho pohledu ten současný problém jenom penězi nelze řešit, to je mnohem komplexnější. A pokud si někdo myslí, že to jen s pomocí peněz řešit lze – a chce tak do školství sypat více a více peněz – celému systému v konečném důsledku mnohem více škodí než přináší užitek.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

Jedinou jistotou, kterou dnes máme, je to, že zítra (a pozítří opět) bude všechno jinak a my si nedovedeme představit jak. Zmínit lze v této souvislosti příklady z praxe – sdílenou ekonomiku, Airbnb, sociální sítě, Wikipedii. To vše posunulo hranice. Co se školství týče, to dnes velmi obtížně hledá cestu ke správnému vzdělávání. Jedinou možností je tak studentům na rovinu říci “nic není vytesáno do kamene, vše se mění. Vy se s tím musíte naučit žít a musíte se učit na to správně reagovat.” Je třeba, aby studenti hledali vlastní cesty a přístupy. Měli by se učit tím, že něco dokážou, udělají. A když se to nepodaří, měli by vědět, proč se to nepodařilo a hledat alternativy. Právě alternativa respektive individuální vzdělávání má totiž velkou budoucnost.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Rozhovor Evy Zamrazilové s Vladimírem Krajčíkem si můžete poslechnout zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)