V Babišově kauze Čapí hnízdo se hraje o čas. Pražští žalobci si vyžádali dohled u Lenky Bradáčové
ANALÝZA. Rozhodnutí, zda bude, nebo nebude někdo obviněn v případě padesátimilionové dotace pro areál Čapí hnízdo, se odkládá. Důvody jsou dva: státní zástupce prodloužil lhůtu pro policejní vyšetřování, která byla původně stanovena na konec března. A druhý: ve věci probíhá tzv. dohledová prověrka, která v praxi znamená, že spis, vedený na Městském státním zastupitelství v Praze, budou teď zkoumat nadřízení žalobci z vrchního státního zastupitelství.
Spis k Čapímu hnízdu se v tuto chvíli nenachází u státního zástupce Jaroslava Šarocha z „města“, který od počátku dozoruje vyšetřování vedené pražskou hospodářskou kriminálkou. Minulé úterý putoval do podatelny Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Důvodem byl podnět k výkonu dohledu, který na „město“ přišel zvenčí. Od koho, to žalobci tají.
Úřad Lenky Bradáčové striktně odmítá, že by si spis vyžádal nebo jakkoli dohled inicioval. „O podnětu k výkonu dohledu se VSZ v Praze dozvědělo až v okamžiku, kdy byl tento společně se spisovým materiálem doručen do podatelny VSZ v Praze,“ říká ředitelka odboru trestního řízení VSZ v Praze Anna Puchtová.
Babiš: Nic o tom nevím
Co odeslání spisu předcházelo, je poměrně snadné zrekonstruovat. Víme, že na „město“ přišel podnět zvenčí, jen v tuto chvíli nevíme, od koho.
„To nebudeme komentovat,“ říká mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Na doplňující dotaz, kdo je k podání takového podnětu ze zákona oprávněn, rovněž odpověď nepřichází. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat.“
Zase tak složité to ale není. V obecné rovině jde o osoby, proti kterým je trestní řízení vedeno. V úvahu ovšem připadají i další osoby, fyzické i právnické, kterých se probíhající vyšetřování nějak dotklo, byly od nich například vyžadovány informace a podobně.
Nabízí se samozřejmě otázka, zda to nebyl předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebo někdo z jeho právních zástupců. „Nevím o tom vůbec nic,“ říká ovšem Babiš na dotaz HlídacíPes.org.
V dalším vývoji příběhu vystupuje osoba městského státního zástupce Martina Erazíma. Ten pražské žalobce vede od loňského února, kdy nahradil dlouholetou šéfku Janu Hercegovou.
Městský žalobce sám rozhodnout nechtěl
O podnětu k dohledu může rozhodnout a vykonat ho nadřízený dozorujícího státního zástupce, v našem případě právě Martin Erazím. Takovému dohledu se říká dohled vnitřní.
Druhou variantou je, že si stěžující osoba nebo advokát přeje vykonat dohled vnější, v takovém případě spis putuje k nadřízenému státnímu zastupitelství – v kauze Čapí hnízdo tedy k lidem vedeným Lenkou Bradáčovou.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Jak to bylo, zjistíme porovnáním citátů zmíněné šéfky trestního odboru VSZ Anny Puchtové a mluvčí „města“ Štěpánky Zenklové.
„Důvodem předložení spisu na VSZ byl vnější podnět oprávněných osob podaný na MSZ v Praze, který městský státní zástupce vyhodnotil jako podnět k výkonu vnějšího dohledu, jež je oprávněno provést nadřízené státní zastupitelství,“ uvedla Puchtová.
Vyjádření mluvčí Zenklové se ale v podstatném detailu liší: „Byl podán podnět k vykonání vnitřního dohledu, což by měl vykonat pan městský. Ten po prostudování věci došel k závěru, že je na místě spíš výkon dohledu vnějšího, takže podal podnět k vykonání vnějšího dohledu na VSZ.“
Co to znamená? Minimálně fakt, že městský státní zástupce ve věci nerozhodl, ačkoli mohl. Ať už podnět podal kdokoli, odeslání spisu na VSZ přímo nepožadoval. Pokud se tedy celá věc zbrzdí, je to výhradně z rozhodnutí městského státního zástupce Erazíma.
Co bude dál?
Vrchní státní zastupitelství teď vyhodnotí, zda žalobci na „městě“ a jimi vedená policie postupovala v souladu s trestním řádem. Neznáme sice obsah podnětu, ale v obecné rovině umožňují oprávněným osobám navrhovat přezkoumání, zda se žalobci v přípravném řízení chovají, jak mají.
Pokud by vrchní státní zastupitelství zjistilo chyby, má právo vydat pokyn k jejich odstranění. Pokud by se tak nestalo, je to důvod k odejmutí věci a předání na jiné státní zastupitelství.
Pokud naopak bude všechno v pořádku, vrátí se státní zástupce Jaroslav Šaroch a policisté ke své práci. Lhůta by podle informací z MSZ byla prodloužena tak či tak: státní zástupce totiž policii nařídil provést ještě další úkony.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Čapí hnízdo je skutečně geniální tah už za totality to byl problém – sundat padající komín s hnízdem znamenalo sehnat jiný komín hnízdo přestěhovat a zaplatit 60 000 tehdy Kč a to samé se ukazuje i nyní navíc ještě dohlíží vrchní poskoci ze spravedlnosti , životního prostředí a rozvoje
Zeman by mohl kandidovat i vycpaný a jako marioneta. Pro ty, kteří s ním v pozadí posunují stačí, když bude kývat hlavou a pronášet velebné řeči, to ostatní si už jeho jménem zařídí sami.
Kauzu Čapí hnízdo je třeba „zamrazit“ a to nejméně do voleb a pak se uvídí, co se s tím dá dělat. Volme ANOFERT a Zemana a dozvíme se to, co s tím (aby se vlk nažral a Andrej Babiš zůstal celý).
Copak Čapí hnízdo, to je drobnost a navíc peníze z EU. Člověk se až diví, že Babiš riskoval problémy kvůli pouhým 50 milionům Kč. Vždyť jen českých dotací (českých v tom smyslu, že je mohli dostat třeba opravdu na půdě pracující rolníci (nebo i po modernu – farmáři) dostal AGRFERT za poslední roky přes 1,5 miliardy Kč. Ovšem také se skutečně stalo, že pověstný Al Capone skončil ve vězení kvůli daňovým nesrovnalostem, ve kterých se jednalo o směšné částky (vzhledem k jeho tehdejšímu jmění). A co takhle skutečnosti zveřejněné v pondělním pořadu ČT 1 Reportéři, o podezřele výhodných nákupech 10% akcií (státního podílu) Unipetrolu – za 2,5 milionů Kč, kdy jen nerozdělený zisk firmy činil k datu prodeje 56 milionů Kč a Babiš tak koupil od státu 5,6 milionů Kč za pouhych 2,5 milionů Kč. O tom se moc už mluvit nebude, ještě by vylezlo na povrch, že ministr financí ví až příliš dobře o čem mluví, když říká, že „všetcí kradnů“.